Test sonuçları güvenilirliği

minimixx

Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2019
48
79
Kızlar merhaba size bişey danışmak istiyorum.

Geçen sene bende bazı şeyler düzgün gitmemeye başladı ve başka bi sebepten dolayı doktora gittim. Gidince de amh değerimin 0.9, fsh değerimin de 14.06 olduğunu öğrendim. Hemen tüp bebeğe yönlendirdi doktor ve eşim başka bi şehirde olup corona patlayınca 8 ay hiçbir şekilde yüzyüze dahi gelemedik dolayısıyla tedaviye başlayamadık.

Aradan 1 sene geçti aynı şehirde yaşamaya başlayınca biz tedaviye şimdi başlayabildik. Başka bi doktorla görüştük yeniden test yaptı ve fsh değerimi 4.06 olarak ölçtü. 2 seferdir yumurtalarıma bakıyor ve bi önceki ay 8 adet bu ay da 10 adet yumurta gördü. Gelişimlerinde vs hiçbir sorun yok amh değerine göre çok iyi acaba ailede erken menopoz mu var diye sormaya başladı ama yok sadece bende görünen bi durum bu. Bu sayı tüp bebek için kötü bi sayı mı sizce ortalama kaç olması gerekiyor?

Bir de ilk gittiğimiz doktor ankarada çukurambarda bi doktordu ve gerekli gereksiz bana o kadar çok test yaptı ki gerçekten çok pahallı ve nakit ödemeyle çalışan bi doktordu. Her muayeneye gittiğimde acilen tüp bebeğe başlaman lazım başka şansın yok elini çabuk tut vs o kadar çok şey söyledi ki. 14.06 ve 4.06 olması ve bu doktorumun söyledikleri beni süpheye düşürdü. (bu süreçte hiçbir tedavi veya bitkisel destek almadım) amh değeri 0.9 iken bu değerler olabiliyor mu bilmediğim için sormak istiyorum.

Bi diğer sorum da şu aslında doktora gitmemin ilk sebebi eşimin arkadaşı şehit olmuştu ve bu haberi alıp taziyeye gittikten sonra üzüntüden 2 ay kadar regl olmadım bunun için kontole gitmiştim. (öncesinde veya sonrasında böyle bi sorun yaşamadım) Bu tarz sebepler hormon değerlerini etkiler mi yani o zaman daha düşük olması strese ve üzüntüye dayalı olabilir mi? Sonradan fsh gibi değerler daha normale dönmüş olabilir mi?

Son düzenleme:
Fsh hormonunun degiskenlik gosterdigini hatrliyorum tedavi donemlerimden. Adetli farkli cikar yumurtlama zamani farkli veya bi kac ay arayla farkli. Degismeyen amh tir. Tabi labaratuvar hatasi yoksa

bazı kişilerde fsh yüksekliğinden dolayı amh düşük çıkabiliyor o evrede fsh düşmüşse tekrar amh testi yapmalısınız

Yumurta toplama işlemi sonrasında doktorum eşime şöyle bişey söylemiş : Soldan alınan 3 yumurtanın tamamı boş çıktı sağdan aldıklarımız normal çıktı. Boş yumurtaların olması amh değerini olduğundan düşük gösteriyor olabilir. Bu süreci geçiren başka biri varsa burda paylaşmak istedim.

X