Şekersiz 21 gün--- 17 Mayıs - 06 Haziran

__busra__

🟤🟫🤎
Kayıtlı Üye
31 Aralık 2015
41.367
132.377
14 Mart 2021 GÜNCEL KİLOM: 94
22 Mart 2021 GÜNCEL KİLOM:92.6
26 Mart 2021 GÜNCEL KİLOM:90.7
FARK: 3.3

2 temmuz 2021 güncel kilom: 77.2

Hedef 6 Haziran da 79 kg olmak ❤️

DİYETİSYEN ÖZGE BEZİRCİ NİN AYNI ZAMAN DA KİTABINA İSMİNİ VERDİĞİ ŞEKERSİZ 21 GÜN İLE İLGİLİ PAYLAŞIMLARINI DERLEDİM.

ŞEKERSİZ 21 GÜN KURALLARIMIZ
✨✨✨✨✨✨✨✨✨
🍭 Her gün 2-2,5 litre su içiyoruz!
🍭Her gün 30-45 dakika kadar spor yapıyoruz! (Yürüyüş, koşu, dans, yüzme yada başka bir egzersiz olabilir)
🍭Yapay şeker içeren her türlü besinden ve paketli ürünlerden uzak duruyoruz! (Çikolata,bisküvi,cips,tatlı,kola gibi)
🍭Şeker ihtiyacımızı doğal kaynaklardan karşılıyoruz. Meyve, kuru meyve ve tam tahıllı ekmek tüketiyoruz.
🍭Günde 2 adet meyve hakkımız var. (1 adet taze meyve yerine 3 adet kuru kayısı/kuru erik/hurma da kullanabiliriz.)
🍭Günde 2 dilim tam tahıllı ekmek hakkımız var. (1 dilim ekmek yerine 3 yemek kaşığı kadar bulgur/buğday/karabuğday/kinoa/yulaf/tahıllı makarna kullanabiliriz.) (Eğer 90 kg üstündeyseniz veya hamileyseniz/ emziriyorsanız günlük ekmek hakkınız 3-4 dilim olabilir.)
🍭1 tatlı kaşığı kadar doğal olduğuna güvendiğimiz bal tüketebiliriz.

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
ŞEKERSİZ 21 GÜN ÖRNEK ALIŞVERİŞ LİSTESİ
-Meyveler
-Sebzeler
-Yeşillikler (Marul, dereotu, maydanoz gibi)
-Süt ve yoğurt, seviyorsanız kefir çok faydalı.
-Yumurta
-Tahıllı ekmek ve yulaf ezmesi
-Baklagiller (kuru fasulye/nohut/mercimek gibi dilediğinizi seçebilirsiniz)
-Et / Tavuk / Balık
-Kuruyemişler (Çiğ badem, fındık, ceviz, kabak çekirdeği içi gibi)
- Kuru meyveler (Tatlı isteklerimiz için birebir, hurma, kuru erik, kurukayısı gibi)
-Peynir, zeytin, avokado gibi kahvaltılıklar.
-Bitki çayları (beyaz çay, yeşil çay, ada çayı ve rezene çayı gibi)
✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
Bunlar temel ihtiyaçlar tabi, mutfağınızda hep olanları tekrar almanıza gerek yok☺️Veya aklımıza gelenleri de sonradan dahil edebilirizz💃💃

