Sezaryen mi, normal doğum mu?

Şurada yazılanları okudum ve okuduklarıma inanamadım. Sezaryen bir ameliyattır ve zorunlu durumlar dışında yapılması önerilmez. Ben şahsi olarak annenin psikolojisi vajinal doğuma elverişli değilse illa da doğal doğum diye ısrar edilmemesini de doğru buluyorum. Yani anne de evet ben sezaryen istiyorum psikolojim elvermiyor diyebilir bunu da çok normal karşılıyorum. Ama burada normal doğumu kötülemek yaradılışa hakaret. Madem normal doğum çok zor neden iskandinav ülkelerinde sezaryen %10-15 civarında da bizde neredeyse %50 lere dayandı? Bizim canımız can da onlarınki değil mi? 1 ay sonra doğum yapacağım ve umarım normal olacak. 9 aylık süreç boyunca bir sürü kitap, makale okudum. Nefes egzersizleri yaptım. Zihnimi normal doğuma hazırladım. Ama yine de olmazsa ben bebeğimin allahın kadına verdiği bu güç ile doğması için elimden geleni yaptım ama olmadı sağlık olsun derim. Daha baştan pes etmem. (Ki panik atağım var) kız kardeşim 8 ay önce doğum yaptı genel anestezi ile sezaryen. Onun narkozdan ayılırken çok acıyor diye ağlamasını, bebeğini dahi gözünün görmemesini unutamam. Bunun tam tersi hikayeler de var ama aynısı normal doğum için de geçerli. Herkesin hikayesi kendine. Allah bana bu yaradılışı vermişse bunu kullanmak için elimden geleni yaparım. Hiçbir hazırlık yapmadan ıkınmak zor demek bana tuhaf geliyor. Karın nefesi nedir diyafram nefesi nedir epizyo ihtimalini nasıl minimuma düşürürüz perine masajı kegel egzersizi vs..bebek vajinadan geçerken milyonlarca yararlı bakteriyi bünyesine alıyor öyleyse ben onu bu haktan mahrum etmemek için elimden geleni yapmalıyım. Çok uzun yazdım kusura bakmayın ama çok tuhafıma gitti yazılanlar. Son olarak doktorumun söylediğini yazayım buraya. Kadınlar vajinal doğumdan çok korkuyorlar ama asıl korkmaları gereken sezaryen ameliyatı. Bir insan neden ortada gerçekten bir sebep yokken 7 kat yarılmak ister hiç anlamıyorum.
Hadi selametle.

