Sevgilim ile maddi farklılık, annemin beklentisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
çok sıkıntılı bir konu şimdi eğitimleriniz bakıldığında denk sevgilinizde sonuçta iyi bir bölüm bitirmiş yanlış ülkede bitirmiş o ayrı. Bazen 2 savcı 2 avukat ya da 2 doktorda evlendiğinde boşanabiliyor yani bence evlilikte mesleklerin uyuşmasından ziyade ben bu kişiyle bir ömür geçirebilir miyim iyi ve kötü günde paralı zamanda parasız zamanda gibi değerleri daha çok düşünmelisiniz. Siz mühendissiniz geliriniz ikinize yeter fakat eşiniz olacak kişi ileriye dönük ne gibi işler peşinde gelir getireblir mi evinize bunları düşünün gerisi hikaye

Tiyatro mu.. ya ben bu ülkede sanatın bu kadar değer görmemesine üzülüyorum aslında. Çoğu iyi tiyatrocu bile para kazanabilmek için abidik gubidik televizyon işleri yapmak zorunda kalıyorlar. Sanatla ilgisi olan bir insan bana göre entelektüeldir. Eğitimler arasında öyle uçurum fark göremedim ben. Lise mezunu dersiniz, iç anadoluda işletme okumuş dersiniz anlarım. Sizin aranızdaki fark yalnızca maddi. Bu durum da annenizin sorduğu sorulara bakılacak olursa baya sorun olur gibi. Bir de hesabı sürekli bir kişinin ödemesi bana çok ters geliyor gerekirse bankta otururum ama sürekli sevgilime ödetmem siz de ödemeyin. Bence maddi anlamda denk birini bulun pek yürümez gibi.

Ayrıca mehir falan kalmadı artık yahu ne biliyim yani seven adam öyle şeylere takılmaz yıldönümünde alır bir pırlanta gelir. Yada durumu yoktur almaz. Yani mehir sözü olarak sana 100 bin verecegim diyipte vermemekte var işin ucunda böyle saçma şeylere hiç girmeyin annenizide kibar bir dille uyarın

Benim ailem sizin anne-babanız kadar eğitimli insanlar değil ama annemin ağzından mehir diye bir şey duyacağımı hiç sanmam. Üstelik masrafsız olursan kusurun var zannedilir falan çok tuhaf söylemler bence.

Kusura bakmayın ama kendinizi ve ailenizi olduğunuzdan fazla yüksekte görüyorsunuz. Gerçekten donanımlı bir anne kızının güvencesi olarak 50-60 binin peşine düşmez yani. Aynı şekilde siz de sevgilinizi beğenmiyorsunuz ki bu kadar gözünüze batmış.

Tiyatrocu ve mühendis bana göre denk meslekler. Biri sanat dalı diye onu küçük görmek, beğenmemek doğru değil. İşin sadece maddiyatına bakarsanız evet denk değilsiniz. Maddi olarak denklik önemli olduğu için ayrılırsanız da haklı sebeplerden dolayı olur.

Bunu maddi olarak denk değiliz diye anlatmaktan çok 'ben mühendisim o tiyatrocu, benim annemin iki diploması var onun ailesi eğitimsiz' gibi kibirli bir üslupla anlatmışsınız. Bu ilişkiden bence bir cacık olmaz çünkü zaten siz adamı kendinize layık görmüyorsunuz.

Ya sanki
Maddi ve egitim seviyesi
Olarak denk Olanlarin evliligi super ya da hic bosanmiyolar😐 diger topikte vardi diyette olan bacinin kocasida tembelmis mesela..eline para gecince yermis maddi olarak bi sorunlari yokmus mesela ama adam tembel calismayi sevmiyor ve rahat bir insan..buyukte bir miras kalmis simdi ona.. yani oyle biri olacagina caliskan sana sahip cikacak biri olsun daha iyi degil
Mi? Bence hersey 4/4 luk olmaz su hayatta..ha senin icin maddiyat bu kadar onemliyse yazik etmeyin birbrnize bencede.

