Tek olmadığımı bilip az da olsa rahatlamak istiyorum

maviisever

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2018
763
202
Kızlar 47 günlük bebeğim var doğumdan sonra bir hafta ablam bende kaldı daha sonrasını tek başıma geçirdim saolsun eşim çok yardımcı oluyordu evi temizlerdi çamaşır asar toplardı ben sadece bebekle ilgileniyordum bana kahvaltı hazırlardı veya meyve tabağa arada çorba içirirdi vs vs çünkü bebek hiç durmuyor sürekli ama sürekli emmek istiyor gündüzleri hiç uyumuyor dolayısıyla zorlanıyorum ama şu son günlerde aşırı bunaldım bana yardımcı olan eşim gitmiş yerine başka biri gelmiş sanki ne ev için yardım ediyor ne bir şey hazırlıyor artık açlıktan sinirlerim geriliyor mutfağa girip anca ufak tefek bir şeyler atıltıyorum zaten yavaştan sütüm azalıyor takviye mamaya geçtim inanın son günlerde iyice bunaldım evle ilgilenim kendime yemek mi yapim çocuklamı ilgilenim bide bazen gaz sancısı tutuyor o zamanlar daha bi huysuz bebeğim için moralimi yüksek tutmak istiyorum ama sürekli guruldayan karnımı çok dağınık değil ama yine toplanması gerek evi makinede bekleyen çamaşırları görünce daralıyorum... eşim evde dursa benle konuşsa etse belki o bile iyi gelir ama yok evde durmuyor bahçeye çıkıyor kapının önüne çıkıyor vs vs geçende de pazartesi işe başlayacağını benim tek başıma napacağımı sordu düşünceli şekilde normalde ablam (bekar ve çalışmıyor) gelicekti o da ekti o yüzden sordu eşimde benimde ağzımda “zaten tek başıma ilgileniyorum hep bir şey olmaz” dedim o zamandan beri eşimle neredeyse hiç konuşmuyoruz alındı ama haklılık payımda var fakat öyle söylediğime pişman oldum şimdi arada çocuğun altını açıyor ediyor normalde de yapıyordu aslında ama yinede son günlerde yalnız kaldım bunalmış hissediyorum açım yemek yok komik yanınada alt katımda kaynanamlar oturuyor ve evinde her gün yemek pişiyor vicdanı olan insan bir tabak çıkarta bilir halimi görüyor anca düzgün beslen sütün azalır çocuk uyunca uyuma evini topla çok uyumak süt yapmaz işini gücünü hallet akşama ne yemeği yaptınız vs vs bunlarıda düşündükçe sinirlerim bozuluyor bazen çok biliyorsan gel kendin temizle diyesim geliyor susuyorum süt gelme konusunda da bi ara sert çıktım daha doğrusu cümlelerimi vurgulayarak hepsini yapıyorum doktorlarda gayet yeterli olduğunu söylüyor dedim daha sonra süt meselesini açmadı zaten ondan sonra da azalmaya başlamıştı zamanlar bebeğim yoğum bakımda kalmıştı 3 gün aldığımız gün bana onları söylüyor insan bi geçmiş olsun derdi yani bunların gerginliği aç kalma vs iyice bunaltı beni annemlerde yakınımda oturuyor ama ne eşimden neden ailemden hayır var lafa gelince çocuğunu uyut güzelce koy kenara yap kendine bir şeyler zamanında biz nasıl yapııyprduk deniliyor... ben salağım ya vaktim var ama yemek yapmayıp aç aç duruyorum... gerçekten sıkıldım artık herkes anca konuşmasını biliyor keşke konuştukları kadar yardımcıda olsalar ya da hiç konuşmasalar... ama en çokta eşim kırdı birden böyle olması dokundu açıkcası...

Birde bunu yazacak vaktin oluyordu onlarımı yapamıyorsun diyen olursa şu an bebeği emzirirken yazıyorum..

