Sigara Bırakma Günlüğün

basbelasiyim

Tüpmideli 🖤
Pro Üye
Anneler Kulübü
30 Ekim 2013
20.229
57.095
Hanimlar bu tarihi uzun sure once belirledum ve geldi catti bugun sigara birakma seruvenim basliyor kendime guveniyorum birakacagim sigara birakmak isteyen herkesi bekliyorum:dua:

Her sabah sirkete girdigimde sigara icrrdim ama bu sabah yapmadim hala masamdayim birazdan da kahvaltiya cikarim zor bir surec degil yapabilirim

Allah kolaylıklar versin, arkadaş olmaya geldim:KK50:
Ben de bugünü tarih belirlemiştim hatta onun için girdim bu bölüme sizin günlüğü görünce yazmak istedim. Bir tane son sigaram kaldı onu da içip bırakıyorum inşallah:dua:

Onuda ic ve birak canim bu saat oldu ben hic icmedim canim istemiyor da sadece elim bos gibi hissediyorum :) ama iyiyim sadece biraz uykum var

Dvet kizlar korkularimi atlattim aksam nasil olacak bilmiyorum ama ben yapabilirim inaniyorum :) guzel gecti gunum ayrica gerginde degilim haydi gelin beraber birakalim

Gunaydin sanirim benden baska kimse sigarayi birakmiyor bugun 2. Gunum dun gece uyumakta zorlandim kafamin icinde agirlik vardi sanki uykuya dalamadim :KK43: hala agzimin icinde aci tat var oda zamanla gider elbwt

BİRİNCİ DAKİKA

Sevgili günlük, Bu sabah Hürriyet in Kelebek ekinde sigarayı bırakmanınvücuda yaptığı olumlu etkileri anlatan bir haber okudum. Bu tarzhaberlerden oldum olası
tiksinmeme rağmen nedense coşup sigarayı bırakmaya karar verdim.Kararım kesin, sigarayı bırakıyorum. Bu kararımın vücuduma etkilerinigösteren tabloyu başucuma astım. İçimin zehirden
temizlenmesini tabloya bakarak daha rahat hissedeceğim. Şimdi masanınüzerindeki dolu sigara paketini buruşturup çöpe sallıyor ve sağlıklıgürbüz bir kişi olma
yolundaki ilk adımımı atıyorum.

SEKİZİNCİ SAAT

Sevgili günlük,
Tabloya göre sigarayı bıraktıktan sekiz saat sonra tansiyon ve nabıznormale dönüyormuş. İnanır mısın, bunu hissediyorum sanırım. Tamam,tansiyon ve nabzımın bundan sekiz saat önceki halinde de anormallikhissetmemiştim,ama normale dönmesi iyi bir şey herhalde. Coşkumupaylaşmak için Teoman ı aradım, sigarayı bırakmama geçici Ubeyd Korbeysendromu adını taktı. Oğlum dedim,
bak tam sekiz saattir sigara içmiyorum, tansiyonum ve nabzım cillop gibi oldu.

Bunu söyleyince kendi nabzının ve tansiyonunun da harika olduğunusöyledi, meğer sekiz saattir uyuyormuş. Yavşak işte, ben ne diyorum one diyor. Yalnız laf aramızda, kafama takıldı gerçekten, demek ki gündesekiz saat uyuyan bir sigara tiryakisinin tansiyonu ve nabzı da gündebir kere normalleşiyor. E peki, tansiyon ve nabız günde üç kez normaledönemeyeceğine göre benim kazancım
ne bu işten? Demek ki, savaşı erken bırakmayacaksın. Yoksa Teomanitinden ne farkım kalır? Onun tansiyonu da normal, benimki de....Neyse, bakıcaz....

ONUNCU SAAT

Sevgili günlük,
Sigarayı bırakırken başlangıcın çok zor geçtiğini duymuştum. Hiç dedeğilmiş. Az önce yemek yedim, iştahım açılmış, yemeklerin tadını dahaiyi aldım. Yıllardır ilk kez yemeğin üzerine sigara içmeyeceğim.

