Sigarayi Birakan Adamin Günlüğü

Zepp

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2006
9.312
21
44
bir adam sigarayı bırakıyor ve bunları günlüğe yazıyor. 15 gunluk bır hıkaye okuyun cok guleceksınız....:KK70::KK70:

bu yazıyı sigara içenler cok ıyı anlıycaklar..

BIRINCI DAKIKA
Bu sabah Hürriyet'in Kelebek ekinde sigarayi birakmanin vücuda yaptigi olumlu etkileri anlatan bir haber okudum. Bu tarz haberlerden oldum olasi tiksinmeme ragmen nedense cosup sigarayi birakmaya karar verdim. Kararim kesin, sigarayi birakiyorum. Bu kararimin vücuduma etkilerini gösteren tabloyu basucuma astim. Içimin zehirden temizlenmesini tabloya bakarak daha rahat hissedecegim. Simdi masanin üzerindeki dolu sigara paketini burusturup çöpe salliyor ve saglikli gürbüz bir kisi olmayolundaki ilk adimimi atiyorum.

SEKIZINCI SAAT
Sevgili günlük,Tabloya göre sigarayi biraktiktan sekiz saat sonra tansiyon ve nabiz normale dönüyormus. Inanirmisin, bunu hissediyorum sanirim. Tamam, tansiyon ve
nabzimin bundan sekiz saat önceki halinde de anormallik hissetmemistim,ama normale dönmesi iyi bir sey herhalde. Coskumu paylasmak için Teoman'i aradim, sigarayi
birakmama "geçici Ubeyd Korbey sendromu" adini takti."Oglum" dedim, "bak tam sekiz saattir sigara içmiyorum, tansiyonum ve nabzim cillop gibi oldu".Bunu söyleyince kendi nabzinin ve tansiyonunun da harika oldugunu söyledi, meger sekiz saattir uyuyormus. Yavsak iste, ben ne diyorum o ne diyor. Yalniz laf aramizda, kafama takildi gerçekten,
demek ki günde sekiz saat uyuyan bir sigara tiryakisinin tansiyonu ve nabzi da günde bir kere normallesiyor. E peki, tansiyon ve nabiz günde üç kez normale dönemeyecegine göre benim kazancimne bu isten? Demek ki, savasi erken birakmayacaksin. Yoksa Teoman itinden ne farkim kalir? Onun tansiyonu da normal, benimki de.... Neyse, bakicaz....

ONUNCU SAAT
Sevgili günlük,Sigarayi birakirken baslangicin çok zor geçtigini duymustum. Hiç de
degilmis. Az önce yemek yedim, istahim açilmis, yemeklerin tadini daha iyi aldim. Yillardir ilk kez yemegin üzerine sigara içmeyecegim.

ON BIRINCI SAAT
Acaba azaltarak mi biraksam? Sadece yemeklerden sonra içsem mesela? Yok yok, dayanmam lazim. Kuruyemisçiye gidip kabak çekirdegi alayim, oyalanirim.

ON ÜÇÜNCÜ SAAT
Iki saattir araliksiz kabak çekirdegi yiyorum. Ve bir de yildiran dejavu: "abi bu çekirdege elini sürünce birakamiyorsun.”

ON DÖRDÜNCÜ SAAT
Kabak çekirdegini birakinca yemekten sonrakine benzer bir sigara içme istegi uyandi. Çöpe attigim sigara paketini ararken telefon çaldi, Teomanmis. "Sagliginda yeni düzelmeler var mi?" diye sorup kahkaha atti .Vay ayi vaaay, sigarayla mücadelemde
basarisiz olmami bekliyor demekki. Bu beni sinirlendirmekten çok kamçiladi. Ulan Teoman, görüsürüz bakalim. Ilk isim sigara paketinin oldugu çöp torbasini evden atmak

ON YEDINCI SAAT
Sevgili günlük,Kendimden utaniyorum. Az önce kapidaki çöp torbasini geri almaya karar verdim, kapici götürmüs. Kararsizim, sigarayi birakanlarin sinirli olmaya basladigi ve kilo aldigi söyleniyor. Sisman ve sinirli biri olup Hüseyin'e benzemeyeyim sakin?

YIRMI DÖRDÜNCÜ SAAT
Sevgili günlük,Biliyor musun, sigarayi biraktiktan 24 saat sonra kalp krizi riski
yüzde 25 azaliyormus. Fena degil ha, ne dersin? Teoman'i aradim az önce, sana en fazla 15 gün veriyorum dedi. Kalp krizi riskinin azalmasindan sözettim, güldü. Gül bakalim Teoman efendi, gül... Gidip kabak çekirdegi alayim.

IKINCI GÜN
Sevgili günlük, Dün çok kötü geçti. Kuruyemisçiye gidip bir kilo kabak çekirdegi aldim. Gazeteleri çikmadan okusaydim keske, Hincal Uluç kösesinin yarisini "kabak çekirdeginin cinsel güce katkilari"na ayirmis. Allahim, ya kuruyemisçi de okumussa yaziyi? Ulan yüz gram al çik, bir kilo niye aliyorsun? Bundansonra o dükkanin önünden geçemem.

