Ten rengi çingenelik aşağılanmak ırkçılığa hayır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ulkede bir cok insan buğday tenli, insanlar severken çingene seni diye sevebiliyor. Renkten milletlige ayrilmak cok değişik, bana biraz sizin ten renginizi sevmediğinizden dolayı alınıyorsunuz gibi geldi. Ben trakyada oturuyorum, romanlar var onlarin teni esmerden tenden de farkli yani farki belli oluyor. Birde yapisal mi bilmiyorum ama yüz sekilleri hemen hemen aynı belli oluyor. Ben beyaz tenliyim ama banada çingene derlerdi yani yaramaz, sevimlilik anlamında bu kadar buyutmeyin, karşıdaki insana direk cingene değil demenizde tuhaf roman olmadığınızı ailesi biliyordur.

Bu arada; memleketimde roman vatandaşları çoktur hatta annemin birçok öğrencisi romandı ve bazıları gerçekten çok güzel oluyorlar.

Neden ten renginizden , geldiğiniz yerden , memleketinizden bu kadar utanıyorsunuz. Onlar arnavut olduğunu saklıyormu ki , sen macir olduğunu saklıyorsun. Irkçı değilim diyorsun ama kendi rengine bile öfkelisin. Beyazlık çok matah bişeymiş gibi ballandırmışsın. İlk önce kendinle barış. Koca kadın kızını çingene diye sevse ne olur ayrıca. Ben çocukları zilli , çirkin ördeğim gibi laflarla severim yerdiğim için değil gerçekten severim yani. Kendine bu kötülüğü yapma

Ya çingene lafına neden alındın bu kadar?

Ben kendi yeğenlerimi severken de çingene diye severim :) Samimiyettir bana göre.
Canınız sıkılıyor heralde, kafayı takacak, kendine dert etmeye yer arıyor gibisin. :)

İyi geceler kardeşler.
. Burada beni anlayacak bir sürü insan vardır eminim. Ben ırkçı değilim ırkçılığı sevmem. arnavutLara gelin geldim. kendim arnavut değilim.
Dedemlerin her ikisi de Bulgaristandan göçmüşler yıllar önce.
Babam bildiğin esmer annem beyaz tenlidir. Ben de ikisinin karışımı buğday tenliyim.

Ten rengimizi seçemiyoruz beyaz tenli olmak isterdim en azından kürt müsün macır mısın köylü müsün diye sormazlardı insanlar. Yıllar önce iş görüşmesine gittim adam doğulu musun diye sordu.Bence beyaz ten daha güzel nur yüzlü gibi oluyorsun. Soluk gözükmüyorsun.
👍
Eşim bildiğin esmer Gel gelelim kızım, babannesi ve anneannesi gibi beyaz tenli. 😍😘

yeşil gözlüyüm koyu kahve saçlıyım buğday tenliyim. Bir keresinde kaynanam yüzün sapsarı hasta mısın demişti. Halbuki hiç bir şeyim yok normal halim.
Yani p. atak yüzünden kullandıgım ilaç kilo da aldırdı. 15 yaşındaki güzelliğim yok bundan da eminim ☹
Ne yapalım eskisi gibi kalamıyoruz .
İnsan evlenince bir de çocuk olunca değişebiliyor. Evlendiğimde 55 kiloydum şuan 68.
Boyum var çok kilolu durmuyorum ama kilom yüzüme gidiyor. Gıdım var. Neyse

Ten rengim beyaz desen değil esmer desen değil. Sarı benizli derler ya öyleyim.
Kürt olsam ne olck laz olsam ne olacak hepimiz insan değil miyiz.

