Şeyh Sait isyani hk. Neler biliyorsunuz

fridabaci

Yağmur, kahve, müzik
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2021
697
1.664
Arkadaslar merhaba seyh sait isyani hakkinda jeler biliyorsunuz gunumuzde malum partinin isyani oraya kadar dayaniyormus,sozde... Gelin yorumlara konusalim
 
Arkadaslar merhaba seyh sait isyani hakkinda jeler biliyorsunuz gunumuzde malum partinin isyani oraya kadar dayaniyormus,sozde... Gelin yorumlara konusalim
terakkiperver cumhuriyet partisinin (1924) dini söylemleri sebebiyle çıkmıştır isyan . partinin kapatılmasına sebep olmuştur. bu isyan sebebiyle takriri sukün (1925-29) kanunu çıkarılmıştır.
özetle bu :KK70:
 
Isyan başlangıçta İslam şeriatı adına başlatılmış sonradan Kürt istiklâl hareketine çevrilmiştir.Şeyh Sait pek çok Kürt aşiret ve cemiyetlerine "...Kafir olan M. Kemal’in yedi zulmünden kurtulmak niyetiyle gaza ve cihad, mezhep ve tarikat tefrik edilmeden, ‘Lailahe illallah Muhammedün Resulüllah' diyen bütün İslam muvahhidlerine bildirilir. Bu dinsiz hükûmet bizi de kendisi gibi dinsiz yapacaktır. Bunlarla cihad farzdır.” diyerek isyanına destek istemiştir.
Şeyh Sait ayaklanmasının, İngiliz işgal güçlerinin Kuzey Irak’ta sıkıyönetim ilan ettiği,birliklerini Musul’a taşıdıkları ve Musul sorununun yaşandığı günlerde ortaya çıkması da bu isyanın İngiliz destekli olduğu düşüncesini akıllara düşürmüştür.
M. Kemal "Musul-Kerkük kadar önemli olan ikinci konu, Kürtlük sorunudur. İngilizler orada (Kuzey Irak’ta ) bir Kürt devleti kurmak istiyorlar. Bunu yaparlarsa, bu düşünce bizim sınırlarımız içindeki Kürtlere de yayılır. ”demiştir.
Isyan bastırılmış Şeyh sait idam edilmiştir.
 
X