Soru çözemeyen öğretmen

Çalışan herkim olursa olsun, kendini geliştirecek, artık her alanda işini iyi yapan insanlara ihtiyacımız var.. değişmeyen tek şey değişimdir arkadaşlar.. herkese iyi geceler...

Her kim ayrı yazılacak.İyi geceler
Tüm gece söyleyebildiğiniz tek doğru...

En azından benim tek sizin ise bir hiç maalesef

Birçok okulla çalışıyoruz... mesela okul şirket mantığıyla yürütülmez diyorsunuz ya, bu sizin verebileceğiniz bir karar değil.. artık okulların çoğu bu şekilde işliyor... anket sonuçlarını özel programlarla analiz ediyoruz, bir-iki öğrencinin yada velinin verdiği yanlış puan değerlendirmenin tamamını büyük ölçüde etkilemez..

Ben de şunları merak ettim. Eğitimle ilgili, öğretmenlikle ilgili, pedagojik formasyonla ilgili,eğitim bilimleriyle ilgili,okul-sınıf kültürü ve atmosferiyle ilgili bir bilgi birikiminiz, donanımınız var mı? Lisans ve yüksek lisans eğitiminizi eğitim fakültelerinde mi yaptınız?

Merhaba arkadaşlar.
Kimya öğretmeniyim ve iki yıl ücretli öğretmenlik yaptım. Ücretli öğretmenlikle birlikte ikinci dönem bir etüt merkezinde de çalıştım geçen yıl.

Bu yıl ise özel öğretim kursunda çalışıyorum. Toplam 5 sınıfın dersine giriyorum ama içlerinden bir tanesi seviye açısından açık ara önde. Çok iyi öğrenciler var ve içlerinden biri sürekli her şeyi sorguluyor. Bu neden böyle bunun cevabı bu olamaz şeklinde. Anlatılan şeyle de ikna olmuyor. Birkaç kez böyle şeyler yaşadık cevap anahtarını kabul etmedi anlattığımla ikna olmadı vs.

Çalıştığım kurum öğrencilere dönem ortasında bir anket yaptı. Çocuklar derslerine giren öğretmenleri değerlendiriyor. Toplam 30 öğrenci benimle ilgili çok iyi şeyler söylemiş. Kimya ile ilgili önyargılarını kırdıklarını çok iyi anladıklarını söylemişler. Ama 3 kişi olumsuz yorum yapmış. Sorduğumuz soruları çözemiyor demiş. Oysaki soru getirenlerin sorularını çözemediğim olmuyor. O seviyesi iyi sınıftan ise soru getiren zaten yok. Sadece sınıfta yaşadığımız o durumlar olmuştu. Ben o anketten sonra daha çok çaba sarfetmeye başladım. Sürekli konu tekrarı yaptım soru çözdüm. Onlara vereceğim testleri önceden çözdüm. Etütlerde de iyi gidiyoruz.

Anketin üzüntüsünü atlattım artık bir düzen oturttum derken bugün müdür benimle görüşmek istedi. Sınıfta soruları çözemiyormuşsunuz ve x öğrenciye nasıl çözdün diye soruyormuşsunuz soruları o çözüyormuş doğru mu dedi. Ben de durumu anlattım. Sınıfta o öğrencinin sürekli gereksiz detaylara takıldığını ikna olmadığını söyledim. Müdür de evet o öğrenci biraz öyle ama lütfen dikkat edelim, derslere hazırlıklı girelim dedi. Ki ben zaten her zaman hazırlık yapıyorum. Müdür hazırlık yaptığını da gözlemlediğini söyledi. Belki de sizin anlattığınız gibidir biraz daha dikkat edelim tekrar sınıfı gözlemleyelim dedi.

Benim yine çok moralim bozuldu ve modum düştü. Ne yapacağım nasıl bir yol izleyeceğim bilmiyorum. O sınıfta ders anlatmak bile istemiyorum ama kurumdaki tek kimya öğretmeniyim. Yarın da o sınıfa dersim var yine.

