Tam zamanlı çalışmadığım için arkadaşlarımın tepkileri

cikolumuffin

evli, mutlu, kedili🧿
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2020
114
161
Merhaba, iyi akşamlar.
Direkt konuya geçiyorum. Dört kisilik arkadaş grubumuz var. Aynı üniversite ve bölüm mezunuyuz. Birimiz evli ve kamu personeli. Diğer iki arkadaşım özel sektör çalışanı. Ben ise freelance çalışıyorum, proje bazlı yani. Ya da özel ders veriyorum. Sabit bir işim yok ama kendi paramı da kazanıyorum. Yani su an bir yerde part time calıssam alacağım kadar kazanıyorum. Soyle ki, son birkac gundur çevirmem gereken metinlerin son teslim tarihleri yaklaştığı için yoğundum. Bunu söyleyince özel sektörde çalışan arkadaşlarım sen tam zamanlı bile çalışmıyorsun ne yoğunluğu dedi. Bence zaten senin su an normal calısmaman hata evlenip koca eline bakıyorsun, ben hayatıma biri girince de calısmaya devam ederim dedi. Ben de böyle söyledikleri icin gercekten üzüldüm. Tam zamanlı çalışmıyorum ama yine de kendi paramı kazanıyorum, iki kedim var, bir sürü çiçeğim var onlarla ilgileniyorum. Gönüllü çalışmalarına katılıyorum. Ayrıca eşim istemezsen bu işleri bile yapma diyen birisi. Haftada altı gun çalıştığımda oldu ama cok mutsuzdum ve istemedim. Zorunda olsam gocunmadan yaparım ama su an bu calısma ve kazanc yetiyor. okuyup altın bileziğimi bu yuzden kazandım ama uzuldum gerçekten böyle söyledikleri için. Sizce arama mesafe koymalı mıyım, yılların arkadaşıyız ama içten içe darıldım kucumsedikleri icin.

Bence arkadaşlarınız kötü niyetli değil! Zaman kötü ve erkekler süprizlerle dolu... Buradan okuyorsunuzdur yıllar içinde yıpranan ve acı olaylarla son bulan evlilikleri. Muhtemelen bu durumda kalmayın, ileride pişman olmayın diye kocanızın parasına bağımlı yaşamayın ileri de sıkıntı yaşamayın diye söylüyorlar. Ama tabi bu da sizin hayatınız. Nasıl isterseniz öyle yaşarsınız. Arkadaşlığınızı bitirecek bir durum göremedin ama nazikçe ben memnunum bu durumdan arkadaşlar, kendime ve eşime de bol bol zaman ayırabiliyorum diyip geçin.

Evli bir kadının sahip olabileceği en büyük lüks; isterse çalışmamak.. çalışmak zorunda olmamak.

arkadaşlarınız bariz hazmedemiyor bunu bence. çalışmak beni mutlu etmeyecekse, eşim parayı kıskanmıyor başıma kakmıyorsa, ikimizin parası diyorsa gayet de oturur hayatın tadını çıkarırım. yaptığınız şey çok mantıklı. para önceliğiniz değilse hayata zaman ayırıyorsunuz.

Öte yandan ev hanımına bile sen evdesin ne yorulması diye ezen tam zamanlı çalışan kadınlar var. Ev hanımı çalışmıyor diye yorulamaz mı? Siz tam zamanlı değilsiniz diye yoğun olamaz mısınız?

Bence arkadaşlarınız kötü niyetli değil! Zaman kötü ve erkekler süprizlerle dolu... Buradan okuyorsunuzdur yıllar içinde yıpranan ve acı olaylarla son bulan evlilikleri. Muhtemelen bu durumda kalmayın, ileride pişman olmayın diye kocanızın parasına bağımlı yaşamayın ileri de sıkıntı yaşamayın diye söylüyorlar. Ama tabi bu da sizin hayatınız. Nasıl isterseniz öyle yaşarsınız. Arkadaşlığınızı bitirecek bir durum göremedin ama nazikçe ben memnunum bu durumdan arkadaşlar, kendime ve eşime de bol bol zaman ayırabiliyorum diyip geçin.
Evet dediklerinizde haklısınız, bu yuzden zaten okudum meslek edindim. Su an ters bisey olsa ailemin yanına döner yine kendi harclıgımı, gecinecek paramı kazanırım. Sadece tam zamanlı bir sekilde calısmayı tercih etmedim haliyle kazandığım para da daha az.