ask birbirine bakmak degil, ayni yone bakmaktir demisler.. belliki ayni yone bakmiyorsunuz zaten

Merhabalar, ben 29 yaşında mühendis bir kadınım. Benimle yaşıt sevgilim var. Kendisi tiyatro bölümü okumuş ama grafikerlik tarzı işler yapıyor freelance olarak.

benim evim, arabam var durumum iyi. Ama sevgilim kirada ve esyasiz (sadece beyaz eşya ve bir yatak dolap başka bir şey yok) bir evde kalıyor.
Geliri de şu an yok. Çünkü freelance bırakıp sabit işe girmek istiyor onun için çalışıyor cv doldurmak için bir şeyler yapıyor. Aslında çalışkan bir insan. Ama sektör değiştirmiş yakın zamanda. Tiyatrodan vazgeçip grafikerlige yönelmiş.
Onun haricinde genelde hesapları da ben öderim, sen işin olunca ödersin derim o da itiraz etmez.
Açıkçası ilişkimiz çok yeni 6 aydır birlikteyiz ama ilişkiye başlarken durumun böyle olduğunu farketmemistim. Yavaş yavaş canımı sıkmaya başlıyor.
Ben doktora yapmış baya da başarılı bir mühendisim. Piyasada aranan başarılı bir isimim. Ama sevgilim mesleki anlamda kariyer anlamında bana denk değil. Ailesi de aileme denk değil onlar okumamış benimkiler doktora mezunu, 2 üni bitirmiş insanlar. Bunları ilk aşamada dert etmedim çünkü çok iyi kalplidir, düşüncelidir, sadakatlidir, beni benimser en ufak bir ters davranışını bile görmedim. Bu kadar iyi huylu bir sevgilim de ilk kez oluyor.

Neyse uzatmadan asıl sıkıntıma geleyim, annem benim için hep yüksek mevkiilerde insanları denk görüyordu. Savcı hakim ne bileyim meslektaşlarım vs ben reddedince niye reddettin iyi meslekleri var okumuş insanlar derdi.Geçen ay sevgilimle anne babamı tanıştırdım. Çok sıcak yaklaştılar ona karşı, sürekli selam söylerler hala. En ufak olumsuz bir şey söylemediler. Ama arada sırada annemin maddi konuları taktığını düşünüyorum. Mesela doğum günümde herkes hediye almıştı sevgilim ufak bir şey alabilmişti. Annem çok hevesli şekilde sorunca hediyeyi abartarak anlattım. Bir kere de arabası yok muydu arkadaşının dedi. Ben de yeni alacak o yüzden eskisini sattı şimdilik yok dedim. Dün de en son evi nasıl arkadaşının dedi. Ona da çok güzel dedim. Halbuki eşyası yok. 🤦🏻‍♀️
Neyse yani evlilik muhabbeti açılınca ben düğün kına vs istemem diyorum her zaman. Hatta bekar eşyalarımla otururum diyorum. Annem de değersiz olursun öyle hiç bir şey İstemem denmez diyor. Mehir iste en azından 50 60 bin diyor. Ama sevgilimin bunu bile vereceğinden emin değilim.

Bir yandan annem ve onun beklentisi (bir manada benim de beklentim) bir yanda sevgilimle harika anlaşıyor olmamız. Ne yapacağım?
İlişkiniz yeni sayılır. Bence mantıklı davranın bitirin. Şimdi bile gözünüze batıyo bazı hareketleri. Evlenince çocuk olunca daha da fark edilecek aranızdaki uçurum.