Gerçekten çok çaba sarfediyorum ve çok üzülüyorum. Geçen yıl da çalıştım hiç böyle şeyler duymadım. Benimle aynı durumu yaşayanlar var mı? Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
Benzer şeyler ben de yaşamıştım vaktiyle . Şimdi size moralini bozma, işine güvenle devam et vs gibi teselli vermek geçici çözüm. Çünkü özelde çalıştığınız müddetçe bu hep başınıza gelecek. Devleti zorlamaktan başka çare yok. Oradaki müdür de özel sektör mağduru aslında. Öğrencinin velinin malesef bir nevi kölesi olarak görülüyor özel sektör eğitimcileri

Merhaba arkadaşlar.
Kimya öğretmeniyim ve iki yıl ücretli öğretmenlik yaptım. Ücretli öğretmenlikle birlikte ikinci dönem bir etüt merkezinde de çalıştım geçen yıl.

Bu yıl ise özel öğretim kursunda çalışıyorum. Toplam 5 sınıfın dersine giriyorum ama içlerinden bir tanesi seviye açısından açık ara önde. Çok iyi öğrenciler var ve içlerinden biri sürekli her şeyi sorguluyor. Bu neden böyle bunun cevabı bu olamaz şeklinde. Anlatılan şeyle de ikna olmuyor. Birkaç kez böyle şeyler yaşadık cevap anahtarını kabul etmedi anlattığımla ikna olmadı vs.

Çalıştığım kurum öğrencilere dönem ortasında bir anket yaptı. Çocuklar derslerine giren öğretmenleri değerlendiriyor. Toplam 30 öğrenci benimle ilgili çok iyi şeyler söylemiş. Kimya ile ilgili önyargılarını kırdıklarını çok iyi anladıklarını söylemişler. Ama 3 kişi olumsuz yorum yapmış. Sorduğumuz soruları çözemiyor demiş. Oysaki soru getirenlerin sorularını çözemediğim olmuyor. O seviyesi iyi sınıftan ise soru getiren zaten yok. Sadece sınıfta yaşadığımız o durumlar olmuştu. Ben o anketten sonra daha çok çaba sarfetmeye başladım. Sürekli konu tekrarı yaptım soru çözdüm. Onlara vereceğim testleri önceden çözdüm. Etütlerde de iyi gidiyoruz.

Anketin üzüntüsünü atlattım artık bir düzen oturttum derken bugün müdür benimle görüşmek istedi. Sınıfta soruları çözemiyormuşsunuz ve x öğrenciye nasıl çözdün diye soruyormuşsunuz soruları o çözüyormuş doğru mu dedi. Ben de durumu anlattım. Sınıfta o öğrencinin sürekli gereksiz detaylara takıldığını ikna olmadığını söyledim. Müdür de evet o öğrenci biraz öyle ama lütfen dikkat edelim, derslere hazırlıklı girelim dedi. Ki ben zaten her zaman hazırlık yapıyorum. Müdür hazırlık yaptığını da gözlemlediğini söyledi. Belki de sizin anlattığınız gibidir biraz daha dikkat edelim tekrar sınıfı gözlemleyelim dedi.

Benim yine çok moralim bozuldu ve modum düştü. Ne yapacağım nasıl bir yol izleyeceğim bilmiyorum. O sınıfta ders anlatmak bile istemiyorum ama kurumdaki tek kimya öğretmeniyim. Yarın da o sınıfa dersim var yine.

Gerçekten çok çaba sarfediyorum ve çok üzülüyorum. Geçen yıl da çalıştım hiç böyle şeyler duymadım. Benimle aynı durumu yaşayanlar var mı? Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
Her daim kendini beğendirme çabası içinde olmak zorundasınız devlete atanmadığınız sürece

Hocam mesleğin ilk yıllarında beni de denemeye çalışan öğrenciler olurdu. Branşım edebiyat kalkıp en dipte köşede kalmış yazar ve eserleri,sırf biliyor muyum diye sorarlardı (hadsizlik diz boyu)