✨21 GÜN BOYUNCA KULLANACAĞIMIZ KAHVALTI SEÇENEKLERİ✨✨✨✨✨
🍳1.SEÇENEK: 1-2 adet yumurta (haşlanmış/omlet/menemen olabilir)+ 1 dilim peynir çeşitleri+ Sınırsız domates, salatalık, dereotu, maydanoz gibi yeşillikler+ 5-6 zeytin veya 1/2 avokado+ 1 dilim tam tahıllı ekmek+ Çay/Bitki çayı
🍳2.SEÇENEK: 2 dilim peynir çeşitleri+ 1 dilim tam tahıllı ekmek+ 1/2 avokado veya 5-6 adet zeytin+ Domates, salatalık ve yeşillikler sınırsız, Çay/Bitki çayı
🍳3.SEÇENEK: 1 bardak (200 ml) süt/ yoğurt + 3 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi/ müsli/ granola+ Toz tarçın ve 1 adet meyve = Hepsini karıştırın!
🍳4.SEÇENEK: 2 dilim tam tahıllı ekmek ile hazırlanmış peynirli ve bol yeşillikli sandviç+ Çay/ Bitki çayı (Gün içindeki ekmek haklarınızı kahvaltıda kullanmış oluyorsunuz)
🍳5.SEÇENEK: 2 adet yumurta+ 2 dilim ananas+ 2 tam ceviz+ Yeşillikler+ Bitki çayı
🍳6.SEÇENEK: 200 gr (1 kase yoğurt veya süt) + 1 avuç kadar taze meyve+ 10-12 adet çiğ badem/ fındık (Pratik bir seçenek)
🍳7.SEÇENEK: 1 orta boy meyve (1 avuç kadar)+ 2 dilim peynir+ 1 dilim tam tahıllı ekmek+ Yeşillikler+ Çay/ Bitki çay
✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
🎈NOT: Miktarlar kişiye göre değişmektedir, arttırılabilir yada azaltılabilir. Örnek bir beslenme planı olması niteliğinde paylaşıyorum😍
🎈Peynir ve zeytinleri mümkün olduğu kadar tuzsuz tercih edin, ödem şikayetlerinizi azaltmış oluruz.
🎈Her gün aynı seçeneği veya her gün farklı seçeneği kullanabilirsiniz❤️

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
✨21 GÜN BOYUNCA KULLANACAĞIMIZ ARA ÖĞÜN SEÇENEKLERİMİZ✨✨✨✨
🍋1.SEÇENEK: 1 bardak süt (200 ml) (tarçınlı yada kahveli de olabilir) + 1-2 adet hurma yada kuru kayısı yada kuru erik
🍋2.SEÇENEK: 1 kase (200 gr) yoğurt (baharatlı yada tarçınlı olabilir, isterseniz sade)+ 6-7 çiğ badem/ fındık
🍋3.SEÇENEK: 1 adet orta boy meyve (1 avuç içi kadar) + 2 tam ceviz
🍋4.SEÇENEK: 10-12 adet çiğ fındık/ badem/ kaju+ 2 adet hurma/ kuru kayısı/ kuru erik+ 1 fincan bitki çayı
🍋5.SEÇENEK: 1 bardak (200-250 ml) kefir+ 1 adet meyve (Dilerseniz karıştırıp meyveli kefir gibi de yapabilirsiniz)
🍋6.SEÇENEK: 1 bardak ayran (naneli olabilir) + 2 adet salatalık
🍋7.SEÇENEK: 1 kase yoğurt+ 1 adet meyve (meyveli yoğurt gibi kendiniz karıştırabilirsiniz, marketlerdeki meyveli yoğurtları tüketmiyoruz çünkü ilave şeker var✋️)
✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
🎈NOT: Öğün saatleri kişiden kişiye göre değişse bile, öğünlerinizin arasında 2-2,5 saat fark bırakarak beslenebilirsiniz👍❤️Örneğin; 8:30 kahvaltı ise, 10:30 gibi ara öğün, 12:30-13:30 arası öğle yemeği, 15:30-16:30 ara öğün, 18:30-19:30 arası akşam yemeği ve yatmadan 2 saat öncesine kadar da (21:00-22:00 arasında) son ara öğününüzü yapabilirsiniz👍
🎈 Daha geç saatlerde kahvaltı yapıyorsanız öğle yemeğini iptal edip 2 ara öğün yaparak akşam yemeğine geçebilirsiniz. Yani şu şekilde; (11:30-12:30 kahvaltı, 13:00-14:00 ara öğün, 15:30-16:30 ikinci ara öğün, 18:30-19:30 akşam yemeği gibi)
🎈Aralıklı oruç şeklinde yapmak isteyenler de 2 ana öğün ve 1 ara öğün şeklinde yapabilirler.
🎈Acıkmadığınızda, ara öğün tüketmek zorunlu değildir☺️
🎈Miktarlar kişiye özgüdür, örnek olarak verilmiştir. Kuruyemiş ve meyve ölçüsü ortalama 1 küçük avuç kadar uygun ölçüdür.