Şurada yazılanları okudum ve okuduklarıma inanamadım. Sezaryen bir ameliyattır ve zorunlu durumlar dışında yapılması önerilmez. Ben şahsi olarak annenin psikolojisi vajinal doğuma elverişli değilse illa da doğal doğum diye ısrar edilmemesini de doğru buluyorum. Yani anne de evet ben sezaryen istiyorum psikolojim elvermiyor diyebilir bunu da çok normal karşılıyorum. Ama burada normal doğumu kötülemek yaradılışa hakaret. Madem normal doğum çok zor neden iskandinav ülkelerinde sezaryen %10-15 civarında da bizde neredeyse %50 lere dayandı? Bizim canımız can da onlarınki değil mi? 1 ay sonra doğum yapacağım ve umarım normal olacak. 9 aylık süreç boyunca bir sürü kitap, makale okudum. Nefes egzersizleri yaptım. Zihnimi normal doğuma hazırladım. Ama yine de olmazsa ben bebeğimin allahın kadına verdiği bu güç ile doğması için elimden geleni yaptım ama olmadı sağlık olsun derim. Daha baştan pes etmem. (Ki panik atağım var) kız kardeşim 8 ay önce doğum yaptı genel anestezi ile sezaryen. Onun narkozdan ayılırken çok acıyor diye ağlamasını, bebeğini dahi gözünün görmemesini unutamam. Bunun tam tersi hikayeler de var ama aynısı normal doğum için de geçerli. Herkesin hikayesi kendine. Allah bana bu yaradılışı vermişse bunu kullanmak için elimden geleni yaparım. Hiçbir hazırlık yapmadan ıkınmak zor demek bana tuhaf geliyor. Karın nefesi nedir diyafram nefesi nedir epizyo ihtimalini nasıl minimuma düşürürüz perine masajı kegel egzersizi vs..bebek vajinadan geçerken milyonlarca yararlı bakteriyi bünyesine alıyor öyleyse ben onu bu haktan mahrum etmemek için elimden geleni yapmalıyım. Çok uzun yazdım kusura bakmayın ama çok tuhafıma gitti yazılanlar. Son olarak doktorumun söylediğini yazayım buraya. Kadınlar vajinal doğumdan çok korkuyorlar ama asıl korkmaları gereken sezaryen ameliyatı. Bir insan neden ortada gerçekten bir sebep yokken 7 kat yarılmak ister hiç anlamıyorum.
Hadi selametle.
Amaç kotulemek degil bence bazıları da normal dogumu korkutucu buluyor ben gibi sezeryan oldum ve sukur ki hemen ayaklandim agrim sizim yok burun ameliyati oldugumda iki hafta kendime gelememistim sezeryani da oyle bekliyordum ama benim doktorumdan kaynakli da olabilir guzel gecti baya.. spinal anestesiyle oldum. İskandinav ülkeleriyle bizim ulkemizin kiyaslanmasi bana cok ama çok sacma geldi orda her bir bebek icin ne yatirimlar yapildigini ne tesvikler olduğunu bu konuda surekli bir hizmet saglandigini biliyorsunuzdur biz ise devlette yüzümüze bakilmiyo diye para vererek ozel hastanelere mahkumuz benim kuzenimi de iki hafta once doktoeun normal dogum israri öldürüyordu son anda kurtarıldı kizcagiz sezeryan olmasi gerekirken tek sucu devlet hastanesinde sezeryan beklemekti bence herkes dogum hikayelerini paylaşır herkes kendine uygun olanı secer bizim vucudumuz bizim kararimiz bence biri bile beni normal doğuma zorlamaya calissa gozum gormez diyecegimi derdim

Amaç kotulemek degil bence bazıları da normal dogumu korkutucu buluyor ben gibi sezeryan oldum ve sukur ki hemen ayaklandim agrim sizim yok burun ameliyati oldugumda iki hafta kendime gelememistim sezeryani da oyle bekliyordum ama benim doktorumdan kaynakli da olabilir guzel gecti baya.. spinal anestesiyle oldum. İskandinav ülkeleriyle bizim ulkemizin kiyaslanmasi bana cok ama çok sacma geldi orda her bir bebek icin ne yatirimlar yapildigini ne tesvikler olduğunu bu konuda surekli bir hizmet saglandigini biliyorsunuzdur biz ise devlette yüzümüze bakilmiyo diye para vererek ozel hastanelere mahkumuz benim kuzenimi de iki hafta once doktoeun normal dogum israri öldürüyordu son anda kurtarıldı kizcagiz sezeryan olmasi gerekirken tek sucu devlet hastanesinde sezeryan beklemekti bence herkes dogum hikayelerini paylaşır herkes kendine uygun olanı secer bizim vucudumuz bizim kararimiz bence biri bile beni normal doğuma zorlamaya calissa gozum gormez diyecegimi derdim

Canım o kadar haklısın ki amacım kimseyi korkutmak değil ama doktor tarafından normal doguma zorlandığı için (annenin çatı dar) bebegin sinirleri zarar gören tanıdığım var
Cocuk ta mimik yok gözyaşı yok. Yazik değil mi simdi bu cocuga?Bu en hafif semptom daha niceleri var..Her onu ne gelen normal dogum yapmamalı. Egitilmeli. Nefes egzersiz artik her ne ise her saniyesi o kadar önemli.ki normal dogum yüzünden başına neler neler gelenler var boş cesarete cahil cesareti denir buna gerek yok bence ki benim cevremde normal dogum isteyenlerin hepsi sezeryan oldu çünkü her isteyen yapamaz yani. Bir de spinal.sezeryan konforlu ve tramvasiz bir doğum biçimi sırf bu sebeple bile tercih edilir bence
Doğumu beklemek her sancıda acaba geliyor mu diye düşünmek suyun gelmesi o an ne yapacağını bilememek suni sancı almak ebelerin her dakika senivmuayne etmesi vs vs, cocugu olsun diye hastane köşelerinde sürünmüş doktor.kapilarini defalarca asindırmış defalarca alttan muayne olmus dünya kadar iğne vurulmuş ilaç içmiş gözyaşı dökmüş birisi icin o kadar zor olurdu ki. Zaten yeterince çektim yani ama bunu malesef yaşamayan anlamıyor .. sirf bundan sezeryan dedim.Allah layıkıyla büyütecek herkese nasip etsin evlat inşallah ama tedavi süreçlerini geçiren biri icin tek seçenek sezeryan olabiliyor. Benim gibi..

