Söz Kesimi Sözü nişanlayip da mı saklasak nişanlamasak da mı sözlesek

Konuyu okuyunca bir kahkaha patlattım.Anlatmam lazım.
Beni istemeye 10-15 kişi geleceklerdi- 30 kişi geldiler.
Söz yapalım aile arasında dedik, e bu gelenler zaten 30 kişi. Dahası gelmek isteyecek dedik ama yok hallederiz dediler..
Sözün olacağı hafta geldi çattı. Söz hatırası falan bişeyler tasarladım bastırdık ... hobaaaa.... ne oldu ? şehir dışındaki akrabalar duymuş duymuş gelmiş. Bizim 30 kişi olmuş 250 kişi. :skandal:
Nişan oluverdi bizim küçük söz.:KK53:Hemen tasarımda değişiklik yaptım nişan hatırası diyede bastırdık :olamaz:

Nişan kız tarafınındır ama mecbur kayınpederim ilk boş bulduğu düğün salonunu tuttu ve olayı çözdü. Çoluk cocuk bi 300 kiş olduk galiba.

Ben gittim bide nişanlık aldım aynı gün. Salonda yapılacak nişana basit bir elbiseyle gidersem gelenlerin arasında görünmicektim :KK45:
bu da böyle bir anımdı.:oops:

Ansjdndh harikaymis ya her şey son dk olmuş tam benlik olay

Sozun, nisanin, kinanin, düğünün hepsinin yerinin ayri olduğunu dusunuyorum. Hepsini ayri ayri yaptim ve hic pisman değilim. Ama bu benim şahsi fikrim tabii ki.
Soz nisan hepsi bir arada diyecekseniz kucuk evde olmaz bence. Gelecek kisi sayisi belli mi? 30 40 kişiyse mutevazi bir yer ayarlanabilir. Oynama falan olmadan. Allahin emri mi nisanda oynamak? Maksat aileler kaynassin, yuzukler takilsin ve evde nefes alinmayacak kadar sıkışık olacağına, daha ferah olsun. Dogum gunleri bile evde yapilmiyor artik. Kucucuk parti evleri, kir bahçeleri var. Bence 30 40 kişi maddi olarak sizi zorlamaz

Sözü nişanı hatta düğünü gereksiz buluyorum. Kafamda mantigima oturmuyor hicbirisi ama aileler olunca konu yanlış anlaşılmasın diye teker teker yapmak zorunda kalıyorum :)) bu sebeple de en tantanasiz şekilde atlatmak istiyorum

gel kardeş dertleşelim :KK70:

bizim söz olayında
aileler tabi ki
benim ablam ve eniştem
karşı taraftan dede
bizim taraftan dayı ve yenge vardı.

bizim evimiz de küçük. diğer odalar da benim odam ve yatak odası, yani misafir oturtulacak oda değil. söz olayını bu şekilde hallettik.

aslında ayrıca nişan istemiyorduk ama bazı sebeplerden ötürü yapmak durumundayız. yoksa bence de aile büyükleri ile isteme söz nişan hepsini çıkarmak mantıklıydı ama olmadı.

biz yaşadığımız yerde mekan bulamadık. beğenmedik vs. ben de para vermek istemiyordum. oturduğumuz binanın bodrumunda kapıcı daire olarak yapılmış boş bi daire vardı. orayı ayarladık.

öyle nişan seti vs almadım. evlenince de kullanabileceğim örtü, vazo vs aldım. süslemeler, plastik tabak vs şu hali ile 300 tl tuttu. istersen excel listesi atayım :KK70:

küçük evde her şey zor oluyor. ablam ve ben ayaktaydık isteme günü. yer yok oturacak salonda. sehpaları çıkarınca adım atacak yer kalmıyor. servisle uğraşırken ne çektiğimi bir ben bilirim.

ev geniş olsa neyse de dar evde kalabalık inan sıkıntı.

eğer varsa boş bir daire bulmak mantıklı. atıyorum adam kiracı arıyodur. bir geceliğine kiralarsın, uygun olur. yoksa bi mekan tutmaya kalksan allah bilir kaç bin lira.

bizde de oyun olmayacak bu arad.a ben zaten sevmem. oynayacak başka da kimse yok. müz,k bile çalınmayacak. nişan ve ikram o kadar.

