Surekli aglayan cocuklar ve tukenen ben

Hayırlısı bakalım
Bugün dışarda işlerim vardı çıktım , bebekler görünce nasıl nasıl içim gittikçe içimden dua ettim rabbim ne olur lütfet ...
Allah'ım nasip etsin 🤲 bende yaş farkı çok olmadan istiyorum hayırlısı tabi ama bir cennet kokulumuz daha olsun 🥺

Iyi aksamlar hanimlar cok doluyum icimi dokecek beni anlayacak kimseyi etrafimda goremedigim icin yine buraya attim kendimi. Ozellikle iki kucuk cocugu olupta akil sagligini bozmadan islerini yurutmeyi basaran hanimlardan ozverili tavsiyeler bekliylorum cunku ben artik tikandim sabir tasim catladi. Oncelikle sunu belirteyim cevredekilerin bana neredeyse hic destekleri yok bir basima sayilirim. Esimin cocuklarla ilgili uzerine edindigi tek vazife disari goturmek onun disinda ev islerinde mutfagi arada toplamaya yardim eder cay sofrasi hazirlar. Bunun haricindeki hersey istisnasiz bende. Kaynanam var ama yok sayilir bana dokunmayan yilan bin yasasin kafasinda. Anneminde bana pek destek oldugu soylenemez. Onlara guveniptemi cocuk yaptin diyecek olanlar lutfen enerjinizi bosa harcamayin destek olmayacak olanlar yazmazsa sevinirim. Neyse kisacasi bir basimayim cocuklar mevzusunda. Gel gelelim cocuklar konusuna daha once actigim konulardan bilen bilir oglum 3.5 yasinda ve zor bir cocuk kizim 16.5 aylik. Oglum konusunda profesyonel destek aldik ama pek bir ise yaradigi soylenemez cunku soylenenleri uygulayabilmek icin sakin bir kafa ve dinlenmis bir vucut olmasi lazim ikiside bende yok ustelik beni zorlama konusunda elinden geleni yapan bir kizimda var :)) Neyse sadede gelecek olursam bizdeki en buyuk sorun aglama ve karsi gelme krizleri. Onceleri sadece oglumda olan bu krizler artik kizimdada bas gostermeye basladi ve benim aglama sesine karsi artik tahammulum kalmadi. Evin icindeki aglama seslerinden surekli kulaklarimda ugultu oluyor. Kroniklesen uykusuzluk ve yorgunluktan ciddi manada bas donme ataklarim oluyor dengemi kurmada zorlaniyorum. Durumum boyleyken cocuklarimin surekli aglamalari herseye itiraz edip karsi gelmeleri beni iyice bunaltti artik. Hem ev isleri hem cocuklarin beslenmesi banyosu tuvaleti bezi ustune birde aglamalari ve neredeyse herseye karsi gelme ataklarina karsi tikandim kaldim. Cikmazda gibiyim hergun ayni sorunlari yasiyoruz. Tuvalete gitmem bile aglama krizlerine sebep oluyor arkamdan geliyor ikiside kapiyi kapatinca basliyorlar aglamaya. Uyku uyuyamiyorum sakin kafayla oturup yemegimi yiyemiyorum lavabo ihtiyacimi banyo ihtiyacimi strese girmeden karsilayamiyorum evin islerini halledemiyorum olmuyor. Yataga girene kadar kic*m 5 dkk koltukta oturma rahatligina erismiyor ve buna ragmen ev ahir gibi. Surekli bir yerleri temizlemeye calisiyorum ama yok nafile evi bok goturuyor. Birak oyle kalsin diyeceksiniz belki ama birakamiyorum ev cadde ustu cok toz aliyor temizlemesem cocuklar icin sagliksiz kiz gunde 3/4 kez ust basini batiriyor her disari gittiklerinde kiyafetler kirleniyor yerlerde surekli kirinti supurmek zorundayim cunku kiz hala yerdeki seyleri agzina goturuyor. Kahvalti oglen yemegi aksam yemegi ara ogunler derken mutfakta bir ogun bulasik atlasam ipin ucu kaciyor. Yani kisacasi isleri salivereyim gitsin luksum yok. Yasaklarda ustune eklenince benim psikolojim kotulesti iyice. Son zamanlarda elimde olmadan cok bagirmaya basladim ozellikle oglum kardesini dovdugu zaman tutamiyorum kendimi. Arkami dondugum an zarar veriyor kardesine guzellikle anlatiyorum tepki gosteriyorum hic birsey fayda etmiyor onun stresi bir taraftan. Kafayi yiyecegim artik ne olur bir akil verin bana bu sureci nasil saglikli bir sekilde atlatacagim ben.
İşiniz gerçekten zor, benim çocuğum yok ama psikolojik yönden nasıl bunaldığınızı çok iyi anladığım ve empati kurabildiğimden dolayı cevap vermek istedim; öncelikle durumunu iyice analiz edip kabullenmen sonra da kendine bir yol çizmen ve bunu planman lazım, benim önerim şu olurdu; çocukları ve evin yükünü psikolojinin kaldıramadığı çok açık, bir an önce psikolojik durumuna müdahale etmelisin, o ağlama krizlerini ben çok iyi bilirim, ya aklını yitirip kendine zarar vereceksin ya da çaresizlikten çocukları yıpratmaya başlayacaksın, ikisi de çocuklara ve sana zarar verecek.
Senin biran önce hiç vakit kaybetmeden psikiyatriden randevu alman gerek, ondan sonra da çocuklar için bir çözüm ara aileden yardım edecek biri olursa yardım iste bu süreçte sen toparlayana kadar evde çocuklarla ilgilensinler, çünkü evi çekip çevirmek için sağlam psikoloji gerekli, eğer kimse yoksa ufak bir bütçeyle oyun ablası ya da oyun abisi alabilirsin çocuklar için, haftaiçi yarım gün çocuklarla ilgilenebilir ve sen de bu süreçte gününü planlarlarsın, kendine zaman ayırırsın ev işlerini de belli saatlerde yaparsın, belki de ilaçsız çözüm yok unutma bunu ama hayatını da değiştirmen lazım kendine zaman ayır ve kendi hayatın da olsun yoksa ömrünün en güzel yıllarını çocuklara adamış olursun, elbette çocuklar hayatımızın bir parçası ama hayatın onlardan ibaret olursa senden geriye bir şey kalmaz.

