Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

angelsem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2007
41
3
47
Spiral bir doğum kontrol yöntemidir..
Spiral hakkında bilgi paylaşımda bulunmak isteyenlerin, taktıranların,taktırmak isteyenleri!!Deneyimleriniz,tecrübeleriniz,şikayetleriniz!!

Son düzenleyen: Moderatör:
cariyem spiral çıkartılırkende takıldığı gibi genelde adetin 3 veya 4. günü çıkartılıyor canım çünkü o zaman daha rahat oluyor

arkadaşlar ben 1 sene önce taktırmıştım.her adet zamanı ağrılı geçiriyordum.dün kontrole gittim doktor spiralin bu ağrıları yapmasının normal olduğunu söyledi.ben sağlık ocağında taktırmıştım. eczanede daha ufakları varmış onlardan alıp taktırırsam ağrılarımın azalacağını söyledi ve bendekini çıkardı.
aranızda eczaneden alıp taktıran varmı? ne farkı var diğerleri ile

Arkadaşlar Ben çok Memnun Kalmiştim çikarttirdim çikartacağin Zaman Adetin çok Kanamali Zamaninda çikart Ben 3 Aylik Iğne Yaptirdim Temmuz Başinda Ve Hala Regli Olamadim Yani Size önermem Arkadaşlar Ilk Zaman Aylik Iğne Vurduruluyormuş Bilen Varsa Ekimde Olamassam Ne Yapmam Gerekiyor

selam kizlar benim bilgim yok ama eltimi doktora ben götürmüstüm adet olurken taktilar ve cok cani yandi neredeyse aglayacakti,cikarirkende adetli gitti ve hic acimamis

ben 5 senedir mirena spiral kullaniyorum cikmasi gerekiyor ama orkuyorum daha once de doktorum rahmetli gulay ozcan hanim(rahmetle aniyorum kendisini)takmisti 5 sene kalmisti cok zor cikmisti kaynamisti rahime sanki. bunu da korkuyorum cikartmaya
.:1no2::çok üzgünüm:

ben 5 senedir mirena spiral kullaniyorum cikmasi gerekiyor ama orkuyorum daha once de doktorum rahmetli gulay ozcan hanim(rahmetle aniyorum kendisini)takmisti 5 sene kalmisti cok zor cikmisti kaynamisti rahime sanki. bunu da korkuyorum cikartmaya
.:1no2::çok üzgünüm:

a.s.Hiç korkma ben geçen ay çıkarttırdım ve hiç canım yanmadı adetinin en yoğun günleri genelde 3.veya 4.günü git anlamayacaksın bana güven.:1hug:

arkadaşlar ben 1 sene önce taktırmıştım.her adet zamanı ağrılı geçiriyordum.dün kontrole gittim doktor spiralin bu ağrıları yapmasının normal olduğunu söyledi.ben sağlık ocağında taktırmıştım. eczanede daha ufakları varmış onlardan alıp taktırırsam ağrılarımın azalacağını söyledi ve bendekini çıkardı.
aranızda eczaneden alıp taktıran varmı? ne farkı var diğerleri ile

??????????

ben spralimi eczaneden almıştım büyüklüğü ve küçüklüğü konusunda bir bilgim yok fakat bana daha sağlıklı olacağını söylediler herangi bi şikayetim yok taktıralı 2 sene oldu ama korkumdan hiç kontrole gitmedim bi sorun olsa beni rahatsız eder heralde yinede cesaretimi toplayıp bir gün gidecem ben sana eczaneden al derim daha iyi olur şimdiden geçmiş olsun kolay olur umarım

bayanlar spral kullanan biliyodur sizde akıntı oluyomu benim belli zamanlarda oluyo fakat bi sorunmu var diye korkuyorum bilgisi olan yazarsa sevinirim kontrole gitmeye korkuyorum kontrolün bir zorluğu varmı acaba of kadın olmak ne zor bişe ya neyse yazarsanız sevinirim

mrb kızlar 3 ay önce doğum yaptım ve spiral taktırmak istiyorum.netten araştırdığıma göre kısa süreli bi işmiş.ama merak ettiğim takıldığı sırada acı hissediliyomu,kanama falan yapıyormu?cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim

ya canım ben taktırmadım ama
yakın zamanda eltim taktırdı.ondan biliyorum
bana acımadıını çok kolay olduğunu söylemişti.

ben taktırdım canım ve hiç acı hissetmedim.ama dr unu çok ii araştır ve de kontrollerini ihmal etme.birde ben korunmayı bıraktıktan sonra 1,5 yıl oldu hamile kalamıyorum...nedenini bilmiyorum ama şimdiki aklım olsa eşimin korunmasını isterdim o konuda çok pişmanım...ama sen karar verdiysen canım acı konusunda hiç endişelenme..acı yok:))))

Acı olmuyor da tatlım, nasıl desem sonuçta vajinanın içine bir alet takılıyor ve bu işlemler yapılırken de refleks olarak kasılıyorsun, tuhaf hissediyorsun, 10 dk sürüyor ortalama, acı kanama vs. olmaz.

Büyütülecek birşey değil..Normal doğum yaptıysan vız gelir sana ..

bir kaç sene önce taktırmıştım. acı yada kanam olmuyor. tabi kendini fazla kasmazsan .
yalnız kontrollerini unutma.6 ayda bir kontrol edilmesi gerekiyormuş. ben bunu bilmiyordum. bir ara rahatsızlanınca gittiğimde kayma yapmış öğrendim....

kızlar sağolun cevaplarınız için ağrı olmadığına sevindim valla
denizcim malesef normal doğum olmasını isterdim ama sezeryan oldu malesef

:teytey:Merhaba Menekşe,
Ben oğlum 5 aylıkken spiral taktırdım. İşlem sırasında biraz am açok az bir ağrı ve yanma oluyor. Aslında simir aldırma işleminde ki hisse benziyo. Fakat biraz daha uzun.yani 10 dk falan uzun dedğimde. Bir ay kadar sonra kontrole gidiyorsun,kayma olup olmadığına ya da iltihap yapoıp yapmadığına bakıyor dr. Benim böyle sorunlarım olmadı. Fakat adet dönemlerimde yoğun kanama ve şiddetli kasık ağrısı ile karşılaştım. Bu bazı bünyelerde olur, 3 -4 adet görmeden sonra düzene girermiş. Nitekim benimde öyle oldu. 3. den sonra artık eskisi gibi yoğunluk. Ama büyük rahatlık. Hee bir de 6 ayda bir kontrol. ve mutlaka akıntılarını kontrol et. Kötü kokulu ve sarı renkte ise iltihap yamış olma ihtimali var. Sevgiler. korunmalı ilişkiler :):teytey:

Ben sezeryan olduktan 40 gün sonra taktırmıştım.Spirali adetin 4.günü takıyorlar zaten rahim ağzı açıkken.Ben adet olmadığım için rahim ağzını açmıştı doktor önce ozaman canım çok yanmıştı.Ama spiral takılırken hiç acımadı 15 gün sonra kontrole gittim.Şimdi çok rahatım hiç endişe duymuyorum.

X