sevgisi zoru görene kadarmış !

Adam seviyor olsa idi biraz çabalaması gerekirdi afedersin po...şunu kaldırmamış yerden.sanki dersi n git benim için dağları del demişsin boşver bu seni sevse aile falan hiç umursamaz der ben bu kızı istiyorum hepsinin ağzını kapar bence iyi yapmissiniz

Ya eski msjlarina baktim hanimefendinin uzucu seyler yasamis okuyunca keske bu msji yazmasaydim dedim. Ben anneme de diyorum bunu iyiki oglun olmamis senden cok fena kaynana olur geline cektirirdin diyorum o anlamda demistim. Bu hanimefendinin de cok guzel kizlari vardir umarim yoksa da olur bir gun.
22 yasinda bir oglum var bir de gorustugu kiz var sizin gibi dusunmek zorunda degil hic kimse

Ben adamda tuhaf birşey göremedim. Siz kiraya çıksakta eve sen bak, masrafları sen karşıla demeye getirmişsiniz. 26 yaşında biri ki yeni mezun sayılır kazancı belli bu sorumluluğu alamaz. Ki adam da zaten size yapamayacağı şeyin sözünü vermemiş. Yine de efendi bir yaklaşım göstermiş. Sizin beklentileriniz farklı, ayrı dünyaların insanı olduğunuzu ve bu işin bitmesinin iyi olduğunu düşünüyorum.
Neymiş beklentim söyler misiniz?

