tekme sağlık belirtisi

E

EU1

Ziyaretçi
Anne karnındaki bebeğin attığı tekmeler, sağlıklı olup olmadığı konusunda da ipucu veriyor. Gelişmiş tıbbi tetkiklerin yanı sıra, bebeğin yaptığı hareketler bebeğin sağlığı ile ilgili önemli bilgiler veriyor. Ege Doğumevi Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Doç. Dr. Cüneyt Taner, “Anne karnındaki bebek günde en az 20 harekette bulunuyorsa sağlıklıdır” dedi.
Taner, “Bebek hareketleri özellikle hamileliğin son aylarında büyük önem kazanıyor. Amnion sıvısı (bebeğin içerisinde yüzdüğü sıvı) azaldığında veya anneden yeterli oksijen alınamadığında, bebek hareketlerinde azalma olur. Bu yüzden anne tarafından bebek hareketleri dikkatlice izlenmeli, bir azalma saptandığında mutlaka bir doktora başvurulmalıdır” uyarısında bulundu. Taner, “Anne karnındaki bebek 20-75 dakika aralıklarla uykuya dalar. Daha sonra uyanır, hareket eder ve tekrar uykuya dalar. Bir anlamda anneye sinyal verir. Günde 20 hareket tespit edilmesi bebeğin anne karnında sağlıklı olduğunu gösterir” dedi.
Bebek hareketleri anne karnında hamileliğin 2. ayında (8. hafta) başlıyor. Ancak anne, bunları ancak 5. aydan itibaren hissedebiliyor.

20 tekmeyle kalsak iyi sabaha kadar tekmeliyor bir ara gece uyuyor o da 2 saat beni uyandırıyor yine hadi bakalım nöbet tut sabaha kadar :)

Ne güzel ya ilk eğitim ve temas anne karnında başlıyo yani :)

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığı konusunda, gelişmiş tıbbi tetkiklerin yanı sıra bazı belirtilerin de ipucu olabileceği bildirildi. Ege Doğumevi Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Doç. Dr. Cüneyt Taner, anne karnındaki bebeğin yaptığı hareketlerin bebeğin sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdiğini ifade ederek, "Anne karnındaki bebek günde en az 20 harekette bulunuyorsa sağlıklıdır" dedi. Taner, bebek hareketlerinin bebeğin sağlığı açısından kendilerine birçok ipucu verdiğini belirterek şunları söyledi:

"Bebek hareketleri özellikle hamileliğin son aylarında büyük önem kazanıyor. Amnion sıvısı (bebeğin içerisinde yüzdüğü sıvı) azaldığında veya anneden yeterli oksijen alınamadığında, bebek hareketlerinde azalma olur. Bu yüzden anne tarafından bebek hareketleri dikkatlice izlenmeli, bir azalma saptandığında mutlaka bir doktora başvurulmalıdır."

Bebek hareketlerinin anne karnında hamileliğin 2. ayında (8. hafta) başladığına, bu hareketlerin anne adayları tarafından 5. aydan itibaren hissedildiğine dikkati çeken Doç. Dr. Taner, hareketlerin aynı zamanda bebeğin yaşadığını ve sağlıklı olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. Taner, şu bilgileri verdi:

"Anne karnındaki bebek 20-75 dakika aralıklarla uykuya dalar. Daha sonra uyanır hareket eder ve tekrar uykuya dalar. Bir anlamda anneye sinyal verir. Günde 20 hareket tespit edilmesi bebeğin anne karnında sağlıklı olduğunu gösterir."

paylaşımın içinb saol canım..
aklımda bulunsun.. değerli bilgiler bunlar..
emeğine sağlık..

çok güzel bir bilgi canım çok teşekkür ederiz.artık herzaman dikkat edeceğim...benim kızım günde 20 kereden fazla hareket ediyo bazende 20ye yakın oluyo demekki bebişim sağlıklı:dance:

verdiğin bilgi için teşekkürler canım...benim yaramaz günde en az 100 tekme 10 yumruk 5 kafa bide ısırık atıyor...valla sallamıyorum bu kadar yaramaz bi çocuk...demekki benimki sağlıklımı sağlıklı..

verdiğin bilgi için teşekkürler canım...benim yaramaz günde en az 100 tekme 10 yumruk 5 kafa bide ısırık atıyor...valla sallamıyorum bu kadar yaramaz bi çocuk...demekki benimki sağlıklımı sağlıklı..

aynen canım benimki de öyle iç organlarım yediği darbelerden inş sağlam kalırrr
bi de titretme hareketi var çok komik kız olsa dansöz olacak diyeceğim ama erkek, erkek adam da bu kadar titretir mi yaaa
bi de benim büyük oğlumda anne karnında çok hareketliydi tekmeler, yumruklar, itmeler falan çok canımı yakıyordu şmdi 5 yaşında hala aynı aktiflikte devam ediyor,bir saniye oturmaz, yani annne karnında nasılsa doğduktan sonra da öyle hareketli oluyorlar galiba
yani işin özü yandıkkk bir hiperaktif daha geliyor

aynen canım benimki de öyle iç organlarım yediği darbelerden inş sağlam kalırrr
bi de titretme hareketi var çok komik kız olsa dansöz olacak diyeceğim ama erkek, erkek adam da bu kadar titretir mi yaaa
bi de benim büyük oğlumda anne karnında çok hareketliydi tekmeler, yumruklar, itmeler falan çok canımı yakıyordu şmdi 5 yaşında hala aynı aktiflikte devam ediyor,bir saniye oturmaz, yani annne karnında nasılsa doğduktan sonra da öyle hareketli oluyorlar galiba
yani işin özü yandıkkk bir hiperaktif daha geliyor

sorma valla bunlar doğmadan böylede doğunca nasıl olurlar bilemiyorum...dediğin gibi bi de titretme hareketi varki ne o dansözmü olcan diyorum..anlamıyorum o bedeniyle daracık alanda göbeğimi kare,üçgen,silindir vs..gibi şekillere nasıl sokuyor..bazende sanırsam ısırıyor gerçi dişi yok ama:)))yoksa bi insanın canı bu kadar yanarmı...

kasım annelerinin yaşadıkları hemen hemen aynı sanırım benim oğlumda tek kale maç yapıyor içeride :) dalgalı denizler gibiyiz karnımız çoğu zaman engebeli :)

aynen kızlar yaa dışardan da belli oluyor çok fazla biriyle konuşurken karnımı kapatıyorum belli olmasın diyee

doğunca çok tatlı oluyolar cnmmmmm...şeker şey bunlarrrr..bezini bağlarken bağlama diye tepiştiriyoooo yatağa koyduğunda kucağına al diye eller ayalklar kollar dört yandan tepişiyo..gece üstünü örtersin tepişir açılır üstüçböle geçiyo günler yaniiii...az kalmış sizindeeeeee

benimki de bu aralar gerınıyor galıba,ayakları sag kaburgamın altında bazen canım yanıyor.canım bebegım benım ya,prensesım benım,yerım ben onun ayaklarını.

Canım bebeğim benim, canımı çok fazta acıtmıyor ama sürekli bi engebe oluyor göbeğimde...:)) bilirsiniz nasıl olduğunu...çoğunlukla ayakları benim de sağ kaburgamın aldında. bazen topuk ya da dirsek olsa gerek sivri bişiy çıkıveriyor karnımda, dokunduğum zaman da hemen aşağı çekiyor...:) yaramazım benim. annesinin tatlı kuzusu. öpüp koklamak istiyorum çook..

X