Son dakika! ABD'den Türkiye'ye F-35 engeli

gulay_gulay

Guru
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2009
3.971
6.145
silrop-1520271217.jpg
Reuters'in haberine göre, ABD Kongresi'nde bazı senatörler, Türkiye'nin Lockheed Martin F-35 Müşterek Taarruz Uçağı jetleri satın almasını engellemeye yönelik bir önlem de dahil olmak üzere, 716 milyar dolarlık savunma politikası tasarısının bir versiyonunu sundu. ABD Senatosu savunma komitesinde dün kabul edilen 716 milyar dolarlık savunma politikası yasa teklifi, Türkiye'nin Lockheed Martin üretimi F-35 savaş uçaklarının alımını yasaklamayı da öngörüyor.
Shaheen'in ofisinden yapılan açıklamada, Demokrat Senatör Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis tarafından sunulan Ulusal Savunma Yetki yasasına (NDAA) yapılan değişiklik önergesinde, Türkiye'nin ABD vatandaşı rahip Andrew Brunson'un gözaltında tutulması nedeniyle F-35 programından çıkarılacağı söylendi.

2016 yılından beri tutuklu yargılanan ve 35 yıla kadar hapsi istenen rahip Brunson bu ay Türk mahkemesinde terör ve casusluk suçlamalarını reddetti.

SEBEBİ S-400 MÜ?
Ayrıca, Aralık ayında Türkiye'nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşması da rahatsız ediyor. Türkiye'nin S-400 kararının ardından ABD'nin misilleme olarak F-35 teslimatının durdurulmasını istediği de konuşuluyor.

Yönergede NATO üyesi Türkiye'nin Rusya'dan S-400 yerden-havaya füze bataryaları alma kararı da eleştiriliyor. Shaheen'in ofisinden yapılan açıklamada, Türkiye'nin Rus füzeleri satın alma girişiminin Amerikan yasalarına aykırı olduğu iddia edildi.

Senator Shaheen, "F-35 uçakları ve teknolojisini, bu uçakları vurmak için tasarlanmış Rus hava savunma sistemini (S-400) satın alan bir ülkeye transfer etmek konusunda muazzam bir tereddüt var" dedi.

MİSİLLEME YAPILABİLİR
Son aylarda Ankara ile Washington arasındaki ilişkilerde Suriye'deki ABD politikası ve iki ülkedeki Türk ve ABD vatandaşlarına karşı bir dizi yasal dava da dahil olmak üzere gerilim yaşanıyor.

Sınırları boyunca Irak ve Suriye'de yaşanan çatışmalar ile terör örgütlerinin saldırılarına karşı koymak için bu sistemleri satın almak isteyen Türkiye, F-35 uçaklarını alması engellenirse, buna karşı misilleme yapacağını açıklamıştı.

Türkiye, ABD'nin silah satışını durdurma yasasını yürürlüğe koyması halinde misilleme yapacağını söylemişti.

100'den fazla F-35 jeti satın almayı planlayan Türkiye, Washington'la Patriot füzelerinin satın alınması hakkında görüşmelerde bulundu.

Ulusal savunma yetki yasasının (NDAA) Senato ve Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen farklı versiyonlarının uzlaştırılmasından sonra, ortaya çıkan nihai metin iki mecliste de ayrı ayrı oylanacak.
http://www.karar.com/guncel-haberler/son-dakika-abdden-turkiyeye-f-35-engeli-864573#
 

Saraylim

Vazgec gonul.. Vazgec sesini duyan yok
Pro Üye
21 Ocak 2012
7.064
19.695
Yav, bu neyin kavgasi? Hani biz kendi savas ucaklarimizi, IHAlarimizi, tanklarimizi yapiyorduk, onlarla Suriye'de, Afrin'de kimselerin silahlarina, ucaklarina ihtiyac olmadan milli silahlarla, tanklarla, IHAlarla mucadele ediyorduk? Amerika Turkiyeye savas ucagi satisina engel oluyormus, Rusya'dan da savunma sistemi almasina engel oluyormus.. Misilleme yapabilirmisiz bu yuzden.. Neyle nasil ne sekilde yapacaksak.. Hani kendimize yetiyorduk? Bu ne perhiz, bu ne lahana tursusu..