sosyal medya ile gelişen güzellik algısı sorunu

Estetiğe bakış açınız?

• İmkanım olsa çoğu yerimi yaptırırım,nasıl güzelsem öyle mutluyum

OY: 1 3,8%
  • Dozunda, bir yerime estetik yaptırmak istiyorum

OY: 17 65,4%
  • Estetiğe karşıyım, kendimi seviyorum

OY: 8 30,8%

• Ankete Katılan
    26

baby_bebek

Hani gönül fikirden büyük ya bazen..
Kayıtlı Üye
14 Nisan 2018
305
496
inst, face gibi siteler sayesinde insanların güzellik anlayışı değişti ve tamamen doğallıktan uzak oldu. lens takanlar,takma saç takanlar,göğüs büyütenler,popo büyütenler,kaburgasını aldırıp belini inceltenler,yanak inceltenler,çene şekillendirenler,burun şekillendirenler ve niceleri sayesinde..artık doğallık denen durum ortadan kalktı. bu durum kadınlarda (estetik yaptırmayan veya yaptıramayan) yoğun veya yoğun olmamak kaydıyla özgüven sorununa itti. Cerrahiye girenleri mutsuzluğa,kendiyle barışmamaya..erkeklerde ise ilgi kendi eşlerinden ziyade bu allanıp pullanıp show dünyasına sunulan artık eski fotoğraflarıyla alakası olmayan cerrahi işlemler neticesi kadınlara. bu sosyal medyanın daha büyük açmış olduğu sorunlar var aslında (işçi hanım ablalar ve neticesi bozulan yuvalar, ahlak algısının erezyona uğratılması,çok eşliliğin sevdirilmesi, ana bacıya küfürün normalleşmesi v.b) ama nedense gece gece buna değinesim geldi:KK51: (daha doğrusu forumda kendimi güzel bulmuyorum,depresyondayım başlıklarını gördüğümden ötürü) kadınlar yaratıcının vermiş olduğu güzelliği sevmeli. kendilerini sevmeli (hadi bir estetik neysee.. Tanrım beni baştan yaratçılara lafım:KK55:)erkekleri burada direk suçlayamayacağım çünkü bunu yapan kadınlar. bu kadar kendisini değiştirebilen insanların aslında kendilerini hiç bir zaman sevmeyeceğini düşünüyorum. sizin görüşünüz ne arakadaşlar. ben mi çok eski kafalıyım

Son düzenleme:
Sosyal medya kullanmıyorum, 2010 yılından bu zamana. Telefonumda tek selfie bile yok.
Meme büyütme ameliyatı
Burun güzelleştirme ameliyatı oldum
Sırada göbek lipo var.
İyi ki ameliyatlara karar vermişim, çok mutluyum :)
Lens de kullandım bir ara.
Her kadın +1 beğeni için bunları yapmıyor.
Ben, beni bu halimle aynada görmeyi seviyorum,
Hayal ettim, istedim, oldu, mutluyum,
Bana bu memeleri, lensi yakıştırmayanlar, sadece yakıştırmamış olur. Onların zevki, yine de benimle beraber mutlu olanlar değişimlerime
Sağ olsunlar :) kıskançlıkla yerenler elenip giddi

Evet herkes ayni tipte geziyor artik.. insanlara cip tak yakinda 1,2,3 diye usimlenditip sirata sok:)) az kaldi..her donemin guzel sayilan bi tipi var.

Isteyen istedigini yapsin neden? Cunku ozgur bir ulkedeyiz

Benim çok dikkat ettiğim bir diğer husus ise şu, ciddi ciddi bu estetiklerden dolayı herkes birbirine benzemeye başladı ve kimsenin albenisi kalmadı. Hani desem ki, tıp dalında daha geliştirici şeyler uygulansa. Ortaya biri bir yüz ifadesi atıyor o yüz 2-3 sene modalığını koruyor. Etraf bu yüz şekillerinden geçilmiyor. Çok benziyorlar birbirlerine keşke daha bir farklı olsalar. Bu yorumum yüzler için.
Onun dışında göbek, meme estetikleri gayet doğal ve normal yapılabilir.
Sosyal medya ne yazık ki güzellik konusunda insanları telaşa düşürdü artık.