merhabalar,
evlilik kararı verdiğim ve evlilik teklifini kabul ettiğim kişi ile ailesinin tavrı nedeni ile ayrıldık. beyefendi benim lise dönemi dershaneden arkadaşımdı. yıllar sonra vazgeçmeyip defalarca yazdı ve en sonunda cevap verdim bu şekilde tekrar başladık ve kısa sürede sevgisine bana bağlılığına dürüstlüğüne ahlakına çok güvendim. uyumluyduk ben mimarım o mühendis hayattan beklentilerimiz onun bana karşı anlayışlı olması vs her şey çok güzeldi. 2 ay içerisinde önce annemle tanıştırdım sonra da aileler tanıştı. iki taraf da aynı memleketliyiz fakat benim ailem ve ben çok sosyaliz onlar bize göre çok asosyal ve biraz geleneksel bir yapıları var. bütün akrabalarıyla aynı sokakta oturuyorlar ve onlardan başka görüştükleri kimse yok. kendi binalarının hemen yanında oğulları evlensin otursun diye bir daire ayırmışlar evlendikten sora orada yaşamamızı istediler. ancak ben kendimi çok zorlamama rağmen yapamayacağıma karar verdim. istanbulun en kötü ilçelerinden ve hiç sevmediğim bir ilçesinde, ofisime iki vesait ve 1,5 saatlik mesafede üstelik tüm akraba ve aile ile aynı yerde yaşamayı kabul etmek birkaç seneliğine geçici bile olsa göze alabileceğim bir şey değildi. iki aileye de uzak ortak bir noktada mevcut daireyi kiraya vererek başka yerde kiraya çıkalım istedim. kendisi defalarca beni ikna etmeye çalıştı ikna olmadım. ardından annesi onlara gittiğimizde bir kenara çekip ikna etmeye çalıştı yapamayacağımı söyleyince demek ki sen beni hiç sevmemişsin dedi gözlerini yaşarttı. ondan sonra da normalde çok cana yakın davranan insan gitti hep soğuk davrandı. ailemle oturup konuştuklarında kabul ettiler kiraya çıkmamızı ama burayı satmayız da kiraya da vermeyiz ihtiyaçları olduğunda yardım ederiz ayda bin lira dediler. ben evleneceğim kişiye sordum benim şu an kendi ofisim var ama bazen aylarca iş olmayabiliyor sabit bir gelirim şimdilik yok, senin maaşın belli, ailenin desteği belli bu şekilde yapabilecek misin dedim. çok zor yapamam bu şartlarda dedi. benim ailem de biz yardım ederiz size sen çocuktan emin ol gerisi önemli değil dediler bana. benim ondan emin olmam lazımdı ona ailem biz seni bu şartlar altında nasıl verelim diyorlar, ne yapacağız o zaman bu işi askıya alalım şartlar uygun olduğunda evlilik işine girişelim dedim hemen kabul etti. kendi sorumluluğunu alamaması ve araya soğukluk gireceğini bilmesine rağmen beklemeyi kabul etmesine kızdım ardından bir ay boyunca konuşmadık. ne ailesi ne kendisi aradılar yazdılar. ailesiyle hiç uyuşmayan yapımız olmasını kabullenmiştim, çok zor şartlarda karşı taraftan hiçbir şey almadan evlenmeyi de kabullenmiştim benim ailem hali vakti yerinde bize yardım ederlerdi ama istedim ki karşımdakinin sorumluluk sahibi olduğunu göreyim. kendi sorumluluğundan kaçtığını gördüm. ailesi de zaten beni kendilerine uygun bulmadılar belli ki. her günü haftalar gibi gelen bir ayın sonunda yüzüğü kuyumcuya bıraktım ve ona uzun bir mesajla ondan aslında sadece sorumluluk sahibi olmasını beklediğimi aileme karşı mahcup olduğumu, çok büyük hayal kırıklığına uğradığımı anlatan bir mesaj yazdım. o da senden hiç vazgeçmedim ben de sana azsa az çoksa çok yapabilir miyiz diye yazacaktım. hem aileleri üzmeden hem biz üzülmeden nasıl yapabiliriz diye düşündüm bu işin içinden çıkamadım dedi. bu süre içinde birsürü şey yapabilirdin dedim annemi arayabilirdin babamı arayabilirdin merak etmeyin gözünüz arkada kalmasın kızınız bana emanet diyebilirdin en azından istekli olduğunu belli edebilirdin sana güvenmelerini sağlayabilirdin dedim. sizinkileri aramayı düşündüm ama vazgeçtim sonra bunun ağırlığını taşıyacaktım. en küçük bir eksiklikte bu aklına gelecek filan dedi. çok özür dilerim seni üzmek hiç istemezdim ama yapamadıklarımla seni üzdüm çabuk karar verebilen bir insan değilim. vs vs bu şekilde helalleşip bitirdik. bir yanım üzülüyor dürüst ahlaklı erkek bulmak bu zamanda zor diye bir yanım bir ömür böyle hiç bir şey yapmayıp sadece üzgünüm diyen adamla geçmezdi diyor. doğru mu yapmışım hanımlar ne dersiniz?
Çok doğru yapmışsın üzülme canım. Benim eşimin ailesi hiç birşey yapmadı bana çöp almadı. aynen senin olay gibi hepsi aynı mahalledeler ordan da eşime ev almışlar burada oturun diye tüm nişanlılık süremi mahvettiler yetmedi annemle konuştu annesi. Benle konuştu bende ben bilmem eşimle konuşun diye topu ona attım hep. Zaten beni istemiyorlardı iyice soğuk oldular. Eşim de evi kiraya vermişti zaten. Kiracıları çıkaramayız dedik tutturdular kiracıları biz çıkartırız demeye ne deli oldum anlatamam. Bende ailene yakın oturmam asla dedim eşime o da ısrar etmedi. Sonra eşim herşeyi ben yapıyorum eve de ben bakcam kiraya çıkalım kendi evimden de kira gelecek dedi. Ailemi de ikna etti kızınız bana emanet kimseye ezdirmem dedi. Sağolsun hepte yanımda durdu. Evlendiğimizde bile ilk 2 ay hep ailesi yüzünden tartştık düşün yakında olsa neler olurdu uzak olmalarına rağmen bizim evde huzur bozuldu. Ne zaman ben ailesiyle konuşmayı kestim evde huzur var brbrmze aşırı bağlandık çok şükür. Bazı aileler çok cahil çocuklarının mutluluklarından çok kendi isteklerini önemsiyorlar ve yaptırmaya çalışıyorlar. Halbu ki iyi davransanız kararlarımıza saygı gösterip destekleseniz bizde sizlerin yanında olacağız bunları bilmiyorlar. Seninki arkadan da duramamış. ev geçindirme konusunda da kendine güvenememiş. Hem ailesi ayıp etmiş evi kiraya verip gelir sağlamayın biz size sadaka gibi 1000 tl ayda veririz demişler. Yani eşin ailesinden para alıp muhtaç olacak onlar sana ne dese eşin mecbur ailesini savunacak ve siz kavga edecektiniz. Boşversene huzur önemli bu haytta. İyi yapmışsın bence..