Benzer bir başlığı başka bir ana başlık altında açmıştım, burası daha doğru görünüyor.

İlk doğumum normaldi, sancıya dayanamayıp epidural istedim, toplamda 12 saat sürdü. Bebek koca kafalıydı ve bir türlü çıkmadı. İçime kakasını yaptı, yutmaya başladı, kalp atışları hızlandı. Beni 10 cm kestiler, sonrasında da vakumla çektiler bebeğimi.

Normal doğumum bu şekilde oldu, artık ne kadar normal denirse. Sonrasında 2 hafta boyunca oturamadım kesik yüzünden. Bebeğimle emzirmek dışında ilgilenemedim. İdrar yolları iltihabı oldum, bir haftadan fazla da kabızlığa neden oldu kesik.

İkinci defa doğum yapacağım zaman sezaryen daha mantıklı geliyor şu durumda. Vakumdan çok korkuyorum. Çünkü bebeklerin beyin özürlü ihtimali var ve kemiklerinin kırılması ya da çıkması olası vakumlu doğumlarda. Ne kadar ilgili bilmiyorum, ama sonrasında bebeğimi 4-5 ay fizyoterapiste götürdüm, çünkü başını hep sola döndürüyordu. Özellikle uyurken sağ tarafa pek dönmediği için kafasının şekli bozulmaya başlamıştı. Bunun da vakumlu doğumdan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.

Sezaryen ile iyileşme sürecinin uzun olduğunu biliyorum. Bu sorum “planlı” sezaryen doğum yapanlara. Cidden anlatıldığı kadar korkunç mu sezaryen? Siz benim durumumda olsanız normal doğumu tercih eder miydiniz? Vakumla doğum olmayacağının garantisini veremeyiz dedi ebe. Yani yine benzer sorunlar yaşayabilirim.
Annem teyzelerim kv hepsi de sezeryandan olmam yaba ki annem hiç suni sancu almadan normal doğurmuş o bile sezeryani destekliyor zaten şimdi ki doktorlar makata kadar kesiyor onun iyileşme yine 15 gün keza sezeryan da aynı şekilde bence sezeryan

Normal doğumda sezeyanda kişinin bünyesine göre değişir. 6 sene önce Ben 24 saat bekledim normal doğum için ama ssancılara artık dayanamadığımdan sezeryan istedim ve genel anestezi ile sezeryan oldum. Çok şükür herşey güzel geçti. Tabiii ayılınca dikiş acısını hissediyorsun ama hemen hemşireye söyleyip ağrı kesici istedim. İlk gün yataktan kalkamadım ama 2.den sonrada yatmadım hep ayaktayım yürüdükçe iyi oluyor çok şükür hiç sıkıntı yaşamadım. Zaten bebeğinle ilgilendiğin için o acılar vızzz geliyor 😊 Şimdi 2. Yavrum gelecek inşallah oda sezeryan olacak buda çok rahat geçer inşallah 🤲

Benzer bir başlığı başka bir ana başlık altında açmıştım, burası daha doğru görünüyor.

İlk doğumum normaldi, sancıya dayanamayıp epidural istedim, toplamda 12 saat sürdü. Bebek koca kafalıydı ve bir türlü çıkmadı. İçime kakasını yaptı, yutmaya başladı, kalp atışları hızlandı. Beni 10 cm kestiler, sonrasında da vakumla çektiler bebeğimi.

