Siz olsanız gerçekten ne yapardınız

Pestososlumakarnam

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2021
1.395
1.234
Allah a binlerce şükür bir işim var.
Ama daha iyi bir yere geçmek için sınava girdim puanım mükemmel değil iyi denebilir ama sözlü mülakata yetmeyebilir. Geçen senelerdeki sözlü mülakatı kazanan birinden 2 puan yüksek söylentilere göre o kişinin de referansı varmış.

Bunu konuşurken benim referansım var mı yok mu diye sordular.
Bir kişinin “sınavdan sonra haber ver “dediğini ama haber vermeyeceğimi nasibimde varsa gitmek istediğimi söylediğimde bir tuhaf baktılar.
Bakan kişi de bir zamanlar işsizken o kurumun sınavına girdiğim ama sözlü mülakatını kazanamadığım kurumda çalışan biri.
Kendisi sözlü mülakata girmeden önce 3 4 yere gitmiş elbet biri tutmuştur dedi. Hatta sınavım … puan kendi bölümünden mezunum kazanmak hakkım diye de savundu.
Benim puanım ondan yüksekken beni almadıklarını söylediğimde bir şey diyemedi.

Ama bir şey diyeyim mi o sözlü mülakatta torpil kullanarak girdiği kurumdan daha iyi bir kurumda çalışıyorum şuan. Çalışma şartlarım daha iyi.

Velhasıl sonuca gelelim sınava giren herkesin sağlam referansları var biliyorum, yazılı sınavı baya güzel bir puanla geçtim bu referans olacak kişide istese sözlü mülakata bir telefonu yeter.

İçim içimi yiyor. Bileğimin hakkı ile gelmek istiyorum ama rakiplerimin hepsi araya birilerini sokarsa diye de düşünmeden edemiyorum. Ben de mi kazanmak hakkım iyi puan aldım diye kendimi avutayım yani

Tabi ki imkan varsa birilerini sok devreye yoksa senin hakkın yenecek kural bu

Ben bu fikri hiç bir zaman katılamadım.

Evet belki konu sahibinin hakkı yenecek ama kendisi hak yememiş olacak.

Kişisel olarak tercihim araya birilerini sokmamak. Diğer kişiler gibi davranırsam onurumdan ödün vermiş olurum.

bu olay başıma geldi , kabul etmedim. ara haber ver diyenleri aramadım. belki o kurumlara giremedim ama olsun en azından insanların ve onların soylarının hakkına girmedim. kul hakkı çok ağırdır
ikileme düşmeniz çok normal, sonuçta insansınız. durumunuzu yada geleceğinizi kararınız belirler.
hangisini yaparsanız içiniz rahat olacak ? bunu düşünmek lazım.
yok ya ne olacak diyorsanız arayın , hakka girmem diyorsanız aramayın

bu olay başıma geldi , kabul etmedim. ara haber ver diyenleri aramadım. belki o kurumlara giremedim ama olsun en azından insanların ve onların soylarının hakkına girmedim. kul hakkı çok ağırdır
ikileme düşmeniz çok normal, sonuçta insansınız. durumunuzu yada geleceğinizi kararınız belirler.

İnternette çok araştırma yaptım belirlenen liyakata sahip olunduğu takdirde torpil caizdir yazıyor. Ama o sözlü mülakata giren atıyorum 90 91 92 93 alan herkes liyakata sahip olmuş olmuyor. Ama aramazsam bariz bi şekilde geçemeyeceğim.
Birinin hakkını yer miyim önüne geçer miyim düşüncesi bir yandan da çok çalıştım hakkım düşüncesi arasında kalıyorum
Bu ülkede hakkınla bir yere gelmeyi beklersen çok beklersin. Ara o kişiyi tabi ki, ben olsam araradım.
Araya adam sokanlar girecek, dayısı olanlar girecek. Siz yapmazsanız yine dışarda kalacaksınız. Bu ülkenin kuralı bu.

Peki daha sonra ne yaptınız yani hala aynı yerde misiniz

İnternette çok araştırma yaptım belirlenen liyakata sahip olunduğu takdirde torpil caizdir yazıyor. Ama o sözlü mülakata giren atıyorum 90 91 92 93 alan herkes liyakata sahip olmuş olmuyor. Ama aramazsam bariz bi şekilde geçemeyeceğim.
Birinin hakkını yer miyim önüne geçer miyim düşüncesi bir yandan da çok çalıştım hakkım düşüncesi arasında kalıyorum

Peki daha sonra ne yaptınız yani hala aynı yerde misiniz
en baştan kabul etmedim ,kuruma da girmedim , onu geçtim başvuru bile yapmadım oralara.

diğer yazdığınıza da yorum olarak sınavla girilen bir yerden bahsediyordunuz , sınavla girilen bir yerde sözlü puan sisteminde araya tanıdık koymaya çalışıyorsunuz , geçmek için. . kendinizi, yapacaklarınızı haklı çıkartmaya çalışmayın . torpil torpildir , kendinizi de kandırmaya çalışmayın.

torpil yaptıracaksınız yine yaptırırsınız, burada kimseyi inandırmanıza gerek yok. tercih size ait sonuçta.