Ev hanımıyım 20 aylık evladım var. Eşimin babasının evınde oturuyoruz. Alt katlarda eşimin amcaları oturuyor. Amcalarda sıkıntı yok adamlar ne karışacak. Her şeyi karıları yapiyor. Dün akşam 2 yengesi oturmaya geldiler bunlar biri 50 yaşında diğeri 67 çay demledim içtiler falan bizim düğün cd sini izlememişlerdi izlediler
Eşimin yengesi kızıma dediki gülerek "ÇİNGENE "
Ben bir tuhaf oldum bizde çingenelik YOK.
Çingene değiliz. !!
Bende "yenge o nasıl laf çingene değiliz biz ki kızım çingene olsun" dedim
Benim kızım Arnavut dedim bozmadan.
Diğer yengesi de "KARIŞIK" dedi.
Ne yani çingene arnavut karışımı mı benim kızım ? Ne demek istiyorsunuz siz?

Neden öyle dedin yenge?
dedim
Nazar değmesin diye kızıma ÇİNGENE demişmiş.
Sizin evladınıza çingene denilirse ne tepki verirdiniz.?

23.30 a kadar oturdular. Gitmek bilmediler. Ben mesafe koymak istiyorum ama onlar koymuyor.
Geçen gün annemler geldi.
Yine yengesi diyor ki annenler geldi çok oturmadılar diyor. Sizene ya sizene.

Kaynanam der ki "deli gibi yalnız olunur mu" Yalnızlık Allaha mahsus"

"Öyle davran ki annesi nasıl güzel yetiştirmiş desinler " diyor.
Ben güzel davranıyorum da insanlar kulp buluyor

Ne kadar az insan o kadar çok huzur.
Eşimin babasının evi de olsa ben kayınpederimin akrabalarıyla görüşmek zorunda değilim ki yüz verince astarını istiyorlar.
Dedikoduyu çok severler hep insanlar hakkında konuşurlar.
Ne yemek yaptığımı sorarlar nereye gittiğimizi sorarlar. Nerden geldiğimizi sorarlar.
Markete giderken bile nereye gidiyorsun derler

Eşimle gezmeye gidecektik bir pazar günüydü. Yengesi "nereye? Diye sordu Bende hava güzel çocuğumu gezdiricem deyince, yanındaki eltisine " onlar gezerler " dedi .
Ben de genciz biz daha bırakın gezelim anlamında birşey dedim gülerek.
bu diyalog benim hiç bir şeyim değil eşimin amcasının karısı ile geçti.

Ben sonuçta gelinim beni 6 yıldır tanıyorlar arnavut olmadıgımı da biliyorlar.
Arnavutlar macırları sevmez bilen bilir.
Macırım demedim ben onlara.
Yaşadığım şehrin yerlisi olduğumu söyledim.
Öyle bilsinler. Zaten doğma büyüme bu şehirdeyim

Ben mesafe den yanayımdır. Mesafe candır.
Şimdi ben bu ÇİNGENE lafına karşılık nasıl davranayım. ??
Ben sevmem öyle lafları.
Yüzüne açıkça söyleyeyim mi.

Kızıma çingene deniyorsa o zaman eşim arnavut olduğuna göre Çingene olan ben olmuyor muyum onun sözüne göre?
Ben selanik göçmeniyim,eşim kürt,annelerimiz köylü..kızım karmakarışık oluyor..ama bundan kime ne???
Çingene değiliz he olsam da çekinmeden söylerdim.. sen çok takma,hassas oldukça üzerine gelmeye çalışıyorlardır.

Arnavutlar kimseleri beğenmezler . Konunun ana fikri bu. Ten rengimden dolayı bana hasta mısın muamelesi de yapıldı. YOK ama ne gerek var böyle şeylere. İstisnalar hariç benım tanıdıgım arnavutlar çok ırkçı 👎
Irkçı olan sizsiniz bence. Aşağılık kompleksiniz var. Teninizden bile çekiniyorsunuz.

