süt+yogurt+peynir tüketimi hakkinda???

benim bir kızım bir oğlum var oğlum 5 kızım 2 yaşında ..oğlum çok iştahsız bir bebeydi yumurta yemezdi ama yoğurt ve sütü severdi kızım hayatta ağzına peynir sürmez yumurtayı eh işte ama yoğurt ve süt delisi ..yalnız bugünlerde eline kaşar veriyoırum parmak parmak keserek onu cips gibi yiyo ..kaşarda kalsiyum oranı daha fazlaymış dilimlenmiş ekmeğin üzeine kaşar koyup fırınlasan yemezmi acaba yada yumurta yiyorsa omletin içine kaşar rendelesen farkında bile olmaz yediği ..akşamlarıda ben bazen geç yediriyorum yemeğini o yüzden sütünü içip uyuyo bazende muhallebi yapıyorum ama Allah var çoğu zaman ağzım ayrılmış vaziyette olduğum için sütle geçiştiriyoruz:KK30: supangle türü birşey yapsan kakaolu çikolatalı bol sütlü yani şu danetteleri evde yapsan yemez mi birde unutmadan şunu diycektim dedim ya oğlum çok iştahsızdı diye 4 yaşından beri anaokuluna gidiyor artık hiiiç yemek seçmiyor herşeyi ama herşeyi yiyor sende takılma yiycek annesi büyüyünce düzeliyoırlar

sevgili kk üyeleri,
benim 3 yaşında bir kızım var, sütü yoğurdu pek sevmiyor.

Süt için şekilli,süslü püslü pipet falan aldım, bir kaç kez içti, şimdi yine içmiyor.
Yoğurdu görecek gözü bile yoktu, neyse ki artık sofrada ben mutlu oluyorum diye bir iki kaşık alıyor.

Kahvaltı da zaten peynir, zeytin hiç ama hiç yemiyor.
Bende bazen peyniri yumurtaya katiyorum...

Mesela patates mi kizarttim, sadece patates yiyor ya da menemen mi yaptım.
Bırakın sütü çay bile içmiyor.
Sadece yaptığım o menemeni yiyor, o da bir kaç lokma.

Kısacası kızım çok sağlıksız kahvalti yapıyor, deneyimli annelerden yardım istiyorum.
Kızıma kahvalti alışkanlığı nasıl kazandirabilirim:26:
Cidden yemeyen çocuk çok zor.

Haaa birde akşamları yatmadan önce ne yediriyorsunuz...
Örneğin benim kızım akşam yemeğini 8'de yedi, birazdan yatıracağım(normalde 21:30 22:00 gibi yatıyor.bugün geç kaldı)
ne yedirebilirim?
Bir internet sitesi vardi ama bulamiyorum. Cocuklar için acayip kahvalti menuleri vardi. Sekilli süküllü falan. Ben de kahvalti yapmayi sevmeyen biri olarak,benim bile istahim acilmisti.

sevgili kk üyeleri,
benim 3 yaşında bir kızım var, sütü yoğurdu pek sevmiyor.

Süt için şekilli,süslü püslü pipet falan aldım, bir kaç kez içti, şimdi yine içmiyor.
Yoğurdu görecek gözü bile yoktu, neyse ki artık sofrada ben mutlu oluyorum diye bir iki kaşık alıyor.

Kahvaltı da zaten peynir, zeytin hiç ama hiç yemiyor.
Bende bazen peyniri yumurtaya katiyorum...

Mesela patates mi kizarttim, sadece patates yiyor ya da menemen mi yaptım.
Bırakın sütü çay bile içmiyor.
Sadece yaptığım o menemeni yiyor, o da bir kaç lokma.

Kısacası kızım çok sağlıksız kahvalti yapıyor, deneyimli annelerden yardım istiyorum.
Kızıma kahvalti alışkanlığı nasıl kazandirabilirim:26:
Cidden yemeyen çocuk çok zor.

