Spor ve Sağlık İçin Motivasyon Taktikleri

Leithia

Frühling in Paris
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2010
983
2.105
b2B17Y.jpg

5mNnVD.gif

Günlük yapmamız gereken hareketler listesi, her biri 5 ya da daha zor istiyorsanız 10 tekrar.

Ağırlık için iki tane su şişesi ya da iki tane 1 lt kutu süt kullanabilirsiniz. Aralarından bazılarını seçebilir, aletli kısımları aletsiz yapabilirsiniz.

Gaza getirsin diye yine eklemek istedim.

8 Dakika Kalça

8 Dakika Karın

8 Dakika Bacak

Hevesle başladınız spor ve sağlık dolu günlerinize. Günler geçti ve artık o ilk baştaki hevesiniz kalmadı. Sporu erteler, arada sağlıksız kaçamaklar yapmaya başladınız. Bunu nasıl engelleriz? İşte benim taktiklerim.

• Öncelikle sporu neden yaptığımızı hatırlatıyoruz kendimize. Bizi sağlıklı yaşama bağlayan ve spora başlatan nedenimiz geçici bir neden olmamalı. Çoğu kişinin hatası, özel bir güne odaklanarak sağlıklı yaşamaya başlamaktır.
  • "Düğünüm yaklaşıyor", "1 ay sonra okullar açılacak", "45 gün sonra sevgilim geliyor, ona güzel görünmeliyim" gibi kısa dönemli motivasyonlar etkilidir ama o özel gün geçtikten sonra anlamlarını yitirdikleri için motivasyon düşüşüne sebep olurlar. Oysa hedeflerimiz daha uzun vadeli olmalı. Evet, kısa süreli motivasyonlar spora başlatma konusunda iyidir ama devam etmek için uzun vadeli motivasyonlara da ihtiyacımız olacak.
  • Motivasyonumuz: sarkık olmayan, fit, sıkı, ince bir vücut. İnce derken zayıflamayı övmüyorum. İçinde memnun ve mutlu hissettiğiniz kiloda, sağlıklı ve diri bir vücut istiyoruz.
  • Buzdolabına niye gidiyoruz? Sıkıldığımız için mi, yoksa gerçekten aç mıyız? Bunu çözmemiz gerekiyor. Acıktıysanız, bir bardak su için. Doymadıysanız, buzdolabındaki en kalorisi düşük yiyecekle geçiştirin can sıkıntınızı. Salatalık, marul, meyveler gibi. Ama gerçekten açsanız, kaçmak yok. Yemek yemelisiniz. Öğün atlamak, aç kalmaya çalışmak iyi değildir.
  • Şeker, beyaz zehir diye geçer. Ondan uzak duruyoruz.
  • Paketli tüm gıdalardan, öğle vakti atıştırmalık için yediğimiz bisküvi ya da kek paketinden, sabahları fırından alıp yediğimiz poğaçadan, asitli tüm içeceklerden, hatta satılan paketli meyve sularından, içeriğinde ne olduğunu anlamadığımız tüm yiyecek ve içecek ürünlerinden, kimyasal katılmış doğal olmayan gıdalardan uzak duruyoruz. Yaşasın doğal va sağlıklı beslenme!
  • Düzene giriyoruz. Sabah sağlam bir kahvaltı, öğlen iyi bir öğle yemeği ve akşam vakti de fakir bir akşam yemeği yiyoruz. Akşam 7den sonra yememeye çalışıyor, bol su içiyor ve akşamları dışarı çıkıp yarım saat hava alıyoruz, yürüyüş yapıyoruz.
  • Sporu hayatla bütünleştiriyoruz.
    1. Mesela sabah uyandınız. Kalkar kalkmaz 10 jumping jack hareketi yapın.
    2. Banyoya gittiniz, sırtınızı duvara dayayıp görünmez sandalyenize oturun ve bacak kaslarınız çalışırken dişleri fırçalayın.
    3. Mutfağa gidip bir bardak su için, hatta iki bardak.
    4. İşe gidecekseniz bugün merdivenleri kullanın asansör yerine ya da arabayla gitmek yerine durağa kadar yürüyün.
    5. Canınız yiyecek bir şey mi istedi, kendinizi 10 squat yaptıktan sonra yemek yemeye alıştırın.
    6. Saatinizi kurun, alarm her saat başını gösterdiğinde su için ve 20 mekik çekin.
    7. Akşam yemeğinden 1 saat sonra market alışverişi mi yapmanız lazım, alışverişi yapmadan önce yarım saat yürüyün, alışverişinizi ondan sonra yapın.
    8. Laptopla mı internete giriyorsunuz, laptopu plank pozisyonunda kullanın ve plank pozisyonunun süresini her oturumda arttırın.
    9. Yatma vakti geldiyse yatmadan önce su için, yatağınızın yanında seçtiğiniz bir spor hareketini 20 kez yapın.

Spor hareketlerini güne yayarsanız, spordan uzaklaşmazsınız.
  • Genellikle mükemmeliyetçi olduğumuzdan "Yarın başlarım" der ve bir gün ara verdiğimizde spora küsüp uzaklaşırız. Oysa iki üç gün spordan uzaklaştığı için sporu bırakmak ya da "Bugün kötü beslendim, diyeti bozuyorum" demek; yere düşen telefona bakıp "Ne de olsa yere düştü, iyice kırılsın diye üzerinde zıplayayım" demek gibidir. Kaldığınız yerden kurtarabilirsiniz sağlıklı yaşamınızı.
  • Kilolarınızı bir günde almadınız. Sağlıklı bir vücut da zaman ve sabırla gelecek. O yüzden tartıya sürekli çıkıp moralinizi bozmayın. Bunu bir yaşam tarzına dönüştürüyoruz.
Bunlar benim taktiklerim. Ayrıca arada güzel vücutlu kadınların fotoğraflarına bakarak kendimi gaza getiriyorum. Peki sizin taktikleriniz var mı, varsa nelerdir?

