Tek suçum kız olarak doğmam mı?

Suçumuz kadın olmakmiş maalesef. Ben de babam konusunda değil, annem konusunda aynı dertten müzdaribim manevi anlamda. Ailelerinden gördükleri duzeni bize de dayatiyorlar maalesef ne denir ki? Hatti değiştirip kirildiginizi da gosterin derim.

Ya böyle konularda bazı yorumlar “yapmak zorunda değiller herkes her şeyini kendi alsın yapsın mecburlar diye yazılı kural mı var” diyor tamam çok modern çok bireyci bir yaklaşım eyvallah.
Ama erkek evlada kat kat yardımlar yapılırken gayet çoğulcu bir yaklaşım,gelenek görenek,toplumsal alışkanlık...ee hani mantıkla bakıyorduk hani 18 yaşını aşan kimse maddi ve hatta manevi olarak tek bir şey beklememeliydi?
Sevgili konu sahibi bence de ailenize kırıldığınızı biraz belli etmelisiniz.meseleye maddi değil manevi bir adaletsizliklerinden örnekleyerek girerseniz daha iyi anlarlar savunmaya geçmezler inşallah.elbette anne baba hakları var üzerinizde elbette kırmak istemiyorsunuz.ama sizin de evlat olarak onlar üstünde hakkınız var en birincisi: adillik

Merhaba hanimlar. Elestirilerinize de acigim vereceginiz akla da. Simdiden tesekkür ediyorum hepinize. Biz 3 kardesiz. Bir kardesim ufak henüz. Engelli. Digeri benden kücük ama üniden mezun oldu calisiyor. Ben yillardir süren çabam sonucunda iyi bir puan aldim ama henüz atanmadim beklemedeyim. Insallah atanacagim diye düşünüyorum. Zaten atanamazsam da bir ise girip calisacagim artik.
Ben üniversiteyi ailesinin yaninda okuyan bir kizdim. Devlet üniversitesiydi zaten. Öğrenim kredisi de aldim. Aileme yük olmadim hic. Ozel ders de veriyordum. Kendime yetiyordum. Bu arada ben borc altina girmekten oldum olasi korkan bir insanim. Öğrenim kredisini hic almak istememistim. Babam ben öderim sen al dedi. Oysa ben yol parasi versen yeter evden yanima yemek alirim o sekilde okurum bile demistim. O öyle deyip israr edince aldim. Kardesim ise sehir disinda okudu. Yurtta kalmak istemedi. Ev tuttular. Kirasi faturalari ihtiyaclari derken her ay yüklü miktar para gönderdiler. Orada yapamadi burda özel bir üniversiteye geciş yapti. Onun ücretlerini de ödediler.
Ben evlendim. Babam hemen öğrenim kredini ödeyin diye bize devretti işi. Ben de ses etmedim. Taksitle ödemeye basladik. Ama tek maas. Kira.. zor oldu elbette. Yine de dedim ki ben kocaman kadinim artik onlara yük olamam. Babam yatak odasi takimimi alacakti. 3 bin tl maksimum dedi. Birsey diyemedim. Hatta durumlari sıkışık demek ki diye 2 bin tlye inanilmaz dandik bir takim aldim. Suan dökülüyor daha 2 yillik takim. Kardesim de evlenecek yakinda. En kaliteli mobilyalara bakiliyor. Herseyin en iyisi seciliyor...
Ben evlenince kimse gel kizim su dairemizi de bosaltip seni oturtalim demedi. Beklemedim de. Ama kardesim oturmuyor diye küsüyorlar şuanda.
Daha cok var. Yani ne yazayim bilmiyorum. Annem ve babam. Ikisini de seviyorum. Ama yaptiklari bu ayrimcilik beni çok fazla üzüyor artik. Babamin suanda elinde fazladan 3 dairesi var. Borclari da var ama elindeki dairelerin birini satsa yarisiyla öder borcunu. Her neyse benim kimseden beklentim kalmadi artik. Ama bugün bir olay beni çok üzdü.
Benim kullandigim hat babamin uzerine kayitli. Yillardir kullaniyorum. Eskiden faturasizdi. Evlenmeden 2 hafta önce bana birden mesajlar geldi faturali hatta gecis yaptiniz diye. Meger babam gecirmis. Ortak aile tarifesine dahil etmis beni. (Bu arada o yasima kadar kendim hallettim telefon harcamalarimi. Oysa kardesimin faturalarini her ay ödedi babam) Neden gecirdin faturaliya diye sordum. Aile tarifesi iste kullaniriz dedi. Peki dedim. Bir ay cok gelmisti fatura. Beni aradi dedi sen cik aile tarifesinden. Ben harcamadim eminim ama tamam dedim. Sonra aradi cikma falan dedi. Kirildim ama neyse hadi dedim. Bugünlerde de hep aklimda yeni hat almak vardi. Gecen ay 3. Asilama tedavim basarisiz oldu. Tüp bebege gececegiz. Moralim bozuktu baya. Ben sanirim biraz fazla harcadim interneti. 27 tl fazla gelmis. Onu veririm diye düşünüyordum anneme. Ki beni 3 haftadir aramayan babam aradi. Cik sen aile hattindan dedi kizar gibi. Peki dedim. O an hatti hemen kiracaktim. Cikip yenisini alacaktim. Ama dedim acaba bu da mi saygisizlik olur onlara karsi. Anî bir tepki vermek istemedim. Ama saatlerdir agliyorum. Kardesim babamin arabasini alir gezer tozar mazotu bitirir babam sesini cikarmaz. 27 tl be. Onun icin bana böyle davranmasi reva mi:KK43: cok cok üzgünüm. Asiri üzgünüm. Evet bnde de hata var. Ilk yasanan olaydan sonra hemen cikmaliydim aile tarifesinden. Ama annem ve kardesim de sacmalama neden cikiyorsun deyip durdular. Ben de kaldim.
Hayir kardesime yapsinlar gözüm yok. Ama bana gelince neden yok anlamiyorum. Ben evlat degil miyim ki

Ay içim şişti.. Sen de sesini hiç çıkarmamışsın bu kadar haksızlığa..

Ailen elinden gelen herşeyi yapmış keşke herkesin ebeveynleri böyle olsa,çevremde kendimde dahil o kadar ailesinden şikayetçi,kanlı bıçaklı olanlar var ki neler neler.
Bu kadar ufak tefek şeyleri kafana takma bence gayet iyi bir yaşantın var değerini bil.

X