ÜÇÜNCÜ GÜN
Sevgili günlük,Çok güzel bir gündeyiz. Sigarayi birakmamin üzerinden 72 saat geçti, yani sinir uçlarim bugünden itibaren yenilenmeye basliyor. Daha da güzeli, sevgilim geliyor. Bugün biraz sinirli gibiyim, kizin yaninda ariza yapmasam bari...

DÖRDÜNCÜ GÜN
Sevgili günlük,Dün ne güzel baslamisti hatirlarsin, ama korktugum basima geldi ve sevgilimle kavga ettim. Her sey iyi baslamisti halbuki. Bir ara disari çiktik, ben
sosisli sandviç almak istedim, hanimefendi karsi çikti. Neymis, yürüyerek yemek yenilmezmis. Durduk yerde kavga çikti. Sonunda dayanamayip karsidaki lokantaya gittim ve patlican musakka söyledim. Garson tabagi getirir getirmez hatunun yanina kostum ve "yürüyerek yemek öyle yenmez böyle yenir" diyerek elimde tabak yürümeye
basladim. Bir yandan da musakkayi yemeye çalisiyorum. Kiz kaçmaya basladi, ben de pesinden kosuyorum. Bir ara agzimdan köpükler çiktigini farkedince durakladim.
Elimdeki tabagi çöpe atip eve döndüm. Sevgilimin telesekreterine not biraktim, umarim
arar.

BESINCI GÜN
Sevgili günlük,Bu sabah Istikbal'den çek-yat gelecekti, öglene kadar bekledim, ne gelen var ne giden. Birden sinirlerim tepeme çikti, elimde odunla beklemeye basladim. Hayir,
niye sözünde durmuyorsun kardesim? Sabah dediysen sabah getir. Adamlar saat üçte geldiler, ben odunla kapiya çikinca tedirgin olup kaçtilar. Istikbal'i arayip siparisi iptal ettim, Yatas'i var Mobella'si var canim, banane yani...

ALTINCI GÜN
Sevgili günlük,Sevgilim aradi, bana çok kizgin oldugunu söyleyip bir çuval zir zir yapti. zaten ona moralim bozuk, bir de Teoman gelip karsimda fosur fosur sigara icmesin mi? Dumani suratima üflediginde çaktirmamaya çalisarak içime çekmeye çalistim. Ulan
özlemisim be...

YEDINCI GÜN
Sevgili günlük,Kabul etmem gerekir ki bugün çok sinirliydim. Gevsemek için televizyonu açip belgesel izlemeye basladim. Discovery Channel'da Timsah Avcisi diye
birlavuk var, 10 dakika dayanamadim herife. Eline bir yilan almis, yilan çitir çitir isiriyor, bu gevrek gevrek gülüyor. Neymis, yilan zehirsizmis.Ya arkadasim, zehirsiz diye ne bu yani? National Geographic'i açiyorum, zürafalar var, daha iyi. Ama zürafalardan, Mary ve ailesi diye söz ediliyor. Allah belanizi versin hepinizin. Süt içip uyumaya karar veriyorum, sisesinin üzerine "lütfen çalkalayiniz" yazmislar. Çal-ka-la-mi-yo-rum.Mecbur muyum lan sizin sisenizi temizlemeye. Para almasini biliyorsunuz essogluessekler sizi be! Aksam arkadaslarla bira içmeye gittik. Buinsanlarne kadar anlayissiz var ya günlük, aklin oynar.Ulan zaten sigarasiz bira içiyorum, beynim sulanmis, hala üzerime geliyorlar. Masada ideolojik hadise çikti, disari kadar uzadi. Tartisma sorun degildi de "sigarayi biraktigindanberi kilo aldin lan sisko" deyince dayanamayip kafa attim Teoman'a.Yapmasam iyiydi.

SEKIZINCI GÜN
Sevgili günlük, Teoman arayip bir daha benimle görüsmek istemedigini söyledi. Çok umurumdaydi lavuk. Gereken cevabi verdim zaten. Bu arada, gazetede okudum yine. Sigarayi birakmanin çesitli yöntemlerinden bahsediyordu. Azaltarak birakma ve marka degistirerek birakma maddeleri ilgimi çekti. Acaba? Ama yok yok, bu kadar dayandim, gerisini getirmek lazim.

DOKUZUNCU GÜN
Sevgili günlük,Sana ne zamandir sevgili günlük diye seslenmedigimi farkettim. Oysa sen bu dünyada beni anlayan tek varliksin, tek dostumsun. Bugün ne oldu biliyormusun, sevgilim beni terketti. Alçak kadin, Manyaklastigimi söyleyip ayrildi benden. Bu arada
kabak çekirdeginin suyunu çikardim, her tarafimda sivilce çikti.

