Sevmek bir ömür, kitap okumak ‘bir dakika’: Türkiye’de okuma oranı binde bir

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.828
Okuma oranında binde birlik oranla 86’ıncı sırada yer alan Türkiye’de yurttaşların kitap okuma süresi günde bir dakika.

Capture.JPG

Fotoğraf: Reuters

CNN Türk’te yer alan habere göre Türkiye İstatistik Kurumları (TÜİK) verilerinde Türkiye yayın sektörleri arasında 11’inci sırada yer alırken, basılı kitap sayısının arttığı belirtildi. 2008’de 32 bin kitabın basıldığı Türkiye’de bu sayı 2014’te 50 bini aştı.

Televizyona altı saat, kitaba bir dakika
Ancak buna rağmen kitap okuma oranlarına bakıldığında, yurttaşlar günde sadece bir dakika kitap okuyor. Televizyon izleme süresi ise ortalama altı saatken, internette üç saat vakit geçiriliyor. Kitap, ihtiyaç listesinde de 235’inci sırada yer alıyor.

En çok aşk kitapları okunuyor
Türkiye, kitap okuma oranına dayalı ülke sıralamasında da binde bir oranla dünya genelinde 86’ıncı sırada yer alıyor. En fazla kitap okuyan ülkeler ise yüzde 21’er oranla Fransa ve Britanya.

Türkiye’de kitap okuyanların yüzde 65’i aşk, yüzde 24’ü siyasi, yüzde 13’ü düşünce, yüzde 7’si de kişisel gelişim kitapları okuyor.

Öte yandan dünyada kişi başına düşen kitap harcaması 1.3 dolarken, Türkiye’de bu rakam 25 cent.

http://www.diken.com.tr/sevmek-bir-omur-kitap-okumak-bir-dakika-turkiyede-okuma-orani-binde-bir/

Türkiye’de kitap okuyanların yüzde 65’i aşk, yüzde 24’ü siyasi, yüzde 13’ü düşünce, yüzde 7’si de kişisel gelişim kitapları okuyor

ay bence o aşk kitapları vakit kaybı, yani gerçekte okunan çok çok daha az olmalı

kitap okuyan o kadar az ki, kitap sitelerinde her ay belirli bir tutarda sipariş verince korkunç indirim yapıyorlar.. çocukların okuması için kesinlikle anne-babayı okurken görmeleri gerekiyor, her an her yerde.. metro da, takside, uçakta, durakta kısaca her yerde kitap okuyan ebeveynlerin çocukları da okuyor, okumayı da seviyor..

bu arada aşk kitapları kadar da anlamsız kaç kitap türü var bilemiyorum..

Türkiye’de kitap okuyanların yüzde 65’i aşk, yüzde 24’ü siyasi, yüzde 13’ü düşünce, yüzde 7’si de kişisel gelişim kitapları okuyor

ay bence o aşk kitapları vakit kaybı, yani gerçekte okunan çok çok daha az olmalı
Gercek kitap okuma orani cok daha dusuk dedigin gibi . Elif Safaklar Canan Tanlar falan :/

Bende roman okumayı seviyorum. Bir olay örgüsü olmalı sürüklemeli, hayal alemine dalmalıyım. Kişisel gelisim ve biyografik kitaplar boğuyor beni. Aşk meşk diye küçümsemeyin bence. Dünya klasiklerinin çoğunda aşk geçiyor. Bence ne okunduğu önemli değil. Okunsun da ne okunursa okunsun. En azindan iki lafi bir araya getirmeyi kendilerini ifade etmelerini geliştirir.

Bu kitapların çoğunu watpat kitapları oluşturuyor bence
Ergenlerin hayal dünyaları yeteri kadar karışıkken iyice mikserliyorlar.:bicak:

Bende roman okumayı seviyorum. Bir olay örgüsü olmalı sürüklemeli, hayal alemine dalmalıyım. Kişisel gelisim ve biyografik kitaplar boğuyor beni. Aşk meşk diye küçümsemeyin bence. Dünya klasiklerinin çoğunda aşk geçiyor. Bence ne okunduğu önemli değil. Okunsun da ne okunursa okunsun. En azindan iki lafi bir araya getirmeyi kendilerini ifade etmelerini geliştirir.

ya canım benim aşk kitabı denince kafamda canlanan şu pembe dizimsi şeyler

Ben hic sasirmadim, sacina basina, kiyafete, yemege para sacan ama kitaba ya da gazeteye verilecek parayi fuzulu gorenlerin ulkesi burasi.

Çatı serisini severim, ama Hudson (Rain) ve De Beers serilerini de seviyorum. İç karartıcı değil mi ama :KK70: Okurken "aha kesin bunun başına bir şey gelecek" diyorum.
Çatı fena ama :KK70:

Duzgun seyler okuyu bozmayin insanin asabini @office ozellikle sen:)))

Duzgun seyler okuyu bozmayin insanin asabini office office ozellikle sen:)))
:KK70: Hemen atıyorum evdeki kitapları.

Grinin elli tonu haaa 4 seride sular seller gibi okundu filmine gidildi :KK8::KK8:
Ya Hanım Abla ben de okudum, izledim ama ben sevmiyorum. Ana sünepenin teki zaten. Christian'a da millet ayılıp bayılıyor ama gerçek hayatta kimse öyle bir erkek istemez. Gerçek hayatı geçtim, kitapta genç, yakışıklı, zengin değil de orta yaşlı, göbekli normal bir adam olsa "ay sapık" denirdi.

X