Poğaçalar Sodalı Pastane Poğaçası - Dr. Oetker Maya Sponsorluğunda

Shoryuken

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2014
1.473
3.699
Merhaba ☺

Sizlere yumuşaklığı ve tadıyla hazır pastane poğaçalarını aratmayacak lezzette bi poğaça tarifim var. İçerisindeki soda sayesinde hem puf puf oluyor hem de bayatlamasını geciktiriyor. Hemen tarifime geçeyim: :kk77:

Malzemeler
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 çay bardağı ılık su
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket kuru maya
  • 2 tatlı kaşığı tuz (silme)
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 çay bardağı soda (100ml)
  • 1 adet yumurta (sarısı üzerine)
  • 7-8 su bardağı un
Üzeri için;
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ
Hazırlanışı:

Derin bir kaba; şeker, maya, ılık su, süt eklenir. Çırparak maya ve şeker dağıtılır. 10 dakika maya köpürene kadar beklenir.
➡Bu sırada un ayrı bir kapta elenip, tuzu içerisine ilave edilir.
➡Köpüren mayaya oda ısısındaki soda, sıvı yağ ve 1 adet yumurta akı eklenir. Karışım; iyice birbirine geçene kadar karıştırılır.
➡Daha sonra; 3 seferde olmak kaydıyla unu eklenir. Hamur sakız kıvamına gelene kadar, ele yapışmayacak şekilde yoğrulur. Aşağı yukarı 15 dakika sürer.
➡Üzeri streç filmle çok bastırmadan örtülüp, hamur iki katına çıkana kadar maya alması beklenir. Mayalanan hamurdan büyük bir mandalina boyutunda bezeler alınır. İçine harç koymak isterseniz; bu aşamada harç ilave edilip, tepsiye dizilir.
➡Tepsi mayası için yaklaşık 30 dakika üstü kapalı bekletilir. Yada; ✯Tepsi mayası için fırını 50 dereceye ayarlayıp, 20 dakika gibi daha kısa bi sürede mayalayabilirsiniz ✯
➡Son olarak; üzerine yumurta sarısı ve karışıma bir tatlı kaşığı sıvı yağ eklenerek poğaçaların üzerine sürülür. Çatalla üzerilerini çizilip, önceden ısıtılmış 170 derece fırında üstü kızarana kadar, kontrollü 30-35 dakika pişirilir.
➡Oda ısısına gelmeden herhangi bir işlem yapılmaz. Hamurun oturması için bu önemlidir.
♠ Bu ölçülerle 18-20 adet poğaça çıkıyor.

Yapacak olanlara şimdiden afiyet olsun. ☺♥

img1522839672051.jpg
img1522839736951.jpg
img1522839767118.jpg
img1522839819438.jpg
img1522839952856.jpg
img1522840026593.jpg
img1522840113855.jpg
img1522840140448.jpg
img1522840303917.jpg

Ayy görünüşü İzmir'imdekı yağsız boyozu hatırlattı :KK43:
O kadar özledım ki onun tadını :olamaz:
Annemi aramam lazım hemen göndersin.

Enfes görünüyor . Sade poğaçalara , böreklere bayılırımmmmm:KK200:
Ellerine sağlık . Yarışmada başarılar diliyorum

Ellerine sağlık başarılar dilerim:kk77::KK200:

Teşekkür ederim size de başarılar :KK200:

Boyozu bir kere yemiştim ama çok çok yağlıydı. Yağsızı olduğunu bilmiyordum :) Çok teşekkür ederim ben de başarılar diliyorum.

Sade poğaçanın en güzel yanı içini istediğim gibi doldurabilmektir :))))
Çok hoş
Elinize sağlık başarılar :)

Çok teşekkür ederim içli de yapacaktım ama en başta belirtmediğim için (peynirli, zeytinli vs. diye) belki kural ihlali olur diye sade yaptım. Size de başarılar. :KK200:

Boyozun hertürlüsü harikadır valla.. bir izmirli olarak hemşehrilerime selam olsun :KK200:

Merhaba ☺

Sizlere yumuşaklığı ve tadıyla hazır pastane poğaçalarını aratmayacak lezzette bi poğaça tarifim var. İçerisindeki soda sayesinde hem puf puf oluyor hem de bayatlamasını geciktiriyor. Hemen tarifime geçeyim: :kk77:

Malzemeler
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 çay bardağı ılık su
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket kuru maya
  • 2 tatlı kaşığı tuz (silme)
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 çay bardağı soda (100ml)
  • 1 adet yumurta (sarısı üzerine)
  • 7-8 su bardağı un
Üzeri için;
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ
Hazırlanışı:

Derin bir kaba; şeker, maya, ılık su, süt eklenir. Çırparak maya ve şeker dağıtılır. 10 dakika maya köpürene kadar beklenir.
➡Bu sırada un ayrı bir kapta elenip, tuzu içerisine ilave edilir.
➡Köpüren mayaya oda ısısındaki soda, sıvı yağ ve 1 adet yumurta akı eklenir. Karışım; iyice birbirine geçene kadar karıştırılır.
➡Daha sonra; 3 seferde olmak kaydıyla unu eklenir. Hamur sakız kıvamına gelene kadar, ele yapışmayacak şekilde yoğrulur. Aşağı yukarı 15 dakika sürer.
➡Üzeri streç filmle çok bastırmadan örtülüp, hamur iki katına çıkana kadar maya alması beklenir. Mayalanan hamurdan büyük bir mandalina boyutunda bezeler alınır. İçine harç koymak isterseniz; bu aşamada harç ilave edilip, tepsiye dizilir.
➡Tepsi mayası için yaklaşık 30 dakika üstü kapalı bekletilir. Yada; ✯Tepsi mayası için fırını 50 dereceye ayarlayıp, 20 dakika gibi daha kısa bi sürede mayalayabilirsiniz ✯
➡Son olarak; üzerine yumurta sarısı ve karışıma bir tatlı kaşığı sıvı yağ eklenerek poğaçaların üzerine sürülür. Çatalla üzerilerini çizilip, önceden ısıtılmış 170 derece fırında üstü kızarana kadar, kontrollü 30-35 dakika pişirilir.
➡Oda ısısına gelmeden herhangi bir işlem yapılmaz. Hamurun oturması için bu önemlidir.
♠ Bu ölçülerle 18-20 adet poğaça çıkıyor.

Yapacak olanlara şimdiden afiyet olsun. ☺♥

Eki Görüntüle 2132860 Eki Görüntüle 2132861 Eki Görüntüle 2132862 Eki Görüntüle 2132863 Eki Görüntüle 2132864 Eki Görüntüle 2132865 Eki Görüntüle 2132866 Eki Görüntüle 2132867 Eki Görüntüle 2132868
Ellerinize sağlık başarılar dilerim :KK36:

X