Televizyon cok seyreden ve az seyreden cocuklarin cizdikleri insan resimleri..

Fahriye

Guru
Kayıtlı Üye
15 Mart 2007
285
23
Televizyon cok seyreden ve az seyreden cocuklarin cizdikleri insan resimleri..

Bu brosürü, oglumu götürdügüm, rehabilitasyon merkezinden aldim ve sizlerle paylasmak istedim.


2004 ve 2005 yillarinda, cocuklarin zihinsel gelisimlerini incelemek icin, 1900 okul öncesi cocuga, bir insan resmi cizmeleri istenmis ve asagidaki gibi, günde 1 saat kadar TV seyreden cocuklar insanlarin sac-ayak-ellerini ve giyim olarak herseylerini ayrintili cizmisler.

Fakat, 3 saat ve daha fazla TV seyreden cocuklar ise kafa-gövde-kol ve bacaklari birer cizgiden ibaret resimleyip, ayrintilara girmemisler bile...


print0022gh9.jpg
 

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
2.785
184
CADIARZUbenimki 3 saatten çok daha az izliyor ama genede çizimi aynen bu şekilde(scan çalışsaydı koyacaktım.)
12op6.png
 

zerrinn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2007
773
4
gerçekten doğru ben de bir tv proğramında izlemiştim bu konuyu cocukların tv hayal dünyasını olunlu yönden etkileyip yanlız konusmayan üretmeyen bir toplum haline getiriyomuş tabi fazlası herseyde olduyu gibi zarar
 

mahmure87

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2007
157
1
tv gercekten çok çekici bir icat gercekten. 8 aylık yeğenim bile hemen açık tvyi fark ediyor ve ona bakarken baska hiçbir seyle ilgilenmiyor. biz onun yanında tv açmamaya çalışıyoruz, onu tvden uzaklastırıyoruz. tv izlemek otistikliğe (doğru mu yazdım bilmiyorum) de neden olabiliyormuş. ilerde bol bol izlerler nasılsa, bebekken izlemelerine hç gerek yok bence.
 

yxuxrexgxim rehin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2007
100
0
benim kızım 3 saatten fazla izlemiyo ama yinede hayal gücü az resimleride bunlara hiç benzemiyo yani biraz alttaki resimden birazda üstteki resimlerin karışımı
 

Fahriye

Guru
Kayıtlı Üye
15 Mart 2007
285
23
tv gercekten çok çekici bir icat gercekten. 8 aylık yeğenim bile hemen açık tvyi fark ediyor ve ona bakarken baska hiçbir seyle ilgilenmiyor. biz onun yanında tv açmamaya çalışıyoruz, onu tvden uzaklastırıyoruz. tv izlemek otistikliğe (doğru mu yazdım bilmiyorum) de neden olabiliyormuş. ilerde bol bol izlerler nasılsa, bebekken izlemelerine hç gerek yok bence.
Otizm: sözel (konuşma) ve sözel olmayan iletişim (jest, mimik, beden dili), sosyal etkileşim, yaratıcılık ve sembolizasyona dayalı oyunlarda yetersizlikler; takıntılı, tekrarlayan davranış örüntüleriyle tanımlanan bir nörogelişimsel bozukluktur.


OTİZM VE TELEVİZYON

A.Rıza Doğan
Sosyal Hizmet Uzmanı


Hayatımızda büyük bir yer tutan televizyonun insanlar üzerinde olumlu olumsuz bir çok etkisi bulunmaktadır. Son dönemlerde yapılan araştırmalar ülkemizin televizyon izlemede dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer aldığını göstermektedir. Televizyonun insanlar üzerindeki etkisine bakıldığında, çocukları daha fazla etkilediği görülmektedir. Bu yazıda öncelikli olarak televizyonun otistik çocuklar üzerindeki etkisine bakılacaktır.
Otizm, bireyin dış dünyanın gerçeklerinden uzaklaşıp kendine özgü iç dünya yaratması durumudur. Otizm kısaca Sosyal etkileşimdeki yetersizlik, iletişimdeki eksiklik ve çeşitli takıntılarla kendini gösterir.
Otizmin ortaya çıkma sıklığı 30 aydan önce olmaktadır.0-3 yaş psiko-sosyal anlamda çocukların bir çok kazanımının olduğu dönemdir. Bu dönemde oluşabilecek bir problem çocuğun ileriki yaşamını da olumsuz etkileyecektir.