Son düzenleme:
Aklıma şunlar da geldi; buzdolabı üzerine fit bir kadın fotoğrafı, yanına da kendi fotoğrafınızı asabilirsiniz. Gereksiz buzdolabı aşırmalarınızı azaltabilir.

Sonra, spor yapmaya yönelten müzikler dinleyebilirsiniz. Egzersiz yaparken hep aynı şarkıyı dinlerseniz, o şarkıyı her duyduğunuzda sizi spor yapmaya şartlayacaktır.

Son olarak, spor yapmaktan zevk almadığınızı fark ettiğiniz anda farklı bir spor programına yönelebilir ve yeni bir programla hevesinizi kazanabilirsiniz.

Spordan vazgeçmemizin en büyük sebebi: overtraining yani sürantrenman.

Vücudun kaldıramayacağı miktarda spor yapanlarda görülür. Fiziksel ve psikolojik bir sorundur, vücut tükenince içinizden spor yapmak gelmez ve zaten yapabilecek gücünüz de kalmaz. Sürantrenman durumunu aşabilmek için vücudun 1 aya dek dinlendirilmesi gerekebilir.

Mesela 1 ay boyunca vücudun dayanabileceğinden fazla spor yapıp arada hiç dinlenmezseniz bu sıkıntı oluşabiliyor.
Toparlanmak için 2-3 ay dinlenmeniz gerekecektir.

Sürantrenman bir günde gerçekleşen bir olay değildir (kas ağrısı gibi yaşanmaz). Bir birikmedir. Örneğin dün koştuysanız ve bacakları dinlendirmeden bugün squat yaparsanız, hemen sürantrenman durumu yaşanmaz. Ama bu kas yormayı 1 ay boyunca ısrar ile yaparsanız sürantrenman durumu gerçekleşir.

Fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da çökmenize sebep olur; keyifsiz, halsiz, bitkin ve isteksiz hissedersiniz.

Özetle antrenman kadar dinlenme de sporun bir parçasıdır.

Çok güzel önerilerde bulunmuşsun.
Benim kendimi motivasyon şeklimin ana fikri senin de belirttiğin gibi hedefimin hayatımın tüm Alanına yayılmış olması. Bu hayata bir kere geldim ve sağlıklı ve fit olmak istiyorum. Ömür boyu dengeli beslenmek istiyorum ki bugünün yatırımı yaşlılığımda sonuç versin.
Ve en önemli motivasyon şeklim ise enerjimi daima yüksek tutmak. Sadece bu konuda değil her konuda. Spor yaparken,öncesi,sonrası sürekli olumlamalar yapıyorum. Aynaya bakıp vücudumda bir kusur gördüğümde bu kusuru kabullenerek ama yavaş adımlarla düzelteceğimi düşünerek kendime telkinlerde bulunuyorum.
Örneğin:
• Ben sağlıklıyım.
•ideal kilom olan 47 kiloya yavaş yavaş ama sağlıklı bir şekilde ulaşıyorum.
•vücudum bu aşamada fazlalıkları atıyor,yağları yakıyor çünkü vücudumu sevgiyle besliyorum.
•Ben sevilmeye layığım,güzelim.Spor beni daha da güzelleştiriyor.
•spor yaptıktan sonra ışıldıyorum.

Gibi :) içimden ne geliyorsa o an.
Ayrıca spor sayesinde kilo kaybım olmadan inanılmaz inceldiğimi gördüm ve bu beni çok motive etti.

Spor bir deşarj yöntemi. Neden ondan kaçmamız gereksin ki? Bu genç yaşlarımızın enerjisi mutlaka ileriki yaşlarda bize dönecek.
Bence Herşeyden önce insan kendini sever ve değerli görürse %100 motive olacaktır.

Çok güzel önerilerde bulunmuşsun.
Benim kendimi motivasyon şeklimin ana fikri senin de belirttiğin gibi hedefimin hayatımın tüm Alanına yayılmış olması. Bu hayata bir kere geldim ve sağlıklı ve fit olmak istiyorum. Ömür boyu dengeli beslenmek istiyorum ki bugünün yatırımı yaşlılığımda sonuç versin.
Ve en önemli motivasyon şeklim ise enerjimi daima yüksek tutmak. Sadece bu konuda değil her konuda. Spor yaparken,öncesi,sonrası sürekli olumlamalar yapıyorum. Aynaya bakıp vücudumda bir kusur gördüğümde bu kusuru kabullenerek ama yavaş adımlarla düzelteceğimi düşünerek kendime telkinlerde bulunuyorum.
Örneğin:
• Ben sağlıklıyım.
•ideal kilom olan 47 kiloya yavaş yavaş ama sağlıklı bir şekilde ulaşıyorum.
•vücudum bu aşamada fazlalıkları atıyor,yağları yakıyor çünkü vücudumu sevgiyle besliyorum.
•Ben sevilmeye layığım,güzelim.Spor beni daha da güzelleştiriyor.
•spor yaptıktan sonra ışıldıyorum.

Gibi :) içimden ne geliyorsa o an.
Ayrıca spor sayesinde kilo kaybım olmadan inanılmaz inceldiğimi gördüm ve bu beni çok motive etti.