Haaa birde akşamları yatmadan önce ne yediriyorsunuz...
Örneğin benim kızım akşam yemeğini 8'de yedi, birazdan yatıracağım(normalde 21:30 22:00 gibi yatıyor.bugün geç kaldı)
ne yedirebilirim?
Allah kolaylık versin yemeyen çocuk zor gerçekten.
Benim kızım 19 aylık ve ek gıdaya geçtik geçeli boyleyiz bizde.
Peyniri makarnasına ekliyorum, yoğurdu seviyor, tüm gün ayran yoğurt versem yer mesela bu sebeple süt olayına takılmıyorum.
Yumurta yemez hiç, onuda mucver, köfte gibi yiyeceklerin içine ekliyorum.
Sebze yemiyor bu aralar, yine makarnasına ekliyorum yada mucver olarak veriyorum (kerevizden mucver yaptım o derece)
Sevdiği şeylerin icine azar azar ekleyerek verebilirsiniz sizde. Yumurta yiyormus o tok tutuyordur baya.
Kahvaltıda yumurtalı peynirli ekmek yapabilirsiniz fırında , ekmek yemiyorsa ikisinide yemiş olur bu sayede.
Gece için şunu söyleyebilirim soruyorum ne istiyorsa onu yediriyorum, mutfağa götürüp gösteriyorum o seçiyor, dün dolma yedi yogurtla mesela.
Doktorumuz zorlama ne istiyorsa ver onu yesin demişti ama ufak hileler onermisti yukarıda yazdıklarım gibi, uyguluyorum en azından sevmediği birşeyi yesin diye inatlasmamış oluyorum, kizimda istekle yiyor az da olsa.
Kolaylıklar dilerim.

Canım muhallebi yapabilirsin. Süt ihtiyacı bu şekilde az çok karşılanmış olur.

Yoğurtlu kek, poğaça deneyebilirsin.

Nesquik süt içimini gerçekten teşvik ediyor.

Peynir için ne önersem bilemedim. Menemen yiyorsa içine katabilirsin çaktırmadan.

Allah yardımcın olsun.benim oğlumla yaşıtlarmış.normalde
benim oğlumda iştahsızdır ama ek gıdaya başladığım günden beri
hergün yoğurt yediriyorum.seviyor mu dersen sevdiğini düşünmüyorum.
ama ben hergün verdiğim için şartlanmış bir şekilde yiyor.eğer bir süre ara verseydim eminim
yemeyecekti.aynı şeyi süt içinde yapıyorum.kural bu her gün bir bardak süt içilir.çünkü anne de baba da
seviyor ve bizde içiyoruz,sevmediğinizi çocuk farketmesin bu arada,çocuklar anne babayı örnek alır.
birde canım kardeşim diye bir çizgi film var.mine ile müge:)
müge daha büyük ve sütü içmeyi seviyor.mine ise sütü sevmiyor.mine daha küçük.
bazen içmek istemediği zaman iyi içme sen minesin ben mügeyim diyorum,kahkaha atınca da çıldırıyor,
çekil ben müge olucam diye içiyor bir dikişte:))ya da bazen ben babayım diyor.iyi babalar sütü çok içer ama
diyorum felan filan.ya da 2-3 günde bir kefir içiriyordum mesela.şuanda bıraktık alerjiden dolayı neyse
düşün yoğurdu geçtim bide kefir içiyordu o ekşiliğe rağmen :KK37:
eşim bile içerken zorluk çıkartıyordu.kural koydum.babasını da çağırdım ve gel bakalım sen 5 kaşık içeceksin.
oğlumda 5 kaşık bende 5 kaşık gibi.sırayla her kaşığı ağzına getirdikten sonra ona saydırıyordum.o saymaya çalışırken
bir an ekşiliğini unutuyordu.öyle öyle arttırdım.
seninde Allah yardımcın olsun.gerçekten iştahsız çocuk çok zor.bizimki yiyor ama işte böyle oyunla felan.
ağzında bekletiyor taneli yemekleri,haliyle taneli yemeklerin yanında rahat yutsun diye resmen yoğurt benim kurtarıcım oluyor.
peynire gelince benimkinin de ara ara sevdiği şeyler değişiyor.mesela bir ara eski kaşarı çok seviyordu iyi yiyordu ama şimdi başka bir peynir.
peynirden ziyade hergün 1 kase yoğurt yedirebilirsen çok iyi olur.çünkü yoğurt;sütten ya da peynirden daha faydalı.

