Tecrübeli hanımlardan destek bekliyorum

elotik

Guru
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2012
636
295
Merhaba kızlar herkese iyi forumlar,

Çok yakın bir arkadaşım yıllardır mide bulantısı problemiyle mücadele ediyor. Bir çok tahlil, test vs yapıldı hatta kanser olup olmadığı bile araştırıldı. Çok şükür sağlık açısından bir problem görünmüyor ve doktoru durumun psikolojik olduğunu söylemiş. Kendisiyle konuştuğumda "doktor seni neden umursasın ki parasını veriyorsun bakıyor geçiyor" dedi. Sorununun fiziksel olduğunu düşünüyor ve psikolojik olduğunu kesinlikle reddediyor.

Bu durumda sorunun psikolojik olduğunu nasıl kabul ettirebiliriz? Bunun yanında psikolojik tedavi için nasıl ikna ederiz? Tecrübeli hanımlardan cevap bekliyorum, teşekkür ederim herkese.

Kadınlar desek? :kahve:
Ne cok yer yandı! Biraz çözüm odaklı olalım lütfen. Gereksiz seylere takilmayalim

Konuya gelecek olursak,maalesef bi fikrim yok kişi kendisi istemedikten sonra zorla da goturulmez ki.sevdiği bi aile büyüğü ikna edebilir belki bilemedim.ya da siz söyleyin bir defaligina psikologun dediğini yap ilaçlarını kullan.gecmezse yine farkli doktorlara git birsey kaybetmezsin diyin

Son düzenleme:

Çok yakın bir arkadaşım yıllardır mide bulantısı problemiyle mücadele ediyor. Bir çok tahlil, test vs yapıldı hatta kanser olup olmadığı bile araştırıldı. Çok şükür sağlık açısından bir problem görünmüyor ve doktoru durumun psikolojik olduğunu söylemiş. Kendisiyle konuştuğumda "doktor seni neden umursasın ki parasını veriyorsun bakıyor geçiyor" dedi. Sorununun fiziksel olduğunu düşünüyor ve psikolojik olduğunu kesinlikle reddediyor.

Bu durumda sorunun psikolojik olduğunu nasıl kabul ettirebiliriz? Bunun yanında psikolojik tedavi için nasıl ikna ederiz? Tecrübeli hanımlardan cevap bekliyorum, teşekkür ederim herkese.

neden denemiyor ki antidepresanları... kanser taraması bile yapılmış zaten sürekli hastanede sanırım, alt tarafı psikatri bölümüne de gidecek, o ilaçlarda bi kaç hafta mi de bulantısı yapabilir ama azmedip iki ay kullansın bişey kaybetmez
bence psikolojik mide bulantılarıyla alakalı makaleler bulup yollayabilirsin
bazısı sürekli hastaneye gitmeyi sever, arkadaşın o tiplerden olmasın, eğer antidepresana başlar ve sorunu kesilirse doktora gitmek için bahane kalmayacak, yani bilinçli olarak iyileşmek istemiyor olabilir
yani böyle yazınca saçma oldu ama var böyle tipler

arkadaşının olayının farklı versiyonu bi arkadaşın başına gelmişti, sürekli göğüs ağrısı ve çarpıntı.. 8 ay boyunca herşeye bakıldı, kalple ilgili herşeye bakıldı damarlar temiz kalp temiz... en sonunda antidepresanla geçti, çünkü o da aylarca psikolojik olacağına inanmamıştı, acı fiziksel olunca psikolojik olabileceğine inanmıyorlar niyeyse

neden denemiyor ki antidepresanları... kanser taraması bile yapılmış zaten sürekli hastanede sanırım alt tarafı psikatri bölümüne de gidecek, o ilaçlarda bi kaç hafta mi de bulantısı yapabilir ama azmedim iki ay kullansın bişey kaybetmez
bence psikolojik mide bulantılarıyla alakalı makaleler bulup yollayabilirsin
bazısı sürekli hastaneye gitmeyi sever, arkadaşın o tiplerden olmasın, eğer antidepresana başlar ve sorunu kesilirse doktora gitmek için bahane kalmayacak, yani bilinçli olarak iyileşmek istemiyor olabilir
yani böyle yazınca saçma oldu ama var böyle tipler

arkadaşının olayının farklı versiyonu bi arkadaşın başına gelmişti, sürekli göğüs ağrısı ve çarpıntı.. 8 ay boyunca herşeye bakıldı, kalple ilgili herşeye bakıldı damarlar temiz kalp temiz... en sonunda antidepresanla geçti, çünkü o da aylarca psikolojik olacağına inanmamıştı, acı fiziksel olunca psikolojik olabileceğine inanmıyorlar niyeyse

Canım çok haklısın ama bu hastane serüvenleri bir süredir yok. Yani mesela 15 günde bir kere falan dayanılmaz kötü oluyor ve bunlardan birinde doktorunu arıyor. Doktor da ona artık psikolojik olduğunu söylüyor, fakat kesinlikle kabul etmiyor. Fiziksel bir hastalığı olduğuna o kadar emin ki, psikolojik destek olayına şiddetle karşı çıkıyor. Ben kendi çabalarımızla kabul ettirebiliriz diye düşünüyorum bilmiyorum doğru mu...