Yani kim kendini güzel bulmak istiyorsa yaptırıyor. Kimisi de güzel olsa keyfinden yaptırıyor. Estetik yaptırmayı seviyor.

Benim çok dikkat ettiğim bir diğer husus ise şu, ciddi ciddi bu estetiklerden dolayı herkes birbirine benzemeye başladı ve kimsenin albenisi kalmadı. Hani desem ki, tıp dalında daha geliştirici şeyler uygulansa. Ortaya biri bir yüz ifadesi atıyor o yüz 2-3 sene modalığını koruyor. Etraf bu yüz şekillerinden geçilmiyor. Çok benziyorlar birbirlerine keşke daha bir farklı olsalar. Bu yorumum yüzler için.

Yani kim kendini güzel bulmak istiyorsa yaptırıyor. Kimisi de güzel olsa keyfinden yaptırıyor. Estetik yaptırmayı seviyor.
Kedicikler geldi aklima sen yaxinca.. tek tip

Buarada o gordugunuz herseyde gercek degil. Shopla istedigini yapiyo bazisi. Gecen gun ebru salli bile shop yapmis, yuh dedim sen bile yaptiysan pilates kralicesi okarak digerleri napsa yeridir:)

Estetiğe karşı değilim ama ben yaptırmayı düşünmedim hiç. Dünya güzeli olduğumdan değil de uğraşmak istemediğim için. Vücudumda değiştirmek isteyeceğim kadar memnuniyetsiz olduğum bir yer yok. İdare edip yaşıyorum böyle :)

Böyle bir imkan varsa kullanılması normal. İnsan nasıl mutlu olacaksa onu yapmalı. Ama bunu takıntı haline getiren, ihtiyacı olmadığı halde "şuramı da yaptırayım, buramı da yaptırayım" diye düşünenlerin durumunu normal bulmuyorum. Kendinden memnuniyetsizlik, sürekli bir yerlerini değiştirme arzusu tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor.
Toplumdaki güzellik algısı yüzünden küçücük kızlar bile daha yüz yapıları, beden yapıları tam oturmamış halleriyle ameliyat olacakları günün hayaliyle yaşıyorlar.

Estetiğe karşı değilim ama ben yaptırmayı düşünmedim hiç. Dünya güzeli olduğumdan değil de uğraşmak istemediğim için. Vücudumda değiştirmek isteyeceğim kadar memnuniyetsiz olduğum bir yer yok. İdare edip yaşıyorum böyle :)

Böyle bir imkan varsa kullanılması normal. İnsan nasıl mutlu olacaksa onu yapmalı. Ama bunu takıntı haline getiren, ihtiyacı olmadığı halde "şuramı da yaptırayım, buramı da yaptırayım" diye düşünenlerin durumunu normal bulmuyorum. Kendinden memnuniyetsizlik, sürekli bir yerlerini değiştirme arzusu tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor.
Toplumdaki güzellik algısı yüzünden küçücük kızlar bile daha yüz yapıları, beden yapıları tam oturmamış halleriyle ameliyat olacakları günün hayaliyle yaşıyorlar.
Zaten sanirim dolgu yaptirmak vs bagimlilik yapiyomus ve surekli yaptirmak istiyomussun. Birde mesela estetikte geri donusu yok o isin.. tekrar yapilsada asla ilk halini almayacak dusuncesi ve alisamazssm pisman olursam dusuncesi..

Sosyal medya esiri bir insan değilim. Estetiğe karşı da değilim. Belki bir gün emzirmekten gevremiş memişlere bir el bile arttırabilirim, bilmiyorum. :) Ama bunu kendim için yaptırırım. Eşim için bile değil. İnsan kendini sevmeli, nasıl seveceği ona bağlı. İsterse Ajda Pekkan'a fark atsın, kime ne... Ama başkaları beni sevsin, beğensin diye kendini sürekli değiştirmek hastalık. Sosyal medya kısmı işin vitrini. Bu vitrin olmadan önce de vardı böyle hastalar.