Bunalmışsnız. Ama bence etrafta kv kardeş her kesten bir şey bekliyorsunuz. Öncelikle bu beklentileri bir kenara koyun, üzülmezsiniz boş yere. Ev işleri için kendinizi bunaltmayın. Benim arkadaşımın çocuğu çok çok zor, sizin çocuktan bile zordur ve hiç yardımı yok. Bir şekilde yapıyor artık bebek de büyüdükce daha rahat oluyor. Kendinize güvenin. Böyle beklentilerle devam ederseniz zor olur. Eşinize de o sözü diyerek haksızlık yapmışsınız bence adam yardım ediyormuş yani. Tek bunalan siz değilsiniz eşiniz de zor dönemler geçiriyor ola bilir. Barışın bebeğinize birlikte bakın, sizin göreviniz bu

Kızlar 47 günlük bebeğim var doğumdan sonra bir hafta ablam bende kaldı daha sonrasını tek başıma geçirdim saolsun eşim çok yardımcı oluyordu evi temizlerdi çamaşır asar toplardı ben sadece bebekle ilgileniyordum bana kahvaltı hazırlardı veya meyve tabağa arada çorba içirirdi vs vs çünkü bebek hiç durmuyor sürekli ama sürekli emmek istiyor gündüzleri hiç uyumuyor dolayısıyla zorlanıyorum ama şu son günlerde aşırı bunaldım bana yardımcı olan eşim gitmiş yerine başka biri gelmiş sanki ne ev için yardım ediyor ne bir şey hazırlıyor artık açlıktan sinirlerim geriliyor mutfağa girip anca ufak tefek bir şeyler atıltıyorum zaten yavaştan sütüm azalıyor takviye mamaya geçtim inanın son günlerde iyice bunaldım evle ilgilenim kendime yemek mi yapim çocuklamı ilgilenim bide bazen gaz sancısı tutuyor o zamanlar daha bi huysuz bebeğim için moralimi yüksek tutmak istiyorum ama sürekli guruldayan karnımı çok dağınık değil ama yine toplanması gerek evi makinede bekleyen çamaşırları görünce daralıyorum... eşim evde dursa benle konuşsa etse belki o bile iyi gelir ama yok evde durmuyor bahçeye çıkıyor kapının önüne çıkıyor vs vs geçende de pazartesi işe başlayacağını benim tek başıma napacağımı sordu düşünceli şekilde normalde ablam (bekar ve çalışmıyor) gelicekti o da ekti o yüzden sordu eşimde benimde ağzımda “zaten tek başıma ilgileniyorum hep bir şey olmaz” dedim o zamandan beri eşimle neredeyse hiç konuşmuyoruz alındı ama haklılık payımda var fakat öyle söylediğime pişman oldum şimdi arada çocuğun altını açıyor ediyor normalde de yapıyordu aslında ama yinede son günlerde yalnız kaldım bunalmış hissediyorum açım yemek yok komik yanınada alt katımda kaynanamlar oturuyor ve evinde her gün yemek pişiyor vicdanı olan insan bir tabak çıkarta bilir halimi görüyor anca düzgün beslen sütün azalır çocuk uyunca uyuma evini topla çok uyumak süt yapmaz işini gücünü hallet akşama ne yemeği yaptınız vs vs bunlarıda düşündükçe sinirlerim bozuluyor bazen çok biliyorsan gel kendin temizle diyesim geliyor susuyorum süt gelme konusunda da bi ara sert çıktım daha doğrusu cümlelerimi vurgulayarak hepsini yapıyorum doktorlarda gayet yeterli olduğunu söylüyor dedim daha sonra süt meselesini açmadı zaten ondan sonra da azalmaya başlamıştı zamanlar bebeğim yoğum bakımda kalmıştı 3 gün aldığımız gün bana onları söylüyor insan bi geçmiş olsun derdi yani bunların gerginliği aç kalma vs iyice bunaltı beni annemlerde yakınımda oturuyor ama ne eşimden neden ailemden hayır var lafa gelince çocuğunu uyut güzelce koy kenara yap kendine bir şeyler zamanında biz nasıl yapııyprduk deniliyor... ben salağım ya vaktim var ama yemek yapmayıp aç aç duruyorum... gerçekten sıkıldım artık herkes anca konuşmasını biliyor keşke konuştukları kadar yardımcıda olsalar ya da hiç konuşmasalar... ama en çokta eşim kırdı birden böyle olması dokundu açıkcası...

Birde bunu yazacak vaktin oluyordu onlarımı yapamıyorsun diyen olursa şu an bebeği emzirirken yazıyorum..
ben de sadece 10 gün birileri vardi sonra tek cocuk bakan biriyim.
ben haftada 1 temizlikçi alıyordum.
yemek isini de esime 1 saat devredip 2 gün yetecek kadar yapıyordum.
2 kg kıymadan köfte yapıp buzluga poşetleyip atıyordum. aciktikca cozdurup ekmek arası yiyordum.
bazen gece uyku tutmayınca geceleyin 2 günlük yemek yapıp ertesi öğlene hazır oluyordu. yoksa cocukla yemek yapmak cok zor oluyordu. arada disardan getirtiyordum. arada tost vs geciyordu günler.
ben de cok cektim yemeksizlikten lohusa arkadaşlarıma yemek yolluyorum bazen.

