Sokakta ac kalmis cocuklar, -22 derecede hayatta kalmaya calisanlar (III)

Yinemipilav

goo.gl/WzqFMX
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
15 Ekim 2015
3.098
3.249
Daha once belirttigim uzere, eksi derece soguklarda barinmaya calisan cok sayida insanlarin sokaklarda telef oldugunu goruyoruz. Oturdugumuz mahallede bir barakadan -22 derecede hayatta kalmaya calisip donarak elen cocuk cesedi cikarildi. Bu olay bir vatandas olarak beni son derece uzuyor ve rahatsiz ediyor.

Konuyla ilgili olarak, insan barinaklari ile ilgili bir kac link yollayacagima soz vermistim.
Gelismis ulkelerde insanlar cok daha vicdanliymis.
Gelirlerini, enerjilerini en azindan bir barinak yapacak kadar bir araya getirecek insafli insanlar varmis.
Demek ki bu insanlara Turkiye'de henuz pek rastlanmiyor. Simdilik.

Rica ediyorum, SADECE KONU HAKKINDA YORUM YAPIN.
Konu sahibini elestirecekseniz baska konu acin.

Lutfen su video'yu seyredin ve vicdaniniza sorun: Ben sokakta kalan insanlar ve ne yapabilirim?
Kendimden ornejk vereyim: Ailemle yilbasinda yaptigimiz su gecirmez, isi yalitimli (strafor kullandik) bir kedi evi yaptik. Alti kedicik icine dolustu, bazen kavga oluyor o yuzden daha fazlasini yapmaya calisacagiz.

Kullanilmayan otobusler bakin ne ise yarayabilir: Sokakta kalmis insanlar icin sanitasyon ve tuvalet istasyonlari yaratn guzel kalpli insanlar var. Keske benim ulkemde de boyle bir bilinc olsa. Sokaklarda perisan insanlar temizlense, sokakta kalmak bir yokolus, bir insanlik ayibi olmaktan ciksa.

valla kendi insanımın kullanacağını bilsem yaparım da..
neyse..
topa tutulmak istemiyorum tekrar.
bizim mahallede yaşamaya çalışan bi kaç kişiye biz mahalle olarak ev bile yaptık kim ne eksikle aldı doldurdu..

gel gör ki sokağa yapmam kimin kullanacağını söylemeye bile gerek yok..
sınırda kat be katı bekliyor daha gelmek için..

vicdansız gibi gözükebilirim ama benim halkımın kendi insanım kullanacağını net olarak bilmeden sokağa çivi dahi çakmam artık, öyle nefret ettim.

ben dışarda kalan insanlar için ne yapabilirim öncelikle biz iş bulmasına yardım ediyoruz çalışamayacak durumdaysa ev bark sahibi etmeyee uğraşıyoruz ama halimiz kısıtlı mahalle çapında..
o kadar.
bu tarz şeyler Türkiye de yapılmaz yapılsa da bizimkilere fırsat vermezler..

Bence evsiz yetiskinler tarim ve hayvanciliga yonlendirilebilir. Bunun iicn iyi bir organizasyon ve tarim bakanligindan yardim istenebilir.

Imkansiz degil, yeterki kamu oyu hareketlilik uzerinde olussun, insanlar asla issiz ve assiz kalmasin ve bunu kendi gayretleriyle kazanip insanlik gururlari kirilmasin.

neden bizim ülkemizdeki insanları zan altında bırakıyorsunuz da avrupa ülkelerini yere göğe çıkarıyorsunuz.
hayvanları geçin insanları açık sularda öldürüyorlar ülkemize girmesinler diye.. sınırlarında insanlara saldırıyorlar. çocuklar var demeden..
bizim ülkemizde de güzel yürekler var.. sadece her ihtiyaç sahibine yetişmek mümkün olmuyor!

Bence evsiz yetiskinler tarim ve hayvanciliga yonlendirilebilir. Bunun iicn iyi bir organizasyon ve tarim bakanligindan yardim istenebilir.

Imkansiz degil, yeterki kamu oyu hareketlilik uzerinde olussun, insanlar asla issiz ve assiz kalmasin ve bunu kendi gayretleriyle kazanip insanlik gururlari kirilmasin.

aynen öyle zaten muhtarlar belediyeler yardım ediyor ama bazı insanlarında işine geliyor emeksiz yemek..

bazılarının yönlendirilmeye ihtiyacı var. işte hepsine belki yardım edilemeyebilir ama buldukça tutabildiklerimizi yönlendirsek çalışamayack olana en azından ev bark buluabilsek çok çok iyi olur.. keke duyarlı olsak daha fazla..
ve keşke devletimiz de kendi vatandaşına biraz daha sahip çıksa başkalarından fırsat kalsa da..

Canım pilavım ban almaktan lapa haline geleceksin neredeyse, niye aynı konuları tekrar açıyorsun?
Niyetin iyi olabilir ama hep eksi yönde ilerliyor. Ayrıca ne yapılabilir ki? Yani bdv ne yapacak buna?
Eleştiri için konu açın demişsin de üyeler hakkında konu açmak yasak hatırlatayım.
Sevgiler.

Imkansiz degil, hem sokaklarda insan kalmasin, hem de ekonomi gelissin.
Amerika'daevsiz gazileri rehabilite etme merkezi onlari tarimla iyiylestiriyor.
Demek ki bu metot sonuc veriyormus. Eger PTSD geciren askerler iyilestirilebiliyorsa, evsiz multeci de iyilestirilebilir.
Herkes icin kazan-kazan senarosu olur.