Merhabalar, ben 29 yaşında mühendis bir kadınım. Benimle yaşıt sevgilim var. Kendisi tiyatro bölümü okumuş ama grafikerlik tarzı işler yapıyor freelance olarak.

benim evim, arabam var durumum iyi. Ama sevgilim kirada ve esyasiz (sadece beyaz eşya ve bir yatak dolap başka bir şey yok) bir evde kalıyor.
Geliri de şu an yok. Çünkü freelance bırakıp sabit işe girmek istiyor onun için çalışıyor cv doldurmak için bir şeyler yapıyor. Aslında çalışkan bir insan. Ama sektör değiştirmiş yakın zamanda. Tiyatrodan vazgeçip grafikerlige yönelmiş.
Onun haricinde genelde hesapları da ben öderim, sen işin olunca ödersin derim o da itiraz etmez.
Açıkçası ilişkimiz çok yeni 6 aydır birlikteyiz ama ilişkiye başlarken durumun böyle olduğunu farketmemistim. Yavaş yavaş canımı sıkmaya başlıyor.
Ben doktora yapmış baya da başarılı bir mühendisim. Piyasada aranan başarılı bir isimim. Ama sevgilim mesleki anlamda kariyer anlamında bana denk değil. Ailesi de aileme denk değil onlar okumamış benimkiler doktora mezunu, 2 üni bitirmiş insanlar. Bunları ilk aşamada dert etmedim çünkü çok iyi kalplidir, düşüncelidir, sadakatlidir, beni benimser en ufak bir ters davranışını bile görmedim. Bu kadar iyi huylu bir sevgilim de ilk kez oluyor.

Neyse uzatmadan asıl sıkıntıma geleyim, annem benim için hep yüksek mevkiilerde insanları denk görüyordu. Savcı hakim ne bileyim meslektaşlarım vs ben reddedince niye reddettin iyi meslekleri var okumuş insanlar derdi.Geçen ay sevgilimle anne babamı tanıştırdım. Çok sıcak yaklaştılar ona karşı, sürekli selam söylerler hala. En ufak olumsuz bir şey söylemediler. Ama arada sırada annemin maddi konuları taktığını düşünüyorum. Mesela doğum günümde herkes hediye almıştı sevgilim ufak bir şey alabilmişti. Annem çok hevesli şekilde sorunca hediyeyi abartarak anlattım. Bir kere de arabası yok muydu arkadaşının dedi. Ben de yeni alacak o yüzden eskisini sattı şimdilik yok dedim. Dün de en son evi nasıl arkadaşının dedi. Ona da çok güzel dedim. Halbuki eşyası yok. 🤦🏻‍♀️
Neyse yani evlilik muhabbeti açılınca ben düğün kına vs istemem diyorum her zaman. Hatta bekar eşyalarımla otururum diyorum. Annem de değersiz olursun öyle hiç bir şey İstemem denmez diyor. Mehir iste en azından 50 60 bin diyor. Ama sevgilimin bunu bile vereceğinden emin değilim.

Bir yandan annem ve onun beklentisi (bir manada benim de beklentim) bir yanda sevgilimle harika anlaşıyor olmamız. Ne yapacağım?
Siz yapabilirim diyorsanız başkalarının düşüncelerini önemsemeyin yaşayacak olan sizsiniz

Yorumlar için teşekkür ederim. Merak ettiğim şeylerin cevabını aldım büyük ölçüde.

Mühendis tiyatrocu denk demenize de ayrıca sevindim.

Yani bir kadin olarak siz kariyer yapmis, ev, araba almisiniz durumunuz iyi. O erkek olarak ne yapmis
Bende 29 yasimda evlendim. Ayni sekilde evim arabam kariyerim vardi. Her daim evlenecegim kisinin duzenli bir isi olsun caliskan olsun ev araba yapamamissa bile birikimi olsun derdim. Yani bu neyi gosterir adam agzini bos bos sallamamis, gezmis tozmussa bile biseler yapmaya calismis caliskan denilebilir. Esimde ayni sekilde benim gibi ev ve ara arti birikim yapmis. Ayni sekilde 2erkek kardesim var biri benden buyuk, arabasi var birikimi altini var. Yarin birisi ciksa hazirlikli ol derim hep. Dogum gununde guzel bi hediye alamicaksa diyecek biseyim yok.
Acikcasi sizin ilerideki evliliginizi gozumde soyle canlandirdim
Siz ise duzenli gidip gelen birisiniz esiniz bigun is varsa 3gun evde takilirim birikim yapmasak nolur abi gunluk yasariz gibi.. Boyle hissettim ben

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X