Sünnet Sünnet yaşı

Luluuu94

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2016
7.526
12.451
29
Kızlar merhaba
Oğlum 2017 Mayıs doğumlu pandemi öncesi sünnet düşünüyorduk o zamanlar biraz kırgınlığı vardı, doktor ileri bir tarihe erteledi. Tam o sırada da ilk vaka açıklandı derken biz vazgeçtik. Şimdide acaba yaptırsam mı diyorum ama internette de çoğu yerde 2-6 yaş arası yaptırmayın yazıyor ( travma oluşmaması adına) çok kararsız kaldım sizce sünnet yaşı kaç olmalı?

Kızlar merhaba
Oğlum 2017 Mayıs doğumlu pandemi öncesi sünnet düşünüyorduk o zamanlar biraz kırgınlığı vardı, doktor ileri bir tarihe erteledi. Tam o sırada da ilk vaka açıklandı derken biz vazgeçtik. Şimdide acaba yaptırsam mı diyorum ama internette de çoğu yerde 2-6 yaş arası yaptırmayın yazıyor ( travma oluşmaması adına) çok kararsız kaldım sizce sünnet yaşı kaç olmalı?
Bu konu da drlar en iyisini bilir.
Bende doğum yapalım 3.5 ay oldu hem onu hemde büyüğü yaptırmak istiyordum.
Dr küçüğe olur büyüğe ise daha zamanı var.
Çünkü kendini yeni tanıyor dedi.
Ve gerçekten de oğlum vücudunu tanımaya başlamıştı.
Sende oğlunu izle drun haklı olduğunu anlayacaksın..
Ha evet yaş beklemeden yaptıran var mı var.

Doktorumuz biz henüz 2-3 aylıkken işten ayrılmıştı, başka doktora da gitmedik şahsen bir iki kere dışında ama bı sorayım ben yine sağolun.

Bende istiyorum yaptırmak doktor yok ya 6 aylığız bizde en kısa zamanda yaparız umarım ya

Ben kırkı çıkmadan yaptırdım. Ne kadar erken o kadar iyi. Ama siz artık riskli yaşa girmişsiniz. Cinsel soruna dahi sebep olabilir. Beklemeniz iyi olur evladınız için. Algılayacak yaşa gelmeli.
Küçükken çok istedim ama daha küçük dediler üstüne olmadık pek pişmanım, faydası yok

Biz küçük bir ilçede oturuyoruz buradaki doktor kilo sınırı altında kalan çocuklara yapmıyordu bizde il merkezine gittik ama malum olaylar girince vazgeçmiştik şimdide olabilir diyorlar biraz kilo aldı ama ben kararsızım

Sahsen yaslari kücük oldugu zaman yaptirmaya düsünmüyorum. Simdiden kayinpederim basladi ne zaman dügününü yapiyoruz diye. 🤦‍♀️ Doktorla görüsün. Onlar sizi yönlendirecektir. Ve lütfen iyi bir yer secin. Neler duyuyoruz

Sahsen yaslari kücük oldugu zaman yaptirmaya düsünmüyorum. Simdiden kayinpederim basladi ne zaman dügününü yapiyoruz diye. 🤦‍♀️ Doktorla görüsün. Onlar sizi yönlendirecektir. Ve lütfen iyi bir yer secin. Neler duyuyoruz
Sormayın daha 3 aylıkken istemiştim daha küçük dediler ama şimdi de sıkıştırıyorlar...
Geçen sefer aslında çocuk doktoru ile de görüşmüştük yaşla ilgili birşey söylememişti ama başka bir doktora daha sormakta fayda var
Evet ilçeden daha iyidir diye merkeze gitmiştik ama şimdi şu sıralar gidemem, burası daha sakin diye düşünmüştüm

Bebekken yaptıralım dedim eşim küçük dedi derdini anlatamaz vs dedi

Sonra kulak ameliyatı oldu o esnada yaptıralım dedim iki ameliyat ağır olur vs

Takip eden yıllarda farklı rahatsızlıkları oldu

Sonra ürolog bir profesör ile arkadaş olduk yani nasıl söyleyeyim o ameliyatı yaptıracağım bu şehirdeki en iyi iki adamdan biri

Kendi oğlunu da sünnet ettirmemiş

Büyüsünler dedi isterlerse yaptırırız dedi

Bana yap diyenleri ikna ediyorum gelince ama ille yap derseniz yapayım dedi

Sonuç sünnet olmamış iki çocuk

Sormayın daha 3 aylıkken istemiştim daha küçük dediler ama şimdi de sıkıştırıyorlar...
Geçen sefer aslında çocuk doktoru ile de görüşmüştük yaşla ilgili birşey söylememişti ama başka bir doktora daha sormakta fayda var
Evet ilçeden daha iyidir diye merkeze gitmiştik ama şimdi şu sıralar gidemem, burası daha sakin diye düşünmüştüm

Su pandemi sürecte sahsen zaten yaptirmam. Oglum baska sebepten hastanelik oldu ve babasi yaninda diye hastaneye bile almadilar beni corona belasi yüzünden. Kimsenin bu durumda sizi sıkıştırmaya hakki yok. Anne baba karar verir nokta.

Bebekken yaptıralım dedim eşim küçük dedi derdini anlatamaz vs dedi

Sonra kulak ameliyatı oldu o esnada yaptıralım dedim iki ameliyat ağır olur vs

Takip eden yıllarda farklı rahatsızlıkları oldu

Sonra ürolog bir profesör ile arkadaş olduk yani nasıl söyleyeyim o ameliyatı yaptıracağım bu şehirdeki en iyi iki adamdan biri

Kendi oğlunu da sünnet ettirmemiş

Büyüsünler dedi isterlerse yaptırırız dedi

Bana yap diyenleri ikna ediyorum gelince ama ille yap derseniz yapayım dedi

Sonuç sünnet olmamış iki çocuk
Aslında en güzeli.
Ben biraz araştırdım sonrasında erken boşalmaya sebep olduğu, tam zevk alamadığı, daha hassas hale geldiği yazıyor. Sağlıklı bir organı sakat hale getiriyoruz. Ben yaptırdığıma çok pişman oldum. Kim nereden bilecekti? Yoplum baskısına kurban gitti. Bugünki aklım olsa ellemezdim

Aslında en güzeli.
Ben biraz araştırdım sonrasında erken boşalmaya sebep olduğu, tam zevk alamadığı, daha hassas hale geldiği yazıyor. Sağlıklı bir organı sakat hale getiriyoruz. Ben yaptırdığıma çok pişman oldum. Kim nereden bilecekti? Yoplum baskısına kurban gitti. Bugünki aklım olsa ellemezdim
Birisi bilsin diye yaptırmıyoruz ki İslam'ı esaslarına biri olduğu için yaptırıyoruz ve sünnetin sağlık açısından da birçok faydası var. Erken boşalma ve zevk alamama sorunu yaptığına pek inanamadım kişilerin fizyolojik ve psikolojik durumlarını bilmek gerekir. Sünnet olmak bunları etkiliyor siye genelleme yapmak doğru olmaz.
Konu sahibi; en doğrusunu yine çocuk doktorları ve psikologlar bilir ama bence ne kadar küçük olursa o kadar daha iyi olur

X