Sebebini bilmedigim ama bir turlu kurtulamadigim sorunum

Kirpicik

sarkastik kirpi uye
Kayıtlı Üye
13 Mart 2016
3.900
8.653
Trikotillomani, takıntı hastalığının bir biçimi midir?
Hastalıkların isimleri yani etiketler hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri arasındaki iletişimi kolaylaştırmk için vardır. Bu sebeple aynı hastalığa dünyanın her yerinde aynı tanının konması ve benzer tedavilerin uygulanması için çeşitli hastalık sınıflandırmaları yapılmıştır. Bu sınıflamalarda trikotillomani ve obsesif kompulsif bozukluk farklı grup hastalıklar olarak anılırlar. Trikotillomani bir takıntı olmaktan ziyade “dürtü kontrol bozukluğu” olarak anılan bir grupta sınıflanmıştır. Fakat trikotillomani tekrarlayıcı davranış biçimi ve yapmak için karşı konulamaz istek duyulması ile takıntı hastalığını da andırır. Kişinin bazen farkına varmadan otomatik olarak saç koparması ise tik bozukluğuna benzer. Ancak tedaviye başvurulduğunda hekim ve psikolog her bir vakayı hastalığın etiketine göre değil, hastanın kendi özelliklerine göre tedavi sürecine alacaktır.

Bende de var saç koparma, ve çok uzun zamandır var ÖSS ye hazırlanırken başlamıştı yani yaklaşık 15 senedir. Okb belirtilerinden biri olsaydı ilerlerdi başka belirtiler çıkardı.
Burda da yazdığı gibi dürtü kontrol bozukluğu tamamen.
Ben de cok uzmani degilim kendi okumalarim kadar biliyorum ama alintiladigim linkte trikotillomaninin okb hastalarinda cok sık goruldugu yaziyor. Demekki okb de tetikliyor bu tarz durtu bozukluklarini. Seninki durtu bozuklugu olabilir okb degilse ama okb olsa bile ilerlemesi sart degil her rahatsizlik her bireyde farkli seyrediyor. Bir uzmanla gorusmek lazim en dogru tani icin.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Trichotillomania