😪😪Sütüm mü yetmiyor bebeğim mi emmiyor? 😪😪

3325 doğmuştu, 2 hafta sonra gittiğimizde 3750 gelmişti ve doktor sütünü yetmiyor çok az almış günlük 30 40 gr civarı alması gerekir dedi. Zaten o süreçte emziriyorum ve Uyuyakaldığı için hah dedim sütğ ememediği için böyle, fakat şu iki gündür de memeyi emip emip bağırınca acaba yetmiyor mu dedim. Mamayı fazla vermeden önce de kaka çiş durumu çok iyiydi günde 10 kere bez değiştirdiğim oluyodu kalkası da ne tam sarı ne tam yeşil ikisinin arası Bi renkti sanki bol bol yapıyodu ama kızım çok ağlıyordu biz de gaz sandık hiç mama vermedik meğer açmış dokta göre. Fakat şimdi de doyduuğunu mu bilmiyorum anlamıyorum emiyor emiyor upuzun emdi mi rahat oluyor fakat kısa süre emdi mi zaten biraz da başında uyuyunca extra mama istiyor ağlıyor açlığa tahammülü yok hiç. Moralim aşırı bozuk. Yazmayı unutmuşum maltana da içiyorum 3 gündür. Bir gün hiç emzirmeyip ne kadar sütüm geliyor sağıp sağıp ona baksam mantıklı olur mu sizce? Doktor çocuk yarı aç deyince de bizde Bi durum oldu emzirdikten sonra ağlıyorsa her türlü mama yapıyoruz aç diye ne olucak bilmiyorum.
Normalde 7.günde zaten kilo vermesi beklenir, şişliği indiği için. Yani 15 günde 400mgr gayet iyiymiş. Bence biberon da olduğu gibi hızlı akmadığı için emince ağlıyor. Doymadığını düşünüyor.

Hayir neden emzirmeyeceksin mama verdikten sonra ki surede bakabilirsin ama emzirmeyip de sutum ne kadar birikti diye bisey yok sut surekli devir daim yapan emdikce ureyen bisey ama biraz psikolojik olarak kendini rahatlat
Bunu nasıl yapıcam bilmiyorum moralim çok bozuldu öyle bağırdıkça tüm gücüm tükeniyo.

3325 doğmuştu, 2 hafta sonra gittiğimizde 3750 gelmişti ve doktor sütünü yetmiyor çok az almış günlük 30 40 gr civarı alması gerekir dedi. Zaten o süreçte emziriyorum ve Uyuyakaldığı için hah dedim sütğ ememediği için böyle, fakat şu iki gündür de memeyi emip emip bağırınca acaba yetmiyor mu dedim. Mamayı fazla vermeden önce de kaka çiş durumu çok iyiydi günde 10 kere bez değiştirdiğim oluyodu kalkası da ne tam sarı ne tam yeşil ikisinin arası Bi renkti sanki bol bol yapıyodu ama kızım çok ağlıyordu biz de gaz sandık hiç mama vermedik meğer açmış dokta göre. Fakat şimdi de ı doyduuğunu mu bilmiyorum anlamıyorum emiyor emiyor upuzun emdi mi rahat oluyor fakat kısa süre emdi mi zaten biraz da başında uyuyunca extra mama istiyor ağlıyor açlığa tahammülü yok hiç. Moralim aşırı bozuk. Yazmayı unutmuşum maltana da içiyorum 3 gündür. Bir gün hiç emzirmeyip ne kadar sütüm geliyor sağıp sağıp ona baksam mantıklı olur mu sizce? Doktor çocuk yarı aç deyince de bizde Bi durum oldu emzirdikten sonra ağlıyorsa her türlü mama yapıyoruz aç diye ne olucak bilmiyorum.
bebegınız bence oldukca ıyı kılo alıyor 1 ay 800 gr alır 2 haftada 400 aldıysa bence bır saglık ocagına gıdın doktorlardansa saglık ocakları daha ılgılı ve daha dogru sekılde sızı yonlendırıyor. bebegınızde sarılık var mı sarılıktan uyuya kalıyor olabılır