Haklısın. Aile evinde oturulmaz. Ama iki tarafta da hata var. İkinizinde daha işleri oturmadan hemen evliliğe koyulmuşsunuz. Birikim yok bir şey yok. Aileler nereye kadar yardım edecek. Birde anladığım karşı taraf süre mi istedi ? Siz süre tanımışsınız ama kabul edince kızmışsınız. Şimdi evlilik kolay değil belki toparlanmak istedi. Ana yazmaması irite edici. Birde bir şeyler vaad etmemiş anladığım kadarıyla ama siz sanki her şeyı yapsın etsin sevgisini kanıtlasın düşünmüşsünüz. Ama bu bıraz o yaşta yeni mezun için çok zor. Hayaller ve gerçekler misali
O da ailesi de acele etti tanışmak için zaten. En baştan söylemeliydi ben ailemin evinde oturursam yapabilirim yoksa yapamam diye ama söylemedi. Sanırım ikna olurum kabul ederim sandı.

Çok doğru yapmışsın üzülme canım. Benim eşimin ailesi hiç birşey yapmadı bana çöp almadı. aynen senin olay gibi hepsi aynı mahalledeler ordan da eşime ev almışlar burada oturun diye tüm nişanlılık süremi mahvettiler yetmedi annemle konuştu annesi. Benle konuştu bende ben bilmem eşimle konuşun diye topu ona attım hep. Zaten beni istemiyorlardı iyice soğuk oldular. Eşim de evi kiraya vermişti zaten. Kiracıları çıkaramayız dedik tutturdular kiracıları biz çıkartırız demeye ne deli oldum anlatamam. Bende ailene yakın oturmam asla dedim eşime o da ısrar etmedi. Sonra eşim herşeyi ben yapıyorum eve de ben bakcam kiraya çıkalım kendi evimden de kira gelecek dedi. Ailemi de ikna etti kızınız bana emanet kimseye ezdirmem dedi. Sağolsun hepte yanımda durdu. Evlendiğimizde bile ilk 2 ay hep ailesi yüzünden tartştık düşün yakında olsa neler olurdu uzak olmalarına rağmen bizim evde huzur bozuldu. Ne zaman ben ailesiyle konuşmayı kestim evde huzur var brbrmze aşırı bağlandık çok şükür. Bazı aileler çok cahil çocuklarının mutluluklarından çok kendi isteklerini önemsiyorlar ve yaptırmaya çalışıyorlar. Halbu ki iyi davransanız kararlarımıza saygı gösterip destekleseniz bizde sizlerin yanında olacağız bunları bilmiyorlar. Seninki arkadan da duramamış. ev geçindirme konusunda da kendine güvenememiş. Hem ailesi ayıp etmiş evi kiraya verip gelir sağlamayın biz size sadaka gibi 1000 tl ayda veririz demişler. Yani eşin ailesinden para alıp muhtaç olacak onlar sana ne dese eşin mecbur ailesini savunacak ve siz kavga edecektiniz. Boşversene huzur önemli bu haytta. İyi yapmışsın bence..
İnşallah ben de böyle sağlam karakterli bir eş sahibi olurum. O sağlam dursun ben yanında hep sağlam duracağım zaten.

