Sürekli bileyim peşinde koşmak mı doğru yoksa sakinlik mi..

cokmuzor

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2020
1.202
2.522
Merhaba kısaca fikrinizi almak istedim, şu an memurum küçük bir çocuğum var . Memur olabilmek için de çok uğraşmış KPSS ile didişirken bakıcılar yardımı ile atanmıştım , şimdi de aklıma hukuk okuma fikri takıldı..içimde uhde kaldı ama hadi kazandım diyelim çocuk dahi benımle bedel ödeyecek vaktinden illa ki çalacağım.. uzun süredir kararsızım bu sene açık öğretim adalet bölümü kapatıldı biliyorsunuz . Eğer okumak istersem üniversite sınavına gireceğim ve hazırlanmaya sımdıden başlamak gerek.. yaşım 34 . Siz olsaydınız süreklı biletlerin peşinde geçen bir hayat mı yoksa daha sakin bir hayat mi tercih ederdınız.. su ankı işimden aslında memnunum beklentimi karşılıyor ilerde istersem kendı kurumum içi sınavlara girip kendı kurumum da yükselebilirim bilmiyorum çok karışığım, çocuk konusunu da ihmal etmek istemiyorum bu arada özel üni şansım yok çünkü o parayı kızımın eğitimine ayırmak istiyorum. Görüşleriniz için teşekkür ediyorum

Hukuk çok emek isteyen ve öğrendiklerinizi hep taze tutmaniz gereken bir alan. Ne olursa olsun hayallerinizin peşinden gidin isterim bir kadin olarak. Ama çocuğum yok benim. Bu noktada sizi anlayamam. Onun vaktinden çalmak sizi ileride mutsuz edecek mi çok iyi dusunmeniz lazim.

Kendini çok yıpratmadan, sınava girip şansını deneyebilirsin. Ama ben kendi adıma elimdekine şükrederdim 😇 Mühendisliğe Ales ile geçiş hakkım var, 2 yıl dersleri alıp mühendis olabiliyorum bir çok dersten muafım çocuğum da yok şu an ama onu bile denemek istemiyorum :))

Bu sorunun cevabı herkesin hayattan beklentisine göre değişir. Ben mesela bir kamu kurumuna atanmış olsam Allah'tan daha ne isterim🤩🤩 şu saatten sonra üzerine para verseler yeniden bir üniversite serüvenini bünyem de kaldirmaz hayat şartlarım da. Tabii eğer siz bunu tutkuyla istiyorum, bu benim hayalimdi diyorsanız deneyin ve peşinden gidin derim. Hiçbir şey için geç değil hayatta🌺

2 kücük cocuklu bir anne psikolojisiyle yazıyorum bunu. Ben yeniden universite hayatına dönemezdim sanki.. cocuklarım cok zaman ve emek istiyor, kisisel ihtiyaclarimi bile zor karşılıyorum.. 😕
Tabi ki içinizde uhde kaldıysa ve çok istiyorsaniz yine de deneyin derim..

İçimdeki okuma isteğimi ben de hiç durduramıyorum bir türlü.

Hatta asıl bana bu sakin hayat gibi geliyor.
Benim arkadaşlarım dışarıda gezip eğlenirken ben evde oturup ders çalışırken mutlu oluyorum.
Okul olmazsa kurs olur illa ki eğitim almalıyım.

Hani övünmek gibi olmasın da çevremde o kadar çok insana dışarıdan liseyi bitirttim ki,kendimle gurur duyuyorum.

Sizin de içinizden geliyorsa hazırlanın,ne kaybedersiniz?
Başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

En azından denemenizi öneririm. Çocuğun biraz vaktinden çalacak olabilirsiniz. Çoğunlukla uyuduğu saatleri tercih edebilirsiniz. İş yerinizde boş vakitlerinizde ders çalışabilirsiniz. Evin işleriyle eskisi kadar ilgilenmezsiniz bir süre. O süreyide ders çalışmaya ayırırsınız. Bi deneyin olmazsa, denedim olmadı dersiniz. Eğer olursa hem sizin hemde çocuğun geleceği daha iyi olur.

hukuku kazanmak zorlaştı, adalet okusaydınız bile dgs kontenjanları da da ciddi bir azalma oldu yani kazanmak için fule yakın yapmanız gerek ne yazık ki yks de hukuk kazanmak istiyorsanız ayt matematiğe yüklenin

Siz olsaydınız diye sorduğunuz soruya biz cevap veremeyiz. Olmayacak bir şey değil. Eğrisini doğrusunu sizin tartıp karar vermeniz gerekiyor, hayat sizin hayatınız.

En azından denemenizi öneririm. Çocuğun biraz vaktinden çalacak olabilirsiniz. Çoğunlukla uyuduğu saatleri tercih edebilirsiniz. İş yerinizde boş vakitlerinizde ders çalışabilirsiniz. Evin işleriyle eskisi kadar ilgilenmezsiniz bir süre. O süreyide ders çalışmaya ayırırsınız. Bi deneyin olmazsa, denedim olmadı dersiniz. Eğer olursa hem sizin hemde çocuğun geleceği daha iyi olur.
Çocuğun geleceği ne açıdan iyi olur diye düşünüyorsunuz acaba imkan olarak mı

İstediğin, mücadele ettiğin şeyler, sahip olduğuğunda önemini kaybediyor aslında.
Eee oldu da ne oldu diyebilirsin.

Ayrıca sahip olduğun her şeyin bir bedeli oluyor.