İşiniz gerçekten zor, benim çocuğum yok ama psikolojik yönden nasıl bunaldığınızı çok iyi anladığım ve empati kurabildiğimden dolayı cevap vermek istedim; öncelikle durumunu iyice analiz edip kabullenmen sonra da kendine bir yol çizmen ve bunu planman lazım, benim önerim şu olurdu; çocukları ve evin yükünü psikolojinin kaldıramadığı çok açık, bir an önce psikolojik durumuna müdahale etmelisin, o ağlama krizlerini ben çok iyi bilirim, ya aklını yitirip kendine zarar vereceksin ya da çaresizlikten çocukları yıpratmaya başlayacaksın, ikisi de çocuklara ve sana zarar verecek.
Senin biran önce hiç vakit kaybetmeden psikiyatriden randevu alman gerek, ondan sonra da çocuklar için bir çözüm ara aileden yardım edecek biri olursa yardım iste bu süreçte sen toparlayana kadar evde çocuklarla ilgilensinler, çünkü evi çekip çevirmek için sağlam psikoloji gerekli, eğer kimse yoksa ufak bir bütçeyle oyun ablası ya da oyun abisi alabilirsin çocuklar için, haftaiçi yarım gün çocuklarla ilgilenebilir ve sen de bu süreçte gününü planlarlarsın, kendine zaman ayırırsın ev işlerini de belli saatlerde yaparsın, belki de ilaçsız çözüm yok unutma bunu ama hayatını da değiştirmen lazım kendine zaman ayır ve kendi hayatın da olsun yoksa ömrünün en güzel yıllarını çocuklara adamış olursun, elbette çocuklar hayatımızın bir parçası ama hayatın onlardan ibaret olursa senden geriye bir şey kalmaz.
Bu arada ağlama krizlerini senin yaşadığını sanmıştım yanlış okumuşum, ama yine de normal değil, senin psikolojin çocuklarınkini de etkiliyor unutma.

Bu arada ağlama krizlerini senin yaşadığını sanmıştım yanlış okumuşum, ama yine de normal değil, senin psikolojin çocuklarınkini de etkiliyor unutma.
Bugun oglumu krese kaydettim. Sabah kiz gunduz uykusuna yatta ve uzuuunnnn zaman sonra ilk kez kahvaltida ne yedigimi anladim. Esimle biraz ters dustuk ama yapacak birsey yok isine gelirse. Gecen sene yazdiracaktim esim sicak bakmadigi icin durmadan erteledim ha duzeldi ha duzelecek baktim sagligim elden gidiyor yeter dedim. Hic hos olmayan laflar isittim gerci millet 10 cocugu bir eve sigdiriyor sen birtaneyi sigdiramiyorsun vs vs. Bir suru cahil cahil laflar. Istedigin kadar konus goturecegim krese dedim sustu. Bunlari niye anlattim bilmiyorum. Cocuklarimin boyle huysuz olmasi benim tahammul sınırımın dusuk olmasinda esimin payi buyuk malesef. Yani avaz avaz seslenmek istiyorum artik burdaki bekar kizlara lutfen kendi denginizde biriyle evlenin diye sonucu cocuklarin gelisimine kadar uzanabiliyor cunku 😔