Ya aslında iyiymiş bulduğun yer de fikir de. Bu arada nasıl oynamali olmayacak bana dışarda olunca insanlar oynamak ister gibi geliyor ama ben yıllardır hiç nişana filan gitmedim bilmiyorum :p

Sevgilimle konuştum direkt istemiyormuş gibi değil de seçenek sunarak anlattım. O da benim için çok önemli değil nişan ben nikahtan önce akrabalar tanissin, kaynaşsin diye istiyordum dedi. Bu arada farklı sehirlerdeyiz 2-3 saatlik şey için gelecek hepsi dedi. Nisan yapmayalım biz tek tek onlarla tanışmaya gideriz dedi ama acaba masraftan kaçmış gibi anlar mi ailesi bilemedim. Çok sıkıntı söylermiş ya :KK43:

Kesinlikle yakışmıyor bana da oynamak. Kıvıramıyorum. Sopa yutmuş gibi kol sallamak çok saçma geliyor. İçimde yok zerre oyun hevesi yok. Senelerce düğünüm dualı olacak dedim. Ney, ilahiler olacak dedim. Ama kimseyi ikna edemedim :KK43: iki gece kına yapıldı ve ben saatlerce oynamak zorunda kaldım :olamaz: Benden başka herkes çok eğlendi. Bir sene oldu. Daha hiç video kayıtları izlemedim. Kendimi öyle görmeye tahammülüm yok.

Benim hayalim uluslararası sularda büyük bir turistik gemide kaptanın kıydığı, bikini ve parmak arası terlik giydiğim, yüzlerce yabancının alkışladığı bir nikahtı :bicak: ne zaman bunu desem benimle dalga geçtiler :mad:

Ahahaha ya kesin bende izlemek istemezdim :KK70: boşver in en azından olup bitmiş

Selam kızlar,

Görmemişin bı nişanı olmuş tutmuş kurdelesini koparmış demelik bı konuyu açıyorum.

Şimdi kısmetse birkaç aya sözüm olacak. Evimiz küçük. Dar bı salonumuz var. Diğer odalar da aynı şekilde. Durum böyle olunca söze istediğimiz herkes gelemeyecek. Normalde nişan söz bir arada olsun bitsin modundayim ama erkek arkadaşım kalabalık olsun vs istiyor. Böyle olunca gerek yok diyip atamıyorum. Şimdi dışarida nisan yapinca oyunlu vs olması gerekecek. Oynamayı hiç hiç hiç bilmiyorum. Üstelik insanları hem nişana hem düğüne çağırmak garip geliyor. Gereksiz bir masraf gibi geliyor nişan her anlamda. küçük evde nişan söz bir arada yapan var mı nasıl üstesinden geldiniz? Ya bir de erkek arkadaşımın yanlış anlamayacagina eminim ama ailesi acaba masraftan kaciyormusum gibi anlar mı? (Nişan için harcayacagim parayi sonuçta yine ev eşyaları için kullanacağım)
Biz evimize çok yakın bir pastanenin ikinci katını kiralayıp yapmıştık sözümüzü. Pastayı da pastaneden almıştık hepsi içinde uygun bir fiyat ödemiştik. oyle garson falan yok, düğün salonu gibi degil ama rahat rahat yapmıştık en azından.

komsunuz var mi samimi? alt kat ust kat birinde erkekler birinde kadinlar olur nisan takilirken biraraya gelinir boyle biri sey olabilir.

