Suriye sığınmacıları kampta kalmak istemiyor

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Ülkelerindeki çatışmalar nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin, kamplara yerleştirilmeleri noktasında direnç göstermeleri sıkıntı yaratıyor.

Sığınmacılar kamp istemiyor

BURCU KARAKAŞ Ankara

Alınan bilgiye göre, afad yetkililerinin, Suriyeli sığınmacıları kayıt altına alma işlemleri sırasında bu kişileri kamplara yönlendirme çabaları çoğu zaman kamp hayatı istememeleri karşısında boşa çıkıyor. İstatistiki veriler, son aylarda kamp dışında yaşayan Suriyelilerin sayısında yüzde 2 oranında bir artış yaşandığını gösteriyor.

667 bini kayıtlı
Son verilere göre, Türkiye’deki, kayıtlı olmayanlarla beraber sayıları 1 milyona yaklaştığı tahmin edilen Suriyeli sığınmacıların yalnızca yüzde 35’i kamplarda yaşıyor. AFAD verileri, 667 bin Suriyelinin kayıt altına alındığını gösteriyor. Kamplarda yaşamayı reddeden Suriyelilerin geri kalan çoğunluğu, akrabalarının yanına taşınmayı ya da ev kiralamayı tercih ediyor. Ancak, konut sıkıntısı yaşayanlar sokaklarda hayatlarını sürdürmeye devam ediyor. Bu noktada, alınan bilgiye göre, AFAD yetkililerinin sokaklarda yaşayan Suriyelileri kamplara yönlendirme çabaları çoğu zaman sonuçsuz kalıyor.

Yüzde 2 artış
Kamp dışında yaşayan Suriyeli sığınmacılar, iş imkanı bulabilecekleri umuduyla özellikle büyükşehirlerde yaşamayı, dolayısıyla da amelelik ya da dilencilik yoluyla para kazanmayı tercih ediyor. İstatistiki veriler, geçen aylarda Türkiye’de kamp dışında yaşayan Suriyelilerin sayısında yüzde 2 oranında bir artış yaşandığını gösteriyor.

Lübnan alarmı
Suriyeli sığınmacıların sayısı komşu ülkelerde 3 milyona yaklaşırken, Lübnan’daki durum ise alarm vermeye başladı. Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerine göre, toplam nüfusu yaklaşık 4,5 milyonu bulan Lübnan’a sığınan Suriyelilerin sayısı 1 milyonu geçti. Kişi başına düşen mülteci sayısının en yüksek olduğu ülke konumunda bulunan Lübnan’da hükümet ise uluslararası destek beklemeyi sürdürüyor. Ülkede her bin Lübnanlıya karşılık 220 Suriyeli mülteci bulunuyor. Lübnan’daki BM yetkilileri her gün 2 bin 500 yeni mülteciyi kayıtlara geçirmeye devam ediyor.milliyet

alsan bir dert, almasan bir dert. savaş altında kalmalarına gönlüm el vermiyor, ama Türkiyeyi ne hale getirdikleri de ortada. hayır yani biz insanlık vazifemizi yapıp kapılarımızı açmışken onların bununla yetinmemeleri, Türkiyenin dört bir yanını işgal etmeleri, isyan çıkarmaları nankörce.. sonuçta babanın memleketi değil, oturacaksan edebinle otur..

suriyeliler konusu beni düşündürüyo
tamam savaştan kaçıyolar ülkeye alınsın ama heryeri de işgal ettiler resmen
sorun çıkarmaları hiç hoş olmamış bence

annemlerin yaşadığı yerde herkes şikayetçi
bi de bunların tehlikeli olanları da varmış insanların önlerini kesip para istiyolarmış
ve bi sürü yuva yıkılmış onlar geldikten sonra
eve temizlikçi olarak gelip ev sahibiyle birlikte olup ben gitmem diyolarmış
böyleleri de var yani
çok kişiden duydum annemlere gittiğimde

bilemiyorum
sonsuza kadar burada mı kalacak bu insanlar
diğer ülkeler neden almıyo cidden anlamıyorum

bi de bunların tehlikeli olanları da varmış insanların önlerini kesip para istiyolarmış
böyleleri de var yani

bilemiyorum

demek bu yuva yıkma meselesi benim ve etrafımın şahit olduklarıyla sınırlı değilmiş. tabii ki hepsini aynı kefeye koyamayız ama aralarında çok sayıda "değişik" insan olduğunu görüyorum.
ve evet ne zamana kadar kalacakları konusunda korkuya kapılmış durumdayım. muhtemelen yarısından fazlası savaş bitse bile gitmeyi reddeder. vatandaşlık alıp hızla çoğaldıklarını düşündükçe ürperiyorum..