Son düzenleme:
Bugun oglumu krese kaydettim. Sabah kiz gunduz uykusuna yatta ve uzuuunnnn zaman sonra ilk kez kahvaltida ne yedigimi anladim. Esimle biraz ters dustuk ama yapacak birsey yok isine gelirse. Gecen sene yazdiracaktim esim sicak bakmadigi icin durmadan erteledim ha duzeldi ha duzelecek baktim sagligim elden gidiyor yeter dedim. Hic hos olmayan laflar isittim gerci millet 10 cocugu bir eve sigdiriyor sen birtaneyi sigdiramiyorsun vs vs. Bir suru cahil cahil laflar. Istedigin kadar konus goturecegim krese dedim sustu. Bunlari niye anlattim bilmiyorum. Cocuklarimin boyle huysuz olmasi benim tahammul sınırımın dusuk olmasinda esimin payi buyuk malesef. Yani avaz avaz seslenmek istiyorum artik burdaki bekar kizlara lutfen kendi denginizde biriyle evlenin diye sonucu cocuklarin gelisimine kadar uzanabiliyor cunku 😔
Çocuk büyütmek gerçekten çok sıkıntılı bi süreç. Kızım şimdi 6 yaşında. Anlaşmak, iletişim kurmak büyük ölçüde kolaylaştı. Oğlum 2 yaşında, aşırı yaramaz, ağlak bi tip. Bahçeli bir evde yaşıyoruz. Pandemi, kapanma neredeyse etkilemedi çünkü sürekli açık havada oynayabildiler. Ona rağmen gerçekten çok yordular beni. Biz resmen insanlıktan çıkıyoruz anneler olarak. İşimizi kolaylaştıracak ne varsa denemeliyiz. Kreşe vermekle iyi yapmışsınız. Ufaklık da az büyüsün ona da benzer bir çözüm bulursunuz. Eşiniz de kusura bakmasın, bu çocuklar bizim çocukluğumuza benzemiyor. Bir tatil gününü sadece onlara ayırsın da anlasın bence. Boş verin herkesi, kendinizi düşünün biraz. Siz de bu hayata 1 kere geldiniz.