Burda cogu kisi cocuguna tek bakti bakiyor ben de dahil.
Sling kullanarak her seyi yapabilirsiniz aslinsa iyi bir sling edinin derim.
Birde ben tezgahin ustune pusetiyle koyup oyuncak asiyordum pusete oyle ona anlata anlata yemek vs yapiyordum kucukken daha kolaymis hatta.
Siyah beyaz kartlar var onlardan da alin ustunden delin ve onlardan da asın oyalaniyorlar.
3 aylik oluncada bilek ve ayaklarina kesfetmelerini saglayan cingirakli bileklikler var onlardan da tavsiyemdir
Ben banyonun onune o sekilde koyup dusa girdigimi bile bilirim.
Allah sabir ve guc versin.

Benegin 40 cikmis artik kendi kendinize idare etmeyi ogrenmeniz laZim kimse sadece bebekle ilgilenmiyor hepimiz hem bebek baktik hemde diger seylerle ilgilendik bu herkea icin boyle cogumuzun bebegi durmuyor kucak istiyor vs cozumu kendiniz bulacaksiniz surekli insanlar size yardim edemezki zaten bebek buyumus sizin kafanizda hersey

Birebir ayni şeyleri yasadim,imkaniniz varsa otomatik sallanan ana kucağı alin bana cok yardimci oldu.Benim bebegimde doğru duzgun uyumazdi

Vala benim 3 çocuk 3.üncüyü doğurdum eve geldim yıkanacak cocuk kaynanam elini sürmedi kz kardesimi yolamış annem ne bebek bakabiliyor ne yemek yapabiliyor bi temizlik yapsa diger 2 evladm dağitsa ardından agızlarina ediyor bi vefakatci olarak gorundu o dikiş yoktu şkur kalktm komple ev temzledim yemek yaptm 2 çocugun duşu bebegin gazı kız kardeşiminde nazı yani anlatamam ben 1 gün yattm o da hastanede orda da bebege kendim baktm yani gram is kimseden istemem gazlı aşırı sese duyarlı bi bebekti 5daka zor uyurdu uyuturdum onu beyaz sesler var uygulama indirdim okyanus sesi falan onu acar uzakta bi yere koyardım telefonu dısardan gelen ses sızmasın uyusun da azcık dinleneyim diye .uyurdu bu sefer sağı solu toplar yemek yapardm dinlenmeyi unutturdum.en son 1 hafta taş patlasa günde 1 saat uyumuşumdur baygınlık geçirdim.uykusuzluktan genede süttüm yetti kesilmedi emin olun bu yaşadiklarinız ın kat kat fazlasını yaşayan lar çok morali yüksek tut bol bol ye bi kucağnda bebe varken dğer elinle yemek yapabilirsn tuvalette kucağmda goturdugum günler oldu ablası abiside kücüktü bide onlar bebeği tek görse zarar veriyor kskanıyorlardı yani taş olsa çatlardı benim yerimde geçiyor zamanla herşey

Burda o dediklerinizi yapan koca varmidir cok merak ediyorum turkiyede hayalinizdeki kocayi bulmaniz imkansız keske kardeşiniz biraz daha dursaydi

Bebeğinize de eve de zamanla yetmeyi öğrenirsiniz.Tırnağın varsa başını kaşı lafı hayat mottom.Kimseden hiç bir şey beklemeyin.Zamanla oturacak her şey göreceksiniz.

Sezeryan dogum yaptim kaynanam alt katimda oturuyodu annemle aram yarim saatti bebegim kolikti 2 3 saat suren aglama krizleri oluyodu, ilk bebegim hayatimda hic bebek buyutmemistim, emmiyoduda 40gun sonra herkes kapisini kapadi bebegimle tektim, yemegi temizligi bebegimin bakimi emmedigi icin surekli sut sagiyodum sabah 7den gece 2ye kadar ayaktaydim esim benim ugraslarimi gordukce 6ay kadar yetisemedigim yerde destek oldu, kimseye tenezzul etmedim alt katimdaki kaynanam bir kase corba vermemistir hal hatir sormamistir annemde ugramadi herkesin isi var hic biri umrumda olmadi benim hayatim benim bebegim ben dogurdum ben bakicaktim guclu durdum her sey internette yaziyor baka baka yaptim zaten sen kendine bi guvensen Allah sana yardim edecek yaparim bakarim desen hepsi olucak cocugu olan insan her donem zorluk ceker ama gulusleri yeter, guclu olun Allah yardimciniz olsun