Spor bir deşarj yöntemi. Neden ondan kaçmamız gereksin ki? Bu genç yaşlarımızın enerjisi mutlaka ileriki yaşlarda bize dönecek.
Bence Herşeyden önce insan kendini sever ve değerli görürse %100 motive olacaktır.
:KK9:

Alıntıdır:

İşte uygulaması kolay, oyun haline getirip zevkle deneyeceğiniz minik ipuçları

1- Tamamen unutun

Sık yediğiniz, yağ oranı yüksek bir yiyeceği seçin ve onu 40 gün için tamamen unutun. Bu süre sonunda o yiyeceğin tadı ağzınızdan silinecektir.

2- Aynı tadı verenler arasında her zaman daha düşük kalorilisini seçin

Örnek: Portakal suyu (l fincan 110 kalori) yerine domates suyu (l fincan 45 kalori) için. Yarım bardak vişne suyunu yarım bardak soda ile karıştırdığınızda kalorisi yüzde 50 düşer.

3- Su için

Daha fazla su içmeye başlamalısınız. Günde en az 8 bardak su içerek işe başlayabilirsiniz. Eğer böyle bir alışkanlığınız yoksa yanınızdan küçük bir su şişesini ayırmayın, bu şişeyi her gördüğünüzde içmek aklınıza gelecektir.

4- Sosları unutun

Salatanıza bir miktar lezzet katmak için döktüğünüz soslar kilo almanıza neden olur. Bu nedenle salata sosu yerine biraz baharat ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını salatanıza ekleyebilirsiniz.

5- Yemeğin ardından yatağa girmeyin

Kilo almamak için özellikle akşam yemeğinden hemen sonra yatma alışkanlığından kurtulun, mümkünse akşam altıdan sonra meyve dışında bir şey yemeyin. Gece atıştırmalarından da kurtulun.

6- Sık yiyin

Kilo vermek isteyenlerin düştüğü yanılgılardan biri de çok sık yemek yemenin kilo verdirmeyeceği inancıdır fakat bu yanlıştır. Çünkü beş altı saatte bir mideyi boş bırakmamak metabolizmanızın hızlı çalışmasına neden olur. Bu nedenle az az ve sık sık yemelisiniz.

7- Süt için

Günde üç ya da dört defa süt ve yoğurt ya da peynir gibi süt ürünlerini tüketen kadınlar, tüketmeyenlere oranla yüzde 70 daha fazla yağ yakarlar. Çünkü kalsiyum metabolizmayı hızlandırırken vücuda daha fazla yağ yakması için komut vermiş olur. Bu ürünlerin light olanları ile zayıflama hızınızı arttırabilirsiniz.

8- İyi bir uyku

Yapılan araştırmalara göre geceleri dört saatten az uyuyan kişiler daha çok uyuyanlara oranla kilo alırlar. Çünkü yorgun bir vücut, normal günde yakılan enerjiyi yakamaz ve metabolizması yavaşlar. Bunun için hergün uykunuzu düzenli almaya dikkat etmelisiniz.

9- Stresi yenin

Stresli bir yaşam kilo almanın nedenlerindendir çünkü stresli olduğunuz dönemlerde vücudunuz stres hormonları salgılar ve bu hormanlar karın bölgesindeki yağ depolanmasını sağlayan hücrelerin büyümesine neden olur. Stresi yenmek için sosyal aktivitelerde bulunmalı, kendinizi rahatlatmalısınız.

10- Hazır yemekleri unutun

Hızlı ve çabuk yemek yapmak için aldığınız dondurulmuş gıdalar ya da hazır yemekler içerdikleri katkı maddeleri nediyle kilo aldırır. Bu nedenle taze sebzeleri pişirmeyi tercih etmelisiniz.

11- Lifli yiyecekleri tüketin

Çok lifli besinler doyduğunuz hissini verir ve çabuk acıkmanıza engel olur. Beyaz ekmek yerine kepeklisini, beyaz pirinç yerine esmerini tüketin. Lif oranı yüksek mercimek, kuru fasulye, nohut gibi gıdalara önelik verin. Elbette sebzeleri unutmayın.

12- Atıştırmayı bırakın

Arabanın içinda atıştırıyor musunuz? Telefonla konuşurken bir şeyler yiyor musunuz? Vazgeçin…

13- Buzdolabınıza baskın yapın

Bu baskın her zamanki gibi, birşeyler atıştırmak için olmasın. Buzdolabının kıyısında kösesinde kalmış bol kalorili yiyecekleri atın.Mutfak dolabınızdaki yağlı cipsleri, mısır gevreklerini ve kuru yemişleri atın. Mutfağınızda sizin için kötü olan bütün yiyecekleri, önümüzdeki 30 gün için, belki de ebediyyen yasaklayın.

14- Daha çok su ve soda

Alkolün yerine su ve soda içmeye özen gösterin. Vücudunuzdaki yağ parçacıklarının kaybolduğunu göreceksiniz.
.

15- Çikolata yeme isteğinizi bastırın

Eğer adet öncesi dönemdeyseniz, çikolata yeme isteğinizi kesinlikle engelleyemiyorsanız, küçük mini barlardan alın veya şekersiz, sıcak kakao, yağsız puding kullanın.

16- İşkolik olun

Gelecek ay şirketin yemekhanesine girmeme kararı alın. Kahve ve çay içmek için ya da kendi getirdiğiniz sandviçi yemenin dışında… Şirketteki doğumgünü ve partilerde şerefe kaldırdığınız kadehin içinde soda olsun.