Hayatına maddi manevi bir katkısı olacaksa dene tabi ama olmayacaksa gerek yok bence.

diyelim ki kazandınız

diyelim ki okudunuz

bunun sizin hayatınıza artısı ne

ben X bölüm okumak istedim ikinci üni

kazandım okumaya da başladım ama sonra başka şartlar uymadı halen kaydım var

ben bölüm seçerken acaba bir çocuğun hakkına girer miyim diye çok düşündüm

yani o bölümü benim yerime girip de okuyup geleceğini kuracak birisinin kontenjanını boş yere işgal eder miyim diye

sonra o bölüme başladım

ilk hafta tanışma dersinde 70 kişilik sınıfta isteyerek gelmiş 3 kişi vardı

ben ve bir başka kadın ikinci üni okuyordu, bir adam da bir bölümü bırakıp gelmişti

sonra üst sınıflarda vs de yaşı büyük başkaları var

hukukta hep vardı başka işi olan hatta özellikle öğretmenler arasında çok modadır hukuk okumak

babamın arkadaşı vardı sınıf öğretmeni emekli oldu 20 yıldır avukat vs

ama artık ne öyle bir pasta var ne öyle bir iş imkanı

örneğin son KPSS atamalarında 93 ile gerçekleşti atamalar

herkes işsizlikten KPSS ye sardı

piyasa kötü, iş çok artık gibi bir algı var ama gelir yok, alternatif hukukçu da çok

içimde uhde kaldı bana uzak bir durum galiba

ha ben de arkeoloji okumak isterdim, yaşadığım şehirdekinin zorunlu Almanca hazırlığı var, olmasaydı okurdum belki ama mesleğim olsun diye değil keza okuduğum bölüm de öyle meslek sahibi olmak için okumadım

dağıttım konuyu, hukuk kazanmak için ekstra çaba göstermeniz gerekecekse (çok ders çalışmak vs,) hiç atılmayın o maceraya ama matematiğiniz iyi ise kolay kazanacaksınız, deneyin şansınızı

lakin hukuk okumanın güzelliği onun içinde yaşamaktır, kitaptan üç beş konu okuyup çıkmış sınav soruları çalışıp geçmek ayrı şey, ömrünün 4-5 yılını o fakültede her gün geçirmek ayrı şeyler

bu nedenle okumak kısmında içinizde uhde kalan durumu da kendi içinizde somutlayın

Merhaba kısaca fikrinizi almak istedim, şu an memurum küçük bir çocuğum var . Memur olabilmek için de çok uğraşmış KPSS ile didişirken bakıcılar yardımı ile atanmıştım , şimdi de aklıma hukuk okuma fikri takıldı..içimde uhde kaldı ama hadi kazandım diyelim çocuk dahi benımle bedel ödeyecek vaktinden illa ki çalacağım.. uzun süredir kararsızım bu sene açık öğretim adalet bölümü kapatıldı biliyorsunuz . Eğer okumak istersem üniversite sınavına gireceğim ve hazırlanmaya sımdıden başlamak gerek.. yaşım 34 . Siz olsaydınız süreklı biletlerin peşinde geçen bir hayat mı yoksa daha sakin bir hayat mi tercih ederdınız.. su ankı işimden aslında memnunum beklentimi karşılıyor ilerde istersem kendı kurumum içi sınavlara girip kendı kurumum da yükselebilirim bilmiyorum çok karışığım, çocuk konusunu da ihmal etmek istemiyorum bu arada özel üni şansım yok çünkü o parayı kızımın eğitimine ayırmak istiyorum. Görüşleriniz için teşekkür ediyorum
Suanki durumunuzdan memnunsanız cocuk icin biraz ertelerdim ben.
Kpss döneminde zaten ayrı kalmıs,acık telafi edersiniz bu dönemde.
Ama tabi en iyi kararı kendi ic sesiniz verecektir.

Sizinle aynı şartlarda memurum 2 çocuğum vardı. Mühendislik okudum . Hamile okula gittim. Eşiniz destek ise kendiniz yıpratmadan deneyin.

Valla çocuğum oldugu ıcın ben okumazdım sanırım, cunku zaten getırısı olan bır meslegım var derdım. Hem cok ıstıyorsam sıfırdan bır bolum degıl ama bulundugum kurumda yukselmeye bakardım. Benım 3 cocugum var, degıl ıkıncı bır bolumu sıfırdan okumak varolan ıslerımı yapamıyorum evde, ısyerıne gıdıyorum calısmak ıcın. Saglıkla buyutun evladınızı

Ben olsam denerdim. Ama bunu anne olmadığım için kolay söylüyo olabilirim 😊 ne olursa olsun kariyer konusunda ilerlemekten yanayım

Sizin yerinizde eşim olsa cidden kızardım çocuklarımın ona ihtiyacı olduğu zamanda böyle bişe talep etse hadi ordan derdim heralde, herşey zamanında güzel ve anlamlı. O kadar çok hayallerinin peşinde koşmak istiyorsanız çocuk sahibi olmasaydınız ya da en erken tam zamanlı okula gittiği zamanı bekle derdim.

Sizin yerinizde eşim olsa cidden kızardım çocuklarımın ona ihtiyacı olduğu zamanda böyle bişe talep etse hadi ordan derdim heralde, herşey zamanında güzel ve anlamlı. O kadar çok hayallerinin peşinde koşmak istiyorsanız çocuk sahibi olmasaydınız ya da en erken tam zamanlı okula gittiği zamanı bekle derdim.
Objektif yorum için teşekkür ediyorum

X