Haklısın. Aile evinde oturulmaz. Ama iki tarafta da hata var. İkinizinde daha işleri oturmadan hemen evliliğe koyulmuşsunuz. Birikim yok bir şey yok. Aileler nereye kadar yardım edecek. Birde anladığım karşı taraf süre mi istedi ? Siz süre tanımışsınız ama kabul edince kızmışsınız. Şimdi evlilik kolay değil belki toparlanmak istedi. Ana yazmaması irite edici. Birde bir şeyler vaad etmemiş anladığım kadarıyla ama siz sanki her şeyı yapsın etsin sevgisini kanıtlasın düşünmüşsünüz. Ama bu bıraz o yaşta yeni mezun için çok zor. Hayaller ve gerçekler misali
Benimle ve ailemle bir yola çıkmayacaksın o zaman. Bu bir vaat değil mi evlilik teklifi etmek bir vaat değil mi? Az kalsın nişan yapacaktık ev mevzusu nişanda sonra konuşulacaktı belki de istemeye gelmeden önce konuşulsun dedim meğer nişan olsa beni zorlayacaklarmış li zorladılar da zaten kabul etmeyince de bitti işte

22 yasinda bir oglum var bir de gorustugu kiz var sizin gibi dusunmek zorunda degil hic kimse
Umarim oglunuz gelecekteki esinin haklarini size karsi koruyabilecek karakterde bir genctir. Ya da siz burada cizdiginiz imajin aksine anlayisli bir kayinvalide olursunuz. Iyi gunler dilerim.

Var ya öyle de güzel yazmışsınız ki çok iyi anladım sizi ve tebrik ediyorum kesinlikle üstüne basa basa söylüyorum ki doğru yapmışsınız. Evet iyi insan bulmak zor ama imkansız da değil bence bu adam sorumluluktan kaçan bi tip. Bu devirde aile ile yakın oturmak, bedavadan kira vermeden babasının verdiği eve yerleşmek zihniyetini de anlamış değilim. Gerek yok işte. Açık ve net ailesini tercih etmiş. Kira vermeyi sizinle ayrı eve çıkmayı yememiş bir tarafı. Böyle ufak tefek bir tercih meselesini göze alacak kadar net sevmiyor sizi demekki.
Ayrılmasın ailesinin dizinin dibinden. iyi ki tercih etmemişsiniz. ömrünüz mahallede akrabalar arasında mekik dokuyarak geçecekti. tabii siz de onları misafir edecektiniz.
ne kadar uzak o kadar iyi.
hiç şüpheniz olmasın. Sizi sevseydi, anne babasına derdi ki hayır biz burda oturmayacak başka ev tutucaz. bitti bu kadar.
İyi yapmışsınız.
Ben misafir de severim onları misafir de ederdim inanın sorun değil annesini öz annem gibi görmeye hazırdım ben büyük bir şey istemedim hakkım olanı istedim. İşime çok uzak hem ev sorumluluğu hem o kadar uzaklıkta işi nasıl götürecektim. Mevzu tek akraba aile yakınlığı da değil. Er kişisine bu kadar uzaklıkta nasıl yapacağım işe gidip geleceğim dedim anlamadı kendi konforu ailesinin hevesleri daha önemliydi. Lafa gelince de çok seviyordu üzmeye asla kıyamazdı ....

Umarim oglunuz gelecekteki esinin haklarini size karsi koruyabilecek karakterde bir genctir. Ya da siz burada cizdiginiz imajin aksine anlayisli bir kayinvalide olursunuz. Iyi gunler dilerim.
Farkında değilsiniz ama o kadın oğlunu sevdiğinden ayırdı. Görünüşte ben ayrıldım gibi duruyor ama öyle değil inanın. Oğlu belki onun istediği gibi biri ile evlenecek ama bakalım gerçekten mutlu olabilecek mi ? Ya olamazsa ben de olamazsam bunun vebali kimin sizce benim mi ? senin annenin hevesleri kırılmasın ben orada otururum işe de günde 3 saatimi vererek gider gelirim sonra yapamam o kadar zorluklarla kurmaya çalıştığım ofis düzenini bırakırım ama asla aileni kırmam diyemediğim için mi?
Siz de yapmayın oğlunuza bunu nolur yapmayın. Gelininizi önce siz kızınız gibi görün bakın o nasıl sizi başı üstünde taşıyor.
Ben kaynana değil anne istiyorum onun kızı olacağım ama önce o bana iyi niyetli yaklaşmalı.