Sürekli sağsam artış olur mu acaba? Şimdi sağdım diyelim, bebeğim uyandı, emzirsem süt gelir mi sağılmış memeden? Yoksa meme boş diye gelmez mi? Bu düşünce var bende o yüzden 1 2 kere anca sağabiliyorum her emzirmeden sonra direkt uyumuyo çünkü bazen uyumadığın da tekrar tekrar emzirmek zorunda kalıyorum ve sağma ya korkuyorum açıkçası. Yoksa bu fikrin tam tersi meme boş olsa bile Kanallardan süt gelir mi yoksa süt olması için 2 3 saate ihtiyaç mı vardır?
sagarak sut artmıyor pompa bebek memesıne uyarı verdırmıyor ama bebek uyarı verdıryor doktor oyle soylemıstı

Hem de nasıl bağırmak?! Aslında güzel emiyordu ama son 2 gündür bazı vakitlerde emerken kendini itiyor elleriyle memeyi itiyor ağlıyor da ağlıyor, emzik de var biberon da. Emzik istemeyince atıyor bağımlı değilhenüz fakat biberondaki o rahatlığa bayılıyor bence. Mememde bağıran çocuk, acaba sütüm mü yok diye mama verdiğimde öyle iştahlı iştahlı içti ki. Ben de bunu aaa gerçekten açmış yordum ama bakıyorum süt de geliyor ama insanların fışkıran sütlerini duyunca benimki geliyo heralde dedim
Meme reddi geliyor acilen o biberonu atın çöpe

Benim küçük oğlum 3.5 aylikken birakmak icin memeyi ne taklalar atti. Ben de ayakta gezerek hoplaya ziplaya emzirmeye devam ettim 9 ay bitiyor hala emiyor siz3de tavsiye ederim

Dpgum yapip emzirme olayina girisene kadar dunyanjn en basit eylemi sanardim emzirmeyi.Aliyosun bebeyi koyuyosun gogsune,dayiyosun memeyi.Nerdee.Hic te oyle degilmis.Bebeklerimden biri 45 gun meme ucumu alamadi silikon ucla verdim.Onu bulana kadar.yarim saat geciyodu.Sonunda alisti.Alisti da biberona alistigindan arada memeyi istememe basladi,hic bir zaman gogsumu blsaltamadim iki bebeyle bile.Simdi de tazyik sikintisi var bogazlarinda kaliyo, istemiyolar emmek,cekiyolar kendilerini avaz avaz aglayarak.Cidden cok zor ismis su emzirme isi.

Canım sadece yemek içmekle süt olsaydı afrikadaki bebekler hiç süt alamazdı öyle değil mi oysaki bir çoğu sadece anne sütü ile besleniyor.fb da emzirme akademisine yaz durumunu bire bir ilgileniyorlar

Ben bu doktorların mama aşkını anlayamıyorum. Benim bebeğim hiç 1 kg almadı Bazen 500 gr bazı ay 200 gr aldı ama doktorum hiç mama demedi. Anne sütüyle aldığı 100 gramı mamayla aldığı 1 kiloya tercih ederim dedi. Çok ağlıyordu çok emiyordu ben hiç açlığa yormadım. Sağım yanıltır Ben bir kere sağdım 10 cc çıktı bir daha da sağmadım Bebeğin aldığı kiloya da takılmadım 16 aylık hala emiyor ve kilosu ortalamada. Sizin bebeğiniz biberona alışmış Ağzına dolu dolu gelsin yorulmasın istiyor biberonu bırakmanız lazım bence