öyle mahallebi falan sevmiyor ki?
ama meyva çok sever.muz hariç.

bende öyleyim canım.
kahvaltıda ne yediyse o.
öğlen yemeğine kadar bekliyor.
tabak elimde pesinden kosmam.

benim sıkıntım kahvalti....

hiç bilmiyordum canım.hemen bir arastirayim bakalım.

Hmmm muhallebi sevmiyor demek...

O zaman bol yoğurt ve yumurtalı kurabiyeler yapabilir, arasınada muhallebi koyabilirsin. Bisküvi gibi görünür. Üstüne de birkaç renkli pasta süsü koydun mu karşı koyamaz diye düşünüyorum :KK56:...

birde aklıma gelmişken ben yatarken bir şey yedirmiyorum artık.
akşam yemeğinden sonra sadece süt içiyor birde dut kurusu,üzüm,kuruyemiş vs.
muhallebiyi kilo problemi yoksa önermiyor doktorlar ayrıca muhallebi içinde oğlun büyük zaten.
kek,poğaçaya katılan yoğurt,süt,yumurtanın ne faydası var?haşlanmış yumurta ile ya da bir kase yoğurt yemeyle eşdeğer değil ki
bunlar.ozaman patates kızartması ile haşlanmış patatesin de besin değerinin aynı olması gerekir.
muzlu sütü sevebilir belki deneyebilirsin,benimki sevmiyor mesela.

Sekerim , oncelikle sizi tebrik ederim beslenme konusunda duyarli oldugunuz icin. Benim de aynen sut sevmeyen, kokusundan, tadindan tiksinen bir kuzenim var, kizin boyu pek uzun degil ve simdi annesini sucluyor, neden ben cocukken bir seyler yapip icirmedin diye. Sizin cocugunuz da kokudan tiksiniyor bence.

Simdi ben de sut pek sevmem, tadi ve kokusunu. Yedirdiginiz seylerde sut tadi olmamali. Sut icin fikrilerim sunlar:

- Nesquick katabilirsiniz.

- Muz ve cilekle mikserde sutu karistirip milkshake yapabilirsiniz. Cok lezzetli oluyor. Bunu bence deneyin kesinlikle. Meyve kattiginiz icin sut tadi hic gelmiyor, meyveyi bolca koyun.

- Sutlu tatli yapabilirsiniz, prenses mesela.

Yogurt icin aklima tek fikir geliyor: Ege bolgemizde ve Yunanistan da tatli olarak yenen balli / meyveli yogurt. Yogurdu kendiniz suzebilirsiniz veya suzme yogurt alabilirsiniz sanirim. http://turkce.turkishcookbook.com/2012/06/balli-yogurt.html

Peynir sevmeyen arkadaslarim da kokusu yuzunden sevmiyor. Pinar in krem peyniri hem simite, ekmege kolay suruluyor, hem de kokusuz, ne dersiniz? Bir de bence beyaz peynir de pek kokmuyor. Hellim izgara da olabilri bence, izgara hellim salatasi bence guzel oluyor. http://www.meyancaferestaurant.com.tr/wp-content/uploads/2013/04/IZGARA-HELLiM-SALATA.jpg

Aklima gelenler bunlar :KK1:

bende uzun bir süre mayaladığım yoğurdu süzdürüp verdim,ekşiliği çok gelmesin diye.
şimdi süzdürmeden yiyor.önce süzdürüp deneyebilirsin,çok süzdürürsen azcık suyla açarsın.

benim de cok istahsiz bir kizim var 2 yasinda. sut peynir yogurt kesinlikle yemez. benim buldugum cozumler:

sutune nesquik katiyorum, gunde bir bardaga yakin o sekilde iciyor.
tarhana corbasi sever, tarhanayi su yerine sutle pisiriyorum o sekilde yiyor.
yogurdu cilek muz bal ve sutle milkshake gibi yapiyorum, keyfi gelirse biraz yiyor.
yumurta bazen yer omlet seklinde, onu da yaparken icine domates, kasar rendesi, biraz sut ve ogutulmus ceviz koyuyorum.

boyle iste, cok zor, butun gun ne yiyecek diye dusunuyoruz..

ha, bir de bu aralar sutle misir gevreklerinden yemeye basladi biraz, bunu da deneyebilirsin.