17- Kremayı kesin

Bir sinema yıldızı, içinde krema kelimesi olan hiç birşeyi yemediğini söylüyor. Kremalı pasta, kremalı çorba gibi. Çünkü o, krema demenin yağ demek olduğunu biliyor. Bunun tek istisnası, yağsız krem peynir demektir.

18- Kalorileri azaltın

Kalorileri azaltmayı bir oyun haline getirin. Bugün yediklerinizin kalori miktarını hesaplayın, yarın bundan 50 kalori düşün. Öbür gün bir 50 kalori daha düşün. Günde 1200 kalorinin altına düşmemeye dikkat edin.

19- Kahvaltı edin

Hiçbir zaman kahvaltıları atlamayın. Yağsız yoğurdun içine muzu dilimleyin. Pişmiş yulafın içine kuru üzüm koyup yemeyi deneyin.

20- Dans edin

Evde müzik dinleyin. Hareketli müzik tercih edin ve eşliğinde dans etmeyi ihmal etmeyin.

21- Asansöre binmeyin

Önünüze gelen her merdiveni egzersiz yapacağınız bir fırsat olarak düşünün, istediğiniz kiloya gelinceye kadar asansöre binmeyi aklınıza bile getirmeyin.

22- Diyet içecekler

Diyet içeceklerden uzak durmalısınız. Bu tür içeceklerin içlerinde yapay tatlandırıcı bulunur. Onlar yerine portakal, elma gibi sağlıklı meyve sularından içmelisiniz. Hem sağlığınız açısından hem de kilo açısından birçok uzman diyet içeceklerin içilmemesini tavsiye ediyor.

23- Yavaş yemek yiyin

Fazla kilolular, hızlı yemek yiyenlerdir. Arkadaşlarınızla veya ailenizle ne zaman yemek yerseniz yiyin, yemeği en son bitiren kişi siz olun.

24- Sıkı gelen giysilerinizi deneyin

Her sabah kalktığınızda ilk işiniz üzerinize dar gelen pantolon veya şortları denemek olsun. Bu yiyeceğinize dikkat etmekte, sizi gün boyu motive edecektir.

25- Hayallerinizi kutulayın

İstediğiniz kiloya indiğinizde yapmayı planladığınız herşeyi hatırlatacak bütün fotoğrafları, reklamları, yazıları kesip bir kutunun içine koyun. Birşeyler atıştırmak istediğinizde ya da jimnastik yapmaya hevesli olmadığınızda kutuyu açıp bakın.

26- Yatak odasını yiyeceğe kapatın

Eğer sizde pek çoğunuz gibi yatak odası dahil, evin her tarafında atıştırıyorsanız, bunu bir kere daha düşünün. Ne kadar çok yerde yemek yemek için kendinize izin veriyorsanız, o kadar çok yemek yiyorsunuz demektir. Bir süre için yemek saatlerinde, yemek odası dışında diğer yerlerde yemek yemeyi kendinize yasaklayın.

27- Kendinizi ödüllendirin

En çok sahip olmak istediğiniz 5 eşyanın listesini yapın. Her l kilo verdiğinizde ve bunu bir hafta koruduğunuzda,kendinize listedeki bir şeyi satın alın.

28- Tasarruf yapın

Gerçekten ihtiyacınız olmayan bir şeyi ne zaman yemek isterseniz, ona vereceğiniz parayı bir kavanozun içine atın. Birkaç hafta sonra paraların çokluğu size ne kadar çok şey yemediğinizi hatırlatacak ve bu para ile kendinize bir hediye alabileceksiniz.

29- Aşka dair duygularınızı canlı tutun

Tutku, kiloları eritir. İkiniz korkmadan restoranlara gitmeye başlayabilirsiniz. Çünkü, aşıkken kim yiyecekleri düşünebilir ki?

30- Abur cubur yemeyin

Verilecek 2- 3 kilo bir yanda, kilolarınıza kilo katacak abur cuburlar diğer yanda ve siz bugüne kadar hiç aç kalmasanız da bunlardan bir türlü uzak kalamadınız. Bütün gün yapacaklarınızı planlayın. Sinemaya gidin, yürüyün, kendinizi bir romanın içine gömün ve şekerleme yapın. Ne yaparsanız yapın, yeter ki buzdolabından uzak durun.

31- Mayonuzu giyin

Yılın hangi mevsimi olursa olsun, özellikle yaza yaklaştığımız şu günlerde her gün birkaç kez mayonuzu giyerek boy aynasının karşısına geçin. Bu daha fazla egzersiz yapmanız ve hedefe kilitlenmeniz için size ivme kazandırır.

32- Egzersiz yapın

Egzersiz yapmaya vakit ayırmak size zor gelse de kilo vermek için mutkaka hareket etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Hiçbir şey yapamıyorsanız evdeki duvarlardan yardım alabilirsiniz. 5- 10 dakika boyunca kalçanızla duvara çok sert olmadan vurun. Bu kolay ve basit bir egzersiz yöntemidir. Egzersiz yaptığınız sırada televizyon ya da CD’den evde spor yapmanıza yardımcı olacak programlarını izleyebilirsiniz. Böylece neyi, nasıl yapacağınızı bilirsiniz.

33 - Ev işleri

Ev işleriyle ne kadar meşgul olursanız o kadar çabuk kilo verirsiniz. Çamaşır, bulaşık, yemek, çocuklarla elinizden geldiğince çok uğraşmaya bakın. Böylece sürekli hareket halinde olursunuz.