O sorunu zamanı gelince çözücez inşallah. Daha zamanı var. Bende bu eski binada oturmaya meraklı değilim canım. Zaten beyaz tenli bir kız cocuguna çingene denilmesi çok saçma.
Ben macırım desem adım macıra çıkacak.
Eşim macır olduğumu biliyor sülalesinin bilmesine gerek yok ki cnm
Hala beyaz ten derdindesin, çingene olup ta süt gibi olan çok insan var kendini kandırma istersen. Adın macir a çıkacak ne demek. Bu nasıl bir aşağılık kompleksidir. Sen kendinden ,geldiğin yerden utanırsan , seni sen yapan şeylere saygı duymazsan başkasından saygı bekleme .

kırılmayın ama kendi içinizde büyük kompleksleriniz var, o yüzden sanki sizinle muhatap olan herkes kötü bir şey söylüyor gibi algılıyorsunuz. önce kendinizle barışın kendinizi sevin. ten renginizde bir sıkıntı yok göçmen olmanızda da sıkıntı yok. başka bir yerden göç edenlere muhacir deniliyor yani bulgaristandan gelen ne kadar muhacir ise arnavutluktan gelenler de o kadar muhacir. ayrıca bebekleri çocukları nazar değmesin diye çirkin vb hitaplarla severler biraz fazla takıntı yapıyorsunuz gibi

İyi geceler kardeşler.
. Burada beni anlayacak bir sürü insan vardır eminim. Ben ırkçı değilim ırkçılığı sevmem. arnavutLara gelin geldim. kendim arnavut değilim.
Dedemlerin her ikisi de Bulgaristandan göçmüşler yıllar önce.
Babam bildiğin esmer annem beyaz tenlidir. Ben de ikisinin karışımı buğday tenliyim.

Ten rengimizi seçemiyoruz beyaz tenli olmak isterdim en azından kürt müsün macır mısın köylü müsün diye sormazlardı insanlar. Yıllar önce iş görüşmesine gittim adam doğulu musun diye sordu.Bence beyaz ten daha güzel nur yüzlü gibi oluyorsun. Soluk gözükmüyorsun.
👍
Eşim bildiğin esmer Gel gelelim kızım, babannesi ve anneannesi gibi beyaz tenli. 😍😘

yeşil gözlüyüm koyu kahve saçlıyım buğday tenliyim. Bir keresinde kaynanam yüzün sapsarı hasta mısın demişti. Halbuki hiç bir şeyim yok normal halim.
Yani p. atak yüzünden kullandıgım ilaç kilo da aldırdı. 15 yaşındaki güzelliğim yok bundan da eminim ☹
Ne yapalım eskisi gibi kalamıyoruz .
İnsan evlenince bir de çocuk olunca değişebiliyor. Evlendiğimde 55 kiloydum şuan 68.
Boyum var çok kilolu durmuyorum ama kilom yüzüme gidiyor. Gıdım var. Neyse

Ten rengim beyaz desen değil esmer desen değil. Sarı benizli derler ya öyleyim.
Kürt olsam ne olck laz olsam ne olacak hepimiz insan değil miyiz.

Ev hanımıyım 20 aylık evladım var. Eşimin babasının evınde oturuyoruz. Alt katlarda eşimin amcaları oturuyor. Amcalarda sıkıntı yok adamlar ne karışacak. Her şeyi karıları yapiyor. Dün akşam 2 yengesi oturmaya geldiler bunlar biri 50 yaşında diğeri 67 çay demledim içtiler falan bizim düğün cd sini izlememişlerdi izlediler
Eşimin yengesi kızıma dediki gülerek "ÇİNGENE "
Ben bir tuhaf oldum bizde çingenelik YOK.
Çingene değiliz. !!
Bende "yenge o nasıl laf çingene değiliz biz ki kızım çingene olsun" dedim
Benim kızım Arnavut dedim bozmadan.
Diğer yengesi de "KARIŞIK" dedi.
Ne yani çingene arnavut karışımı mı benim kızım ? Ne demek istiyorsunuz siz?

Neden öyle dedin yenge?
dedim
Nazar değmesin diye kızıma ÇİNGENE demişmiş.
Sizin evladınıza çingene denilirse ne tepki verirdiniz.?