Lütfen konum taşınmasın, bebek beslenmesine yazdım hiç dönüt alamadım 😪😪Arkadaşlar 1 aylık bebeğim var. Mastit vs gibi pek çok sorunla uğraştım hala aralıklı olarak uğraşıyorum meme ucum Bi türlü iyileşmedi. Bunlar emzirme mi etkiledi mi bilmiyorum fakat hippin stilteesini kullanıyorum, Bi süre galactago kullandım, her gün incir üzüm hoşafı içiyorum, her gün bir bağa yakın dereotu yiyorum, 4 litre den aşşağı su içmiyorum, tahin pekmez yiyorum, hep et tavuk ya da balık yemeye çalışıyorum, yeşil yapraklı sebzeler de dahil, rezene anason çayı içiyorum, yetmedi bir de brewers yeast b12 sipariş ettim, sütümün şelaleler gibi akması gerekir dimi? Bebeğim emerken Bi kısmında uyuyor Bi kısmında da ne emerse işte, acaba uyuyup fazla emmediği için mi kilo alımı az oldu? 2 hafta önce doktora gittiğimizde doktor kilo alımı az yarı aç gibi mamayı 4 öğün ver dedi 4 öğün verdik 1 ayda 2 haftası 4 öğün mama olmak üzere 1 kg aldı. (2haftalık anne sütü emdiği dönemde ise 400 gr aldı) Fakat şimdi emiyo emerken biraz çekip bağırıyo bakıyorum süt damlıyo ucundan ama ona mı yetmiyo? Ya da biberon mu istiyor? Kafam çok karışık moralim bozuluyor, hiç mama vermeyip emzirmeyi denedim ağlıyo dayanamıyorum aç diye kıyamıyorum. İlk doğum yaptığım zaman mastit olmuştum göğüsleri mi sağıp duruyordum bazen Bi göğüste 60 cc falan çıkıyordu şimdi mama verdiğim öğünlerde göğsümü sağdığımda 40cc, 50 cc anca çıkıyor toplamda 2 göğüs 80 90 cc. Emzirdikten sonra sağdığımda ise 3 seferdir Bi 30cc,bi 20cc,bi 10 cc geldi. Şimdi sizce benim sütüm az mı? Napmam lazım? Biraz da geriliyorum stres oluyorum sütüm yok mu diye, bir de mardinde yaşıyoruz bebeğe burda kendim bakmak zorundayım ailem uzakta biraz kolik Bi bebek eşim göreve gittiğinde yalnız naparım diye de stres oluyorum sütümü etkiler mi bu durum? Fakat stres yapmamayı nasıl başarıcam bilmiyorum sütüm artsın şelale gibi olsun fışkırsın istiyorum lütfen yardım edin😪😪😪😪
Neden mamaya zorluyorlar anlamadım 2 haftada 400 gr çok iyi zaten ilk dogum kilosundan ilk hafta düşüş olur. Sen emzir mama vermene gerek yok . Biberona alışan bebek memeyi bırakıyor .Hem ağlaması gazdanda olabilir. Kaka rengi ve kıvamına bak ve günde en az 6 kez cisli bezi varsa doyuyordur

Son düzenleme:
Size yardimci olmaya calisiyoruz ama cok olumsuz disunuyorsunuz yapmayın bunu. Ozelden de yazdim size
Haklısınız dediğim gibi stres var biraz. Şu an babam yanımda daha hiç bebeğimle yalnız kalmadım. O gidicek, eşim de 2 3 günlük görevlere gitmeye başladığında naparım diye düşünüyorum şimdiden Bi de bu emmeme durumu ortaya çıkınca iyice stres oldum yüzüm gülmez oldu. Halbuki minicik bebeğim var şen şakrak olmam mutlu olmam lazım ama ben dertliyim. Olumlu düşünmeye çalışıyorum sütüm çok, yetiyo diye düşünüyorum sonra Bi ağlıyor.. Tüm büyü bozuluyo😪😂

Sadece yedikleriniz değil, dinlenmeniz de çok önemli. Ev işlerini takmayın bebek uyudukça siz de dinlenin mümkünse aileden yardım isteyin.
Dinlenmek hayal benim için. Sadece emme sorunu yok. Bebeğim çoook ama çooook zor uyuyor. Uykuya damlası 1 saati buluyor saatlerce uyumayıp bakıyo uyuduğunda da çok fazla sıçrıyo gözlerini açıyo(istemsiz) sürekli pış pış pış demek gerekiyo en ufak seste uyanıyo ve sonra yine saatlerce uyumuyo. Öğlen 12den akşam 9a kadar uyumadığını biliyorum ve bu 1 aylık bir bebek. Yenidoğan huzursuzluğu oluyomuş ona baya uyuyor ama bilemedim

Kızım 9 aylık ve ayda hep 600 gr alıyordu. Yine de gittigim 3 farkli doktorda prof docent vs idi.. mamaya baslatmadi.. 2 haftada 400 gr gayet iyi hic kendini kasipta sütüm yok diye üzülme, gereksiz sagimlarda yapma boşuna. Sağmakta bir süre sonra tazyikli şekilde süt almasına sebep olabilir bebeğin emerken zorlanabilir birazda meme yapısıyla ilgili bir sey bu tabi. Biberon alışmışsa ilk baslar ağlar sonra bırakır ağlamayı.. bir sürü emzirme danışmani var instagramda onların sayfalarında bu konuyla alakalı bir çok yazı var onları oku hemde kendine karşı sütüne karşı güvenin yerine gelecektir.