böyleleri de var yani

bilemiyorum

yok artık gerçektenmi,ev sahıbıyle birlikte oluyolarmış,birde gitmem diyorlarmış :)
tövbe tövbe daha neler görecez bakalım
bende şöyle duydum genç kızlar 2.eş olarak geliyormuş
hiç bişey istemiyorlarmış,zaten savaştan kaçmışlar, yokluk içindeler
bazen çok üzülüyorum,ama burda adım başı Suriyeli dilenci var
bakalım sonu ne olacak

demek bu yuva yıkma meselesi benim ve etrafımın şahit olduklarıyla sınırlı değilmiş. tabii ki hepsini aynı kefeye koyamayız ama aralarında çok sayıda "değişik" insan olduğunu görüyorum.
ve evet ne zamana kadar kalacakları konusunda korkuya kapılmış durumdayım. muhtemelen yarısından fazlası savaş bitse bile gitmeyi reddeder. vatandaşlık alıp hızla çoğaldıklarını düşündükçe ürperiyorum..

bu kadar da olmaz ama
neden sadece iki ülkeye yığılıyo
başkaları da alsın
ya da sınırdaki yerlere yerleşsinler yani
gelmesinler demiyorum ama bu huzursuzluk çıkaranlar da geri gönderilsin

yuva yıkma meselesini duyunca ben hepten sinir oldum
millet evine yardım olsun diye alıyo
bunlar eşleri ayartıp evde kalma peşinde
gerçi burda en büyük suçlu erkek
ama düşünsene çoğu kadın zaten boşanamıyo o taraflarda çalışmadığı için
bi de ben gitmem diyen kadınlarla uğraşıyolar

sen bir ben iki diyolarmış bi de asıl eşlere :KK53:
yuh dedim ya
cidden ben rahatsızım böyle davrananlardan

Son düzenleme:
yok artık gerçektenmi,ev sahıbıyle birlikte oluyolarmış,birde gitmem diyorlarmış :)
tövbe tövbe daha neler görecez bakalım
bende şöyle duydum genç kızlar 2.eş olarak geliyormuş
hiç bişey istemiyorlarmış,zaten savaştan kaçmışlar, yokluk içindeler
bazen çok üzülüyorum,ama burda adım başı Suriyeli dilenci var
bakalım sonu ne olacak

hepsi diyemem tabiki yanlış anlaşılmasın
ama çok fazla varmış böyle olaylar
heralde savaştan kaçıp bi yere sığınma derdindeler
ben burda erkekleri suçluyorum asıl
ama boşanamayıp kabul etmek zorunda olan bayanlar vardır maalesef

hallerine üzülüyorum ama bunları duyunca da tepem atıyo
bi de insanın önünü kesip para isteyenler türemiş
insanlar cidden korkuyo yani
bi önlem alınması lazım bunlara

Son düzenleme:

hepsi diyemem tabiki yanlış anlaşılmasın
ama çok fazla varmış böyle olaylar
heralde savaştan kaçıp bi yere sığınma derdindeler
ben burda erkekleri suçluyorum asıl
ama boşanamayıp kabul etmek zorunda olan bayanlar vardır maalesef

hallerine üzülüyorum ama bunları duyunca da tepem atıyo
bi de insanın önünü kesip para isteyenler türemiş
insanlar cidden korkuyo yani
bi önlem alınması lazım bunlara

çaresizlik yokluk neler yaptıryor insana
iki tarafada üzülüyorum ne biliyim
savaş bitsede dönseler ülkelerine
senin dediğin şehir hangisi,gerçekten doğrumu
iftira atmayalım insanlara

bu kadar da olmaz ama
neden sadece iki ülkeye yığılıyo
başkaları da alsın
ya da sınırdaki yerlere yerleşsinler yani
gelmesinler demiyorum ama bu huzursuzluk çıkaranlar da geri gönderilsin

yuva yıkma meselesini duyunca ben hepten sinir oldum
millet evine yardım olsun diye alıyo
bunlar eşleri ayartıp evde kalma peşinde
gerçi burda en büyük suçlu erkek
ama düşünsene çoğu kadın zaten boşanamıyo o taraflarda çalışmadığı için
bi de ben gitmem diyen kadınlarla uğraşıyolar

sen bir ben iki diyolarmış bi de asıl eşlere :KK53:
yuh dedim ya
cidden ben rahatsızım böyle davrananlardan

annem bir kaç aileye acıyıp yemek, eşya veriyordu. evde kullanmadığı eşyaları, ekmeğine kadar bölüştü, ama malesef onlar bunu kötü niyetle kullanmaya çalıştılar. diyelim annem markete, pazara gidiyor, yol gözleyip arkadan eve gelip birşeyler istiyorlardı. hadi ona da amenna ama işi ilerletip arayı sıcak tutmaya çalışmalar, rahatsız edici samimiyetler.. millet artık ilk zamanlardaki acımayla, iyi niyetle yaklaşamıyor onlara. tehlikeli hale gelmeye başladılar..