23.30 a kadar oturdular. Gitmek bilmediler. Ben mesafe koymak istiyorum ama onlar koymuyor.
Geçen gün annemler geldi.
Yine yengesi diyor ki annenler geldi çok oturmadılar diyor. Sizene ya sizene.

Kaynanam der ki "deli gibi yalnız olunur mu" Yalnızlık Allaha mahsus"

"Öyle davran ki annesi nasıl güzel yetiştirmiş desinler " diyor.
Ben güzel davranıyorum da insanlar kulp buluyor

Ne kadar az insan o kadar çok huzur.
Eşimin babasının evi de olsa ben kayınpederimin akrabalarıyla görüşmek zorunda değilim ki yüz verince astarını istiyorlar.
Dedikoduyu çok severler hep insanlar hakkında konuşurlar.
Ne yemek yaptığımı sorarlar nereye gittiğimizi sorarlar. Nerden geldiğimizi sorarlar.
Markete giderken bile nereye gidiyorsun derler

Eşimle gezmeye gidecektik bir pazar günüydü. Yengesi "nereye? Diye sordu Bende hava güzel çocuğumu gezdiricem deyince, yanındaki eltisine " onlar gezerler " dedi .
Ben de genciz biz daha bırakın gezelim anlamında birşey dedim gülerek.
bu diyalog benim hiç bir şeyim değil eşimin amcasının karısı ile geçti.

Ben sonuçta gelinim beni 6 yıldır tanıyorlar arnavut olmadıgımı da biliyorlar.
Arnavutlar macırları sevmez bilen bilir.
Macırım demedim ben onlara.
Yaşadığım şehrin yerlisi olduğumu söyledim.
Öyle bilsinler. Zaten doğma büyüme bu şehirdeyim

Ben mesafe den yanayımdır. Mesafe candır.
Şimdi ben bu ÇİNGENE lafına karşılık nasıl davranayım. ??
Ben sevmem öyle lafları.
Yüzüne açıkça söyleyeyim mi.

Kızıma çingene deniyorsa o zaman eşim arnavut olduğuna göre Çingene olan ben olmuyor muyum onun sözüne göre?

Irkcilik vs hayir demissiniz
asil irkciligi siz yapmissiniz, okudugum en sacma sapan konu bu olabilir.
Kendi komplekslerinizi renge baglamak cok sacma ayrica.
Yani kiziniz beyaz tenli olunca kalpler konacak ne var? Allah bahtini iyi etsin bu kadar sekilci olmak cok kotu bisey.
bizde de nazar degmesin diye cocuga cirkin denir, guzel vs denmez.
Bu konuda kapanir ayrica

tamam da kanı karışık ne demek ne demek istediler

Hangimizin kani karisik degil ya?
Once siz su dusunce biciminizi degistirin.
Konuyu okudukca bildigin kuruluyorum, bu ne sacmalik boyle.
At miyiz kopek miyiz biz safkan irk ariyorsunuz?
O teyzeler cahil yasli, siz genc insansiniz, okul okumussunuzdur.
Safkan irk diye bisey mi kaldi? Hepimiz ortaya karisigiz.

arnavutlar neden "muhacir"leri sevmez anlamadım.. evet balkanlarda mevzu karışık.. biz batı trakyalıyız mesela ama arnavut veya boşnak çok çevremiz var kimse muhaciriz diye sevmemezlik etmedi.

ayrıca siz beyaz tenli olmayı üstünlük görürken başkalarının çingene demesine neden ayrımcılık diyorsunuz.

ben bembeyaz tenli bir insanım bir gün bile bir üstünlük hissetmedim.