Normal doğumum bu şekilde oldu, artık ne kadar normal denirse. Sonrasında 2 hafta boyunca oturamadım kesik yüzünden. Bebeğimle emzirmek dışında ilgilenemedim. İdrar yolları iltihabı oldum, bir haftadan fazla da kabızlığa neden oldu kesik.

İkinci defa doğum yapacağım zaman sezaryen daha mantıklı geliyor şu durumda. Vakumdan çok korkuyorum. Çünkü bebeklerin beyin özürlü ihtimali var ve kemiklerinin kırılması ya da çıkması olası vakumlu doğumlarda. Ne kadar ilgili bilmiyorum, ama sonrasında bebeğimi 4-5 ay fizyoterapiste götürdüm, çünkü başını hep sola döndürüyordu. Özellikle uyurken sağ tarafa pek dönmediği için kafasının şekli bozulmaya başlamıştı. Bunun da vakumlu doğumdan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.

Sezaryen ile iyileşme sürecinin uzun olduğunu biliyorum. Bu sorum “planlı” sezaryen doğum yapanlara. Cidden anlatıldığı kadar korkunç mu sezaryen? Siz benim durumumda olsanız normal doğumu tercih eder miydiniz? Vakumla doğum olmayacağının garantisini veremeyiz dedi ebe. Yani yine benzer sorunlar yaşayabilirim.
Merhaba sizi çok iyi anlıyorum çünkü o kadar benzer şeyler yasamisiz ki. Doğumdan sonra etrafımda ki tüm kadınlara kızdım neden bana sezaryen ol demediniz diye. Ben yemek yiyememistim midem bulaniyodu doğal olarak doğumda ikinacak gücüm kalmadı. Bebeğim koluyla birlikte geldi ve ebe beni bir kesti tüm kanal boyu dikislerim vardı . Miyomlu bi gebeydim bu zaten kabızlık yapıyo üstüne bir de dikişler. İki hafta belimi dogrultamadim kalkamadım bebeğimi kucağıma alamadım sagimdan soluma hep başkaları verdi. Ama bizde vakum olmadı hatta bebeğimi doguramicami ikinamadigimi söylediğim de ebe sen ikinmasan bile bebek halledecek o ilerler ama süreç uzar dedi. Zaten belli bir noktadan sonra kesiyi attı bebek çıkıyo sonra niye vakum kullandılar siz de onu hiç anlamadım. Doktorunuz bebeğin ölçümlerinde kafa yapısını kilosunu ve sizin çatı muayenenizi yapmamış mıydı??? Yani tüm bunların uygunluğuna göre karar verin. Ben bunları ikinadigim için yaşadım . Sizde bebeğin kafası büyükmüş. Bana sağlık ekibinin biraz ihmalkarligi gibi geldi bir de vakumla biraz kolaya kaçmışlar .
Doğum öncesinde de sonrasında da her doğumun özel olduğunu hep kendime söyledim. Bazı insanlar sezaryende çok hızlı toparliyo ertesi gün hatta aynı gün ayağa kalkanları bile tanıyorum. Yapı meselesi sanırım bilmiyorum. İlkini sezaryen yapıp ikincisini normal doğuran arkadaşım var o normal dogurmaktan yana olduğunu söylemişti.
Ben kendim normal doğumda iki hafta kalamamis biriyim sezaryende daha uzun süre toparlayayacagimi düşündüğüm için eğer nasip olursa ikinciyi de normal yaparım diye düşünüyorum çünkü kas hafızası var ve ikinci doğum daha kolay oluyomuş

bende sezeryanla oldum ama 4 cm den sonra suni sancilara ragmen acilmam olmadigi icin senin yerinde olsam sezeryan olurdum ayrica sezeryanda uzun surmuyor iyilesmen ben 10 gun agrim oldu zorlandim yuruyus falan yapiyordum yatip kalkmada zor oluyordu 10 gun sonra toparlanyrsun zaten o eziyeti cekme derim bosuna hem kendin hemde bebegin icin

Planlı, kendi isteğimle sezeryan oldum. 3-4 saat sonra kalktım. İki gün sonra okula raporumu vermeye gittim. Ertesi gün normal merdiven inip çıkıyordum.Çok şükür hiçbir sıkıntım olmadı

Bende planlı sezeryan olcam haftaya benim de tek korkum kanama. Bir de bebege bisey olur mu endişesi. Bence zaten normal dogum yapanlar karşısındaki kadının iyiliğini istemediği için normal yap diyor. Kadın kadının düşmanı. Bir arkadaşım bana normal yap ben sezeryanden korkuyorum diyordu. Kendisi normal yaptı.