Ben olaya şöyle bakıyorum. Bu kuruma kaç kişi alınacak bu belli. Bu yazılı sınavdan alınan puanlar belli. Eğer yazılı puan sıralamasında alınacak kişi sayısı içinde kalıyorsanız kimsenin hakkını falan yemiyorsunuz. Aksine onlar sizin sıranızı kapmak için torpil bulup hak yemeye çalışıyorlar. Bu durumda gönül rahatlığı ile referans bulup hakkınızı koruyabilirsiniz. Ama yazılı sıralamada o sıralamada değilseniz bal gibi hakka gireceksiniz.Bizim ülkemizde kurumsal alanda hiçbir kurumda mülakatta adaya bakılmıyor zaten, referansa bakıyor. Mülakatın amacıda bu, yazılı sıralamaya giremeyeni üste çıkarmak . Bu ülkede ne zaman sözlü mülakat kalkar o zaman adalet gelir.
Not: şimdiden yok ben öyle girdim böyle girdim diye kimse güzelleme yapmasın. Gerçekler bunlar. Ben daha önce üç yazılı sınavdan çok yüksek puanlar almasına rağmen mülakkatta elenip, son sınavda referansı bulunca en düşük puanıyla sınav kazananı gördü bu gözler.

Çok çalışmış ve böylelikle hakkınız olduğunu düşünmüş olabilirsiniz ama belki sizden de daha fazla çalışan , belki çoluğunu çocuğunu bırakarak bu sınav için kursa giden birilerinin hakkına da girme ihtimaliniz var.

Çok büyük bir yurt dışı firmasından 2011 senesinde bir teklif aldım. O şirkette de çok yakın bir arkadaşım müdür olarak çalışıyordu. Haberi olsa emin olun çok rahatlıkla o şirkette 10 yıldır çalışıyor oluyordum. 4 mülakatı geçtim , en son mülakatta elendim. Süreç benim için değil tüm şirket için son bulana kadar bekledim. Ve ardından arkadaşımı aradım. Meslektaş olacaktık diyerek söze başladım ve durumu izah ettim. Tabi ki beni neden aramadığını sormayacağım dedi . Çünkü o kadar iyi tanır beni . Kişiliğim şartalara göre değişmez .

Valla bu ülkenin üst kurullarından birine bileğimin hakkıyla girdim, eşim de müfettiş o da öyle. Araya kimseyi sokmadık.. Alanların hakkını yemek başkaları da yapıyor diye kul hakkı olmaktan çıkmıyor. Bu yapılan kul hakkıdır. Yapanlar da kul hakkı yemektedir.

Valla bu ülkenin üst kurullarından birine bileğimin hakkıyla girdim, eşim de müfettiş o da öyle. Araya kimseyi sokmadık.. Alanların hakkını yemek başkaları da yapıyor diye kul hakkı olmaktan çıkmıyor. Bu yapılan kul hakkıdır. Yapanlar da kul hakkı yemektedir.
Hem şikayet edelim torpilden hem de kendimiz fırsat bulunca kullanalım. Asla böyle insan olmadım imkanım olmasına rağmen kullanmadım işsizim bir gün pişman olmadım hak yemediğime bu ekonomik koşulda bile.

Sözlü mülakatta torpil geçiyor. Hele de şu zamanda alım az mezun çok olunca kendi hakkına bir kuruma girebilen çok zor. Sözlesmeli olarak işe alınıp eğitimlere başladıktan birkaç gün sonra iptal oldu eğitim biz sizi arayacağız denilip aranmayani biliyorum. İnsanların sabrını zorluyorlar gerçekten.

en baştan kabul etmedim ,kuruma da girmedim , onu geçtim başvuru bile yapmadım oralara.

diğer yazdığınıza da yorum olarak sınavla girilen bir yerden bahsediyordunuz , sınavla girilen bir yerde sözlü puan sisteminde araya tanıdık koymaya çalışıyorsunuz , geçmek için. . kendinizi, yapacaklarınızı haklı çıkartmaya çalışmayın . torpil torpildir , kendinizi de kandırmaya çalışmayın.

torpil yaptıracaksınız yine yaptırırsınız, burada kimseyi inandırmanıza gerek yok. tercih size ait sonuçta.
Ben kendimi kandırmaya çalışmıyorum başkalarının düşüncelerini ve kendi iç çelişkimi anlatmaya çalıştım

X