Son düzenleme:
Süt ve süt ürünlerine bayılırım. Peynir haricinde.:KK37:
Annem peyniri sevmem için bir sürü yol denedi ve şu peyniri tek başına yiyemediğim ortaya çıktı.
Şöyle ki; kahvaltıda bir kalıp peynir olunca yemeyi bırak asla bakamıyorum bile, tiksinti söz konusu.
Ama bir gözleme içinde ya da poğaçanın içinde oldu mu tadını çok seviyorum, o yüzden ilkokul döneminde gözleme yemekten şişko bir kız olup çıkmıştım:KK53:
Annem bunu fark etti sürekli sevdiğim birtakım yiyeceklerin içine koymayı denedi peyniri. Bol peynirli tostu çok seviyorum örneğin artık.
Siz de bu yollara başvurabilirsiniz, belki kızınız da benim gibi tek başına yiyemiyordur...
Umarım başarabilirsiniz, kolay gelsin:KK34:

benim kızım da 2 yaşında
aynı sorun benim kızımda da var
yoğurdu bebekken yerdi ama şimdi yemiyor
sütü çok seviyor ayranı da içiyor çok severek
ama peynir yumurta asla yemiyor

sabah kahvaltısı çorba...
ben de çorbasının içine peynır kırıklıyorum
sütünün içine bıldırcın yumurtası koyuyorum
bari onlardan vitamin alsın
nasıl alıştırabilirim bilmiyorum
ama düzgün kahvaltı etmesini bende çok istiyorum

Nasıl olucak bilmem ama mutlaka alıştırın.
Ben de yoğurt ve peyniri ağzıma sürmem küçüklüğümden beri. Sadece sütü içerim.
Sütü acaba kakaolu, muzlu falan yapsanız öyle içmez mi denenebilir.

kahvaltıda en başta sofrada ne varsa hangisinden istediğini sor istediklerini bir tabağa topla önüne koy yada direk herşeyden azar azar bir tabak hazırla düzenli olsun ve bak bu tabağı sana hazırladım bu senin de kendini özel hissettir ekmekle yemesede olur yani ve birşeyi yedirirken faydalarını çocuk diliyle anlat mesela peynir boy uzatır zeytin yiyince cildimiz güzel olur domates yiyince hasta olmayız biliyomusun falan böyle sevdirmeye çalış herşeyi yemekle oyunlar yaparak yemesini sağla yemediğini üsteleme ertesi gün tekrar sor bundan yermisin şundan yermisin diye eminim bi gün oda keyif alacaktır sütü bal kabaklı veya muzlu yapabilirsin çok lezzetli oluyo içmiyor demişsin önce kahvaltıdan başla ardından 1 saat sonrada sütünü bu şekilde sun yemeyi eğlenceli hale getirmek lazım birazda patates haşlama veya kızartma yapıyosan küçük küçük böl onları içine peynirde ufala tost yapıyosan domates kaşar ve yumurtalı severim ben hani her sabah değişik şekilde sun yiyecekmisin değilde yermisin de mesela benim yediremeyeceğim çocuk varmı çok merak ediyorum :) bi kaç gün bu dediklerimi dene sonra sonra aralarda reçel alırmısın bak bu çok tatlı yemezse ertesi gün dene balla tereyağı çok güzel oluyo biliyomusuuun falan yani :) yada bir tanıdık varsa onu çağır onun yapmasını sağla çoğu zaman anneleri sallamıyolar çünkü ama dilde çok önemli şundan ye bundan ye dersen yemiyolar biraz hevesli bi şekilde sana şundan yapsam yermisiiiiin falan yani :KK36: çok konuştum

kızlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
hepinizin söylediklerini dikkate alıyorum.

sizin de dediginiz gibi.inşallah araştıracağım kizimi.
yoksa bu şekilde ciddi derecede sagliksiz kahvalti yapıyor.kahvaltinin ne kadar önemli bir öğün olduğunu biliyoruz.

X