Bebek Beslenmesi sütünüzü arttırmak için

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
evet beyaz kuru dur hem maya kadar etklidir hem kilo aldirmaz,ama dut,incir ve beyaz uzum ucu bir gunde yemegin her hafta birini secip deneyebilirsiniz.ucunden de ben co iyi sonuc almistim.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

1 – Anne hamileyken ayva yerse,kan dolaşımına faydalı olur.Kompostosunu sütü artırır.
2 – Marul yemek, anne sütünü arttırır
3 – Nohut yemek, anne sütünü arttırır
4 – Bal şerbeti, tıkanan damarları açar,sütü arttırır
5 – Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır.Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.
6 – Mürver çiçeği, biberiya anne sütünü arttırır
7 – Çakal eriği ( dağ eriği ) suda kaynatılıp, günde 3 kere 1’er çay kaşığı içilir.( Kabızlık yapmaması için sinameki ilave edilir )
8 – Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir(bebeklerde iştah açıcı olarak verilir.Bir çay kaşığı havuç tohumu bir çay barda suda kaynatılır 5dk,günde 3 kez yemekten sonra içilir)
9 – Funda, su ile kaynatılıp içilir
10 – Rezene, su ile kaynatılıp içilir
11 – Anason, su ile kaynatılıp içilir
12 – Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir
13 – Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir(fazla içilmemelidir 20 gün işilirse 10 gün dinlenmelidir)
14 – Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, kekik çorba yapılıp içilir.
15 –Turp, badem, tavuk eti, yerelması, şalgam, enginar, muz, elma
16 – Şalgam suyu, anne sütünü arttırır
17 – Adaçayı, anne sütünü arttırır
18 – Boza,tahin helvası annelere göre sütü artırır.
19 – Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen , sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir,şişi indirir
20 – 2 yaşına kadar bebek emzirilir.Bu zaman içinde beyni çok gelişir.Beyin için gerekli olan gümüş iyonu, cevizde bol miktarda vardır.Anne çokça ceviz yerse, sütten bebeğe geçer.Bebek, hariçten yemeye başladığında da ceviz yedirmek gerekir.Cevizi bal, azıcık sirke ile macun yapıp yedirmek yan tesirini telafi eder.Anne de ceviz yiyince bal şerbetine sirke katıp içerse daha aydalı olur.
21 – Çörek otu, ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırıriÇörek otu yağı birkaç damla bir fincan ılık suda katılır günde 3-4 kez içilir anne sütü artırır.
22 – Antep fıstığı, anne sütünü arttırır.Fazlası baş ağrısı yapar.Şeker telafi eder
23 – Soğan, anne sütünü arttırır.Fazlası bebekte karın ağrısı yapar
24 – Kara lahana ( Karadenizlilerin çok sevdiği lahana ) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü arttırır
25 – Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü arttırır
26 – Ayva, balla pişirilip lapa olarak ğöğüse bağlanırsa süt yollarını açar.
27-- Ihlamur,pağpatiya kaynatılır sütü artırır.Sekersiz ıhlamur iştahı kapatır bebeklere ve emziren annelere sekerli içmelidir.
TAVSıYE : Sütümüz olmuyor, az oluyor diye, bebekler suni gıdalara mahkum edlmemelidir.Siz de 27 formülden birini seçip, deneyebilirsiniz.Anne sütüyle beslenen bebek, hem gıdalanır, hem de anneye karşı olan sevg bağı artar.Anne sütünden sonra, anti alerjik süt, anne sütüdür.A da inatçı yapabilir.Annelerin çoçuklarını tam 2 sene emzirmesi ayetle sabit olduğu gibi ( Kadınlar çocuklarnı tam iki yıl emzirirler-Bakara suresi 233.ayet ), tıp da bu gerçeğe doğru hızla ilerliyor.2 sene zarfında anne, 2 yaşından küçük başka bir çocuğa süt verirse, bu kendi çocuğunun sür kardeşi olur.Bunların evlenmesi dinen ve tıbben zararlıdır.Ahmak, sinirli kişilerin sütü ve kanı, verilen kişiye geçeceği için seçici davranmak gerekir.( Kadın,hamileliğinde, doğum yapıncaya kadar ve bebeği memeden kesilinceye kadar, Allah yolunda hudutlarda nöbet bekleyen mücahit gibidir.Eğer bu safhalarda ölürse, ona şehit mükafatı ve sevabı vardır. –Ahmak kadına süt emzirtmeyiniz-Hadis-i Şerif )
28 dere otu.cay olarak icilebilir veya cacik icine katabilir veya slatalara katabilir.

Maydanoz ve mısır için anne sütü azıltır okumuştum.Bazı yerler artırır bazı ise azaltır.Ben kesin olmadığı için ne mısır ne de maydanoz tüketiyorum.
Limon,çok tuzlu ,çok ekşi yicekler,Turşular anne sütü azaltır.
Sarmsak kokusu süte geçer bebek amek istemeye bilir.
Emziren anneler pekmez.ıspanaküet yumurta yani demire zengin gıdaları tüketmeli bebeğin kansızlığı önleyebilsin.

Son düzenleme:
METPAMıD evet yanlış duymadınız.doktorum anne sütü merkezi ile bulantı merkezi aynı yerde demişti.gerçekten arttırmıştı.biraz baş ağrısı yapıo ama arttırıyo sütü.

eylül annelerinin bir forumunda pak mayanın sütü arttırdığı ile ilgili bir konu paylaşılmış. sanırım bira mayası ile pak maya aynı olabilir
ben deneyeceğim. inş. faydası olur:)

evetben önermiştim ozaman çok faydasını görüyordum ama şimdi hiç faydası olmuyor nedense...
şimdi ise tahin helvası getiriyo sütümü...
hiç çare bulamazsanız kesin deneyin 1 damla bile gelmezken foşur foşur geliyo şimdi..

süt artırmak için başta bol sıvı almak ve mutlu ve çok yorgun olmamak lazım. Bunun haricinde et suyuna soğanlı bulgur pilavı, marul, yeşil soğan, o incirli tarifi biliyorum 1lt kaynayan suyun içine 12- 13 tane kuru inceri yıkayıp doğruyoruz 5 dk kaynatığ bir büyük kum havucunu ince ince dilimleyip katıyoruz 5 dk daha kısık ateşte kaynatıp ılık içiyoruz 10- 15 gün devam ediyoruz. Ama en önemlisi dengeli beslenip bol sıvı alıp mutlu olmak :)

X