süt+yogurt+peynir tüketimi hakkinda???

_cankizim_

'Bir kızı olmalı insanın'
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2013
1.600
326
31
sevgili kk üyeleri,
benim 3 yaşında bir kızım var, sütü yoğurdu pek sevmiyor.

Süt için şekilli,süslü püslü pipet falan aldım, bir kaç kez içti, şimdi yine içmiyor.
Yoğurdu görecek gözü bile yoktu, neyse ki artık sofrada ben mutlu oluyorum diye bir iki kaşık alıyor.

Kahvaltı da zaten peynir, zeytin hiç ama hiç yemiyor.
Bende bazen peyniri yumurtaya katiyorum...

Mesela patates mi kizarttim, sadece patates yiyor ya da menemen mi yaptım.
Bırakın sütü çay bile içmiyor.
Sadece yaptığım o menemeni yiyor, o da bir kaç lokma.

Kısacası kızım çok sağlıksız kahvalti yapıyor, deneyimli annelerden yardım istiyorum.
Kızıma kahvalti alışkanlığı nasıl kazandirabilirim:26:
Cidden yemeyen çocuk çok zor.

Haaa birde akşamları yatmadan önce ne yediriyorsunuz...
Örneğin benim kızım akşam yemeğini 8'de yedi, birazdan yatıracağım(normalde 21:30 22:00 gibi yatıyor.bugün geç kaldı)
ne yedirebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kızınız aynı benim gibiymiş :26: Kendimi bildim bileli peynir yemem, süt içmem . Hele peynir kahvaltıda önüme geldiyse o bile tartışma sebebidir benim için. Benim annemde çok zorladı beni herşeyi denedi ama yemedim. Kahvaltıda hep özel şeyler yerim tost, açma, patates kızarması falan. Umarım kızınız yer çünkü çok sağlıksız bu beslenme şeklimiz :KK25:

yiyeceklerle tabagi susleyebilirsiniz internette cok tatli sevimli ornekler var.adim adim peynir verebilirsiniz 1.gun 2. gun...miktari arttirarak.ayrica sutun icine muz kakao yada sevdigi meyvelerden ekleyebilirsiniz.yumurta yiyormus peynirli omlet yapabilirsiniz yada patates kizartmasina yumurtali peynirli karisim yapabilirsiniz.yogurdu sade yemiyorsa pekmezli recelli yedirebilirsiniz.yemekten sonrada kuru meyve kayisi incir hurma gibi yada taze meyve yedirebilirsiniz.yemek yemeyi ozellikle sevmedigi yiyecekleri yerken oyun yarisma gibi yapabilirsiniz arada da sevmedigi yiyeceklerden yerse odullendirebilirsiniz.

Son düzenleme:
İnanın aynı şeyi bende yaşıyorum. Benim oğlum da üç yaşında ve kahvaltıda sadece yumurta yiyor. Peynir zeytin hak getire. Sütü içiyor ama ben günde iki kere veriyorum yoksa ona güvenip hiç birşey yemiyor. Yoğurdu da ayran olarak alıyor. Bebekliğinde herşeyi karıştırıp veriyordum iyi oluyordu. Allah sağlık versin yavrularımıza büyüdükçe zorlaşıyorlar. Hele ki çalışan anneyseniZ benim gibi.

Kızınız aynı benim gibiymiş :26: Kendimi bildim bileli peynir yemem, süt içmem . Hele peynir kahvaltıda önüme geldiyse o bile tartışma sebebidir benim için. Benim annemde çok zorladı beni herşeyi denedi ama yemedim. Kahvaltıda hep özel şeyler yerim tost, açma, patates kızarması falan. Umarım kızınız yer çünkü çok sağlıksız bu beslenme şeklimiz :KK25:

bende öyleyim.sütü yoğurdu sevmem.
ama sofrada 3kaşık 5kaşık zorlada olsa yoğurt yerim.

bende anneniz gibi sürekli özel şeyler yapıyorum.
hani yaptigimi da doyana kadar yese gam yemeyeceğim.

bende öyle tabak elinde dolanan bir anne değilim.
kendi karar versin diyorum.ama hanımefendi sürekli reddediyor.sabrim tükenmek üzere.

yiyeceklerle tabagi susleyebilirsiniz internette cok tatli sevimli ornekler var.adim adim peynir verebilirsiniz 1.gun 2. gun...miktari arttirarak.ayrica sutun icine muz kakao yada sevdigi meyvelerden ekleyebilirsiniz.yumurta yiyormus peynirli omlet yapabilirsiniz yada patates kizartmasina yumurtali peynirli karisim yapabilirsiniz.