Estetige karsi degilim, yapilan islem gercekten estetik duruyorsa :super:

Ama bazi unluler var estetikle uzaktan yakindan alakasi yok, cicis miydi neydi gecen gun onlardan biri cikti onume sosyal medyada, Aman Tanrim dedim:deli:

Estetige karsi degilim ama yaptirmayi da dusunmuyorum,kendime uygun bir şık bulamadigim icin anketinize katilamadim:KK52:

Bu uzakdogu makyajlari var kocaman gözler sivri çene bembeyaz ten. Yani her şeye bir care buluyorlar. Dediginiz gibi hepdi bir ornek dolasiyor sonra. Benim de burnum ve gogus var duzeltise dedigim sonra vazgectim. Gerek yok neşter vurmays o acilari yasamaya. Onceden hokka burun modaydi simdi dogal burun moda oyle kucuk yapmiyorlar e benim de dogal zaten elletmem.

Sosyal medya kullanmıyorum, 2010 yılından bu zamana. Telefonumda tek selfie bile yok.
Meme büyütme ameliyatı
Burun güzelleştirme ameliyatı oldum
Sırada göbek lipo var.
İyi ki ameliyatlara karar vermişim, çok mutluyum :)
Lens de kullandım bir ara.
Her kadın +1 beğeni için bunları yapmıyor.
Ben, beni bu halimle aynada görmeyi seviyorum,
Hayal ettim, istedim, oldu, mutluyum,
Bana bu memeleri, lensi yakıştırmayanlar, sadece yakıştırmamış olur. Onların zevki, yine de benimle beraber mutlu olanlar değişimlerime
Sağ olsunlar :) kıskançlıkla yerenler elenip giddi
merhaba, varmak istediğim nokta insanın kendisini bambaşka bi konuma getirme durumu. dişleri çok büyüktür yaptırır burnu kocamandır küçültür vs. değil demiş olduğum konu. aslında herşeyi normaldir ama kendisi dayatılan güzellik algısından ötürü cerrahiye yatar. bir insan kendine neden bu denli kıyar. tabiki insanlar nasılsa öyle mutlu olmalı. ama keyfi cerrahiden çıkamama bence bi sorun,kendini sevememe sorunu. sevgiler :KK200:

Modern tibbin gozunu seveyim:)
Ben henuz herhangi bir operasyon yaptirmadim, ama bir sikintim olursa yaptiririm. Ne olacak, herseyin bir caresi var artik
tabiki herşeyin bir çaresi var. benım söylediğim aslında sorun olmayan şeylere çare aranmasının sorun oluşu. herkesin elmacık kemiği çıkık olcak değil, dudaklar köfte olacak değil. aslında genel anlamda bakınca işte herşeyin aşırısının zarar olduğu çıkıyor

Evet herkes ayni tipte geziyor artik.. insanlara cip tak yakinda 1,2,3 diye usimlenditip sirata sok:)) az kaldi..her donemin guzel sayilan bi tipi var.

Isteyen istedigini yapsin neden? Cunku ozgur bir ulkedeyiz
:) son cümlenizin açılımı için sayfalar yetmez sanırım. o konu bu konudan da karışık bir konu.. tabiki insanlar yaptırabilir ama dediğim gibi keyfi estetikleri anormal buluyorum

evet herkes birbirine benziyor, bu insanın kendisine hakaret etmesi değil midir. sorunun estetik sektörünün farklı yüz kalıpları ortaya sunarak çözümleyeceğini değil de. algı yönetimi ile insanların kendisini sevmesi sağlanmalı diye düşünüyorum. her tarihte kadınlar güzelliğine düşkündü. illa boyardı yüzünü,gözünü öne çıkarırdı. içgüdüsel,tabiki.. ama cerrahi farklı bi boyut kazandırdı bana kalırsa. herşeyin aşırısı yanlış:KK35:

X