34- Porsiyonlarınızı küçültün

Tabağınıza konulan yemeğin hepsini bitirmek kötü bir alışkanlığınızsa bundan kurtulmak için küçük tabaklarda yemek yiyerek işe başlamalısınız. Bu göz kandırmacasıyla büyük tabaklarda yediğinizden daha az yemek yer ve tabağınızdakilerin arkanızdan ağlamamasına da olanak tanırsınız. Ayrıca tabağınıza ne kadar az yemek koyarsanız o kadar az yersiniz.

35- Kahvaltıyı atlamayın

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür çünkü uyuduğunuz zaman yavaşlayan metabolizmanız tekrar bir şeyler yiyene kadar eski haline dönemez. Güne kahvaltı ile başlayanlar kahvaltı yapmayanlara oranla çok daha fazla kalori yakarlar. Çünkü kahvaltı kasları çalıştırır ve çalışan kaslar kalori yakılmasını sağlar.

36- Meyve yiyin

Yemek yedikten bir ya da iki saat sonra tekrar acıkıyorsanız atıştırmak için meyve yiyebilirsiniz. Meyve bir sonraki öğüne kadar sizin tok hissetmenizi sağlayacaktır.

37- Etiketleri okuyun

Etiketleri okuma alışkanlığı kazanmalısınız. Hangi ürünün içinde hangi yararlı ve hangi kilo aldırıcı madde var, bunların bilgilerini okursanız daha sağlıklı beslenirsiniz.

38- Kola ve soda gibi asitli içecekleri tüketmekten vazgeçin.

Bunun yerine taze sıkılmış meyve sularını içmeye gayret edin. Kırmızı etten uzak durun.

39- Çok fazla kırmızı et tüketmek kilo vermenizi engeller. Bu nedenle tavuk, balık, hindi gibi beyaz et tüketmeye dikkat edin.

40- Kızartma yerine haşlama

Kızartarak yapılan yemekler yerine haşlanmış, ızgara yapılmış ya da fırında pişmiş yemekleri yemelisiniz.

41- Fast food

Modern çağın yiyeceği olarak kabul edilen hamburger, patates kızartması gibi fast food tarzı yiyecekleri yememelisiniz. Bunlardan uzak kalırsanız daha kolay kilo verirsiniz.

42- Vücudunuzu tanıyın

Hangi yiyeceklerin metabolizmanıza zarar verdiğini hangilerinin hızlandırdığını bilirseniz daha kolay kilo verebilirsiniz.

43- Yemek başlangıcı

Yemeğe çorba ya da salata ile başlamanız açlığınızın bastırılmasını sağlar. Böylece ana yemekten daha az yersiniz. Özellikle sebze çorbaları (domates, brokoli vs.) tok hissetmenizi sağlar.

44- Yemekten sonra

Yemekten sonra tatlı yeme alışkanlığınızın önüne meyve yiyerek geçebilirsiniz böylece tatlı yeme isteğinizi de azaltmış olursunuz.

45- Göz zevkine önem verin

Salata yemeyi sevmiyorsanız kendinize şık bir salata tabağı alın ve salatalarınızı bu tabakta yiyin. Hem göz zevkiniz hem de kilolarınız için daha yararlı olacaktır.

46- Şekeri unutun

Şekerli besinler kan sekerinin kısa sürede artmasına ya da düşmesine neden olur. Bu nedenle tatlı yedikten sonra tekrar tatlı yeme ihtiyacı duyarız. Şekerin fazlası vücutta yağ olarak depolandığı için mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

47- Tuzu kesin

Tuz, vücutta su tutulmasına neden olur ve şişkinlik hissi yaratır. Ayrıca tuzun iştah açıcı bir özelliği olduğundan, sofrada tuz kullanmamak ve pişmiş yemeklere fazladan tuz eklememek gerekir.

48- Dışarıda yemeyin

Restoranlarda ya da ev dışında yenilen yemekler kilo aldırıcı olabilir. Bu nedenle dışarıda yemek zorunda kaldığınız zamanlarda salata ya da ızgara yemekleri yiyin.

49- Alışverişte kendinizi kaybetmeyin

Market alışverişine çıktığınızda aç olmamaya dikkat edin çünkü aç olduğunuzda canınız her şeyi almak ister ve eve geldiğinizde dolabınızın zararlı yiyeceklerle dolduğunu görürsünüz. Böyle bir dolaba karşı koymak ise zordur. Bu nedenle tok bir şekilde sağlıklı yiyecekler almaya ve bir liste yapıp o listeden dışarı çıkmamaya dikkat edin.

50- Sofraya oturun

Yemek vaktinde mutlaka sofraya oturun çünkü ayakta ya da televizyon karşısında yemek yediğinizde doyduğunuzu anlamaz ve daha çok yersiniz.

51- Hırs yapın

Bir türlü kilo veremiyorsanız çok beğendiğiniz bir elbisenin bir beden küçüğünü alın ve görebileceğiniz bir yere asın. Kendinize aldığınız elbisenin içine gireceğinize dair söz verin.

52- Mutfağınızı düzenleyin

Kilo almamaka için mutfak tezgâhı üzerinde durmasına alıştığınız abur cubur yiyecekleri ortadan kaldırın. Bu yiyecekleri görmediğiniz sürece aklınıza çok fazla gelmeyecektir.

53- Dişlerinizi fırçalayın

Yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamayı alışkanlık haline getirirseniz ağzınızda kalan ferahlık duygusuyla bir süre yemek yemek istemezsiniz.