İnanın aynı şeyi bende yaşıyorum. Benim oğlum da üç yaşında ve kahvaltıda sadece yumurta yiyor. Peynir zeytin hak getire. Sütü içiyor ama ben günde iki kere veriyorum yoksa ona güvenip hiç birşey yemiyor. Yoğurdu da ayran olarak alıyor. Bebekliğinde herşeyi karıştırıp veriyordum iyi oluyordu. Allah sağlık versin yavrularımıza büyüdükçe zorlaşıyorlar. Hele ki çalışan anneyseniZ benim gibi.

kızlar konuya yazı ekledim.karışmış.kibledim mune abla birazdan duzenler.kusura bakmayın.

evrem fikirler süper bir deneyeceğim.çok sağol kardeşim:nazar:

pingwings.çalışmıyorum evdeyim.evet çalışan annelerin işi gerçek çok zor.Allah kuvvet versin.
çocuk büyütmek iğneyle kuyu kazmak derlerdi de inanmazdım :KK43:

Sütü sevmiyorsa muhallebi filan yedirmeyi denesen hem tok tutar. Yatmadan öncede muz verebilirsiniz. Benim oğlan çayın yanına yaptığım şeyleri seviyor yemekten sonra onlardan yiyor kek kurabiye filan. Yatmadan önce de süt içiyor. Gerçekten yemeyen çocukla uğraşmak çok zor. Allah hepimize kolaylık versin.

merhabalar.
benim de 6 yaşında bir yeğenim var ve beslenme alışkanlığı bu yıla kadar berbattı.
ekmek yemiyordu, sütü peyniri bırakın, çikolata bile yemeyen bir çocuktu düşünün artık.
hiçbir şey yemiyordu.
annesi önüne hazırladığı tabağı koydu ve yiyeceksen bunu ye, yemeyeceksen aç kal, başka yemek yok dedi.
çok direndi yemedi ama açlığa dayanamadı en sonunda yemeye başladı.
ama bu istikrarını bırakmamıştı annesi, çocuk direndiğinde hep böyle yaptı.
şu an yeğenim her şeyi yiyor, sütünü de içiyor her gün.
sizin çocuğunuz henüz 3 yaşındaymış bilmiyorum bu şekilde alışabilir mi ama...
bir de süt için şunu önerebilirim $03291989_large.jpg $150420130925500085432_2.jpg
doğal, katkısız ve koruyucusuz, gluten içermeyen, boya içermeyen, çilek, vanilya, çikolata aromalı pipetler bunlar... ismi sihirix... ben migrosta görüp almıştım çok sevdim :) süte daldırıp içiyorum. deneyebilirsiniz.

sevgili kk üyeleri,

Süt için şekilli,süslü püslü pipet falan aldım, bir kaç kez içti, şimdi yine içmiyor.
Yoğurdu görecek gözü bile yoktu, neyse ki artık sofrada ben mutlu oluyorum diye bir iki kaşık alıyor.

Kısacası kızım çok sağlıksız kahvalti yapıyor, deneyimli annelerden yardım istiyorum.

Örneğin benim kızım akşam yemeğini 8'de yedi, birazdan yatıracağım(normalde 21:30 22:00 gibi yatıyor.bugün geç kaldı)
ne yedirebilirim?

Vegan mutfagi arastirdiniz mi? :) sonsuz bir dunya... Ustelik sut yogurt ve peynirden daha saglikli hem ruh hem de beden icin

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

sevgili kk üyeleri,

ne yedirebilirim?