Ama sonra internette iste öldüm plasenta çıkarken falan diye bi paylaşım yaptı.. Ben hiç inanmıyorum normal dogum hikayelerine. En konforlu ve tramvasiz dogum biçimi sezeryan. Illa ki ağrı olacak elimiz kesilse agriyor. Ikınmak falan başlı başına marifet herkes beceremez normal doğumu ama herkeste bi bos cesaret var yazık yani sonu suni sancı ve sezeryane donuyor. O kadar eziyete gerek varmi ki

Bir de şaşırdım hic bir ağrı kesici almamaniza. Maşallah doktorunuz da iyiydi herhalde bünyeniz de sağlanmış ne guzel🤗
Neye dayanarak böyle bir bilgi veriyorsunuz yahu? İki doğumda da travma yaşayan var çünkü doğum işi kişiye özel! Sezaryen istiyorsunuz ya da yaptınız diye neden bu ameliyat güzellemeleri? Hiç baktınız mı acaba sezaryen dezavantajlarına? Çok afedersiniz ama s.dik yarışına girmişsiniz.
Kişinin isteğe bağlı sezeryan olması doğru değil mi? Siz de haklısınız insan biseylere cokcabuk kavuşunca ben normal doğurdum diye ovunup çektigi cileleri unutup başkasına normal doğur diyor. En azından benim gorduklerim bu sekilde.Benim cocugum tup bebek. Binbir rezalete uğraşlar sonucu oldu. Onu normal dogumla riske atamam. Bunu da yaşamayan anlayamaz.

Benim hiç cekememe gibi bir durumum yok normal doğumu . Aksine Allah Korusun suyum gelcek diye korkuyorum çünkü sezeryan tarihi aldim ve keyfim o şekilde istiyor. Tabi cekemeyenleri bilemem. Onlar zaten 41.Haftaya kadar bebegin kakasini yapmayı bekliyor ve sonunda sezeryan oluyor normal doğuramıyor. 😁
Normal doğum sezaryene nazaran daha riskli değildir. Keşke tüp bebek denemelerine verdiğiniz özen kadar bu konu hakkında da bilgi sahibi olup böyle bilgi fukarası yorumlar yapmasaydınız. Tüp bebek olup normal doğum yapmayan var mı? Var! İkiz çocuk bekleyip normal doğum yapmayan var mı? Var! Ha tabi sizin çocuk değerli bir tek nasıl bir egoysa.. yani şu buram buram cehalet kokan yazınıza aynı şekilde karşılık vermeyeceğim ama sadece şunu eklemek istiyorum kendinize size sağlıklı bilgler verecek doktor bulun. Ha buldunuz ama anlattıklarını algılayamadınız ise o başka. Normal doğum riskli değildir. Normal doğumun riskleri evet vardır ama tıpkı sezaryen doğumun olduğu gibi! Kimse vajinasını diktirmeye, saatlerce sancı çekmeye meraklı değil zaten!

Allah'a şükür tıp ilerlemiş,imkanlar çoğalmışken söz konusu can güvenliği olduğunda imkanlardan yararlanılması gerekmiyor mu? Şahsen ben sütüm gelmiyor mama vermekte istemiyorum diyenleride anlamıyorum...Onca çile sorun yaşamışsınız tekrar aynı riske girmeye değer mi? Değmez bence...Çocuk doymuyorsa mama verilir..Bebek normal doğamıyorsa sezeryanla alınır..:emir_bebek:Tabi buna keyfi bir kararlada verilmemesi lazım..İnsanlar yıllarını veriyorlar doktor oluyorlar..Birden fazla doktora da sorup,danışıp kararınızın istatistiksel olarak da verebilirsiniz bence:KK200:

X