Ayrıca esin göreve gidecekmiş benimde eşim sürekli is için gidiyor bazen 1 hafta bazen 2 hafta tek başına bakıp ilgileniyordum kızımla. Şimdi 9 aylık olduk. Bu kadar olumsuz olmakta sütünü etkiler. Sütün yemekten içmekten cok en büyük etkisi prolaktin. Beyninde bitiyor hersey

Bebek karnını tamamen doyurmadan uyuya kalıyordur. Biberonunun akışı memeden daha cazip geliyordur. Sırf emme isteğini tatmin etmek için emmek istiyordur. Bir sürü nedeni olabilir. Sütün muhtemelen miktar olarak yeterlidir ama bebek o sütten nasıl en verimli şekilde faydalanacağını çözememiştir. Bebeği bol bol emzir. Devamını istediği zaman mama olarak ver. Sağma işlemininde bebeğin emdiği miktarda süt çıkmaz. Onu kendine bir ölçüt olarak görme. Bebeğin büyüdükçe emme işlemi kolaylaşır. Öncelikle sütüm az mı düşüncesini kafandan at. Benim bebeğim şu an 4 aylık ve aynen bahsettiğin gibiydi. Ben süt sağmayı artık tamamen bıraktım. Bebek istedikçe emziriyorum. Tabi ilk zamanlardaki gibi dakika başı değil. Mamayı sadece bazen gece uykusuna geçmeden önce veriyorum çünkü doymadan uyuyor ama tam doyamadığı için geri uyanıyor.

Öncelikle rahat olun zor biliyorum ama kendinize de bebeğinizede guvenin bencede 2 haftada 400 gram çok iyi mamaya karşı değilim illede anne sütü diye diretmem ama biberon vermeyin eds sistemi var netten kolayca bulabilirsiniz bebekler malesef biberonun rahatlığına alışıp emmiyor lar illede mama derseniz eds yle verin hem sutunu zu alır hem mama sonrada yavaş yavaş mamayi keserseniz sağlıkla büyütün bebeğinizi :)

3325 doğmuştu, 2 hafta sonra gittiğimizde 3750 gelmişti ve doktor sütünü yetmiyor çok az almış günlük 30 40 gr civarı alması gerekir dedi. Zaten o süreçte emziriyorum ve Uyuyakaldığı için hah dedim sütğ ememediği için böyle, fakat şu iki gündür de memeyi emip emip bağırınca acaba yetmiyor mu dedim. Mamayı fazla vermeden önce de kaka çiş durumu çok iyiydi günde 10 kere bez değiştirdiğim oluyodu kalkası da ne tam sarı ne tam yeşil ikisinin arası Bi renkti sanki bol bol yapıyodu ama kızım çok ağlıyordu biz de gaz sandık hiç mama vermedik meğer açmış dokta göre. Fakat şimdi de doyduuğunu mu bilmiyorum anlamıyorum emiyor emiyor upuzun emdi mi rahat oluyor fakat kısa süre emdi mi zaten biraz da başında uyuyunca extra mama istiyor ağlıyor açlığa tahammülü yok hiç. Moralim aşırı bozuk. Yazmayı unutmuşum maltana da içiyorum 3 gündür. Bir gün hiç emzirmeyip ne kadar sütüm geliyor sağıp sağıp ona baksam mantıklı olur mu sizce? Doktor çocuk yarı aç deyince de bizde Bi durum oldu emzirdikten sonra ağlıyorsa her türlü mama yapıyoruz aç diye ne olucak bilmiyorum.

Yok artik o doktoru hemen degistirin bence. Oncelikle bebekler ilk haftalarinda odem atarlar kilo kayiplari olur. Buna ragmen sizin bebeginiz 400 gr almis ilk iki haftada daha ne olmaliydi? 1 gun boyunca sagim yapmak mantikli degil makine tum sutu cekemez bebegin emmesi daha farklidir. Resmen doktor mamaya alistirmis gerek bile yokken sutun gayet yetiyorken. Daha cok kucuk meme akisina tekrar alisir tavsiyem once doktoru degistirip sonra kademeli bir sekilde azaltarak mamayi bitirin. Yeme icme etkili evet ama en cok bebegin emmesi sutu arttirir.

X