ON BİRİNCİ SAAT

Acaba azaltarak mı bıraksam? Sadece yemeklerden sonra içsem mesela? Yokyok, dayanmam lazım. Kuruyemişçiye gidip kabak çekirdeği alayım,oyalanırım.

ON ÜÇÜNCÜ SAAT

İki saattir aralıksız kabak çekirdeği yiyorum. Ve bir de yıldıran dejavu: abi bu çekirdeğe elini sürünce bırakamıyorsun.

ON DÖRDÜNCÜ SAAT

Kabak çekirdeğini bırakınca yemekten sonrakine benzer bir sigara içmeisteği uyandı. Çöpe attığım sigara paketini ararken telefon çaldı,Teomanmış. Sağlığında yeni düzelmeler var mı? diye sorup kahkaha attı.Vay ayı vaaay, sigarayla mücadelemde başarısız olmamı bekliyordemekki. Bu beni sinirlendirmekten çok kamçıladı. Ulan Teoman,görüşürüz bakalım. İlk işim sigara paketinin olduğu çöp torbasını evdenatmak

ON YEDİNCİ SAAT

Sevgili günlük,
Kendimden utanıyorum. Az önce kapıdaki çöp torbasını geri almaya kararverdim, kapıcı **ürmüş. Kararsızım, sigarayı bırakanların sinirliolmaya başladığı ve kilo aldığı söyleniyor. Şişman ve sinirli biri olupHüseyin e benzemeyeyim sakın?

YİRMİ DÖRDÜNCÜ SAAT

Sevgili günlük,
Biliyor musun, sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra kalp krizi riskiyüzde 25 azalıyormuş. Fena değil ha, ne dersin? Teoman ı aradım azönce, sana en fazla 15 gün veriyorum dedi. Kalp krizi riskininazalmasından sözettim, güldü. Gül bakalım Teoman efendi, gül... Gidipkabak çekirdeği alayım.

İKİNCİ GÜN

Sevgili günlük,
Dün çok kötü geçti. Kuruyemişçiye gidip bir kilo kabak çekirdeği aldım.Gazeteleri çıkmadan okusaydım keşke, Hıncal Uluç köşesinin yarısınıkabak çekirdeğinin cinsel güce katkılarına ayırmış. Allahım, yakuruyemişçi de okumuşsa yazıyı? Ulan yüz gram al çık, bir kilo niyealıyorsun? Bundansonra o dükkanın önünden geçemem.

ÜÇÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük,
Çok güzel bir gündeyiz. Sigarayı bırakmamın üzerinden 72 saat geçti,yani sinir uçlarım bugünden itibaren yenilenmeye başlıyor. Daha dagüzeli, sevgilim geliyor. Bugün biraz sinirli gibiyim, kızın yanındaarıza yapmasam bari...

DÖRDÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük,
Dün ne güzel başlamıştı hatırlarsın, ama korktuğum başıma geldi vesevgilimle kavga ettim. Her şey iyi başlamıştı halbuki. Bir ara dışarıçıktık, ben sosisli sandviç almak istedim, hanımefendi karşı çıktı.Neymiş, yürüyerek yemek yenilmezmiş. Durduk yerde kavga çıktı. Sonundadayanamayıp karşıdaki lokantaya gittim ve patlıcan musakka söyledim.Garson tabağı getirir getirmez hatunun yanına koştum ve yürüyerek yemeköyle yenmez böyle yenir diyerek elimde tabak yürümeye başladım. Biryandan da musakkayı yemeye çalışıyorum. Kız kaçmaya başladı, ben depeşinden koşuyorum. Bir ara ağzımdan köpükler çıktığını farkedincedurakladım. Elimdeki tabağı çöpe atıp eve döndüm. Sevgilimintelesekreterine not bıraktım, umarım arar.

