Serkilaj sonrası bebeği kaybetme ihtimalimiz var mi?

mucizesinegebe

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2020
64
39
33
Merhaba arkadaş cok merak ettiğim aynı zamanda da korktugum bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. 2 defa erken doğum yaptım. Su an hamileyim 11+2 günlük ve 13 haftada doktorum serkilaj işlemi yaptırmamız gerekli olduğunu söyledi. Şimdi bu işlem de uyutuluyormuyuz, işlem sonrası hastanede kalıyor muyuz? Bu işlem sonrası bebeği kaybetme ihtimalimiz var mi? Lütfen arkadaşlar bu konuda bilgisi veya tecrübesi olanlar bana yardımcı olur musunuz ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Serkiyajın ne olduğunu bilmiyorum sadexe dua etmek istedim sizin için 😔Rabbim korusun evladinizi insaAllah hiç bir problem yaşamadan atlatırsınız sağlıkla sıhhatle kucaklarsınız evladınızı 🤲
Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim Allah razı olsun. Serkilaj tekrar erken doğum yapmaman icin rahim ağzına atılan dikişin adıdır bende süreç nasıl ilerliyor bilmiyorum öğrenmek için buradaki arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim Allah razı olsun. Serkilaj tekrar erken doğum yapmaman icin rahim ağzına atılan dikişin adıdır bende süreç nasıl ilerliyor bilmiyorum öğrenmek için buradaki arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Anladım sizi insaAllah aradığınız cevapları bulursunuz🤲

Merhaba arkadaş cok merak ettiğim aynı zamanda da korktugum bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. 2 defa erken doğum yaptım. Su an hamileyim 11+2 günlük ve 13 haftada doktorum serkilaj işlemi yaptırmamız gerekli olduğunu söyledi. Şimdi bu işlem de uyutuluyormuyuz, işlem sonrası hastanede kalıyor muyuz? Bu işlem sonrası bebeği kaybetme ihtimalimiz var mi? Lütfen arkadaşlar bu konuda bilgisi veya tecrübesi olanlar bana yardımcı olur musunuz ? Şimdiden çok teşekkür ederim.
Geçmiş olsun. Ben anestezili yapılıyor diye biliyorum işlem sonrasında yatış gerekip gerekmediği doktora bağlı. Muhtemelen gerekmez ama sonrasında doğuma kadar evde yatmak gerekiyor. Tuvalet ve yemek dışında kalkmamalısın. Kaç mm cıktı rahim ağzı? 13.haftada serklaj yapıcaz dediğine göre ölçmüş olmalı. Önceki gebeliklerde kaç mm ölçülmüştü?

İşlemden bir kaç saat sonra evinize gidebiliyosunuz.
Hareketlerinize dikkat edip, ekseriyetle uzanarak dinlenmeniz gerekiyor.
Doğum haftanıza geldiğinizde doktorunuz dikişi alıp, doğumun gelmesini bekliyor.
İşlem kısa sürüyor, rahim ağzı yetmezliği olan kişilerde gayet güzel sonuç veriyor.

Bu topik güncel, bakmanızı öneririm.

Erken doğumlarınız ne kadar erken doğdu? Benimde erken doğum riskim vardı serklaj olmadan 8 ay yatarak iş yapmayarak geçirdim o süreci.doktorum serklajın çok kolay bir işlem olduğunu söylemişti.

Ocak 18 de 22 haftalıkken detaylı ultrasonda açıklık olduğu tespit edildi. 10mm ye kadar düşmüştü açıklık ve hemen 2 gün sonra serklaja alındım. Genel anestezi uygulandı ve toplamda 40 dk kadar sürdü(bayılma-işlem-ayılma) ilk uyandığımda çok şiddetli olmasa da ağrım oldu 1 saat kadar. Sonraki 1 saat hafif sızı şeklinde devam etti. Toplam 3 saat sonra taburcu edildim ve 2-3 gün kadar ara ara kanamam oldu. Şimdi 31. Haftanın içindeyim. Evden çalışmaya devam ettim, ev işi yapmadım, genelde yattım. Hareketlerim ev içinde sınırlıydı. Doktor 37. Haftada dikişlerin alınacağını söyledi her şey yolunda giderse. Umarım hepimiz sağlıkla kavuşuruz🙏🏽

Merhaba serklaj yaptırmış biri olarak söylüyorum serklaj sonrası bebeğinize işlemden dolayı zarar gelme durumu çok nadir zaten çok kısa bir işlem 1 gece yatış yapılıyor kanama durumu kontrol edilmek için. Bende serklaj bir işe yaramadı çünkü denildiği gibi rahim ağzı kısalığı değildi sorun rahimimde septum vardı kayıplarda ondn oldu serklaj başarılı olur mu derseniz ne sebeple atıldığına bağlı kişiden kişiye değişen bir durum

Merhaba, umarım iyisinizdir 🙏🏻 merak ettim serklaj işleminiz yapıldı mı? Ben şubatın ilk haftadı ve martın ilk haftası olmak üzere iki kez peş peşe serklaj yaptırdım. Genel anestezi değil de belden aşağı uyuşturulmayı tercih ettim her ikisinde de. İşlem totalde 10 15 dk sürüyor. Önce sonrası hazırlığı derken 40 dk filan oluyor toplamda. Serklajdan sonra en çok dikkat edeceğin şeyin hijyen olması gerek, enfeksiyon riskine karşı kendini ekstra korumalısın. Onun haricinde bir iş yaparken elinden geldiğince dikkat etmelisin. Bana devamlı yatmamın mutlak sonucu etkilemeyeceği söylendi, yine de günümün çoğunu yatarak geçiriyorum.