54- Yavaş yiyin

Hızlı yemek yemek kilo aldırır bu nedenle lokmaları iyice çiğnemeye özen gösterin. Hızlı yediğinizde doyduğunuzu anlamayabilirsiniz.

55- Oyalanmanın yollarını bulun

Açlık hissettiğinizde meşgul olmanızı sağlayacak bir şeylerle ilgilenin. Hobiler edinin ya da kendinizi işe verin. Böylece yemek yemek aklınıza gelmez.

56- Evinizi çocuklara açın

Komşunuzun ya da bir yakınınızın çocuğunu arada sırada evinize konuk edip onunla ilgilenin, oyunlar oynayın. Bu hem daha fazla kalori yakmanıza, hem de duygusal olarak formda kalmanıza yardımcı olacaktır.

Leithia motivasyon taktikleri ve ipuçların için çok teşekkürler. bazılarını hiç düşünmemiştim. çok yararı oldu benim için.
ben sadece eski bir fotoma, kate middleton ın elbiseli fotolarına ve ed sheeran ın thinking of loud isimli klibine (dansçı kıza) bakıp motive olmaya çalışıyorum. bazen de topuklu bir ayakkabı ve şık ince belli bir elbise ile hayal ediyorum kendimi. size komik gelebilir ama böyle :)

Leithia motivasyon taktikleri ve ipuçların için çok teşekkürler. bazılarını hiç düşünmemiştim. çok yararı oldu benim için.
ben sadece eski bir fotoma, kate middleton ın elbiseli fotolarına ve ed sheeran ın thinking of loud isimli klibine (dansçı kıza) bakıp motive olmaya çalışıyorum. bazen de topuklu bir ayakkabı ve şık ince belli bir elbise ile hayal ediyorum kendimi. size komik gelebilir ama böyle :)

Evet, bu harika bir fikir. Zaten aklımdaydı resim paylaşmak, böylece fit vücutlara bakıp bakıp gaza gelebiliriz.

WZGoZY.jpg

kgX0GJ.jpg

rVJy6a.jpg

vLJyXr.jpg

d27MPn.jpg

8bNXMW.jpg

YlOVJZ.jpg

2kEPEL.jpg

2kEPrd.jpg

4kG9Mq.jpg

DRyG6v.jpg

5kGqmL.jpg

N4OG1L.jpg

1kG7g5.jpg

1kG7GY.jpg

qlJyJB.jpg

6kyMyE.jpg

1kG7JY.jpg

poG26J.jpg

Çok güzel bir konu olmuş motivasyon çok önemli
:KK9:
Resimlerde bulunan kızlar bana da çok zayıf geldi açıkçası :KK64:

Neferkitty'den alıntıdır:

Motivasyonumuzu neden kaybederiz?

1- Kendimize güvenmemek

2- Konsantrasyon eksikliği

3- Ne yapacağımızı tam olarak bilememek

Peki bunlarla mücadele için ne yapabiliriz?

1- Kendimize olan güveni yeniden kazanmak

Zihnimiz ne istediğimizi düşlerken veya kendimizi hangi noktada olduğumuzu hayal ederken hemen akabinde ''Neden o noktada olmadığımıza dair'' sebepler gelir aklımıza. ''Zaten yeterince zeki değilim, zaten yapabilecek olsam çoktan yapardım, zaten param olsa çoktan yapardım, zaten x'i yapabilsem y'ye çoktan ulaşırdım'' gibi.

Evet, motivasyonumuzu en büyük baltalayan şey daha kurduğumuz pozitif bir hayalin peşinden gelen bu negatif düşüncelerdir. Geçmişte yaşadığımız olumsuz tecrübeler, başarısızlıklar ya da kişisel yetersizlikler bu negatif düşünceleri besleyemek için muh-te-şem bir kaynaktırlar ve hemen bu yemi anında yutarız. Dahası bu seferi ulaşmak istediğimiz noktadaki insanları kıskanmaya başlar ve kendimizi onlarla kıyaslarız; kendi eksikliklerimizi sayar, sayar, kendimizi yerin dibine sokarız; zihnimiz böyle çalışıyor çünkü. Kendimize olan güven yerlerde sürünür hale gelir.

Bununla mücadele etmek için en güzel yöntem diğer başarılarınızdan, iyi yapabildiğiniz ya da yeteneğiniz olan her hangi bir konuya odaklanmaktan, kısacası negatif düşünceleri pozitif olarak yenmekten geçiyor. Şimdi diyeceksiniz ''of yine mi bu soyut kavramlar?'' Evet, çünkü zihnimiz hali hazırda negatif bir deneyimle elimizi ayağımızı bağlar hale getirebiliyorsa bunu engellemenin tek yolu olumlu deneyimlerinize odaklanmak ve kesinkes kendinize inanmak. Kafanızda motive olmaya çalıştığınız konuyu baltalayan herhangi bir düşünce aklınıza gelir gelmez, hemen ''Başardığımda şunu yapıyor olacağım, şunu giyiyorum, şuraya gidiyorum'' detaylı olarak kendinizi olmak istediğiniz noktada düşüneceksiniz ve bunu uzun uzun yapabilirsiniz. yeter ki kendinizi o noktada görün. Neden orada olamadığınızı ve burada olduğunuzu değil.