maraş benim dediğim
diğer yerleri bilmem ama burda çok varmış
herkes söylüyo yani
bi iki kişi değil

biz buralı değiliz ama babam memur olduğu için maraşta çalışıyo şimdilik
ben de oranın yerlisi olan bi sürü arkadaşım sayesinde duydum
başkalarına da sordum hepsi aynı şeyi söylüyo

ama hepsi böyle değildir tabiki canım

annem bir kaç aileye acıyıp yemek, eşya veriyordu. evde kullanmadığı eşyaları, ekmeğine kadar bölüştü, ama malesef onlar bunu kötü niyetle kullanmaya çalıştılar. diyelim annem markete, pazara gidiyor, yol gözleyip arkadan eve gelip birşeyler istiyorlardı. hadi ona da amenna ama işi ilerletip arayı sıcak tutmaya çalışmalar, rahatsız edici samimiyetler.. millet artık ilk zamanlardaki acımayla, iyi niyetle yaklaşamıyor onlara. tehlikeli hale gelmeye başladılar..

aman ya kimseyle samimi olmayın bence
yardım edecekseniz de mesefenizi koruyun
cidden tehlikeli oluyo maalesef
ama kendi suçları yani
bunu yapanlar yüzünden diğer masum insanlara da kötü davranabiliyo insanlar

aslında çok mağdur olanları iyi olanları var ama insanlar artık güvenemiyo işte diğerleri yüzünden

Şahsen Ankara'da kolunu sallasan suriyeliye çarpıyorsun. Bize kimse böyle sahip çıkmaz. Ben bu tip destek ilişkilerine güvenmiyorum. Olan bize olur. Bize de kimse kapısını açmaz.

Birkac ay once suriyeli bir aileyle yapilmis bir roportaj okumustum.Kampta kalmak istememisler İstanbula gelmisler.Savas bitse de donmeyiz,bizim icin hayat yok orda artik diyorlardi.Velhasil insanlik namina basimiza bela aldik bunlari.Kampta kalmak istemeyene don kardesim o zaman geri diyeceksin.Senin kendi vatandasinin huzurunu kacirmaya basladilarsa İnsanlik da bir yere kadar.

Türkiye'deki açları,evsizleri hallettik Suriyeliler kaldı.Türkiye'de böyle bir şey olsa kim alırdı bu kadar Türkü? :KK19: Vize verirken bile anamızı ağlatıyorlar be

Gitmeyecekler, göreceksiniz, alırken ohh bol bol aldık, sonunu düşünmeden, burda iş güç sahibi olmaya başladılar, ekmek kapılarını bırakıp dönmezler artık. Niye dönsün insanlar.

Bende üzülüyorum çoluk çocuğun, masumların öldürülmesine lakin sınır kapılarımızı açıp hepsini almakta yanlış bir politikaydı kabul etmek lazım, bakın kimse almıyor ülkesine, neden? Çünkü herkes kendi ülke insanının menfaatini düşünüyor.
Birçoğu vatandaş oldu, ben demiyorum açın gazeteleri bizzat İçişleri bakanının yaptığı açıklama var, tam 1 yıl evvel vatandaş olan Suriye'li sayısı 2.898'di, bu sayı artmıştır, ilerde siz kredi çekip ev sahibi olmak için uğraşırken bu insanlara ev hibe edilirse de şaşırmayın.

Bakınız çok değil birkaç ay evvel bir Suriye'li genç kendisine işveren gencecik bir adamcağızı öldüresiye dövdü, öldü diye bırakıp kaçtı, hepsi böyledir diyemem, kimsenin günahını alamam bende ama arkadaşlarında dediği gibi, bizim fakir insanımız varken, daha biz kendi fakirliğimize, işsizliğimiz, evsizliğimize merhem olamamışken birde dışardan insan almamız ne derece doğru?

komşularda çıkan her savaş, iç savaş mağdurlarına kapımızı açarsak işimiz var, onlar için tabii ki üzülüyoruz ama önce kendi ülkemizin menfaatleri, önce kendi insanımız.

Gitmeyecekler, göreceksiniz, alırken ohh bol bol aldık, sonunu düşünmeden, burda iş güç sahibi olmaya başladılar, ekmek kapılarını bırakıp dönmezler artık. Niye dönsün insanlar.