Bana 15. Haftada Serklaj yapilmisti, genel anestezi altında yapılıyor bu işlem kısa sürüyor ayni gün taburcu oluyorsunuz hastaneden , bir kaç gün lekelenme şeklinde kanamam olmustu doktor normal dedi dikiş atıldığı için, enfeksiyon riskine karşı bol su iciyordum antibiyotik ve fitil vermişti, cinsel iliski kesinlikle yasak , idrar yaparken bir iki gün cok az acı olmustu bende sonra geçiyor normal dendi , dinlenmeniz, ağır is yapmamanız, uzanmaniz gerekiyor , ben ise gidemiyordum masa başı çalışmama rağmen, evdeydim bi doktor kontrolleri için çıkıyordum, ben bebeğimi kaybettim 25. Haftada erken doğum yaptım, bunun sebebi enfeksiyondu kanda crp 70 çıktı, bir daha hamile kalırsam yine dikiş atılması gerekiyor 10. Haftada yaparız bu defa dedi doktorum, rahim ağzı yetmezliği varmış bende , Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin hayirlisi ile..

Merhaba serklaj yaptırmış biri olarak söylüyorum serklaj sonrası bebeğinize işlemden dolayı zarar gelme durumu çok nadir zaten çok kısa bir işlem 1 gece yatış yapılıyor kanama durumu kontrol edilmek için. Bende serklaj bir işe yaramadı çünkü denildiği gibi rahim ağzı kısalığı değildi sorun rahimimde septum vardı kayıplarda ondn oldu serklaj başarılı olur mu derseniz ne sebeple atıldığına bağlı kişiden kişiye değişen bir durum
Merhaba benim de rahimde septum var. Septum sebebiyle mi erken doğum yaptınız? Ne gibi zararları var septumun acaba?

Merhaba serklaj nasıl işe yaramadı? septum var demişsiniz yani bebeği nasıl kaybettiniz? Bana da serklaj yapılacak ama iki kaybım var rahim ağzı yetmezliği denildi. Aniden rahim açılıyor ve suyum geliyor. Sizinki nasıl gerçekleşti ?? üzmek istemem cevap vermek isterseniz verin.

Merhaba benim de rahimde septum var. Septum sebebiyle mi erken doğum yaptınız? Ne gibi zararları var septumun acaba?
Merhaba evet septum sebebi ile 2 kez erken doğum yaptım ikinci gebeliğimden önce rahim ağzı kısalığı denildi o yizdende serklaj yapıldı ama değilen bir şey olmadı

Merhaba serklaj nasıl işe yaramadı? septum var demişsiniz yani bebeği nasıl kaybettiniz? Bana da serklaj yapılacak ama iki kaybım var rahim ağzı yetmezliği denildi. Aniden rahim açılıyor ve suyum geliyor. Sizinki nasıl gerçekleşti ?? üzmek istemem cevap vermek isterseniz verin.
Merhaba evet serklaj işe yaramadı septumdan dolayı bir anda bebeğim doğum kanalına girdi serklaj dikişini zorladı rahim ağzımda yırtılma oluştu kasılmaları maalesef engelleyemediler böylece suyum geldi ve mecburen serklajı alıp doğumu başlattılar ilk kayıbımdan sonra rahim ağzı kısalığı teşhisi koyuldu fakat rahim filmi istemedikleri için septumun varlığını düşünmedi doktorlar.sonrasında ameliyat oldum septumu aldılar şu an için bakalım hayırlısı umarım serklajsız doğumu yapabilirim🙏🏼 Bu arada söylediklerim herkeste böyle olucak diye değil belki sizde sadece rahim ağzı yetersizliği vardr hamile olduğunuzu farkettim söylediklerimin sizi olumsuz düşündürmesini istemem

Ama septum olduğu halde sağllıklı doğum yapan bir çok kadın varmış.septumun yeri ve yoğunluğuda bu açıdan önemli

Merhaba, umarım iyisinizdir 🙏🏻 merak ettim serklaj işleminiz yapıldı mı? Ben şubatın ilk haftadı ve martın ilk haftası olmak üzere iki kez peş peşe serklaj yaptırdım. Genel anestezi değil de belden aşağı uyuşturulmayı tercih ettim her ikisinde de. İşlem totalde 10 15 dk sürüyor. Önce sonrası hazırlığı derken 40 dk filan oluyor toplamda. Serklajdan sonra en çok dikkat edeceğin şeyin hijyen olması gerek, enfeksiyon riskine karşı kendini ekstra korumalısın. Onun haricinde bir iş yaparken elinden geldiğince dikkat etmelisin. Bana devamlı yatmamın mutlak sonucu etkilemeyeceği söylendi, yine de günümün çoğunu yatarak geçiriyorum.
Gevmiş olsun neden iki kez serklaj odunuz merak ettim

Sorunuz eski imiş ama merak ettim ne durumdasınız?

Hepinize çok teşekkür ederim bilgileriniz için. Dün 2 Li tarama testi yapıldı sonuca göre dikiş atılacak. Bende merakla bekliyorum. Korku hatsaffada. Beni neyin beklediğini bilmiyorum.

X