Aynı ben hem cocuklugum hem simdiki halim.Ama meemnunmuyum bu halimden hyr degilim ama suan yapabilecegim bisey yok.Bende agzima hicbir peynir cesidini koymam.Sadece eriyen peynir sicak halde okucak o sekilde yerim.Yumurta yemem kokusuna hele tahammulum yok sut suan icmiykrum cocuklugumda zar zor icerdim.Ama yogurt ayran vazgecilmezimdir.Helede evde yapilmis ayran asla vazgecemem.Diger huylarimda ayni kahvaltida muhakkak sicak bisey olcak ya kizartma ya patates ya menemen .Ama suan bunyem cok zayif :s Bunlar cocuklugumda alisamadigimdan kaynakli.Ne yapin ne edin cocugunuza alistirmaya calisin

Sütü sevmiyorsa muhallebi filan yedirmeyi denesen hem tok tutar. Yatmadan öncede muz verebilirsiniz. Benim oğlan çayın yanına yaptığım şeyleri seviyor yemekten sonra onlardan yiyor kek kurabiye filan. Yatmadan önce de süt içiyor. Gerçekten yemeyen çocukla uğraşmak çok zor. Allah hepimize kolaylık versin.
öyle mahallebi falan sevmiyor ki?
ama meyva çok sever.muz hariç.

merhabalar.
benim de 6 yaşında bir yeğenim var ve beslenme alışkanlığı bu yıla kadar berbattı.
ekmek yemiyordu, sütü peyniri bırakın, çikolata bile yemeyen bir çocuktu düşünün artık.
hiçbir şey yemiyordu.
annesi önüne hazırladığı tabağı koydu ve yiyeceksen bunu ye, yemeyeceksen aç kal, başka yemek yok dedi.
çok direndi yemedi ama açlığa dayanamadı en sonunda yemeye başladı.
ama bu istikrarını bırakmamıştı annesi, çocuk direndiğinde hep böyle yaptı.
şu an yeğenim her şeyi yiyor, sütünü de içiyor her gün.
sizin çocuğunuz henüz 3 yaşındaymış bilmiyorum bu şekilde alışabilir mi ama...
bir de süt için şunu önerebilirim Eki Görüntüle 1073248 Eki Görüntüle 1073249
doğal, katkısız ve koruyucusuz, gluten içermeyen, boya içermeyen, çilek, vanilya, çikolata aromalı pipetler bunlar... ismi sihirix... ben migrosta görüp almıştım çok sevdim :) süte daldırıp içiyorum. deneyebilirsiniz.
bende öyleyim canım.
kahvaltıda ne yediyse o.
öğlen yemeğine kadar bekliyor.
tabak elimde pesinden kosmam.

benim sıkıntım kahvalti....
Vegan mutfagi arastirdiniz mi? :) sonsuz bir dunya... Ustelik sut yogurt ve peynirden daha saglikli hem ruh hem de beden icin

hiç bilmiyordum canım.hemen bir arastirayim bakalım.

benim kzumda aynen senin kız gibi, meyveli yoğurt yiyor yeni yeni, süte nesQuik katınca içiyor. peynir ağzına vurmuyor... olayımız bu. ayrana alıştırabiliyorsan ona alıştır. evde yapılanı içmiyorsa hazır alı önceleri onu beğenir sonra eve dönersin.

anne degilim ama belki yuva ya da ilkokul çagına geldiginde orada kalabalık yerken alışır veya bir an önce büyüme istegi olusmaya baslayınca ve damak tadı geliştikce kendisi isteyerek yer. ben yemek secmemeye asıl orada alışmıştım...

ama ben de kucukken süt ürünlerini pek sevmezdim. annem akşam yemeginde kasede yogurt yemiyorum diye mantıyı cok sevdigim icin sarımsaklı yogurtlu salatalar yapardı hep, hem icinde sebzeler otlar da oldugu icin besleyici imiş simdi anlıyorum.

peynir sevmiyordum ama sabahları bol peynirli gozleme yapardı cok severdim. sonra peynirli zeytinli karısık tost falan derken epey alışmıştım peynire, kibrit kutusu ve zeytinleri tabakta gordugum an yiyordum...
bir de fırına peynirli, sebzeli falan cesit cesit ekmeler sürerdi, minik pizza gibi olurdu onlar cok severdim...