BEŞİNCİ GÜN

Sevgili günlük,
Bu sabah İstikbal den çek-yat gelecekti, öğlene kadar bekledim, negelen var ne giden. Birden sinirlerim tepeme çıktı, elimde odunlabeklemeye başladım. Hayır, niye sözünde durmuyorsun kardeşim? Sabahdediysen sabah getir. Adamlar saat üçte geldiler, ben odunla kapıyaçıkınca tedirgin olup kaçtılar. İstikbal i arayıp siparişi iptal ettim,Yataş ı var Mobella sı var canım, banane yani...

ALTINCI GÜN

Sevgili günlük,
Sevgilim aradı, bana çok kızgın olduğunu söyleyip bir çuval zır zıryaptı. zaten ona moralim bozuk, bir de Teoman gelip karşımda fosurfosur sigara imesin mi? Dumanı suratıma üflediğinde çaktırmamaya
çalışarak içime çekmeye çalıştım. Ulan özlemişim be...

YEDİNCİ GÜN

Sevgili günlük,
Kabul etmem gerekir ki bugün çok sinirliydim. Gevşemek için televizyonuaçıp belgesel izlemeye başladım. Discovery Channel da Timsah Avcısıdiye birlavuk var, 10 dakika dayanamadım herife. Eline bir yılan almış,yılan çıtır çıtır ısırıyor, bu gevrek gevrek gülüyor. Neymiş, yılanzehirsizmiş.Ya arkadaşım, zehirsiz diye ne bu yani? National GeographicI açıyorum, zürafalar var, daha iyi. Ama zürafalardan, Mary ve ailesidiye söz ediliyor. Allah belanızı versin hepinizin. Süt içip uyumayakarar veriyorum, süt şişesinin üzerine lütfen çalkalayınız yazmışlar.Çal-ka-la-mı-yo-rum.
Mecbur muyum lan sizin şişenizi temizlemeye. Para almasını biliyorsunuzeşşoğlueşşekler sizi be! Akşam arkadaşlarla bira içmeye gittik.Buinsanlarne kadar anlayışsız var ya günlük, aklın oynar.Ulan zatensigarasız bira içiyorum, beynim sulanmış, hala üzerime geliyorlar.Masada ideolojik hadise çıktı, dışarı kadar uzadı. Tartışma sorundeğildi de sigarayı bıraktığındanberi kilo aldın lan koca** deyincedayanamayıp kafa attım Teoman a.
Yapmasam iyiydi.

SEKİZİNCİ GÜN

Sevgili günlük,
Teoman arayıp bir daha benimle görüşmek istemediğini söyledi. Çokumurumdaydı lavuk. Gereken cevabı verdim zaten. Bu arada, gazetedeokudum yine. Sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden bahsediyordu.Azaltarak bırakma ve marka değiştirerek bırakma maddeleri ilgimi çekti.Acaba? Ama yok yok, bu kadar dayandım, gerisini getirmek lazım.

DOKUZUNCU GÜN

Sevgili günlük,
Sana ne zamandır sevgili günlük diye seslenmediğimi farkettim. Oysa senbu dünyada beni anlayan tek varlıksın, tek dostumsun. Bugün ne oldubiliyormusun, sevgilim beni terketti. Alçak kadın, Manyaklaştığımısöyleyip ayrıldı benden. Bu arada kabak çekirdeğinin bokunu çıkardım,her tarafımda sivilce çıktı.

ONUNCU GÜN

Sevgili günlük,
İki gün önce, sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden sözetmiştim.Ben iki yöntemi birleştirip hem marka değiştirdim hem de azalttım.Günde üç tane yemeklerden sonra Parliement içiyorum. O kadar zamansonra ilk içilen sigaranın bir güzel kafası var, şaşırırısın.

ON BİRİNCİ GÜN

Sevgili günlük,
Kendime bir iyilik yapıp sigarayı beşe çıkardım. Ha üç, ha beş. Eskidengünde bir paket içiyordum, şimdi beş tane içiyorum. Yine kazançlıyımyani...

ON İKİNCİ GÜN

Sevgili günlük,
Bugün gazetede Amerika da yapılan bir araştırmayla ilgili haber okudum.Habere göre günde 10 taneye kadar sigaranın çok fazla zararı yokmuş.Üstelik sigaranın markasını değiştirmekten falan da
bahsedilmiyordu. Madem öyle günde 10 tane Camel içebilirim.