✨21 GÜN BOYUNCA KULLANACAĞIMIZ ÖĞLE ve AKŞAM YEMEĞİ SEÇENEKLERİMİZ✨✨✨✨
🍗1.SEÇENEK: 4-5 köfte kadar kırmızı et (köfte de olabilir) + 1 kase salata (çok az zeytinyağı, bol limon ve sirke) +1 kase yoğurt(200 gr)
🍗2.SEÇENEK: 1 porsiyon (7-8 yemek kaşığı) zeytinyağlı sebze yemeği (taze fasulye/kabak/patlıcan/brokoli/karnabahar/ıspanak/pırasa gibi)+ Salata+ 1 kase yoğurt+ İhtiyaç olursa 1 dilim tahıllı ekmek
🍗3.SEÇENEK: Doyana kadar çorba (unsuz ve kremasız olmalı) (etli ve sebzeli çorbalar, mercimek çorbası, yoğurtlu çorbalar olabilir) (Soğuk ayran aşı çorbası da olabilir) + Salata ve 1 kase yoğurt
🍗4.SEÇENEK: 1 porsiyon ızgara yada fırında tavuk + Salata+ Yoğurt/Ayran
🍗5.SEÇENEK: 1 porsiyon balık yada ton balığı (ortalama 150-200 gram) + Salata+ İhtiyaç olursa; 1 dilim tam tahıllı ekmek
🍗6.SEÇENEK: 6-7 yemek kaşığı kadar yeşil mercimek/ nohut/ kuru fasulye+ Salata+ 1 kase yoğurt
🍗7.SEÇENEK: 4-5 yemek kaşığı kadar haşlanmış kinoa yada karabuğday yada bulgur yada tahıllı makarna + Salata+ 1 kase yoğurt ✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
🎈NOT: Öğle-akşamı yer değiştirerek kullanabilirsiniz. Her iki öğün de aynı veya farklı olabilir. Aynı günde hem öğle hem akşamda kırmızı et tüketmezseniz daha iyi olur☺️👍
🎈Kahvaltıyı geç tüketiyorsanız, öğle yemeğini atlayabilirsiniz, zorunlu değildir.
🎈NOT: Genellikle öğle yemeği et ağırlıklı oluyorsa, akşam yemeğinde sebze olmasında fayda var.
🎈Örnek olarak miktarları belirttim ancak miktarlar kişiye göre değişmektedir.
✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨

Son düzenleme:
Hoppa
e6f03f558cf890f3e5733ad833a53fdd.jpg

Aaa tam da bugün eşime diyordum karar verdim "Şekersiz 21 Gün" yapacağım ve pazartesi başlayacağım diye :halay:O da gülüp duruyor daha önceden yapmıştım güzel de sonuç almıştım ama şu sıralar motivasyon eksikliğinden midir nedir yapamıyorum bu grupta başarabilirim inşallah, daha önce yaptıysam yine yapabilirim ben varım bu tarihler aralığında Şekersiz'e :)

Aaa tam da bugün eşime diyordum karar verdim "Şekersiz 21 Gün" yapacağım ve pazartesi başlayacağım diye :halay:O da gülüp duruyor daha önceden yapmıştım güzel de sonuç almıştım ama şu sıralar motivasyon eksikliğinden midir nedir yapamıyorum bu grupta başarabilirim inşallah, daha önce yaptıysam yine yapabilirim ben varım bu tarihler aralığında Şekersiz'e :)
Hoşgeldiniz. Daha önce yaptiysaniz şimdi daha rahat gecirirsiniz inşallah. Ben ilk kez deniycem. Daha önce niyetlendim ama olmadi. 5 aydir diyet yapmaya çalışıyorum