Of bana da ya. Sözün bı anlamı var tamam ama nişan nedir ki :p erkek arkadaşıma sordum bana sen nasıl istersen öyle olsun dedi benim için nişan önemli değil filan dedi. Of aşırı kararsız kaldım sanki aile arasında ufak bı söz yapınca masrafan kaçmış gibi anlarlar mi
Benim maddi durumum nasıl olursa olsun evde ufak bir kutlama yapıp yüzük takardım adına ne derlerse desinler. Karar sizin:)

Kızlar evde yaptıgınız nişanda takı olayı oldumu tüm misafırlerınız de dahıl ?Birde oğlanın anne babası ne taktı ?

komsunuz var mi samimi? alt kat ust kat birinde erkekler birinde kadinlar olur nisan takilirken biraraya gelinir boyle biri sey olabilir.

Var ama altlı üstlü değiliz :KK43: ben kafamda oturtum sadece ailelerin olduğu küçük bı söz olacak nişan olmayacak.

Nişanı dışarıda yaptık ancak oynama vs istemedik ve olmadı. Siz istemezseniz olmaz. Benim eşimin ailesi başka bir şehirden gelecekti. Ve bizimkilerle birlikte yaklaşık 100 kişi olacaktık. Evde ağırlamak mümkün değildi, dışarıdan geldikleri için yemek yedirmek de istiyorduk. Bir restoranla anlaştık. Gündüz restoran akşam düğün mekanı olan bir yerdi. Sadece yemek verdik. Benim ayarladığım sözsüz müzik listesi döndü durdu. Oyun, yüksek müzik sesi vs olmadığı için de hem herkes birbiri ile rahat sohbet edebildi, hem de içimize sinen güzel bir nişan oldu.

Ya aslında iyiymiş bulduğun yer de fikir de. Bu arada nasıl oynamali olmayacak bana dışarda olunca insanlar oynamak ister gibi geliyor ama ben yıllardır hiç nişana filan gitmedim bilmiyorum :p

Sevgilimle konuştum direkt istemiyormuş gibi değil de seçenek sunarak anlattım. O da benim için çok önemli değil nişan ben nikahtan önce akrabalar tanissin, kaynaşsin diye istiyordum dedi. Bu arada farklı sehirlerdeyiz 2-3 saatlik şey için gelecek hepsi dedi. Nisan yapmayalım biz tek tek onlarla tanışmaya gideriz dedi ama acaba masraftan kaçmış gibi anlar mi ailesi bilemedim. Çok sıkıntı söylermiş ya :KK43:
komşu varsa sizde yakın, komşu evi de açılabilir.

ben de bi tane nişana katıldım. o da kuzenimindi ve evindeydi. onun dışında nişan bilmiyorum nasıl oluyor. o kendisi oynadı kadınlar içinde. bizde karışık olacak. ben oynamayı sevmem de bilmem de, erkek arkadaşım da öyle. misafirlerin kalanı da dayı amca yenge vs. genç çok az. kimse çıkıp oynamaz yani. muhtemelen oynayın baskısı olcak ama ben istemedikten sonra... müzik sistemi vs ayarlamıyorum bilerek. oynamak şart değil. ha sizde genç çoktur, oynamak isteyen vardır, o zaman bilemem.

açıkçası ben nişanı ailem dedi diye böyle yapmak zorunda kaldım. yoksa benim halamla onun amcası kaynaşsa ne kaynaşmasa ne...

tek tek tanışmaya gitmek de saçma. evlendikten sonra zaten tanışırsınız bi şekilde. şimdi kapı kapı niye dolaşasınız ki?

paran varsa yaparsın masrafı. yoksa niye masraf yapasın ki. ilerde illa yemekli düğün isterim, illa sarayda isterim demeyeceksen sen de nişan zamanı masraftan kaçabilirsin.

Kızlar evde yaptıgınız nişanda takı olayı oldumu tüm misafırlerınız de dahıl ?Birde oğlanın anne babası ne taktı ?
bu her yöreye göre değişir. biz de nişanda büyük takı vs olmaz. zaten adam nişanda takarsa düğünde takmaz.