ON ÜÇÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük,
Sevgilimi ve Teoman ı arayıp özür diledim. Sevgilim, bir süre dahagörüşmek istemediğini söyledi. Ağzımdan köpükler çıkarken koşturduğumsahneyi unutamıyormuş. Haklı kız, bir şey söyleyemedim. Teoman aramızdageçen hadiseyi sigaraya yordu, ona göre yavaş yavaş sigara içmeyebaşlayınca beynim tekrar faaliyete geçmiş. Neyse barıştık ve yarınakşam buluşmaya
karar verdik.

ON DÖRDÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük,
Teoman la ocakbaşına gittik. İçtiğim sigaraları saymadım. Teoman ın dadediği gibi, sigaranın zararlarını bilerek içiyorum, kime ne? Sana dasoruyorum günlük, sana ne?

ON BEŞİNCİ GÜN

Sevgili günlük,
Püfür püfür içiyorum sigaraları. Bir de, sigaraya tekrar başlayınca neolur tablosu yapmaya başladım. Sevgilim de bir daha sigarayıbırakmayacağım sözünü verince geri döndü. Elveda gunluk

nasıl giriyor sigarayı bırakma süreciniz. umarım icmemişsinizdir tekrar. bende bırakmak istiyorum. birbirimize destek olalım bu süreçte. kötü yanlarını düşünüp yazalım. mesela kötü kokuyoruz ve her içtiğimiz nefes bizden çok şey alıp götürüyor.

Son kalan paketimi eşime vermiştim, ara ara ağlama krizleri geliyor, aşırı sinirlilik hali var ve pek iştahım yok...

Ben kötü günler için evin bazı bölümlerine sigara bırakırdım, sonradan bulup mutlu olayım diye.
Bütün evi aradım ama tek bi dal sigara bulamadım...
Oh iyi oldu bana.

Bu arada 21 saat oldu içmeyeli...

neredeyse bir gündür içmiyorsunuz tebrikler devamı gelir inşallah. bırakmak lazım bende 20 kuralı diye bi si uydurdum. 20 kez canım istediğinde içmezsem kendimi tebrik edicem.:KK49:

nasıl giriyor sigarayı bırakma süreciniz. umarım icmemişsinizdir tekrar. bende bırakmak istiyorum. birbirimize destek olalım bu süreçte. kötü yanlarını düşünüp yazalım. mesela kötü kokuyoruz ve her içtiğimiz nefes bizden çok şey alıp götürüyor.
Benim 5. Gunum ve hic icmedim simdi diyorumki niye icmisimki hayatimda birsey degimedi sonucta arada aksam aklima geliyor bir sise su iciyorum geciyor :)

Son kalan paketimi eşime vermiştim, ara ara ağlama krizleri geliyor, aşırı sinirlilik hali var ve pek iştahım yok...

Ben kötü günler için evin bazı bölümlerine sigara bırakırdım, sonradan bulup mutlu olayım diye.
Bütün evi aradım ama tek bi dal sigara bulamadım...
Oh iyi oldu bana.

Bu arada 21 saat oldu içmeyeli...
Soyle dusun sigara ictiginde sinirlendigin sey degisiyormu hayir yada stresin bitiyormu yok bosuna kendini zehirleme icmek istemiyorum de ve icme ben surekli sakiz cigniyorum cenem agriyor artik :))

Soyle dusun sigara ictiginde sinirlendigin sey degisiyormu hayir yada stresin bitiyormu yok bosuna kendini zehirleme icmek istemiyorum de ve icme ben surekli sakiz cigniyorum cenem agriyor artik :))
23. saati dolduruyorum.
Sakız çiğnemekten benim de çenem ağrıdı.
Si tekrar mı bırakmaya karar verdiniz?
Ben de moral olsun diye yazdığınız günlüğü okudum, sonuna gelince şok oldum :KK70:

X