Neden olmasin?

Canım pilavım ban almaktan lapa haline geleceksin neredeyse, niye aynı konuları tekrar açıyorsun?
Niyetin iyi olabilir ama hep eksi yönde ilerliyor. Ayrıca ne yapılabilir ki? Yani bdv ne yapacak buna?
Eleştiri için konu açın demişsin de üyeler hakkında konu açmak yasak hatırlatayım.
Sevgiler.
Acmasinlar o zaman,
Acizyeti sevmem. Insan canliyken elinden hersey gelebilir. Her sey guzellesebilir. Buna inaniyorum.

siz yurt dışında mısınız?
orayı pek övüyorsunuz da.

sokakta kalan insanlarla pek rastlaşmadım çok şükür ama hayvanlara yardımcı olmaya çalışıyorum..

neden bizim ülkemizdeki insanları zan altında bırakıyorsunuz da avrupa ülkelerini yere göğe çıkarıyorsunuz.
hayvanları geçin insanları açık sularda öldürüyorlar ülkemize girmesinler diye.. sınırlarında insanlara saldırıyorlar. çocuklar var demeden..
bizim ülkemizde de güzel yürekler var.. sadece her ihtiyaç sahibine yetişmek mümkün olmuyor!
Lutfen bu ulkede guzel cozumler bulanlari da siz burada linkleyin, siz de bir katkida bulunun. Tesekkkurler.

Lutfen bu ulkede guzel cozumler bulanlari da siz burada linkleyin, siz de bir katkida bulunun. Tesekkkurler.

Türkiyede benim bildiğim belediyelerin evsizlere soğuk havalarda yardımları var. Bir evsiz görürseniz şu şu numarayı arayın şeklinde. Ayrıca kışın spor salonlarında falan barınmalarını, yine buralarda banyo ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan belediyeler var. Yurt dışında ise sırf evsizler yatmasın diye köprü altlarına çivili düzenek kurulmuşluğu var. Yani ararsak iyi/kötü örnek her yerde bulabiliriz.
Ayrıca türkiyede bir mahallede bir evsiz varsa eskiden bütün mahalle seferber olurdu. Artık git gide birbirimizden habersiz yaşamaya başlıyoruz.

Türkiyede benim bildiğim belediyelerin evsizlere soğuk havalarda yardımları var. Bir evsiz görürseniz şu şu numarayı arayın şeklinde. Ayrıca kışın spor salonlarında falan barınmalarını, yine buralarda banyo ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan belediyeler var. Yurt dışında ise sırf evsizler yatmasın diye köprü altlarına çivili düzenek kurulmuşluğu var. Yani ararsak iyi/kötü örnek her yerde bulabiliriz.
Ayrıca türkiyede bir mahallede bir evsiz varsa eskiden bütün mahalle seferber olurdu. Artık git gide birbirimizden habersiz yaşamaya başlıyoruz.
Eevet ben d eoyle hatirliyorum. Ayrica yardim etmeyi cok gizlice ve insanin duygularini zedelemeen yapan bir olgun zihniyet vardi. Komsu acken tok yatilmasinin ahlak disi sayildigi guzel gunlerdi onlar.

Insanlar bireysel olarak herseyi basrabilirler.
Ornegin okuma yazmasi olmayan alfabeyi ve hecelemeyi ogretebiliriz.
Onemli olan evsizlere yardim yapmaktan cok, kendi kendilerien yardim etmelerini saglamak.
O kadar cok sey yapilabilir ki!
Turkiye'den de guzel haber linkleyin lutfen, bir bilinc olussun.
Biz de rahat uyuyabilelim.

siz yurt dışında mısınız?
orayı pek övüyorsunuz da.

sokakta kalan insanlarla pek rastlaşmadım çok şükür ama hayvanlara yardımcı olmaya çalışıyorum..

Hanfendi 7 milyar insanin oradan oraya yolculuk edip, farkli ulkelerde yasadigi hersyin kuresellestigi gunumuzde ne kadar gereksiz ve ufku dar bir soru sormussunuz. Sanki kullandiginiz esyalar giyecekler ve yiyeceklerin hepsi yerli mali.

Ikea bir Isvec firmasi. KK uyeleri orada alisveris yapiyor mu? yapiyor.
Ikea bir evsiz barinagi yapmis mi ? Yapmis. Iste surada.
http://www.fastcoexist.com/1682416/a-new-ingeniously-designed-shelter-for-refugees-made-by-ikea
http://www.fastcoexist.com/1682416/a-new-ingeniously-designed-shelter-for-refugees-made-by-ikea

Simdi ben yurtdisini "pek ovuyor " muyum? Hayir. Internetten bu konuda yapilan gelismeleri sunuyorum. Eger Turkiye'den olsa onu da linklerim. Siz de linkleyin paylasin aydinlanalim.
Yapilan icraat kendinden belli.
Turkiye'de cok kuvvetli bir insaat sektoru var mi?Var.
+5 milyon multeci alindi mi? alindi.
Bunlar nerede kaliyor? Derme catma cadirlarda. Haberini bile alamiyoruz bu insanlarin derdini bilmiyoruz.
Bu kar kisin icinde.Bir kismi sokaklarda surunuyor.
O zaman neden sokakta insan ve hayvan barinaklari yok?
Cunku onu gelistirecek ruh yok. Vicdan yok. Ahlak yok. Israf var. Hic bir sey yapmamak var. Duyarsizlik var.

X