Evde olacaksa masraf hiç önemli değil ama dışarıda 4-5 saatlik çok da gerekli olmayan bir şeyin mekanına 4-5 bin vermek çok saçma geliyor
nişanlınız ailesi yanlış anlamaz inşallah
siz onlarla konuşabilirsiniz
bana çok gereksiz geliyor oraya yapacağım masrafı evime yaparım gibi konuşun

akraba evi uygun olur yaa bişey olmaz

Nişan için büyük salon bana çok saçma geliyor. Biz evde yapmıştık ama erkek tarafı tahmin edilenden kalabalık gelince ev dolup taşmıştı. Benim ihmalim vardı tabi net sayı almadım. Pişman olmuştum keşke hiç yapmasaydık demiştim..

Erkek arkadaşınıza söyleyin gereksiz gördüğünüzü. Zorla yapacak değilsiniz ya. İstemeye gelindiğinde her şey çıksın aradan..

komşu varsa sizde yakın, komşu evi de açılabilir.

ben de bi tane nişana katıldım. o da kuzenimindi ve evindeydi. onun dışında nişan bilmiyorum nasıl oluyor. o kendisi oynadı kadınlar içinde. bizde karışık olacak. ben oynamayı sevmem de bilmem de, erkek arkadaşım da öyle. misafirlerin kalanı da dayı amca yenge vs. genç çok az. kimse çıkıp oynamaz yani. muhtemelen oynayın baskısı olcak ama ben istemedikten sonra... müzik sistemi vs ayarlamıyorum bilerek. oynamak şart değil. ha sizde genç çoktur, oynamak isteyen vardır, o zaman bilemem.

açıkçası ben nişanı ailem dedi diye böyle yapmak zorunda kaldım. yoksa benim halamla onun amcası kaynaşsa ne kaynaşmasa ne...

tek tek tanışmaya gitmek de saçma. evlendikten sonra zaten tanışırsınız bi şekilde. şimdi kapı kapı niye dolaşasınız ki?

paran varsa yaparsın masrafı. yoksa niye masraf yapasın ki. ilerde illa yemekli düğün isterim, illa sarayda isterim demeyeceksen sen de nişan zamanı masraftan kaçabilirsin.

bu her yöreye göre değişir. biz de nişanda büyük takı vs olmaz. zaten adam nişanda takarsa düğünde takmaz.

Bizde de çok genç yok sanmıyorum aslında oyun odaklı olacaklarını ama işte olur diye tedirginim :KK70:
Gezme konusunda haklısın aslında ama çok çok yakın akrabalara gideriz anneanne, dayı gibi.

Yok ya istemem, düğünün masrafını birlikte karsilariz zaten ona bırakmam :) Bu arada hayırlısı olur umarım senin için de istediğin gibi olsun hepsi :)

Kardesim nisanlandi, insanlar evin icinde balik istifiydi.
Kiz tarafi nisandan bi nevi kacti, evde toplasan 15 kisi dahi yoktu dusunun.
Arkalarindan laf edildi Allah var bi kafe bari kapatip aramizda yapilabilirdi diye.
Kimse oynama derdinde de degildi ayrica.
Cay bahceleri oluyor ne biliyim kapatilabilen minik kafeler oluyor.
Olmadi baskasinin evinde yapin ama kimse tepis tepis olmasin evde bence.
Cidden cok kotu bi intiba birakiyor

Bence arkalarından laf etmek daha ayıp. Belkı durumları yok ımkanları buna yetti. Onemlı olan ıkı gencın mutluluga bır adım atmasına destek olmak yanında olmak degılmı? Ben anlayamıyorum gidilen yerdeki ikrama laf edılmesını ucuza kacmıs vs.. denılmesını. 2-3 Satte tepiş tepiş oluverın nolurki onemli olan ınsanların mutlulugu degılmı?

X