Bende üzülüyorum çoluk çocuğun, masumların öldürülmesine lakin sınır kapılarımızı açıp hepsini almakta yanlış bir politikaydı kabul etmek lazım, bakın kimse almıyor ülkesine, neden? Çünkü herkes kendi ülke insanının menfaatini düşünüyor.
Birçoğu vatandaş oldu, ben demiyorum açın gazeteleri bizzat İçişleri bakanının yaptığı açıklama var, tam 1 yıl evvel vatandaş olan Suriye'li sayısı 2.898'di, bu sayı artmıştır, ilerde siz kredi çekip ev sahibi olmak için uğraşırken bu insanlara ev hibe edilirse de şaşırmayın.

Bakınız çok değil birkaç ay evvel bir Suriye'li genç kendisine işveren gencecik bir adamcağızı öldüresiye dövdü, öldü diye bırakıp kaçtı, hepsi böyledir diyemem, kimsenin günahını alamam bende ama arkadaşlarında dediği gibi, bizim fakir insanımız varken, daha biz kendi fakirliğimize, işsizliğimiz, evsizliğimize merhem olamamışken birde dışardan insan almamız ne derece doğru?

evet bende gitmeyecekelerini düşünüyorum burdaki rahatlığı bırakmazlar
ev kiraları bile pahalandı bu yüzden
ama bazen düşünüyorum sınır kapısını açmasaydıkda napaydık
ölümlerinimi izleseydik?
savaş ortamı nedir biz bilemeyiz
onu orda o bomboların arasında kalanlar anlar
he yoksa bana kalsa bende istemiyorum
çünkü bizim nüfusumuz zaten belli
bide onlar geldi dahada zorlandık
he bide gelen edebiyle gelsin
biz ülke olarak kucak açmışız sen burda terör estirmezsin...

Son düzenleme:
başbakan bu konuda geri adım atmayacak bence
alırken şartlı alınmalıydı bu kişiler
savaş bitince dönme şartı olmalıydı
belli bi bölgede kalmaları gerekiyodu
şimdi heryere yayıldılar

gelenlere geçici vatandaşlık veriliyo dedi dışişleri bakanı ama ben onların sonradan normal vatandaş olup kalacağını düşünüyorum
suriyede de savaşın biteceği yok zaten
başımıza bela oldular

birşey diyince de gaddar deniliyo ama bi ülke için kendi vatandaşı herşeyden önce gelmeli bence

Son düzenleme:
gittiğim bir çok yerde malesef ben de rastlıyorum.şu an bulunduğum yer biraz diğer semtlere göre belli bi kesimin yaşadığı (göçmenler) bir yer.burada fazlasıyla dileniyorlar.özellikle o çocuklar çıplak ayakla soğuk soğuk yerlere basıyorlar içim gidiyo resmen :KK50::KK50: suriyelilerin kabul edilmesinin bi nedeni de seçimlerde oy kullanmaları için sağlanan destek ve her ay belli bi oranda maaş bağlanıyor bildiğim kadarıyl.bizim kendi milletimizdeki insana bile böyle ayrıcalıklar verilmiyor.ha yardım edilmesin demiyorum yardım edilsin ama bu kadar da hak tanımalarından yana değilim açıkçası.nüfus kimliği verilip TC vatandaşı yapıldı bi kaç sene sonra devlet kurumunda memur olarak çalışmak için hakta tanıyacaklar az kaldı.

evet bende gitmeyecekelerini düşünüyorum burdaki rahatlığı bırakmazlar
ev kiraları bile pahalandı bu yüzden
ama bazen düşünüyorum sınır kapısını açmasaydıkda napaydık
ölümlerinimi izleseydik?
savaş ortamı nedir biz bilemeyiz
onu orda o bomboların arasında kalanlar anlar
he yoksa bana kalsa bende istemiyorum
çünkü bizim nüfusumuz zaten belli
bide onlar geldi dahada zorlandık
he bide gelen edebiyle gelsin
biz ülke olarak kucak açmışız sen burda terör estirmezsin...

simon'a katılıyorum, şartlı alınmalıydılar ve sığınmacılar sınırlı sayıda tutulmalıydı, Suriye'de savaş ne zaman biter bilmiyoruz, Allah tez zamanda bitmesini nasip etsin, orda insanların ölmesini istemiyorum ama öte yandan düşünsene bu savaş 5 yıl sürse, gelenler hep aile, çocukları olacak, daha da çoğalacaklar, burda yaşıyorlar, mecburen çalışmaları lazım, senin 500 lira maaş istediğin işyerinde onlar 300 liraya çalışmaya razı olacaklar, sen işsiz kalacaksın, ki biz zaten dışardan işçi alan bir ülkeyiz, özellikle inşaat vb sektörlerde yabancı işçiler Türk'lerden daha az yevmiyeyle çalışıyorlar, o yüzden de yabancı işçiler tercih ediliyor.

Düşününce uzun vadede bize götürüsü çok sığınmacıların, onlar hakkında böyle düşünmek acı belki ama gerçek bu ne yazık ki:KK50:

X