Otistik çocuğu olan aileler genellikle televizyon karşısındaki çocuklarını şu cümlelerle anlatmaktadırlar:

  • “Televizyon karşısında saatlerini geçiriyor televizyon seyrederken davul çalsa bile dönüp bakmıyor”,
  • “Adeta televizyonun içine girerek izliyor” ,
  • “Özellikle reklamlara ve kliplere karşı aşırı ilgisi var başka odada olsa bile bunların sesini duyduğu anda koşup gelerek izliyor”,
  • “İzlediği programı kapattığımızda öfke nöbetleri geçirecek derecede tepki veriyor” ,
  • “Bizimle konuşmuyor ama reklam ve şarkı repliklerini saatlerce kendi kendine mırıldanıyor”

Otistik bireyleri tanıyanlar bu serzenişleri eminim bilirler. Peki otistik çocuklar neden televizyon karşısında saatlerini geçirirler ve bundan hoşnutturlar.
Kimi çocuklar televizyon karşısında ailelerinin zorunluluklarından (anne babanın çalışması, çocuğun fiziksel bir rahatsızlığı, anne babanın ev ile ilgili sorumlulukları vb.) dolayı fazla zaman geçirirler. Ayrıca televizyon karşısında zaman geçiren çocuğun uslu durup aileyi uğraştırmaması, ailenin çocuğa yanlış model olması da çocukların televizyon karşısında zaman geçirmesini artırmaktadır. Bu dönemde çocuğun çevresini model alıp konuşmayı öğrenmesi,sosyalleşmesi gerekirken televizyon karşısında saatler geçiren çocukta konuşmada gecikmeler, sosyal etkileşimde problemler görülebilmektedir. Bunun bir nedeni televizyon seyretmenin, pasif bir etkinlik olması ve çok fazla dikkat gerektirmediği için çocuğun sosyalleşmesinde ve ifade edici dilinde problemlere sebep olabilmesidir.Televizyon yalnız görsel algıya hitap eden doğası gereği, beynin sağ yarım küresindeki dille ilgili bölgenin gelişimini engellemektedir. Aşırı uyarıcı öğelerle donatılmış programlar (çocuk programları, klipler, reklamlar) beynin birkaç dikkat bölgesini etkileyecek şekilde ayarlanmıştır. Çocuk uzun süre televizyon seyredip bu aşırı uyaranlara alıştığında, hafif uyaranlara dikkatini vermemekte bu nedenle böylesi programlar, onun oyunlarda ve sosyal ilişkilerinde özgürce beynini kullanmasını engellemektedir.

“Televizyon otizme neden olur mu?”

Televizyonun otizme neden olduğu konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bazı otizm belirtilerini artırdığı söylenebilir. Televizyonun diğer bir olumsuz yanı ise verilen eğitimi bazı noktalarda olumsuz etkilemesidir. Örneğin iletişimi artırılmaya çalışılan bireyin televizyonun karşısında saatlerce zaman geçirmesi verilen eğitimi de olumsuz etkileyip bireyin öğrenmesini de yavaşlatacaktır.
Televizyonun otistik ve otistik belirtiler gösteren çocukları sosyal etkileşim ve dil ile ilgili alanlarda olumsuz etkilediği görülmektedir.Televizyon karşısında saatler geçiren çocuğun aldığı eğitimde de bazı noktalar olumsuz etkilenmektedir.