Yalnız sizin kurumunuz iğrenç bir kurum.
Ne demek öğrenciye öğretmeni oylatmak,anket yapmak ?
Öğrenciler bizi değerlendirecek ne bilgiye ne kültüre sahip !
Onlarin en sevdiği öğretmen derste en çok gevezelik eden öğretmen oluyor genellikle(istisnalar elbette var)

Sizi zorlayan öğrenciye kendinizi ifade etmeye çabalamayın.
O sizi zor durumda bırakmaktan hoşlanıyordur muhtemelen.
Ikna olmuyorsa keyfi bilir. Bosa vakit kaybi.
Ne yazık ki özelde her kurum yapıyor bunu.O kadar aşağılayıcı bir durum ki.Yüzüne gülüp kağıda neler yazıyorlar.İdare de bunlara bakıp sana ayar çekmeye çalışıyor.İşin tuhafı dersi dinlemeyen adamların yorumlarıyla öğretmeni yargılıyorlar.

Konu sahibden tamamen bagimsiz olarak soruyorum. Niye igrenc ogrencinin goruslerine deger verdikleri, katilimci bi yontem kullandiklarin icin mi.
Ogrencinin ogretmeni degerlendirebilmesi icin nasil bir birikim nasil bir kultur isterdiniz acaba. Doktorasini yaptiktan sonra gecmise yonelik sizi degerlendirebilirler mi mesela.
Çünkü özel sektörde bunu suistimal ediyorlar.Yaaa fizik hocası bana kızmıştı şimdi elime düştün hocaaa diyip kağıda neler neler yazan öğrencileri gördü bu gözler.Maaşlar bile bu anketlere göre belirleniyor.Bilinçli öğrenci o kadar az ki.İdare de öğretmenin arkasında değil.Müşteri odaklı zihniyetleri var.40 yorumdan 5i kötü diyelim hemen kötü öğretmen yaftası yersin.İyiler göze çarpmaz.

Fizik derslerine giren öğretmenlerine sordum bazen çözemediğim soruları oluyor alıp sonra bakıp çözüyorum anlatıyorum dedi. Ben de aynı şeyi yapıyorum. Onunla ilgili hiç olumsuz bir şey söylememişler. Bakın çok tecrübeli olduğumu da iddia etmiyorum zaten sürekli eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum kendimi geliştirmeye çalışıyorum ben de. Ama böyle yorumlar almak üzüyor
Canım ben seni çok iyi anlıyorum.5 yıldır özel sektördeyim.O lanet anket dönemleri o kadar gıcık ki.Kesinlikle adil değil.Ya hu ders yapmayıp goygoy yapan adamın anketleri yüksek gelirdi ben ders işliyorum diye neler neler yazarlardı.Ya da adam dersi dinlemiyor zerre kadar sayısalcıyım ben Türkçeye gerek yok diye.Adam yazıyor kağıda hoca anlatamıyor.Bilinçli öğrenci o kadar az ki.Beni de çağırmışlardı mesela çat çat onlar dersi dinlemiyor kameradan bakın dedim.Dinleyenlere sorun ben dedim sorduk hocam sıkıntı yokmuş dedi eee dedim neden beni çağırıyorsunuz o zaman dedim.Kendileri de görüyor emeğini ama öğrencinin ağzına bakıyorlar.

Benzer şeyler ben de yaşamıştım vaktiyle . Şimdi size moralini bozma, işine güvenle devam et vs gibi teselli vermek geçici çözüm. Çünkü özelde çalıştığınız müddetçe bu hep başınıza gelecek. Devleti zorlamaktan başka çare yok. Oradaki müdür de özel sektör mağduru aslında. Öğrencinin velinin malesef bir nevi kölesi olarak görülüyor özel sektör eğitimcileri
Aynen öyle.Ben teneffüslerimi feda edip soru çözümünden inmezdim yine de değer bilinmedi:)

Kusura bakmayın hanımlar ama konunun ana metninden uzaklaşıp yazım kuralları savaşına döndürmüşsünüz, ki bitişik, -de ayrı derken konu polemikten okunmuyor, bu sebeple topik yorumlara kapatılmıştır.

X