Iyi aksamlar hanimlar cok doluyum icimi dokecek beni anlayacak kimseyi etrafimda goremedigim icin yine buraya attim kendimi. Ozellikle iki kucuk cocugu olupta akil sagligini bozmadan islerini yurutmeyi basaran hanimlardan ozverili tavsiyeler bekliylorum cunku ben artik tikandim sabir tasim catladi. Oncelikle sunu belirteyim cevredekilerin bana neredeyse hic destekleri yok bir basima sayilirim. Esimin cocuklarla ilgili uzerine edindigi tek vazife disari goturmek onun disinda ev islerinde mutfagi arada toplamaya yardim eder cay sofrasi hazirlar. Bunun haricindeki hersey istisnasiz bende. Kaynanam var ama yok sayilir bana dokunmayan yilan bin yasasin kafasinda. Anneminde bana pek destek oldugu soylenemez. Onlara guveniptemi cocuk yaptin diyecek olanlar lutfen enerjinizi bosa harcamayin destek olmayacak olanlar yazmazsa sevinirim. Neyse kisacasi bir basimayim cocuklar mevzusunda. Gel gelelim cocuklar konusuna daha once actigim konulardan bilen bilir oglum 3.5 yasinda ve zor bir cocuk kizim 16.5 aylik. Oglum konusunda profesyonel destek aldik ama pek bir ise yaradigi soylenemez cunku soylenenleri uygulayabilmek icin sakin bir kafa ve dinlenmis bir vucut olmasi lazim ikiside bende yok ustelik beni zorlama konusunda elinden geleni yapan bir kizimda var :)) Neyse sadede gelecek olursam bizdeki en buyuk sorun aglama ve karsi gelme krizleri. Onceleri sadece oglumda olan bu krizler artik kizimdada bas gostermeye basladi ve benim aglama sesine karsi artik tahammulum kalmadi. Evin icindeki aglama seslerinden surekli kulaklarimda ugultu oluyor. Kroniklesen uykusuzluk ve yorgunluktan ciddi manada bas donme ataklarim oluyor dengemi kurmada zorlaniyorum. Durumum boyleyken cocuklarimin surekli aglamalari herseye itiraz edip karsi gelmeleri beni iyice bunaltti artik. Hem ev isleri hem cocuklarin beslenmesi banyosu tuvaleti bezi ustune birde aglamalari ve neredeyse herseye karsi gelme ataklarina karsi tikandim kaldim. Cikmazda gibiyim hergun ayni sorunlari yasiyoruz. Tuvalete gitmem bile aglama krizlerine sebep oluyor arkamdan geliyor ikiside kapiyi kapatinca basliyorlar aglamaya. Uyku uyuyamiyorum sakin kafayla oturup yemegimi yiyemiyorum lavabo ihtiyacimi banyo ihtiyacimi strese girmeden karsilayamiyorum evin islerini halledemiyorum olmuyor. Yataga girene kadar kic*m 5 dkk koltukta oturma rahatligina erismiyor ve buna ragmen ev ahir gibi. Surekli bir yerleri temizlemeye calisiyorum ama yok nafile evi bok goturuyor. Birak oyle kalsin diyeceksiniz belki ama birakamiyorum ev cadde ustu cok toz aliyor temizlemesem cocuklar icin sagliksiz kiz gunde 3/4 kez ust basini batiriyor her disari gittiklerinde kiyafetler kirleniyor yerlerde surekli kirinti supurmek zorundayim cunku kiz hala yerdeki seyleri agzina goturuyor. Kahvalti oglen yemegi aksam yemegi ara ogunler derken mutfakta bir ogun bulasik atlasam ipin ucu kaciyor. Yani kisacasi isleri salivereyim gitsin luksum yok. Yasaklarda ustune eklenince benim psikolojim kotulesti iyice. Son zamanlarda elimde olmadan cok bagirmaya basladim ozellikle oglum kardesini dovdugu zaman tutamiyorum kendimi. Arkami dondugum an zarar veriyor kardesine guzellikle anlatiyorum tepki gosteriyorum hic birsey fayda etmiyor onun stresi bir taraftan. Kafayi yiyecegim artik ne olur bir akil verin bana bu sureci nasil saglikli bir sekilde atlatacagim ben.
Allah yardımcınız olsun. çok zor gerçekten. sıkışmışlığınızı ben okurken hissettim.
acaba küçük kardeşin sorumluluğunu abisine verseniz sizde uzaktan kontrol etseniz işe yarar mı diye düşündüm bir an.

diğer arkadaşların söylediklerine katılıyorum. günde bir saat tv saati bir saat oyun saati yapabilirsiniz. kalan zamanda da park, dışarısı derken gün bitmiş olur.

temizlik yaparken, yemek yaparken çocukları da olaya dahil edebilirsiniz. size yardım etsinler.

kötü durumlarda tepki vermek yerine pozitif durumlarda tepki verip onu onurlandırmakta işe yarayacaktır.

Erkekler çok bencil. Hem yetiştirilme tarzından, hem de işlerine geldikleri için.
Biz biyolojik olarak bile fedakarlık yapmak zorundayız. Çocukları doğurma, emzirme levellerini geçmiş/geçiyorken bu saatten sonra yapabildiğiniz kadar bencillik yapın.

Akşam 1 saat ben yokum diyip kendinizi banyoya kitleyip güzelce duşunuzu alıp, kulaklığınızı takıp bakımlarınızı yapın. Gerekirse kıyamet kopsun. Gündüz kıyamet koparken anne ilgileniyor da akşam kopunca baba mı ilgilenemiyor?

Haftasonu kahvaltıları bırakın baba ve çocuklar hazırlasın, sofrayı baba toplasın. Sorumluluk alsın. Kreşe karşı çıkarak ne büyük kötülük yaptığının farkında bile değil paşamız.

Erkeklerin böyle aydınlanmaları 50sinden sonra oluyor. O zaman da ne evde evlat kalıyor, ne de karısında yaşama hevesi...