ÖNERİLER:

• Amerikan Pediatri birliği yapılan çalışmaları temel alarak yıllık yayınladığı tavsiye ve önerilerde 0-2 yaş arası çocuklarına tv izletilmemesini öneriyor. Bu dönemde çocuğunun iletişimini artırmak gerekiyor. Otizm 3 yaşından önce ortaya çıktığı için bu dönemde çocuğa televizyon seyrettirilmemelidir. 3 yaşından sonra otizm belirtileri gösteren çocuklara bir saatten daha az televizyon seyrettirilebilir.
• Otistik çocuk televizyon karşısına oturtulup televizyon ile baş başa bırakılmamalıdır. Aile çocuk ile birlikte çocuğun algılama düzeyine uygun programlar izlemelidir. İzlenilen program ile ilgili çocuğa bilgi verilmeli ve çocuğun çevresinden kişiler ile iletişiminin devam etmesi sağlanmalıdır.
• Bazı otistik çocuklar belirli cd’leri defalarca izleyerek cd’nin her karesini ezberleyecek duruma gelirler. Bu durum otistik çocuğun rutine alışmasını sağlayacaktır. Hep aynı cd.’ler yerine farklı cd’ler izletilerek bu rutin davranışların önüne geçilebilir.
• Seçilecek programların çocuğun psiko – sosyal durumuna uygun olmasına özen gösterilmelidir.
• Aile televizyon izleme ile ilgili çocuğa örnek olmalı ve zamanının büyük bölümünü televizyon karşısında geçirmemelidir.
• Özellikle bakıcıya bırakılan otistik çocuğun saatlerini televizyon başında geçirmemesi için bakıcı bilgilendirilmelidir. Çocuk ile birlikte yapılabilecek etkinlikler gösterilerek model olunmalıdır.
• Anne – baba otistik çocuk ile iletişimi artıracak oyunlar oynamalıdır.
• Çocuğun dikkatini çekecek bol resimli hikayeler okunmalıdır.
• Çocuğun boş zamanlarını daha iyi değerlendirmesi için oyun hamuru, Pazıllar, boyamalar vb. oyunlar oynanmalıdır..
Çocuğuyla ilgili en ufak bir şüphe bile duyan aileler mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır.

KAYNAKÇA:

1. Öztürk, Orhan. “Ruh Sağlığı ve Bozuklukları.” Ankara:HYB Yayınları,1997.
2. www.annecocuk.com
3. YAVUZER, Haluk. “Çocuğu Tanımak Ve Anlamak.” Dördüncü Basım. Remzi Kitapevi,Ocak 2004.
 

burbuk

Guru
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2007
6.614
11.296
CADIARZUbenimki 3 saatten çok daha az izliyor ama genede çizimi aynen bu şekilde(scan çalışsaydı koyacaktım.)
12op6.png

şok şok şokkk, canavar benim kızımda 3 yaşındayken aynen senin bebişin gibi çiziyordu şimdi 4 yaşında ve gene aynı senin bebiş gibi çiziyor, yoksa bu yaşlarda çocuklar böylemi algılayıp çiziyorlar inan bu kadar benzerlik olmaz
 

ebrusu_22

Guru
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2007
216
19
yaw desene bendede aynen 3 saatten fazla seyredermişim bende cinali çiziyorum 32 yaşındayımmmm hala ayıb bana yawwww:)
 

husel

er:)
Kayıtlı Üye
16 Temmuz 2007
1.850
18
44
kızlar ya bu çok hassas bir konu cidden maalesef bende tv karşısında bebek büyüttüm ve şimdi çekiyorum sorunları
kızım hala düzgün konuşmuyor hatta hiç konuşmuyordu 2 aydır televizyon izletmemeye çalışıyoruz
hiç izletmemek mümkün değil denedik çocuk nerdeyse depresyona girdi
azalttık epey artık 2-3 kelimelik basit cümlelerlede olsa konuşuyor şükür
fahriyecim yaşadıklarını az çok anlayabiliyorum epey sorun yaşadık bizde iletişim nedeniyle otistik bir çocuğa sahip olduğuma inanmıştım epeyce ama hızlı bir gelişim sürecine girdik şükür
2 ayiçinde aldığı yol süper cidden
iletişimi insanlarla ilişkileri falan çok gelişti kızımın artık
 

Setrinisa

Dert etme, dua et...
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2008
1.647
91
özellikle reklamları izleyen çocuklar hızlı değişen görüntüleri ilişkilendiremiyo
buda bilincinde sorunlara neden oluyo....
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2430 gün geçti.