ONUNCU GÜN
Sevgili günlük, Iki gün önce, sigarayi birakmanin çesitli yöntemlerinden sözetmistim. Ben iki yöntemi birlestirip hem marka degistirdim hem de azalttim. Günde üç tane
yemeklerden sonra Parliement içiyorum. O kadar zaman sonra ilk içilen sigaranin bir güzel kafasi var, sasiririsin.

ON BIRINCI GÜN
Sevgili günlük,Kendime bir iyilik yapip sigarayi bese çikardim. Ha üç, ha bes. Eskiden günde bir paket içiyordum, simdi bes tane içiyorum. Yine kazançliyim yani...

ON IKINCI GÜN
Sevgili günlük, Bugün gazetede Amerika'da yapilan bir arastirmayla ilgili haber okudum. Habere göre günde 10 taneye kadar sigaranin çok fazla zarari yokmus. Üstelik sigaranin markasini degistirmekten falan da bahsedilmiyordu. Madem öyle günde 10 tane Camel
içebilirim.

ON ÜÇÜNCÜ GÜN
Sevgili günlük, Sevgilimi ve Teoman'i arayip özür diledim. Sevgilim, bir süre daha görüsmek istemedigini söyledi. Agzimdan köpükler çikarken kosturdugum sahneyi unutamiyormus. Hakli kiz, bir sey söyleyemedim. Teoman aramizda geçen hadiseyi sigaraya yordu, ona göre yavas yavas sigara içmeye baslayinca beynim tekrar faaliyete geçmis. Neyse baristik ve yarin aksam bulusmaya karar verdik.

ON DÖRDÜNCÜ GÜN
Sevgili günlük,Teoman'la ocakbasina gittik. Içtigim sigaralari saymadim. Teoman'in da dedigi gibi, sigaranin zararlarini bilerek içiyorum, kime ne? Sana da soruyorum günlük, sana ne?

ON BESINCI GÜN
Sevgili günlük,Püfür püfür içiyorum sigaralari. Bir de, "sigaraya tekrar baslayinca ne olur" tablosu yapmaya basladim. Sevgilim de bir daha sigarayi birakmayacagim sözünü verince geri döndü. Elveda günlük, bir daha isim olmaz seninle.

sigaram önümde duruyo ama ben hala yakmadım :biggrin:

vallahi güzel bir yazıydı, doğruda
oruç nedeniyle birkaç saat içmiyorum hemen sinirlerin katsayısı değişiyor.
acı ama gerçek. bende bir tiryakiyim ve hiççç bırakmayı düşünmüyorum.

çok fazla abartmışlar bende 6 ay önce bıraktım hiçte böyle olmuyor

:Roflol: :Roflol: :Roflol: içmiyorum ama koptum.

Ben 4,5 Aydir Içmiyorum. Birakirken Hiçte Zorlanmadim.
Tavsiye Ederim

Ben KOAH hastasıyım. doktorlar kesinlikle bırakmamı söylüyorlar ama....İMKANSIZ.....

Ben KOAH hastasıyım. doktorlar kesinlikle bırakmamı söylüyorlar ama....İMKANSIZ.....

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH): Kronik bronşit ve amfizeme bağlı, genellikle geridönüşsüz (irreversibl) hava akımı obstrüksiyonu (kısıtlanması) ile karakterize bir hastalık durumudur. Hava akımı obstrüksiyonu çoğu olguda ilerleyicidir ve bronş hiperreaktivitesi ile birlikte bulunabilir. KOAH’ın temel özelliği olan kronik hava akımı obstrüksiyonu akciğerlerde (hava yolları ve parenkimde) bulunan inflamasyonla yakından ilişkilidir.

İMKANSIZ DİYE BİRŞEY YOK. CANIM ARKADAŞIM.
TAMAMEN SENİNLE ALAKALI... GALİBA SENİN CANINDA PEK BIRAKMAK İSTEMİYOR.
İNŞALLAH BİR GÜN KENDİNDE O AZMİ BULURSUN.

KENDİNİZ İÇİN, SEVDİKLERİNİZ İÇİN, SAĞLIKLI YAŞAYIP, SAĞLIKLI ÖLEBİLMEK İÇİN BENCE BIRAKMASANIZ DA DENEYİN...

Yaaa biliyorum ben bu yazıyı harika bişey arkadaşlar.Evet biraz uzun belki üşeniceksiniz okumaya ama okursanız çok hoşunuza gidecek :jeyyar:

Çok güzel bir yazı sağol.Ama bunu okuyunca canım acayip sigara çekti :nazar:sengözlerimebaksanab

cok guzel bı yazı valla.guldum yanı.bende bırakmaya calısıyorum.ama tabı bu yazıdakı gıbı deıl::)ınsallah bırakırım yarabbım.

sigarayamı başlasm acabaCADIARZU

:roflol:Canım çok güldüm valla ellerine sağlık çok komik ya..Paylaşım için teşekkürler..

arkadaşım süper bi şeymiş ya:roflol::roflol::roflol:
paylaşımın için teşekkürler..

çok güldüm ya harikaymış
yakayım bende bir tane:nazar:adam pes etti:roflol:

X