2- Odaklanma sorununu ortadan kaldırmak

Birçoğumuz daha işin başına oturduğumuzda , işe başlamadan negatif düşünceler ile en az 30 dakikaya yakın vakit kaybı yaşamızdır. Kafamızda hep olumsuz bahaneler dönüp durmaktadır. Senin odaklanmanı engelleyen, örneğin spora gitmemek için bile ''Ama çok yorgunum...'' gibi bahaneler hep olmuştur.

Ya da bahanelerin dışında en çok odaklanma sorununa yol açan konu : korkular. ''Ya başaramazsam, ya herkes bana saygısını kaybederse, ya filanca şunu düşünürse, şunun yüzüne nasıl bakarım..'' gibi.

Eğer bu şekilde korku odaklı düşünme handikapına yakalandıysanız, her gün üşenmeden kağıdı kalemi elinize alıp günlük plan yapacaksınız, ders çalışıyorsanız ''bugün şu şu konular bitecek'' diye günlük liste oluşturup, korkulardan ziyade ''günlük yapılması gereken iş'' yani ''hedef''e odaklanacaksınız.

Hatta en başta basit olanlardan başlamak motivasyonunuzu biraz daha artıracaktır. Sizin o günkü hedefiniz kağıtta yazanlar olacak, 5 ay sonra nerede olmak istediğiniz değil. Dolasıyla o gün için sizi rezil edecek, saygınlığınızın yitmesine neden olacak bir sebep yok, günlük hedefini yap, bitir ve kurtul, bu kadar basit.

Eğer bahaneler yüzünden bu hedefe oturmakta zorlanıyorsanız (ki liste yapmak bu süreci çok kolaylaştırır) kendinize bahane tablosu hazırlayacaksınız. Mesela ''Çok yorgunum'' cümlesinin karşılığına ''Filancayı bitirdikten sonra istediğin kadar dinlenebilirsin'' şeklinde alternatif cümlelerinizi yazacaksınız.

Herkesin bahanesi farklı farklı, karşılığında yazacağınız mantıklı ve sizi motive etmeye yaracak argümanları yazıp, her yorgun hissettiğinizde vs okumak işe yarayacaktır.

3- Ne yapacağımı ve nereden başlayacağımı bilemiyorum

Kişi genelde çılgınlar gibi her şeyi aynı anda yapmaya çalışır, kafası karışır ve pes eder. Bu hataya hepimiz düşüyoruz. Bunun önüne geçmek için en güzel yöntem yine madde 2'deki gibi liste yapmaktır.

Günlük listeye sadık kalmak o gün için yeterlidir. Her günkü hedefiniz listenize sadık kalmak olursa, başarısızlık korkusu ve ne yapacağını bilememe hissinin önüne geçilebilir. ''Düşünme, sadece yap''.

Sabır, motivasyon eksikliği yaratan olumsuz düşünceleri silmede işe yarar. Devam edin, durmayın.

Günün motivasyonu

Kalk, pencereleri ve perdeleri aç.
Temiz havayı derin derin içine çek.
Nefes alırken diyaframı kullan, akciğerlerinin tamamen dolduğunu hissetsen dahi bir miktar daha nefes al, karnını şişir.
Nefesi burnundan al, ağzından uzun sürede ver.
(Nefes alırken şu giften yararlanabilirsiniz http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/a1Zzj76_460sv.mp4 )
Banyoya git, yüzünü soğuk suyla yıka.
Mutfakta kendine yarım limon sıkılmış büyük bir bardak su doldur, iç.
Kahvaltı vakti. Sağlıklı besinler seç kendine.
Güne hazırsın. Daha da zinde hissetmek ve metabolizmayı hızlandırmak için bir Türk kahvesi koyabilirsin kendine.
Şimdi spor zamanı. Kalk, canın istemese dahi git ve izlediğin programın play tuşuna bas.
Spor yapmak istemiyorsan dahi sadece izle. Dayanamayıp katılacaksın. Başlat tuşuna basmak yeterli.
Beynine söz geçir, kontrol sende. Bahane yok, mazeret yok.
Spor sonrası duş al, bu kan akışını hızlandıracak.
Tertemiz, rahatlamış ve huzurlusun. Kendini seviyor, saygı duyuyor ve iyi bakıyorsun.
İç bakım gibi dış bakım da önemli, cildinin ihtiyaç duyduğu bakımları ihmal etme.
Güzel bir gün. Ev, beynimizin yansımasıdır. Karışık ev, karışık zihindir. Hadi toparla ortalığı.
Huzurlu bir ortam, seni rahatlatacak.
Gün içinde bol bol su iç, bunu unutma.
Vücudumuza ihtiyacı olanı verdik ya beynimize? Hadi kalk bilgisayar başından, seçtiğin bir kitabı oku bugün.
Gün sona eriyor, verimli bir gündü bugün.
Rahatlama ve hak ettiğimiz dinlenmeye kavuşma vakti. Havalandırılmış yatak odasında uyku zamanı.
Dertlerin varsa unut bir süreliğine.
Hayatında değiştiremeyeceklerini kabullen, değiştirebileceklerini değiştirme gücün varsa harekete geç. İkisi arasındaki farkı sabırla ve gözlemle anlayabilirsin.
Affet, sev, şükret, dua et. Artık huzurlu bir uykuya hazırsın.
İyi geceler.