Ben direk bitir demiyorum bana düşmez ama biraz seni küçümsemiş gibi geldi. Seni ne ilgilendirir deyip geçedebilirsin. Ama susma laflarının altında ezilme sadece.
Evet bana da öyle geldi inanın, o yuzden üzüldğm. ben de soyle dedim "böyle diyosun ama ben bu kazandığım parayla yeri geliyor fatura ödüyorum, yeri geliyor kızlarıma mama alıyorum ihtiyaçlarını karşılıyorum. Az ya da çok kimse kimseye durduk yere para vermiyor, ben de emek gösteriyorum ki az çok bişeyler kazanıyorum." dedim.

Evli bir kadının sahip olabileceği en büyük lüks; isterse çalışmamak.. çalışmak zorunda olmamak.

arkadaşlarınız bariz hazmedemiyor bunu bence. çalışmak beni mutlu etmeyecekse, eşim parayı kıskanmıyor başıma kakmıyorsa, ikimizin parası diyorsa gayet de oturur hayatın tadını çıkarırım. yaptığınız şey çok mantıklı. para önceliğiniz değilse hayata zaman ayırıyorsunuz.

Öte yandan ev hanımına bile sen evdesin ne yorulması diye ezen tam zamanlı çalışan kadınlar var. Ev hanımı çalışmıyor diye yorulamaz mı? Siz tam zamanlı değilsiniz diye yoğun olamaz mısınız?
Çok haklısınız. Bir de bana diyor ki, "ben hayatıma giren adamın benim çalışmamı bir seçenek gibi görmemesini isterim, diğer türlü olmaz ". Ben de dedim umarım öyle bir sevgilin, eşin olur. Yani ne diyebilirim ki başka.. 😹

Merhaba, iyi akşamlar.
Direkt konuya geçiyorum. Dört kisilik arkadaş grubumuz var. Aynı üniversite ve bölüm mezunuyuz. Birimiz evli ve kamu personeli. Diğer iki arkadaşım özel sektör çalışanı. Ben ise freelance çalışıyorum, proje bazlı yani. Ya da özel ders veriyorum. Sabit bir işim yok ama kendi paramı da kazanıyorum. Yani su an bir yerde part time calıssam alacağım kadar kazanıyorum. Soyle ki, son birkac gundur çevirmem gereken metinlerin son teslim tarihleri yaklaştığı için yoğundum. Bunu söyleyince özel sektörde çalışan arkadaşlarım sen tam zamanlı bile çalışmıyorsun ne yoğunluğu dedi. Bence zaten senin su an normal calısmaman hata evlenip koca eline bakıyorsun, ben hayatıma biri girince de calısmaya devam ederim dedi. Ben de böyle söyledikleri icin gercekten üzüldüm. Tam zamanlı çalışmıyorum ama yine de kendi paramı kazanıyorum, iki kedim var, bir sürü çiçeğim var onlarla ilgileniyorum. Gönüllü çalışmalarına katılıyorum. Ayrıca eşim istemezsen bu işleri bile yapma diyen birisi. Haftada altı gun çalıştığımda oldu ama cok mutsuzdum ve istemedim. Zorunda olsam gocunmadan yaparım ama su an bu calısma ve kazanc yetiyor. okuyup altın bileziğimi bu yuzden kazandım ama uzuldum gerçekten böyle söyledikleri için. Sizce arama mesafe koymalı mıyım, yılların arkadaşıyız ama içten içe darıldım kucumsedikleri icin.

sizin tercihlerinize ne olursa olsun saygı göstermeleri lazım. İstediğiniz gibi bir hayat yaşıyorsunuz ev geçimine katkınız var kime ne?

Ben de özel sektörde yoğun çalışma temposundayım. Ve çok yakın arkadaşlarımdan biri sizin gibi özel dersle geçiniyor. Kimya mühendisi kendisi. Bizim tek dediğimiz kendisine ne güzel kendi işinin patronusun. Öyle oldu hayat onu oraya sürükledi çalışmak istemedi. Hiç çalışmadı. Evlenince de eşine destek olmak için özel ders vermeye başladı. Biz ne değil mi? Hayat onun hayatı.

sizin tercihlerinize ne olursa olsun saygı göstermeleri lazım. İstediğiniz gibi bir hayat yaşıyorsunuz ev geçimine katkınız var kime ne?