sıcak süt kaymak baglayınca hic sevmezdim ve kaynar halde de icemedigim icin ılyınca hemen kaymagını alırdı o zaman icerdim. pudingi falan sorunsuz yedigim icin sütü de ballı ve hafif kakaolu falan yapardı, daha lezzetli olurdu.

yani kızınızın sorunsuz yedigi lezzetler varsa onlara benzeterek yedirebilirsiniz...
bir de cay yerine sıcak suya ballı limon yapın oooooh daha faydalı.

ve internetten süslü kahvaltı tabagı porsiyonlarına da bakabilirsiniz... belki sabahları oyle gorunce hoşuna gider yemek ister.

Aynı ben hem cocuklugum hem simdiki halim.Ama meemnunmuyum bu halimden hyr degilim ama suan yapabilecegim bisey yok.Bende agzima hicbir peynir cesidini koymam.Sadece eriyen peynir sicak halde okucak o sekilde yerim.Yumurta yemem kokusuna hele tahammulum yok sut suan icmiykrum cocuklugumda zar zor icerdim.Ama yogurt ayran vazgecilmezimdir.Helede evde yapilmis ayran asla vazgecemem.Diger huylarimda ayni kahvaltida muhakkak sicak bisey olcak ya kizartma ya patates ya menemen .Ama suan bunyem cok zayif :s Bunlar cocuklugumda alisamadigimdan kaynakli.Ne yapin ne edin cocugunuza alistirmaya calisin

of yekta of.çok zor.kendimden biliyorum.
oldum olası peyniri yoğurdu sevmem.

cocukkende pek yemiyordum.şimdi de hamileyim diye zorla yiyorum.
kizimda büyüyünce mecbur kaldığı için değil.gerçekten sevdiği için yesin istiyorum.ama zorla güzellik olmuyor.

bir arkadaş vegan mutfağını önerdi.bakalım

Vegan mutfak hayvansal hicbir gidanin olmadigi ancak hayvansal gidalardaki protein vitamin enzimlerin farkli gidalarda karsilandigi mutfak.

Kiziniza kavrulmamis yemisler seker orani az bol lifli meyveler bol tahilli ekmek ve cesitli mevsim otlari verin. Salatalik havuc turp domates taze sogan sarimsak roka tere hashas dere otu maydonoz cesit cesit zeytin, zeytin yag icine baharatlar (banarak yesin)

Tost vs. Cok tehlikeli... İleride obezite sorunu olur.

benim kzumda aynen senin kız gibi, meyveli yoğurt yiyor yeni yeni, süte nesQuik katınca içiyor. peynir ağzına vurmuyor... olayımız bu. ayrana alıştırabiliyorsan ona alıştır. evde yapılanı içmiyorsa hazır alı önceleri onu beğenir sonra eve dönersin.

anne degilim ama belki yuva ya da ilkokul çagına geldiginde orada kalabalık yerken alışır veya bir an önce büyüme istegi olusmaya baslayınca ve damak tadı geliştikce kendisi isteyerek yer. ben yemek secmemeye asıl orada alışmıştım...

ama ben de kucukken süt ürünlerini pek sevmezdim. annem akşam yemeginde kasede yogurt yemiyorum diye mantıyı cok sevdigim icin sarımsaklı yogurtlu salatalar yapardı hep, hem icinde sebzeler otlar da oldugu icin besleyici imiş simdi anlıyorum.

peynir sevmiyordum ama sabahları bol peynirli gozleme yapardı cok severdim. sonra peynirli zeytinli karısık tost falan derken epey alışmıştım peynire, kibrit kutusu ve zeytinleri tabakta gordugum an yiyordum...
bir de fırına peynirli, sebzeli falan cesit cesit ekmeler sürerdi, minik pizza gibi olurdu onlar cok severdim...

sıcak süt kaymak baglayınca hic sevmezdim ve kaynar halde de icemedigim icin ılyınca hemen kaymagını alırdı o zaman icerdim. pudingi falan sorunsuz yedigim icin sütü de ballı ve hafif kakaolu falan yapardı, daha lezzetli olurdu.

