Sizin çocuklar nasıl ? (5yaş)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mrs-cicek

🍀
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2010
4.700
4.243
Merhaba herkese
Bu konuda aşırı dertliyim ne yapsam olmadı
Ceza yöntemini (mahrum bırakarak) asla ben uygulamam diyordum ona bile başvurdum faydası olmadı :KK43:
İkiz kızlarım var 5yaşında sitemiz güvenlikli birkaç defadır tek başlarına iniyorlar ben de parkı gören taraftayım sürekli izliyorum onları
Neyse sorun şu ki hadi artık yeter eve gelin dediğimde gelmiyorlar asla ikna olmuyorlar

-Gelin yemek yiyeceğiz
-Gelin boyama yapacağız
….
-Gelin yoksa bi daha çıkamazsınız diyorum yok asla beni dinlemiyorlar
Ki daha küçükler şimdiden böyle beni dinlememeleri aşırı üzüyor beni :KK43:

Eve nasıl geliyorlar diye soracaksınız,tuvalet veya su ihtiyacı için gelince artık bırakmıyorum (4-5 saat olmuş oluyor)
Ben gidip kollarından tutup zorla getirmek de istemiyorum

Ciddi anlamda canım sıkılıyor ve çok konuşarak hatta artık son zamanlarda bağırarak (ki normalde sakince konuşurum ama artık doldum taştım) konuştuğum için onlar da korkuyor
Ne yapabilirim ne önerirsiniz ?

(Ben de eşim de söz verince yerine getiren insanlarız öyle çocukları kandırdığımız hiç olmadı ama onlar daima tamam deyip asla yerine getirmez tekrar tekrar aynı şeyi yaparlar)

5 yaşında siteye salıyorum demişiniz. Sonrası için yorum yapamayacağım. Binlerce korkunç olsılık var çocukların başına gelmesi muhtemel. ( izleseniz bile) siz de sorumluluğunuzu tam bilmiyorsunuz çocukların laf dinlememesi daha masum..

cevap basit. Salmayın!
Böyle cevaplar alacağımı biliyordum

Pür dikkat gözüm onlar da öyle arada bakıyorum demiyorum.

Belki çocuklarıyla inen (fiziksel olarak orda ama elinde telefon olan) birçok ebeveynden bin kat dikkatle izliyorum

Yani dediğiniz gibi olsam zaten eve gelin diye de çağırmam rahatıma bakarım.

Kararlı tutum çocuklarda en güzel disiplin yöntemi.
Ben de son zamanlarda aynı konulardan muzdariptim sonra baktım ki ben çok kararlı olamıyorum..
Ceza vericem dediğim halde vermiyorum sonra bu daha kötü hale getirdi çocuğu.

Ama şimdi diyorum ki eğer bu davranışa devam edersen seni odanda düşünmeye birakicam.
Umursamıyor devam ediyor ağlasa da odasına götürüp 5 dakika onun yanından uzaklaşıyorum.
Çok aglasalarda hemen pes etmiyorum.
Sonucu bildiği halde davranışı yapmaya devam ediyorsa o çocuk kendi sonunu kendi hazırlamış olur.
O yüzden cezayı ben değil kendisine kendisi vermiş olur.
Bağırmak ve şiddet daha kalıcı hasarlar bıraktığı için çocuğun üzerinden bazen uzaklaşma cezası bana daha hafif geliyor.

Eve geldiklerinde sizi dinlemedikleri için parka gidemeyeceklerini söyleyin ve göndermeyinde. Bi kaç gün evde dursunlar sonrasında beraber inin vakit dolunca cıkartın. Her nekadar site de olsa tek göndermeyin ayrıca
Denedim fayda etmiyor

Park hemen balkonumun önünde ben de sandalyemi koyup izliyorum evet güvenli değil gibi gelebilir ama hep dipdibe de olunca dışardaki diğer çocuklara göre bana fazla bağlı olduklarını fark ettim
Zaten toplamda 5 defa indiler bu 5 defada da bezdim :KK43:

Yani çocuklar hep oyle dınlemıyo benim kızım üç yaşında oda yapıyo arada . mesela parka gıdıyrm bı sure oynadıktan sonra ,bes dk sonra eve gidecez dıyorum ilk bi iki kere agladı şimdi alıştı tamam der gelir maşallah . beni diblemezse parka gidemzsin diyorum iki gun ve goturmuyorm sorun olmadı hiç . bide yalnız göndermek tehlikeli olur diye düşünüyrm tabi herkes farklı düşünebilir 😊 gunluk bir saat beraber inip çıkarsanz alışırar bi süre sonra

Belki çocuklarıyla inen (fiziksel olarak orda ama elinde telefon olan) birçok ebeveynden bin kat dikkatle izliyorum

Yahu inanın öylr mükemmel anne triplernde değilim.. uzaktan çocuğa bakmak bir kol mesafesinde telefona bakmaktan çok daha tehlikeli. Düştü bür yeri kanadı, kafasını çarptı biri ters hareret yaptı. Koştu arabaların arabasına atladı hiçç birine zamanında müdehale edemezsiniz ihtimali yok. 8 yaş deseniz bir nebze anlayacağım. 5 yaşındaki çocuğunuzu sokağa 5 saat tek başına salmak doğru değil. 5 saat gözünü ayırmadan izlmek de gerçekçi değil.

sözünüzü dinlemeleri açısından da çağıracaksınız, gelemdiler mi o zaman sonraki gün sizle dahi inmeyecekler. Biraz başınız ağrır ama kararlılık çocuklara geri adım attırır.

Yahu inanın öylr mükemmel anne triplernde değilim.. uzaktan çocuğa bakmak bir kol mesafesinde telefona bakmaktan çok daha tehlikeli. Düştü bür yeri kanadı, kafasını çarptı biri ters hareret yaptı. Koştu arabaların arabasına atladı hiçç birine zamanında müdehale edemezsiniz ihtimali yok. 8 yaş deseniz bir nebze anlayacağım. 5 yaşındaki çocuğunuzu sokağa 5 saat tek başına salmak doğru değil. 5 saat gözünü ayırmadan izlmek de gerçekçi değil.

sözünüzü dinlemeleri açısından da çağıracaksınız, gelemdiler mi o zaman sonraki gün sizle dahi inmeyecekler. Biraz başınız ağrır ama kararlılık çocuklara geri adım attırır.
Ben 1 saat parkta dursam sıkılıyorum konu sahibi gerçekten 5 saat izliyorsa tebrik ediyorum 😏

Yani çocuklar hep oyle dınlemıyo benim kızım üç yaşında oda yapıyo arada . mesela parka gıdıyrm bı sure oynadıktan sonra ,bes dk sonra eve gidecez dıyorum ilk bi iki kere agladı şimdi alıştı tamam der gelir maşallah . beni diblemezse parka gidemzsin diyorum iki gun ve goturmuyorm sorun olmadı hiç . bide yalnız göndermek tehlikeli olur diye düşünüyrm tabi herkes farklı düşünebilir 😊 gunluk bir saat beraber inip çıkarsanz alışırar bi süre sonra
Daima beraber inerdik o zaman da aynısı olurdu

Dediğim gibi son birkaç gündür yalnız gönderiyorum o da bana bağımlı yaşamasınlar artık biraz bağımsız olsunlar istiyorum açıkçası
(Bi iniyorduk aşağı,eve çıkmaya yakın oyun oynamaya giderlerdi aşırı korkar çekinirlerdi)

Son düzenleme:
Denedim fayda etmiyor

Park hemen balkonumun önünde ben de sandalyemi koyup izliyorum evet güvenli değil gibi gelebilir ama hep dipdibe de olunca dışardaki diğer çocuklara göre bana fazla bağlı olduklarını fark ettim
Zaten toplamda 5 defa indiler bu 5 defada da bezdim :KK43:
Doğrudur tabiki ama günümüz şartlarında insanın elinden bile çocuğu kaçırmaya calışanlar var. Onun için bu tür yorumlar. Benimde iki yegenim var 4,5 3 yasında bizde de durum aynı parktan eve getiremiyoruz en son aglaya aglaya geliyolar. En son dediğim gibi evde bastan konuştuk öyle cıktık bidaha gelemezsiniz diyerek eve getirdik.