Canım çok haklısın ama bu hastane serüvenleri bir süredir yok. Yani mesela 15 günde bir kere falan dayanılmaz kötü oluyor ve bunlardan birinde doktorunu arıyor. Doktor da ona artık psikolojik olduğunu söylüyor, fakat kesinlikle kabul etmiyor. Fiziksel bir hastalığı olduğuna o kadar emin ki, psikolojik destek olayına şiddetle karşı çıkıyor. Ben kendi çabalarımızla kabul ettirebiliriz diye düşünüyorum bilmiyorum doğru mu...
yani psikolojik mide bulantılarıyla alakalı makaleler bulup yollamayı dene, belki olabiliyormuş diye düşünür, olmadı bi arkadaşımın arkadaşının arkadaşı da böyleymiş diye hikaye uydur:KK48:

zaten psikolojik olup olmadığı ilaçlarla bi ayda anlaşılır, boşu boşuna acı çekiyor belkide ama bu ilaçları kullandı geçmedi o zaman yine karda, bu defa da en azından doktorun tezini çürütmüş olursun haklı çıkarsın de, bazı insanlar haklı çıkma ihtimaline dayanamaz ikna olur:KK48:

bence jinekolojik olarak tam taranmadıysa onunlada ilgili olabilir mideye yakın bi tümör falan, bakılmıştır herhalde de yazmadan geçemedim

Arkadasinin kilosu nasil? Acaba kilo almaktan mi korkup kusuyor?

Kadınlar başlığın ahengini bozdu ya "tecrübeli kadınlardan destek bekliyorum" çok şık gelmedi gözüme.
Kadın çok güzel ve şık bir kelime. Gönül rahatlığıyla kullanın :KK66:

Arkadaşınız çözmek istiyor mu bu durumu? İstiyorsa ve psikolojik olduğuna ikna olmuyorsa hastane hastane gezsin madem. Ha çözmek istemiyorsa psikolojik durumundan dolayıdır zaten.

yani psikolojik mide bulantılarıyla alakalı makaleler bulup yollamayı dene, belki olabiliyormuş diye düşünür, olmadı bi arkadaşımın arkadaşının arkadaşı da böyleymiş diye hikaye uydur:KK48:

zaten psikolojik olup olmadığı ilaçlarla bi ayda anlaşılır, boşu boşuna acı çekiyor belkide ama bu ilaçları kullandı geçmedi o zaman yine karda, bu defa da en azından doktorun tezini çürütmüş olursun haklı çıkarsın de, bazı insanlar haklı çıkma ihtimaline dayanamaz ikna olur:KK48:

bence jinekolojik olarak tam taranmadıysa onunlada ilgili olabilir mideye yakın bi tümör falan, bakılmıştır herhalde de yazmadan geçemedim

Mantıklı aslında, makale araştırmalarına başlayayım okuyup en azından onunla paylaşayım belki ikna olur.

Kadın çok güzel ve şık bir kelime. Gönül rahatlığıyla kullanın :KK66:

Arkadaşınız çözmek istiyor mu bu durumu? İstiyorsa ve psikolojik olduğuna ikna olmuyorsa hastane hastane gezsin madem. Ha çözmek istemiyorsa psikolojik durumundan dolayıdır zaten.

Çözmek istiyor, ama psikolojik değil fiziksel bir sorunu olduğunu ısrarla iddia ediyor. Psikolojik olduğunu kabul ettiremiyoruz bir türlü.

safra kesesine baktırsın. ayrıca gıda alerjisi varsa da bulantısı olur. glutenli gıda yemesin bir süre.

Çözmek istiyor, ama psikolojik değil fiziksel bir sorunu olduğunu ısrarla iddia ediyor. Psikolojik olduğunu kabul ettiremiyoruz bir türlü.
Dediğim gibi fiziksel olduğunu düşünüyorsa iş ona düşüyor, gitsin en iyi hastanelere. Hiç mi güvenmeyecek?

Dediğim gibi fiziksel olduğunu düşünüyorsa iş ona düşüyor, gitsin en iyi hastanelere. Hiç mi güvenmeyecek?

Ben de aynısını söyledim. En az 10 farklı doktora gitti, görüştü, baktırdı falan. Evet doğru söylüyorsun diyor kabul ediyor ancak hala fiziksel bir sorunu olduğunu iddia ediyor. :emir_bebek:

Baktırdı canım, pankreas vs her şeyine baktırdı. Akciğer kanseri olup olmadığına bile baktırdı.
gıda alerjisi ?
idrar zorlugu ( sistit ) da bulantı yapar. sistit bazen agrı sancı yapmaz sadece mide bulantısı yapar.

Psikosomatik rahatsızlıklar olarak adlandırılan hastalıklar var, psikolojik problemlerin bedendeki izdüşümü gibi. O kadar gerçekçi görünüyor ki ona o yüzden kabul edemiyor. Arkadaşınıza şunu söyleyin, bulantıyla ilgili dahiliye doktorları birçok ilaç verebilir ancak hiçbir zaman sorunu kökten çözemezler bu şekilde. Sadece bu sorununun bedeninde yarattığı etkileri bastırabilirler ama sorunun psikolojik sebebi bulunursa belki de tümden kurtulabilecek bu durumdan. Geçmiş olsun.

Ayrıca okuduğum bir kitaba dayanarak mide problemleriyle ilgili şunu da söyleyebilirim: Arkadaşınız kendisine şu soruyu sorsun; Hayatımda yaşadığım hangi problemi hazmedemiyorum? Neyi sindiremedim? Bu hazmedemediğim durum bende neden bu kadar kaygı yaratıyor?

Tiroidlerine de bakıldı mı? Guatr da olabilir. Psikolojik mide bulantısı oluyor mu bilmiyorum. Ama belki yediği bir şey dokunuyor, alerji testi de yaptı mı?

X