Ben bilmediğim büyük bir şehire istanbula gelin geldim ailem çok uzakta ben tektim sezeryan doğum yaptım ablam bir hafta baktı gitti. Bebeğim de sarılık oluşmuştu ben dikişlerim ağrıya ağrıya hergün oğlumu tahlile götürüyordum dayandım evlâdım için dayandım kendinize güvenin ve çok şükür oğlum 6 aylık oldu emin ol bizler gibi çok bayan vardır sadece sakin olun ki bebeginiz huzursuz olmasın

İnsanin kimseden beklentisi olmadiginda belki zorlaniyor evet..ama finalde herşeyine yeten mutlu biri haline geliyor..
Lohusa depresyonu uzun sure devam edebilir suan yasadiginiz hassasiyetiniz de bu durumdan🌸
Onceliklerine göre siralamaya koyarsaniz islerinizi stres olmazsiniz..kendinize güzel bir kahvalti hazirlayin birakin heryer daginik kalsin.
Sırayla her gün bir isin ucundan yaparak gidin.Yorgun musunuz istemiyor musunuz yapmak YAPMAYIN.
Yarın toplanir yarın yemek olur.
Kayınvalidenizden beklemeyin hop inin asagi mesela acken? ACIM ANNE..Ne var bebekle yapamadim biraz atıstırmaliyimm deyin:KK66:
Stres bebeginize yansır huysuzlanir..
Sakin olun güzel zamanlarin keyfini sürün.
☀️

Ben de çok zorlanıyorum ki çok şükür annemler ve eşim her işi yapıyor, tek başıma gücüm kalmıyor, Allah yardımcımız olsun 🤲🤲

K.v. aynı binadayız.ilk ve tek çocuğumu sezeryanla dünyaya getirdim.iki gün kaldı yanımda sonra ben evime ineceğim bak başının çaresine dedi.o ara bebek sarılık oldu 1 hafta hastanede yattı hergün emzirmeye gittim canımın acısıyla..dolmuşa otobüse binerek...K.p. Kapıda arabası olmasına rağmen götürmedi bende talep etmedim zaten minnet etmem asla..
Çocuk çıktı hastaneden biraz sorunlu bir bebekti.Aylarca doğdu dürüst uyumadım.Gündüz onu uyutup biraz şekerleme yapayım derdim zırt kapı ne yapıyorsunuz deyip direk içeri dalıp üstüne çay kahve hizmeti...
43 kiloya kadar düştüm 6 aylık bebek kucağımda
Eşim yoğun çalışıyordu hiç yardımı olmadı..gece onu beklerdim banyo yaptırmak için..
Lohusalık sendromu yaşıyordum birde cabası...derken tamemen psikolojimi bozan olaylar yaşadım.k.v k.p tarafından ..Ailemin yanına döndüm ama eşimle beraber...oda geldi benimle.. annem hemen doktora götürdü 3 ay doktorlarda dolaştım..guatr kanseri şüphesiyle
Sonra gelip yalvar yakar aldılar beni evime döndüm
Şükür tahlil ve filmler iyi çıktı sonra psikolog önerdi hekim.6 ay ilaç kullandım ..atlattım geçti gitti
K.v. kendi kızının doğumunda 2 ay baktı kızını yataktan bile çıkartmadı...hey gidi günler
Benim annemde o ara annesi ve k.validesi ondaydı iki yaşlıya baktığı için çokta destek olmadı
Şimdide 2.çocuk baskısı yapıyorlar yap biz bakarız bilmemne ...tabiki yapmadım yapmayacapım tek çocuk yeter Allah uzun ömür versin...ama eşim her fırsatta yüzlerine vuruyor bu durumu.Oda unutmuyor..
Birde çocuğu olmayan eltime diyormuşki senin yeterki çocuğun olsun 40 gün yataktan çıkartmayacağım ben bakacağım sana da torunumada yeterki olsun... Banada keşke önce onun olsaydı demişti.. O kadar dengesiz bir kadın..ha bu arada çocupu olmadı eltimin 8 tüp bebek denedi sonuç hep negatif...zaten 46 yaşına girdi..Kaynanam onun olmadığı için beni baskılıyor hep bir çocuk daha yap erkek çocuk olsun ailede falan diye..
Size tavsiyem bu günlerin geçici olduğunu unutmayın varsa imkanınız psikolojik destek alın..ve bu günlerde yanlız bırakıldığınızı asla unutmayın.yaşadıklarınızdan ders çıkartıp insanlara ona göre davranın

X