Çocuk bakımında destek olan erkek var mı acaba ama gerçek anlamda destek
Ben de eşim yüzünden bebeğime tahammülsüz olabiliyorum

evde huzursuz mutsuz ortamdansa kreşte yaşıtlarıyla olur, sizin de küçüğe ve kendinize ayıracak vaktiniz olur. ben iki yaşından önce az süreli götürmeye başladım, şimdi 4 oldu tam güne gidiyor

Kesinlikle haklısın ve eşinin senin durumunu tam olarak anlayabilmesi için bir şeyler yapmalısın bence ona ne yaşadığını iyice anlat ve anlamasını sağla. Evet millet 10 çocuğu eve sığdırıyordu ama o çocuklara ne olduğu belli değildi, sokaklarda büyüyorlardı hergün biri kolu bacağı kırık eve geliyordu vb bir sürü örnek var, sen çocuklarını sağlıklı yetiştirmeye çalışıyorsun ve bu devirde özellikle bilinçli çocuk yetiştirmek için 2 çocuk bile fazla ama erkek ne bilecek en fazla akşam gelince iki başını okşuyor babalık yaptığını sanıyor, bunları ona anlatmalısın ve kreşe vermekle iyi etmişsin yaşıtlarıyla olması ve girdiği ortam onu değiştirecektir.

Allah yardımcınız olsun demeye geldim

Hayırlısı olsun kreş egitimidaha doğrusu okul öncesi egitim çocuk için çok önemli...akademik basarisini gerçekten olumlu etkiledigine dair bir suru bilimsel çalışma var. Yani içiniz rahat olsun en doğrusunu yapmissiniz.
Kocanız için diyecek bir şey bulamadım, cahile laf anlatmak zor çünkü...

Şöyleki çok bunaldığınız için farkında olmadan oğlunuzun ağlayarak her istediğini yapmak durumuna gitmiş olabilirsiniz buda çocuğun bu davranışını pekiştirmiş. küçük kız da abisinin bu davranışlarını örnek almış olabilir. Ev işleri konusunda maddi acıdan yeterliyseniz bence bir gün derinlemesine temizlik, bir gün de ütü günlük bir temizlik, haftanın bir günü de yemek yapmaya gelebilecek birini bulup size uycak maaş karşılığı ödeme yapabilirseniz daha mutlu ve huzurlu olacaksınızdır. Bu günler arasında bir gün vererek gelirse hafta boyu büyük rahatlık olabilir sizin için.Çocuklarada daha çok vakit olacaktır. Allah yardımcınız olsun iki küçük çocuk evet zor ama canları saolsun sağlıklı olsunlarda.

Cok guzel yazmissiniz elinize saglik. Sanirim benin en buyuk sorunum isleri rutine oturtamamam. Rutin isinede cocuklarin huysuzlugu engel oluyor. Sabah altida uyaniyor hergun 06:30/7:00 arasi kahvalti yapiyoruz. Kahvaltidan sonra hersey arap sacina donuyor :)) oglan kizi duvuyor ben geriliyorum tepki gosteriyorum oglan agliyor o aglayinca kiz agliyor ve gunun negatif enerjisi boyle basliyor. Kardesini dovmese daha positif gececek zamanimiz ama hassas noktamiz ve isleri bozan nokta orasi. O konuda dedigin gibi soguk kanli ve profesyonel bir tutum sergilemem gerekiyor ama iste uykusuz ve yorgun olunca sinirlerim devreye giriyor 😔
Çocuğularımızda ağlama sebeplerini araştırırken size denk geldim ve dedim ne çok kadın var benim gibi zor durumda olan. Benim 27 aylık ikizlerim var bir kız ve bir oğlan 1 yaşına kadar çok sakin bir oğlum vardı eline bi oyuncak ver saatlerce oynardı sonra değişti ve 3-4 aydık beni tüketmiş durumdalar ağlıyor yada ağlıyorlar diyelim öünkü oğlum ağlamaya başladığında kızımda ağlıcak bişey buluyo ve. Beraber koro yapıyolar.oğlumun ağlamalarını ve bazı davranışlarını anlayamıyorum elimden çekiyo ama ne istiyo o da bilmiyor bence gösteriyorum o mı bu mu? Yok herşeye ağlıyo su istiyo veriyorum ağlıyor su bitiyo bardağı koyuyorum ağlıyo bez değiştirmek, üst değiştirmek, yemek yemek bunların hepsi ayrı savaşlar ve de hiç bişeyi yemiyorlar artık bittim- tükendim- birisi bişey söylesin cevap vermek istemiyorum, iletişim kurmak ses duymak istemiyorum.yaş aralığı az olanda zor ikizde zor. Kimse anlamıyor derdimi kreşe başlasınlar dedik gün saydık kreşden geliyorlar 4 saat evdeler ama bana sorun o dk nasıl geçiyo. Biz psikolojimizi nasıl toplıcazda onlara iyi gelicez bilmiyorum!:KK43:(

X