Eşimin kuzeni roman olan bir bayanla evlendi. Koye gittiğimizde düğünlerini görmediğimiz için cd sini izlemek istedik. Birden herkeste bir kaş göz işaretlenmesi oldu. Eşimin kuzeni hasbam sanki kraliyet soyundan ya eşi roman havası oynuyor diye utanıp izletmiyormuş. Ben de ısrar ettim izlemek için. Hatta gidip isterken , kendine eş yaparken utanmamış da oyunundan mı utanıyor dedim ortalığa herkes sus pus. Cd izlerken de çok ama çok güzel oynadığını belirttim ki gerçekten güzel oynuyordu. Ahlaksız madem saklayacaksın madem utanacaksın o kişiyi nasıl hayat arkadaşı eş yapacaksın diye sormazlar mı adama. Sen kendinden utan o neden utansın.

Arnavutlar kimseleri beğenmezler . Konunun ana fikri bu. Ten rengimden dolayı bana hasta mısın muamelesi de yapıldı. YOK ama ne gerek var böyle şeylere. İstisnalar hariç benım tanıdıgım arnavutlar çok ırkçı 👎
siz de beğenmiyorsunuz! ten renginiziden dolayı kendinizi beğenmiyorsunuz, beyaz tenli çocuğa nasıl çingene denir diye çingeneyi beğenmiyorsunuz. ten renginize takıksınız. ben beyaz tenliyim bana da hasta mısın diye sorarlar makyajım yokken, hiç bana hasta muamelesi yapıldı diye karalar bağlamadım

Peki seni çingeneye benzetseler yükselmez misin? Çingene olmadıgın halde Evet çingeneyim mi dersin?

Çingene kelimesine neden yüksenilsin ki?
Size göre hakaret kelimesi bir ırktır hanımefendi. Asıl burada çingene veya roman olan üyeleri kırıyorsunuz.

Kavga yaratılan durumlarda "çingenelik yapma" diyenler var ama aslında yanlış bir kelime "çirkeflik yapma" denmesi gerekir. Bu vesileyle bunu da not düşelim. Lütfen dilimizi doğru şekilde kullanalım.

Bir kalkıp "bana karadenizli dediler hakaret ettiler?" dese kızar ve incinirim, çünkü ben köken olarak batı karadenizliyim. Bu da aynı hesap..

Buradan bakınca siz de ırkçı ve ayrımcı görünüyorsunuz. Benim kayınvalidem de ruh hastasıdır. Beyaz ten takıntılı :) ben de buğday tenliyim. Arada laf atar beyaz tenlilerin ne kadar güzel olduğuna dair. Benim üstün ırk, ten rengine göre sınıf belirleme takıntım olmadığı için buna takılmam. "deli heralde" der geçerim. Belli ki siz de takıntılısınız ki rahatsız olmuşsunuz.

Gelelim çingene mevzusuna. Bir toprak parçasına bel bağlamayıp göç eden ve her yerde yaşayabilen bir ırk neticede. Aborjin dese çocuğunuza alınır mıydınız? He bizim toplumumuzda esmer çocuklara da çingene denir, öyle sevilirler. Diyelim öyle, bu durumda esmer demeye çalışmıştır ki bu durumda bir sıkıntı yok. Farkında mısınız kızınızdam bahsederken "ananesi ve babaannesi gibi beyaz" deyip gülmüşsünüz. Ben ekran arkasından gördüm memnuniyetinizi. Hani o kadar belli oluyor.

Bu dünyada ayrımcılık ve ırkçılık kafatasçı olanların bu durumdan vazgeçmesi ile değil, kendini mağdur gören diğer ırkların mağdur olmadıklarını anlaması ile bitecektir. Ezilen aslında ezilmesini gerektiren bir durum olmaıdğını anlayıp buna gerçekten inandığında, ezenin eyleminin bir hükmü kalmayacaktır.

Siyahi bir çocuğa beyaz ve siyah bebek gösterip hangisi güzel diye sorduğunda İstisnasız beyazı göstermezse bu lanet anlayış biter. Siz de böyle şeylere takılıp alınmazsanız eş ailesinin cehaleti duvara çarpıp geri döner.

