Tıpı bırakıp mühendis olmak?

Ola bilir 😄 Üst sınıfların şikayetlerini okuyordu, ögretmenler 100 sayfa falan ödev veriyormuş.
Hala karar veremedi bu arada tıpı bırakıp bırakmamakla ilgili.😕
Meslek kararsızlığa gelecek basit bir karar değil. Istikrar genel olarak şart hayatımızda.

Ankara Tıp 2 den bi öğrencim zor diye ayrıldı, mühendisliğe geçti, şu an tekrar Tippa döndü bir yıllık kayıpla.

Aylardır iş bulamamış bir mühendis olarak diyorum ki, aklınızdan bile geçirmeyin. Kendimi mesleki anlamda geliştirdiğime inanıyorum. Çoğu kişinin bilmediği programlara hakimim, birçok kurs aldım, çeşitli dallarda projeler yaptım. Ama iş görüşmelerinde kimsenin benim ekstra becerilerim üzerine odaklandığını görmedim. Maaşlardan ve çalışma şartlarından bahsetmiyorum bile. Yurt dışında belki mühendis olarak daha iyi şartlarda çalışılabilir. Ama ya gidemezse?
Ben açıkçası verdiğim emekler için çok üzgünüm, yeniden sınava hazırlanıyorum ve tıp hedefliyorum. Keşke arkadaşınızla yer değişebilsek :KK48:

Büyük firmada çalışmadiktan sonra tavsiye etmem. Ben şu an 6500 alıyorum özelde. 1 yıllık mühendisim.

bende yurtdışı hayalleriyle ingilizce mühendislik okudum fakat yaptığım başvurular hep geri çevrildi

sebep özellikle erkek mühendis aramaları..

çoğu arkadaşım gitti biz 3 kız başvurduğumuzla kaldık

hayallerim gerçekleşmedi ben de türkiyede ki imkanları zorlayıp kpss ile kamuya atandım

tıp kat kat zorlu bir süreç fakat memlekette geri dönüşümü mühendisliğe göre iyidir diye düşünüyorum

tabii ki doktorlara sormak lazım

ben kadın mühendis olmanın zorluğunu biliyorum sadece

bende yurtdışı hayalleriyle ingilizce mühendislik okudum fakat yaptığım başvurular hep geri çevrildi

hayallerim gerçekleşmedi ben de türkiyede ki imkanları zorlayıp kpss ile kamuya atandım

tıp kat kat zorlu bir süreç fakat memlekette geri dönüşümü mühendisliğe göre iyidir diye düşünüyorum

ben bu tarz soruların biraz kisinin yapisina aile durumuna gore değişeceğini düşünüyorum.

tipi okumasi çok zahmetli, yaz tatilleri çok az oluyor ve sürekli ders calisiyorsun. ayrica insanlar doktorluğa çok fazla beklenti yüklüyorlar ve beklentiler karsilanmayinca da çok fazla hayal kirikligi oluyor. her doktor çok para kazanmıyor. bir kismi kırsal yerlerde mahrumiyet bölgelerinde oluyor. doktorluğun avantajlı kismi ise calışma terzi bence. mesela mühendislikte is bitirici olmak, disli olmak gerekiyor. ama doktor olunca hastalarla muhatap oluyorsunuz ve isinizi yapmanız sizle hasta arasındaki iliskiye bağlı. mesela ben çok fazla agresif dişli bir insan degilim, o yüzden is hayatında özelinin şirketlerde zorlanabilirdim. bir de uzmanliginizi aldıysanız ya da aile hekimi iseniz, mesai bitince isiniz de bitiyor belli bir yasi gectikten sonra, ama muhendislik oyle degil bence.

Doktorluk zor iş. Sağlık sektörü komple zor. Emeklerinin karşılığını da almıyorlar.
Yurtdışında iş bulmak mühendisler için daha kolay. Bu IT sektörü ile de alakalı ama yurtdışı teklifi çok sık geliyor. Ama bence meslek seçiminde tek kriter bu olmamalı.

Neden özellikle erkek mühendis? Alanınız nedir ve hangi ülkelere başvurdunuz?

X