yani kızınızın sorunsuz yedigi lezzetler varsa onlara benzeterek yedirebilirsiniz...
bir de cay yerine sıcak suya ballı limon yapın oooooh daha faydalı.

ve internetten süslü kahvaltı tabagı porsiyonlarına da bakabilirsiniz... belki sabahları oyle gorunce hoşuna gider yemek ister.

kızlar harikasiniz atheneciğim valla resmen bir sürü tarif yazmissin.:KK52:
annenin yaptıklarını deneyeceğim.bunlarida yemezse:KK4::KK4:

Süt ve süt ürünlerine bayılırım. Peynir haricinde.:KK37:
Annem peyniri sevmem için bir sürü yol denedi ve şu peyniri tek başına yiyemediğim ortaya çıktı.
Şöyle ki; kahvaltıda bir kalıp peynir olunca yemeyi bırak asla bakamıyorum bile, tiksinti söz konusu.
Ama bir gözleme içinde ya da poğaçanın içinde oldu mu tadını çok seviyorum, o yüzden ilkokul döneminde gözleme yemekten şişko bir kız olup çıkmıştım:KK53:
Annem bunu fark etti sürekli sevdiğim birtakım yiyeceklerin içine koymayı denedi peyniri. Bol peynirli tostu çok seviyorum örneğin artık.
Siz de bu yollara başvurabilirsiniz, belki kızınız da benim gibi tek başına yiyemiyordur...
Umarım başarabilirsiniz, kolay gelsin:KK34:

benim kızım da 2 yaşında
aynı sorun benim kızımda da var
yoğurdu bebekken yerdi ama şimdi yemiyor
sütü çok seviyor ayranı da içiyor çok severek
ama peynir yumurta asla yemiyor

sabah kahvaltısı çorba...
ben de çorbasının içine peynır kırıklıyorum
sütünün içine bıldırcın yumurtası koyuyorum
bari onlardan vitamin alsın
nasıl alıştırabilirim bilmiyorum
ama düzgün kahvaltı etmesini bende çok istiyorum

Nasıl olucak bilmem ama mutlaka alıştırın.
Ben de yoğurt ve peyniri ağzıma sürmem küçüklüğümden beri. Sadece sütü içerim.
Sütü acaba kakaolu, muzlu falan yapsanız öyle içmez mi denenebilir.

kahvaltıda en başta sofrada ne varsa hangisinden istediğini sor istediklerini bir tabağa topla önüne koy yada direk herşeyden azar azar bir tabak hazırla düzenli olsun ve bak bu tabağı sana hazırladım bu senin de kendini özel hissettir ekmekle yemesede olur yani ve birşeyi yedirirken faydalarını çocuk diliyle anlat mesela peynir boy uzatır zeytin yiyince cildimiz güzel olur domates yiyince hasta olmayız biliyomusun falan böyle sevdirmeye çalış herşeyi yemekle oyunlar yaparak yemesini sağla yemediğini üsteleme ertesi gün tekrar sor bundan yermisin şundan yermisin diye eminim bi gün oda keyif alacaktır sütü bal kabaklı veya muzlu yapabilirsin çok lezzetli oluyo içmiyor demişsin önce kahvaltıdan başla ardından 1 saat sonrada sütünü bu şekilde sun yemeyi eğlenceli hale getirmek lazım birazda patates haşlama veya kızartma yapıyosan küçük küçük böl onları içine peynirde ufala tost yapıyosan domates kaşar ve yumurtalı severim ben hani her sabah değişik şekilde sun yiyecekmisin değilde yermisin de mesela benim yediremeyeceğim çocuk varmı çok merak ediyorum :) bi kaç gün bu dediklerimi dene sonra sonra aralarda reçel alırmısın bak bu çok tatlı yemezse ertesi gün dene balla tereyağı çok güzel oluyo biliyomusuuun falan yani :) yada bir tanıdık varsa onu çağır onun yapmasını sağla çoğu zaman anneleri sallamıyolar çünkü ama dilde çok önemli şundan ye bundan ye dersen yemiyolar biraz hevesli bi şekilde sana şundan yapsam yermisiiiiin falan yani :KK36: çok konuştum

X