Hoşgeldiniz. Daha önce yaptiysaniz şimdi daha rahat gecirirsiniz inşallah. Ben ilk kez deniycem. Daha önce niyetlendim ama olmadi. 5 aydir diyet yapmaya çalışıyorum

Hoş buldum :) Ben önceden sağlıklı beslenmeye çok dikkat ederdim evlendikten sonra ipin ucu kaçtı biraz yeni evlendim sayılır, 5 ayda 10 kilo falan aldım bir türlü de başlayamadım diyete. Başlıyorum bir hafta güzel gidiyor sonra bırakıyorum, iş yerim de kapalı evden çalışıyorum işe yürüyerek giderdim çalışırken yeme saatlerim düzenli olurdu şimdi öyle değil mutfağa gittikçe bir şeyler atıyorum ağzıma kiloyu da hep atıştırmaktan alıyorum bence. :KK12:
Başta biraz zor gibi geliyor ama vücut alışıyor ben son 2 yıldır ara ara yapıyordum. That Sugar belgeselini izlediniz mi? Ben yarın tekrar izleyeceğim 21 güne başlamadan önce :) İnşallah başarırız. :KK68:

Hoş buldum :) Ben önceden sağlıklı beslenmeye çok dikkat ederdim evlendikten sonra ipin ucu kaçtı biraz yeni evlendim sayılır, 5 ayda 10 kilo falan aldım bir türlü de başlayamadım diyete. Başlıyorum bir hafta güzel gidiyor sonra bırakıyorum, iş yerim de kapalı evden çalışıyorum işe yürüyerek giderdim çalışırken yeme saatlerim düzenli olurdu şimdi öyle değil mutfağa gittikçe bir şeyler atıyorum ağzıma kiloyu da hep atıştırmaktan alıyorum bence. :KK12:
Başta biraz zor gibi geliyor ama vücut alışıyor ben son 2 yıldır ara ara yapıyordum. That Sugar belgeselini izlediniz mi? Ben yarın tekrar izleyeceğim 21 güne başlamadan önce :) İnşallah başarırız. :KK68:
Hayir hic izlemedim. İzlesem iyi olur teşekkür ederim.

Ben bekarkende kiloluydum maalesef. En son 10 sene önce 58 görmüştüm ilk ve son oldu 😅

2017de ilk kizima 113le dogum yaptim.
2019 da diyetle 101den 86ya düştüm 2.ye hamile kaldim.
2020de 112 ile dogum yaptim. Ama pabdemiyle 115e kadar ciktim.
30 eylulde 111 ile başladım. Cok şükür az da olsa her ay verdim

Hayir hic izlemedim. İzlesem iyi olur teşekkür ederim.

Ben bekarkende kiloluydum maalesef. En son 10 sene önce 58 görmüştüm ilk ve son oldu 😅

2017de ilk kizima 113le dogum yaptim.
2019 da diyetle 101den 86ya düştüm 2.ye hamile kaldim.
2020de 112 ile dogum yaptim. Ama pabdemiyle 115e kadar ciktim.
30 eylulde 111 ile başladım. Cok şükür az da olsa her ay verdim

Ben de hep balıketligillerdenim :KK70: Boyum 158 cm, 60 kiloyken evlendim şimdi 70 oldum ben de gebelik, düşünüyorum o yüzden de vermek istiyorum, çünkü o dönemde de alacağım. :anneadayı:
Maşallah yine iyi vermişsiniz hem az az vermek kalıcı oluyor aslında daha iyi. :)
Bugün kahvaltıda başladım ben şekersize yarına hazırlık olsun diye :)

Ben de hep balıketligillerdenim :KK70: Boyum 158 cm, 60 kiloyken evlendim şimdi 70 oldum ben de gebelik, düşünüyorum o yüzden de vermek istiyorum, çünkü o dönemde de alacağım. :anneadayı:
Maşallah yine iyi vermişsiniz hem az az vermek kalıcı oluyor aslında daha iyi. :)
Bugün kahvaltıda başladım ben şekersize yarına hazırlık olsun diye :)
Bende tam anlamiyla yarın başlıyorum. İnşallah güzel fayda görelim. Bu sabah ki kilom 94

X