Sizin gibi dusunmeyen insanlari yargilamaktan kotu anne kv oldugunu bilip bilmeden yaftalamaktan vazgecin lutfen . Hic biir seyi tanimadan bilemezsiniz . Her sizin gibi dusunmeyen insan cahil sığ ve yobaz olacak diye bir kural yok .
Siz gencsiniz ben de tahsilli bir insanim ve genctim insan yasi ilerledikce ister istemez bir bilgeligi oluyor konu sahibi neden konu acti ki o zaman farkli dusunceler olmayacaksa . Ya da konusuna deseydi iyi etmissin diyenler yazsin sadece diye . Konuyu biraktiniz sahsima daha kv olmadan kv gondermeler yapiyorsunuz . Siz benle ni yasiyorsunuz veya beni ne kadar taniyorsunuz....
Konular herkes dusuncesini acik ifade etsin diye acilmiyor mu yoksa saygi da mi duyamiyoruz artik birbirimize ...
Tek size cevap vermis gibi olsam da dusunceye saygi duymayan herkese gelsin ...

Sizin gibi dusunmeyen insanlari yargilamaktan kotu anne kv oldugunu bilip bilmeden yaftalamaktan vazgecin lutfen . Hic biir seyi tanimadan bilemezsiniz . Her sizin gibi dusunmeyen insan cahil sığ ve yobaz olacak diye bir kural yok .
Siz gencsiniz ben de tahsilli bir insanim ve genctim insan yasi ilerledikce ister istemez bir bilgeligi oluyor konu sahibi neden konu acti ki o zaman farkli dusunceler olmayacaksa . Ya da konusuna deseydi iyi etmissin diyenler yazsin sadece diye . Konuyu biraktiniz sahsima daha kv olmadan kv gondermeler yapiyorsunuz . Siz benle ni yasiyorsunuz veya beni ne kadar taniyorsunuz....
Konular herkes dusuncesini acik ifade etsin diye acilmiyor mu yoksa saygi da mi duyamiyoruz artik birbirimize ...
Tek size cevap vermis gibi olsam da dusunceye saygi duymayan herkese gelsin ...
Saygı duyuyorum ama sizin de aynı şekilde farklı düşünen insanlara karşı Saygı duymanız lazım. Sizin gibiler 1 ayda boşanıyor dediniz. Bana bencil ve farklı beklentilerin varmış dediniz...

Farkında değilsiniz ama o kadın oğlunu sevdiğinden ayırdı. Görünüşte ben ayrıldım gibi duruyor ama öyle değil inanın. Oğlu belki onun istediği gibi biri ile evlenecek ama bakalım gerçekten mutlu olabilecek mi ? Ya olamazsa ben de olamazsam bunun vebali kimin sizce benim mi ? senin annenin hevesleri kırılmasın ben orada otururum işe de günde 3 saatimi vererek gider gelirim sonra yapamam o kadar zorluklarla kurmaya çalıştığım ofis düzenini bırakırım ama asla aileni kırmam diyemediğim için mi?
Siz de yapmayın oğlunuza bunu nolur yapmayın. Gelininizi önce siz kızınız gibi görün bakın o nasıl sizi başı üstünde taşıyor.
Ben kaynana değil anne istiyorum onun kızı olacağım ama önce o bana iyi niyetli yaklaşmalı.
Benim ogluma da mustakbel gelinimi de yaptigim bir sey yok cnm zaten yapmam da . Ben ogluma daima diyorum iyi bir meslek sec lisans yap yurtdisini tercih et diye ustelik tek evladim oldugu halde .
Konu ben veya oglum degil ki ...
Konu sizin ve yazdiklariniza gore brn hissettigimi yazdim sadece.
Secim de sizin ...
Hakkinizda hayirlisi olsun .