Günün motivasyonu

Kalk, pencereleri ve perdeleri aç.
Temiz havayı derin derin içine çek.
Nefes alırken diyaframı kullan, akciğerlerinin tamamen dolduğunu hissetsen dahi bir miktar daha nefes al, karnını şişir.
Nefesi burnundan al, ağzından uzun sürede ver.
(Nefes alırken şu giften yararlanabilirsiniz http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/a1Zzj76_460sv.mp4 )
Banyoya git, yüzünü soğuk suyla yıka.
Mutfakta kendine yarım limon sıkılmış büyük bir bardak su doldur, iç.
Kahvaltı vakti. Sağlıklı besinler seç kendine.
Güne hazırsın. Daha da zinde hissetmek ve metabolizmayı hızlandırmak için bir Türk kahvesi koyabilirsin kendine.
Şimdi spor zamanı. Kalk, canın istemese dahi git ve izlediğin programın play tuşuna bas.
Spor yapmak istemiyorsan dahi sadece izle. Dayanamayıp katılacaksın. Başlat tuşuna basmak yeterli.
Beynine söz geçir, kontrol sende. Bahane yok, mazeret yok.
Spor sonrası duş al, bu kan akışını hızlandıracak.
Tertemiz, rahatlamış ve huzurlusun. Kendini seviyor, saygı duyuyor ve iyi bakıyorsun.
İç bakım gibi dış bakım da önemli, cildinin ihtiyaç duyduğu bakımları ihmal etme.
Güzel bir gün. Ev, beynimizin yansımasıdır. Karışık ev, karışık zihindir. Hadi toparla ortalığı.
Huzurlu bir ortam, seni rahatlatacak.
Gün içinde bol bol su iç, bunu unutma.
Vücudumuza ihtiyacı olanı verdik ya beynimize? Hadi kalk bilgisayar başından, seçtiğin bir kitabı oku bugün.
Gün sona eriyor, verimli bir gündü bugün.
Rahatlama ve hak ettiğimiz dinlenmeye kavuşma vakti. Havalandırılmış yatak odasında uyku zamanı.
Dertlerin varsa unut bir süreliğine.
Hayatında değiştiremeyeceklerini kabullen, değiştirebileceklerini değiştirme gücün varsa harekete geç. İkisi arasındaki farkı sabırla ve gözlemle anlayabilirsin.
Affet, sev, şükret, dua et. Artık huzurlu bir uykuya hazırsın.
İyi geceler.
katılıyorum,ben ne zaman kendimi kaybetsem evim dağınık oluyor
iyi geceler :))

Motivasyon bir bireyi arzuladığı hedefe doğru harekete geçmeye teşvik eden psikolojik bir özelliktir. Ağırlık çalışan birini veyahut sizin kaldırdığınızdan daha fazla ağırlık kaldıran birini görmek gibi basit bir etken sizi motive edeblir. Veya artık güzel kızı koşu bandıyla etkilemekten sıkılmış da olabilirsiniz.
Her ne olursa olsun, etrafımızda ihtiyaca göre motivasyon elemanları bulunmaktadır.

Motivasyon basitçe elit düzeyde yaptığınız sporu yapmanıza sebep olan çok önemli bir faktördür.

Eğer motivasyonunuz yoksa kesinlikle olabilecek şey, başarabilecek kapasiteniz olmasına rağmen çok kısa bir sürede pes edecek olmanızdır.
İçten Gelen ve Dıştan Gelen olmak üzere belli iki tür motivasyon türü vardır.

İçten gelen motivasyon başarıya ulaşmaya ve iyi performans göstermeye karşı olan arzudur.

Dıştan gelen motivasyon ise bireyin dışındaki kaynaklardan gelir.

Sıradan erkekler motive olabilmek için ne gibi teknikler kullanabilirler?

1. Hedef Belirleyin – KK (Kişisel Kayıt) tutmayı deneyin veya kaldırdığınız ağırlığı adım adım arttırın. Spor salonuna her gittiğinizde en son performansınızı geliştirmeye çalışın. Bir kayıt defteri tutun ve her çalışmayı kaydedin. Bu, hedefe ulaşmada size yardımcı olacaktır.

2. Kendinizi Ödüllendirin – Eğer ki şimdiye kadar büyük bir tutkuyla elinizden gelenin en iyisini yapmışsanız; kendinizi egzersize ara vererek veya canınızın çok çektiği bir yemeği yiyerek ödüllendirin. Bu size daha tatmin edici sonuçlar verecektir ancak limitleri aşmak üzere elinizden geleni yapmadığınız sürece kendinizi ödüllendirmeyin.

3. Müzik – ipodunuzu açın ve sesi yükseltin. Setler esnasında yüksek tempolu, aralarda ise daha yavaş, yumuşak bir müzik dinlemeye çalışın. ABD de bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre bu tekniğin çalışmalardan sağlanan sonucu geliştirdiği, sarfedilen eforun daha az hissedilmesini sağladığı ve eldeki hedefi geliştirdiği anlaşılmıştır.

4. Kendinizle Konuşun – Kendinizi hazırlamak için kendinizle pozitif konuşma tekniğini kullanın ve kendinize olan güveninizi pekiştirin. Doğru bir şekilde tekrarlanan kendinle konuş tekniği bir sporcunun kendine olan inancını pozitif yönde etkileyebilir. Duygusal benliğinize etki eden ruh halinize göre kendinizle konuşma tekniğini kullanabilir veya çoğu sporcunun kendilerinin ne kadar harika olduklarını tekrarladıkları gibi siz de pozitif yönde kendinizi olumlayabilirsiniz.

5. Motivasyon Filmleri – Kendi yollarını çizmiş, vücutları, hayattaki başarıları ve yaşam biçimleri ile insanlara ilham kaynağı olan role modellerin var ise motivasyonel filmlerini izleyin. Alınması gereken dersleri alın ve kendi hayatınıza uyarlamaya çalışın.

X