esin58

2 kız anasi:)
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2008
1.895
6
tv nin olumsuz etkilerine hepimiz hemfikiriz arkadaslar
ama benimde kızım tv izliyor ama sadece reklamları ve kilpleri çok seviyor kızım 14 aylık
ama çevresiyle ve kendisiyle uyumu gayet iyi tvye bakarken ismini söylesek hemen bize döner bakar
ayrıca dede baba detir(getir)gel gel hayıyy(hayır)ve bunun gibi bircok kelime söyleyebiliyor ayrıca hemen hemen herşeyi anlayıp yapıyor çok uslu bir kızım var
sanırım birazda tvye kabahat bulmamak lazım evet çocugunuzu onun karşısına endeksleyip siz işlerinizi saatlerce yapmak için ugraş verirseniz sanirim burda birazda annelere görev düşüyor
benim kızım tv izliyor ama günün yarısından fazlsini oyun oynayarak geçiriyoruz
anne ve babanin ilgisi çocugun zeka ve dil gelişimi için çok faydali bunları hepimiz biliyoruz
çocuk büyütmek emek ugraş ve çaba istiyor ilerisi için daha çok çaba sarfetmektense şimdi gereken ilgiyi göstermek gerekir diye düşünüyorum
 

Kircicegi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2008
119
0
40
benim kizimda üc yasinda ama resim yapmayi cok seviyor ve cok güzel resim yapiyor ev yapiyor camli neli, insanlar yapiyor ellerini ayaklarini agzini burnunu asla unutmaz araba yapar kagitlari makasla kirpar kirpar sekilli kagitlar yapar ama tv seyreder ve 1 saatide gecebiliyo evde oldugu günlerde.Ama biz kesinlikle onunla hergün oturup resimler yapariz, saklambacta oynariz, her aksam kitap okuruz,hamur yogorup biseyler yapariz pisirir yeriz bu bence neyle alakali anne baba ne kadar ilgili cocukla asil ögrenmesi gerekenleri tvden ögrensin diye beklenirse tabiki o cocuk geride kalir, hem bide bunu yazan insanlarda evde oldugunda tv bakmiyormu o yillardir bizim hayatimizda yenimi farkina vardiniz ... tv evinde varsa yasaklaman da zaten cok sacma göster ama elletme gibi bisey bu :1closedeyes:
 

sude0616

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2009
1.070
136
kizlar benim kizim 4 yasinda burda gidebilecegi pek biyer olmadigi icin benle oynamak ve tv seyretmekten baska bi zevki yok tabi bide en buyuk zevki resim cizmek cok tv izlemesine ragmen yaptigi resimler mukemmel mesela insan figuru saclari elbisesi elbisesinde desenler ayakkabilari kolyesi eger erkekse dik dik saclari pantolonu ,eger manzara resmiyse gunes cicekler evl evin merdiveni uzakta ucan kuslar inanin hepsini harika ciziyor gunde 2 saat krese gidiyor ogretmeni cagirip ne kadar yetekli oldugunun farkindamisiniz dedi yemin ederim 1.5 yasinda kalem tuttu hemde oyle sallama cinsinden degil buyuklerin tuttugu gibi mukemmel konusuyor bilmedigi cumle yok yani bunun tvyle alakasi yok.yetenek isi bence .elbette tv nin fazlasi zararli ama resimle bi alakasi oldugunu hic ama hic dusunmuyorum
 

sude0616

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2009
1.070
136
illa bun u izlemeyeceksin demekte bence cok sacma elbette saatlerce vaktini harcamamali ama tvde cok guzel programlarda var benim kizim bi tv kanalinda caillo diye bi karakter var ona bayiliyor ondan cok sey ogrendi ve internette baby tv sitesi var tamamen ingilizce orda sesli oyunlar oynuyor zaten ingilterede yasiyoruz yeni geldik ama pek cok cumle ogrendi yani yeri geldiginde teknolojidende yardim alinmali bence tabi abartmayarak]