Saygı duyuyorum ama sizin de aynı şekilde farklı düşünen insanlara karşı Saygı duymanız lazım. Sizin gibiler 1 ayda boşanıyor dediniz. Bana bencil ve farklı beklentilerin varmış dediniz...
Bunlari derken bana yazilan yaftalamalari da yazsaydiniz iste zaten gozden kacirdiginiz nokta etkiye tepkiyi cozememeniz ☺️

Sizin arkanızda duramayan azsa az çoksa çok diyip kendine güvenemeyen biriyle zaten evlenmeyin. Hayatta sadece maddi zorluklar sorumluluklar olmayacak ki maddiyat bi şekilde hallolur. Manevi zorluklar da olacak. Asıl orda kendini göstermesi gerek insanın. Güçlü durması lazım.Bu meziyetlerin olmadığı biriyle evlilik çok zor. Yıpranan eninde sonunda kadın oluyor

Istemediginiz bir yerde yasamaya zorlayarak zaten ilk falsolarini vermis mustakbel damat ve ailesi. Bence aldiginiz karar ozguvenli ve guclu bir karardi. Eger her seyi kabul edip evlenmis olsaydiniz zaten bir sure sonra bogulacaktiniz o aile icinde, sorunlar baslayacakti. Karsinizdaki adam daha kendi hayatini planlayamiyor, sizi uzecekti emin olun.

Pişmanliginiz olmasaydi icinizde yine de böyle bir konu açmazdiniz sanirim.
Hayat sizin hayatiniz sizin gibi dusunenler sizi alkişlayacak begen ifadelerini yağdiracak siz de vicdaninizi rahatlatip ben doğruyum diyeceksiniz ben yaş olarak buyugum insanlara yanlis gelse de yazdiklarinizdan hissettiklerimi yazdim ben bu sekilde hissettim ...
Konuyu acarken cok saf ve temiz yazmissiniz ben buyugunuz olarak goremediginiz tarafinizin ince bir sesi olurum insallah.
Karar sizin hayat sizin benim cocukta tek takdir ettigim konu aileniz zenginmis karsinizdaki de analitik yetenege sahip zeki bir genc isteseydi hem sizi hem ailenizi oyuna getirebilirdi durust olmus bunu yapmamis size tutamayacagi vaatler vermemis uzaklasmak istemis. Gunumuzde kac insan bu kadar durust olabiliyor ben buraya takildim. Bu sayfalarda binlerce koca sevgili nisanli konusu aciliyor bana sunu yapti aileme bunu etti diye. Ne istedigini bilen genclerin oldugunu gormrk gercekten guzel.
Bir de demissiniz ki benim ailem bize her sekilde yardim ederdi ama ben onu denemek istedim hic dusundunuz mu ya karsinizdaki de sizi denemek istediyse bu tek size mi mahsustu...
Yillar once gencken bir amca vardi elli senelik evli ve hanimiyla harika anlasan ben de o vakitler yeni evliydim bir gun sordum amca bu isin sirri nedir diye bana tek bir kelime soylemisti hala kulagimda karsilikli İDARE...
Her şey gönlünüzce olsun insallah bu dediklerimi ilerde kotu tecrubelerle anlamak durumunda kalmazsiniz kimine gore durustluk hic bir seye yaramaz gibi gorunse de aslinda durustluk her şeydir...
Hoşcakalin... Mutlu olmanizi dilerim ....
Teşekkür ederim, tecrübeleriniz ve paylaştıklarınız benim için değerli. Çok güzel iyi niyetli baktınız ben de hatta böyle bakıyordum ama söylemediğim bir şey var. beyefendiye şu anda kazancımın olmadığını söylediğimde şaşırdı. Ben de isterdim sabit kazancım olsun ama yeni açılmış bir mimarlık ofisi birkaç yıl ancak kendini döndürebilir zamanla olacaktır inşallah. Benden bekliyordu beraber kazançlarımızı birleştirelim diye ama benim yapabileceğim bir şey yok ki ofisi kapatıp iş baksam o da ayrı bir pişmanlık getirecek ki neden ben üstleniyorum sırf orada oturmak istemedim diye her şeyi?

X