Sevgili Anneler Acilen Yardım elinizi uzatırmısınız?

Basak83

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2011
24
0
Meğersem miniğim ilk zamanlar ne kadar masum ve bir okadarda kendi halindeymiş.:)Şimdi 13 aylık oldu.ve benim sorunum sinirlendiği zamanlar kafasını heryere vuruyo.baktı ki vurucak biyer yok iki eliyle kafasını yumrukluyor.kızlar bu hiç normal birşey değil.neden böyle yapıyor sizce bir fikri olan varmı?gittikce mızmızlanması da cabası.hele bir istediği olmasın evde kıyamet kopuyor avazı cıktıgı kadar aglıyor.dısardan duyan kesın bu cocugu dovuyorlar derler...caresız kaldım.ne yapsam olmuyor.dıkkatini başka yerede çeviremiyorum.yok yok yokkk olmuyor işte....:KK43:

bence hemen bi pedagoga gidin, ne kadar çabuk müdahele edilirse okadar çabuk çözüme ulaşırsınız..

isterseniz yine götürün pedagoga ama neden???????? çocuğunuz diğer çocukların yaptığını yapıyor... anlamanız lazım... birgeçiş dönemi bu... öncelikle; henüz o 13 aylık demişsiniz... onun sizi anlamasını, oturup hanım hanımcık durmasını bekleyemezsiniz.... tam '' inat '' döneminde..... kendini kişiliğini farkediyor farkettirmeye çalışıyor.......... duvara vurma meselesine gelince; kızıyor ve nasıl sakinleşeceğini bilmiyor.... ilgisini başka şeye yöneltemediğinizi yazmışsınız.... püf nokta; o an kızdığı sinilendiği olaydan çok daha cazip birşey sunun ona.... burada yaratıcılık size kalıyor... baktınız hala ağlıyor vuruyor; hemen kucağınıza alın onu sakinleştirin... öpün, güzel şeyler söyleyin... unutmayın; bu dönem onun herşeyi inadına inadına yapacağı dönem... bol şans.

isterseniz yine götürün pedagoga ama neden???????? çocuğunuz diğer çocukların yaptığını yapıyor... anlamanız lazım... birgeçiş dönemi bu... öncelikle; henüz o 13 aylık demişsiniz... onun sizi anlamasını, oturup hanım hanımcık durmasını bekleyemezsiniz.... tam '' inat '' döneminde..... kendini kişiliğini farkediyor farkettirmeye çalışıyor.......... duvara vurma meselesine gelince; kızıyor ve nasıl sakinleşeceğini bilmiyor.... ilgisini başka şeye yöneltemediğinizi yazmışsınız.... püf nokta; o an kızdığı sinilendiği olaydan çok daha cazip birşey sunun ona.... burada yaratıcılık size kalıyor... baktınız hala ağlıyor vuruyor; hemen kucağınıza alın onu sakinleştirin... öpün, güzel şeyler söyleyin... unutmayın; bu dönem onun herşeyi inadına inadına yapacağı dönem... bol şans.

Öncelikle yorumunuz için teşekkürler.amacım zaten siz annelerinde fikrini almaktı.Onun için nedendir bilinmez inanılmaz endişeleniyorum.Birşey olsun istemiyorum.hemen hemen her hareketini takip ediyor,neyi neden yaptıgını anlamaya çalışıyor ve bu yolda çözümler bulmaya çalışıyorum.Sinirlendiği zaman yapıyor demiştim yaa hahhh işte ozmn hiçbirşeyin işe yaramadığını görüyorum.başka hiçbirşey ilgisini çekmiyor.yapma dedikçe aksine daha çok yapıyor munzurum.tabi şimdi yapmadan anlamıyor.istekleri doğrultusunda ilerliyor.bunun bir kişisel bozukluk olabilceğinden korktugum için sizlere sordum:)yoksaa bebeğimle elimden ggeldiği kadarıyla ilgileniyorum..Annelik iç güdüsü işteee ona birşey olmasınnnnn

Çocuğunuz büyük ihtimalle ingilizcesi terrible two ( yani korkunç iki) olan iki yaş semdromuna biraz erken girmiş. Henüz kendini ifade edemediği için de öfkeleniyor. Ben bu gibi durumlarda hemen kucağıma alıp uçak falan yaparak güldürmeye unutturmaya çalışırdım. Yada hemen suyla oynamaya götürürdüm. Bizimkisi bir kaç kez yeltendi kafa vurmaya. Hatta bir keresinde kayınvalidem, kayınpederim falan oturuyorduk. Tabii onlar hemen aman çocuğum yapma falan diye diye ayaklandılar. Öyle sert uyarmışım ki anında sustular. Minder falan koysaydık altına diye mırıldandılar. kaş göz yaptım kimse bakmasın ilgilenmesin diye. Nitekim birkaç kez vurdu sonra vazgeçti. Tahammül ettiğiniz noktaya kadar dikkatini hareketli oyunlarla dağıtmaya çalışın. kafasını vurmaya yada kendine vurmaya başladığı an odadan çıkın. İzleyen kimse olmayınca hiçbir bebek dikkat çekmeye çalışmaz. Onlar bizim düşündüğümüzden çok daha zeki varlıklar. hele ki ilk 3 yaşlarında.......

Not: bu arada yaptığı şey çok normal bir davranış bu yaş çocuklarda. Hemen hemen bütün çocuklar yapıyor bir dönem. Engellemeye çalıştığınız an zaten tuzağa düşmüş olyorsunuz. Bir arkadaşımın oğlu bu yöntemle maymun etti annesini babasını. Resmen parmağında oynatıyor. İsteği şeyi 2 saniye bile geciktirirsen hemen yerlere kapanıp ya kafasını ya ayaklarını vurmaya başlıyor. Sadece otistik çocuklar kendilerine ciddi anlamda zarar verecek kadar hızlı ya da bilinçsizce vuruyorlar. Geri kalanlar hep şov maksatlı :)

Son düzenleme:
bence hemen bi pedagoga gidin, ne kadar çabuk müdahele edilirse okadar çabuk çözüme ulaşırsınız..

Bence her anne Çocuğunuzu beklerken/büyütürken sizi neler bekler? kitaplarından edinmeli. Çoğu kez doktor/ pedagog ihtiyacını gideriyor. Bir çok hastalığı/sorunu bu kitaplarla ilaçsız/ doktorsuz geçirdik. Oğlum ilk antibiyotiğini 32 aylıkken kullandı sayesinde. :nazar:

Son düzenleme:
X