Son 14 senenin en yükseği: Yıllık enflasyon yüzde 15.39'a çıktı

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.141
596.073
42
Enflasyon verileri son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. TÜFE aylık bazda yüzde 2.61 artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 15.39'a çıktı. Çekirdek TÜFE, haziranda yüzde 14.60 seviyesine yükseldi. Yurtiçi üretici fiyatları aylık bazda yüzde 3.03 artarken, yıllık bazda yüzde 23.71'e yükseldi.
enflasyon.jpg

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2.61, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 9.17, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15.39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11.49 artış gerçekleşti.

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Haziran ayında endekste yer alan gruplardan, haberleşmede yüzde 4.76, ulaştırmada yüzde 2.66, ev eşyasında yüzde 2.24 ve eğlence ve kültürde yüzde 2.16 artış gerçekleşti.

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Haziran ayında endekste yer alan gruplardan sadece giyim ve ayakkabı grubunda yüzde 1.15 oranında düşüş gerçekleşti.

KURU SOĞANDA BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 82'LİK ARTIŞ

Tüketici fiyatları bazında haziranda bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı yüzde 82.53 ile kuru soğanda oldu. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise yüzde 6.66 ile etek geldi.

YILLIK EN FAZLA ARTIŞ ULAŞTIRMADA

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ev eşyası yüzde 18.91, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 18.89, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 16.79 ve lokanta ve oteller yüzde 13.30 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.

YILLIK ÜRETİCİ FİYATLARI YÜZDE 23.7'YE YÜKSELDİ

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3.03, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15.52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23.71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16.57 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 2.44, imalat sanayi sektöründe yüzde 3.16, elektrik ve gaz yüzde 1.97, su sektöründe yüzde 1.20 artış olarak gerçekleşti.

AYLIK EN FAZLA ARTIŞ HAM PETROL VE DOĞALGAZDA

Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 15,09 ile ham petrol ve doğal gaz, yüzde 6,87 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 5.18 ile elektrikli teçhizat olarak gerçekleşti. Buna karşılık kömür ve linyit ise bir önceki aya göre yüzde 0.24 düşüş gösterdi.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2018 yılı Haziran ayında aylık ve yıllık en fazla artış enerjide gerçekleşti.

DOLARDA YÜKSELİŞ SÜRDÜ

Dün akşam saatlerinde 4.6170/4.6180 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 4.62 seviyesinde güne başladı. Enflasyon rakamları öncesinde bu seviyelerde yatay seyreden kur, rakamların açıklanmasının ardından 4.6884 seviyesine kadar yükseldi. Bu seviyeden geri gelen kur, saat 10:20'de 4.65 seviyesinde yer aldı.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201807031034117308-yillik-enflasyon-haziran-tuik/

Ohoooo daha zamların hepsini görmedik mesela, ekmeğe zam yolda, merkez bankası önümüzdeki dönem borçlanacak, ben demiyorum he, mb programı böyle, TL değer kaybettiğinden faiz arttırmalı baskısıyla hayır arttıramazsın baskısı arasında sıkışıp kalan merkez bankası faiz arttırırsa ayrı dert, arttırmazsa ayrı dert, ikisinin de sonuçları halka olumsuz yansır, bu ay sonu para politikası kurulu toplantısı var, merkez bankası toplantı sonrası ne gibi adımlar atacak, ne diyecek ne yapacak belli değil, yanlış veya geç adım atarlarsa enflasyonda alır başını gider, hazine garantili dış borç döviz kuru farkından 10 kat arttı, gıdalardaki artış devam edebilir, dolar aşağı değil yukarı trende devam edebilir, daldan dala olacak ama tesk açıklamasına göre 53 bin esnaf işyerini kapatmış.

Hep söylediğimi yine söyleyeyim üretim üretim üretim, ithalat oranını düşürmek, dışa bağımlılıktan vazgeçmek, sürdürülebilir ekonomik program hazırlamak şart, artık ithalata bahane bulmasınlar.

Patates sogan basta olmak üzere meyve sebze %500 zamlanmis durumda eskiye göre. Enflasyon orani çok gercekci gelmedi.
Ekmege zam yapilmadi denildi hele trt bayram müjdesi gibi anlatti ekmege pideye zam yok diye ama olay öyle degil fox haberde detaylica anlatilmisti.
Fiyat düşmedi ama gramaji düşürdüler diye. Ayni paraya daha kücük ekmek yemisız.
Yani ekmegimizide güncellediler

Yıl kaç olmuş hala patates soğan muhabbeti yapıyorsunuz!!!!

Ne alakası var şimdi.... ☺️ Sırada ki...

Ohhhhhh en sevdigim haberler bunlar bence daha da artmali, herkes her seyi yemek zorunda degil bence :halay:

X