Ben de özel sektörde yoğun çalışma temposundayım. Ve çok yakın arkadaşlarımdan biri sizin gibi özel dersle geçiniyor. Kimya mühendisi kendisi. Bizim tek dediğimiz kendisine ne güzel kendi işinin patronusun. Öyle oldu hayat onu oraya sürükledi çalışmak istemedi. Hiç çalışmadı. Evlenince de eşine destek olmak için özel ders vermeye başladı. Biz ne değil mi? Hayat onun hayatı.
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Böyle okumak iyi geldi. Kucumsenmis gibi hissetmek oldukca uzucu oldu benim icin..

Kendileri sizin yerinizde olamadigi icin hasetlik etmisler bence.
Koca eline bakmak ne demek ayrica ne avam laf..

Ben 3 universite bitirdim ama meslegim adına is imkanlari kısıtlı o yuzden calismiyorum, esim de bu durumdan gayet memnun. Rahatca evimle ilgileniyorum temizlik yemek camasir utu dekorasyon derken gunluk ev mesaim 10 saati buldugu oluyor. (Full time :))
Evine ozen gosteren calismayan her evli kadin fazlasiyla yoruluyor zaten. Boyle zihniyetler yemek temizlik vs ayda bir yaptiklari icin evde olmanin yan gelip yatma sekli oldugunu saniyorlar.
Birinin aile hayatima maasima isime vs karisma hadsizligi de olamaz zaten siz cok yuz vermissiniz bu kisilere.
Kesinlikle mesafe koyun uzaktan izlesinler rahat yasaminizi :KK66:

Merhaba, iyi akşamlar.
Geçinebiliyorsan neden çalışacaksn ki yarm zamanlıda iş yapılablir illa sabahb7 akşam 6 olmasına gerek yok. He ilerde artısı eksisi yaşarayak görürsün o ayrı ama karar snin seni kıskanıyorlR bence kocam yeteri maddi kazancı sağlıyor çalışmama gerek yok de kapat ağızlarını

Pardon da bu ne hadsizlik ya. Ben eskiden asiri iyi niyetliydim. Acıkcasi çok yakın arkadaşımin beni kucumsedigini çok sonra anlamistim😊 umursamazdım nerdeyse kondurmazdim bile. Hep onu överdim. hem küçümseyip, hem kendisi yıllarca okuyup daha az ücret aldığı için kiskanmisti ve daha sonra onun da benim mesleğime başvuru yaptığını fakat olmadığını duydum. Velhasil kelam kimse kimsenin işiyle ilgili bu şekilde rencide edici konuşamaz. Herkesin kendi tercihi. En yakın ark bile olsa dilinin kemiği olmak zorunda. Işte böyle sizi kırar ve düşündürür. Bence bidaha yaparsa uygun bi cümleyi yapıştırin. Nerden biliyo ki sizin nekadar nezaman yoğun olduğunuzu? Boşver bacım, bana da gezip tozuyosun ohoooo diyenler okadar çok ki. Gelip 2 saat benim isimi yapsalar ağlayarak eve döncek insanlar tanıyorum ama gülümseyip geçiyorum. Napcan işte. Insanlar degisik gerçekten

Merhaba, iyi akşamlar.
bence senin bu özel sektörde çalışan arkadaşın iş hayatının yoruculuğundan bunalmış ve senin rahatlığını kıskanmış. kocan var evin geçimini sağliyor ve senin de istediğin işi yapma lüksün var. onun mecburiyetleri sende yok. rahatsın. bir de bu arkadaşın, anladığım kadarıyla, ciddi ilişkisi yok, evli de değil. evli olmanı rahat çalışmanı kocana sırtını dayama lüksünü kıskanmış. arkadaş da olsa, insan işte çiğ süt emmiş. üzücü bi şey, insanın güvendiği arkadaşının böyle olması. ama bana kalırsa iş bulabiliyosan ,kariyerin için çalış. yarın bi gün nolacağı belli olmaz. erkekler süprizlerle dolu.

Teşekkür ederim herkese cevapları için. Böyle mutlu olduğumu ve bu çalışmanın bana yettiğini belirteceğim konu açılırsa 😊

Merhaba, iyi akşamlar.
Kıskanmış. Bence kendi de az çalışmak ve daha rahat bir hayat istiyor.

X