Ben de arkadaslar gıbı dusunuyorum.
5 yasındakı cocukların tek basına cıkmasına karsıyım! Elınde tel olan annelerle uzak mesafedekı anne cok ayrıbir durum

Cocuklar kucuk ve dısarı cıkma konsuunda ozgur oldugu ıcın dınlrmemelerı cok normal
Cunku cok kucukler daha
Bılınclı olsalar zaten söz dınlerler

Merhaba herkese
Bu konuda aşırı dertliyim ne yapsam olmadı
Ceza yöntemini (mahrum bırakarak) asla ben uygulamam diyordum ona bile başvurdum faydası olmadı :KK43:
İkiz kızlarım var 5yaşında sitemiz güvenlikli birkaç defadır tek başlarına iniyorlar ben de parkı gören taraftayım sürekli izliyorum onları
Neyse sorun şu ki hadi artık yeter eve gelin dediğimde gelmiyorlar asla ikna olmuyorlar

-Gelin yemek yiyeceğiz
-Gelin boyama yapacağız
….
-Gelin yoksa bi daha çıkamazsınız diyorum yok asla beni dinlemiyorlar
Ki daha küçükler şimdiden böyle beni dinlememeleri aşırı üzüyor beni :KK43:

Eve nasıl geliyorlar diye soracaksınız,tuvalet veya su ihtiyacı için gelince artık bırakmıyorum (4-5 saat olmuş oluyor)
Ben gidip kollarından tutup zorla getirmek de istemiyorum

Ciddi anlamda canım sıkılıyor ve çok konuşarak hatta artık son zamanlarda bağırarak (ki normalde sakince konuşurum ama artık doldum taştım) konuştuğum için onlar da korkuyor
Ne yapabilirim ne önerirsiniz ?

(Ben de eşim de söz verince yerine getiren insanlarız öyle çocukları kandırdığımız hiç olmadı ama onlar daima tamam deyip asla yerine getirmez tekrar tekrar aynı şeyi yaparlar)
Çocuğa önceden söyleyin, sonra uyarı verin, gelmezse alın getirin, ağlarsa da ağlasın, bir süre sonra alışır

Yani dediğinizde haklı olabilirsiniz ama araba olayı yok
Düşmesi de evet ışık hızıyla inemem ama inerim
Yani izliyorum diyorsam da izliyorum bu konuda yalan söyleyecek değilim 😅 orda da olsam biri zarar verecek olsa verir çünkü etrafındakiler de beni balkonda görüyor sık sık sesleniyorum burdayım diye

Yani aylardır da böyle değil 4-5 defa oldu o da çocuğumun yararına olacak diye çocuk gelişimi uzmanımız söyledi.Bağımsız olması için arada yapın dedi bana da mantıklı geldi okula gidecekler bu yıl nereye kadar yanlarında kalabilirim ki ben de okula gideceğim

5.5 yasinda oğlum var site guvenlikli sitenin dis kapisi sifreli her yerde kamera var ama tek basina asagiya birakmıyorum bazen cok istiyor ama henuz kucuk en fazla ben ya da babasiyla iner oynar.

Sizin çözümünuz basit aslinda asagiya gondermeyin. bana bagimlilar diyorsaniz anaokuluna yazdirin eylulde aciliyor okullar yasları gelmis.

Hem çocuğunun yanında duran hem telle ilgilenmeyen olun mesela? Niye kötüyü örnek gösteriyorsunuz

Bu arada o kadar saat aşağıda oynuyorlarsa demek ki başka çocuklar da var, canları sıkılmıyor, ne güzel. Araba vs gelmiyorsa arada bakabiliyorsanız yabancı da yoksa bence çok problem değil

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X