Geçenlerde bir toplulukta annemin sığır halası bir konuşma yaptı. Kendisi aşırı beyazdır. Annem de esmer. Yok abisi bunları birbirine benzetirmiş de ama anneme kara bu dermiş. Biri kara biri ak dermiş. Gülüyor bir de embesil anlatırken. "sen de haklısın tabi. İnsanın hayattaki tek vasfı teninin rengi olunca bununla övünüyor" dedim. Ortalık buz kesti. İtina ile beyaz tenini mora döndürdüm. Oturup bunu dert etmedim çünkü annemin ten rengi benim umurumda değil, hiç olmadı.

Buradan bakınca siz de ırkçı ve ayrımcı görünüyorsunuz. Benim kayınvalidem de ruh hastasıdır. Beyaz ten takıntılı :) ben de buğday tenliyim. Arada laf atar beyaz tenlilerin ne kadar güzel olduğuna dair. Benim üstün ırk, ten rengine göre sınıf belirleme takıntım olmadığı için buna takılmam. "deli heralde" der geçerim. Belli ki siz de takıntılısınız ki rahatsız olmuşsunuz.

Gelelim çingene mevzusuna. Bir toprak parçasına bel bağlamayıp göç eden ve her yerde yaşayabilen bir ırk neticede. Aborjin dese çocuğunuza alınır mıydınız? He bizim toplumumuzda esmer çocuklara da çingene denir, öyle sevilirler. Diyelim öyle, bu durumda esmer demeye çalışmıştır ki bu durumda bir sıkıntı yok. Farkında mısınız kızınızdam bahsederken "ananesi ve babaannesi gibi beyaz" deyip gülmüşsünüz. Ben ekran arkasından gördüm memnuniyetinizi. Hani o kadar belli oluyor.

Bu dünyada ayrımcılık ve ırkçılık kafatasçı olanların bu durumdan vazgeçmesi ile değil, kendini mağdur gören diğer ırkların mağdur olmadıklarını anlaması ile bitecektir. Ezilen aslında ezilmesini gerektiren bir durum olmaıdğını anlayıp buna gerçekten inandığında, ezenin eyleminin bir hükmü kalmayacaktır.

Siyahi bir çocuğa beyaz ve siyah bebek gösterip hangisi güzel diye sorduğunda İstisnasız beyazı göstermezse bu lanet anlayış biter. Siz de böyle şeylere takılıp alınmazsanız eş ailesinin cehaleti duvara çarpıp geri döner.

Geçenlerde bir toplulukta annemin sığır halası bir konuşma yaptı. Kendisi aşırı beyazdır. Annem de esmer. Yok abisi bunları birbirine benzetirmiş de ama anneme kara bu dermiş. Biri kara biri ak dermiş. Gülüyor bir de embesil anlatırken. "sen de haklısın tabi. İnsanın hayattaki tek vasfı teninin rengi olunca bununla övünüyor" dedim. Ortalık buz kesti. İtina ile beyaz tenini mora döndürdüm. Oturup bunu dert etmedim çünkü annemin ten rengi benim umurumda değil, hiç olmadı.
Bu yaziyi yazan ellerine bin saglik , ne varsa icimde yazmissin..

Konu ten renginiz mi, akrabalarin gelip uzun sure oturmasi mi, yoksa size cingene imasinda bulunulmasi mi ben anlamadım. Ama sonuc olarak üçü de dert gibi görünmüyor,

Bi de şu bazi milletlerin kendini ustun irk sanmasi asiri komik degil mi?
Arnavut degil Elf sanki 😁

Ahsjssj o üstün Arnavutlar unicorna binip gittiler bilmiyorsun sen.

Arnavut, Roman, Kürt, Laz, Türk.
Beyaz ten, esmer ten, kumral ten ne fark eder ki? Annelerimiz Macir babalarımız Kürt olsa, bir yanımız Roman diğer yanımız Laz olsa ne fark eder?
Karışık demekte de bir ayıp yok, hangimiz ya da kaçımız saf ırka sahibiz?
Kimin kime üstünlüğü var? Ölünce hepimiz aynı renk beze sarılıp 1 metreye 2 metre alana gömülüyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X