Onkoloji - Kanser ve Türevleri Tiroid kanseri sürecim

Sinemce01

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Haziran 2019
303
162
38
7 MART 2023 Merhabalar size tiroid kanseri sürecimi anlatacağım. Şu an ameliyat oldum ve yeni gelişmeler oldukça bu yazıyı düzenleyeceğim.

2021 yılının mart nisan ayları gibi boynumda hafif bi guatr gibi bir şişkinlik hissettim. Guatrın ne olduğunu tam bilmiyordum ama çok önemli değildir diye önemsemedim. Zaten doktora gitmeyi de hiç sevmem. 2021in yaz ayında memlekette doktora gittim. Kan ve ultrason istedi. Kan sonucum temiz, tüm hormonlar normal çıktı ama ultrason tarihini 3 hafta sonraya verdiler ve benim ankaraya dönmem gerektiği için ultrasonu çektiremedim. Doktor ankaraya döndüğümde muhakkak ultrason çektirmemi söyledi.

Ankaraya dönünce kan tahlillerimin iyi çıkmış olmasına güvenerek doktora gitmedim. Ama hemen hemen bir yıl sonra, haziran 2022 tarihinde, doktora gittim. Kan ve ultrason istedi. Ultrason tarihini 3 ekim 2022 tarihine verdiler. Ultrason günü gelince ultrasonu çektirip doktora çıktım. Tiroidimde nodül olduğunu ve endoktronolojiye gitmemi söyledi. Ben de hemen ankara şehir hastanesi endoktronoloji bölümünden randevu aldım. 3 kasım 2022 tarihinde ultrason çekip 22 aralık 2022 tarihinde de ince iğne biyopsisi yaptılar. Sonuçlar 30 aralık 2022de çıktı ve papiller karsinom şüphesiydi. 2 ocak 2023te lenflerimden ultrason çektiler ve orda da şüpheli görünüm vardı. 17 ocak 2023 lenfimden de ince iğne biyopsisi oldum. Ve oraya da metastaz yaptığı şüphesi çıktı ve ameliyat kararı alındı.

1 mart 2023 çarşamba günü hastaneye yatış yaptım. O gün sadece damar yolu açıldı. Onun haricinde o gün hastanede herhangi bir ilaç verilmedi ya da ameliyat için lavman falan yapılmadı.

2 mart 2023'te ameliyatla tiroid bezimin hepsi alındı ve ayrıca sağ boyun diseksiyonu oldum. Ameliyat yaklaşık 4 saat sürmüş. Zor bir ameliyatmış.

Şu an ameliyat olalı 5 gün oldu. Sesim yok. Hala hastanede yatıyorum. Tümör ses tellerimi çok kuşattığı için ameliyat sırasında ses tellerim biraz hırpalanmış. İyiki de tümör zorlu bir yerde diye müdahale etmemezlik yapmamış doktorum, sağolsun varolsun.

1-2 güne taburcu olmayı bekliyorum. Şu an sesim çok az, fısıltı olarak çıkıyor ve o kadarcık konuşurken de çok yoruluyorum,nefesim yetmiyor. Ayrıca öksüremiyorum ve burnumu çekemiyorum. Şu an durumum bunlardan ibaret. Gelişmeler oldukça yazacağım. Ameliyat sırasında iki tane diren takmışlardı. Birini çıkardılar, diğeri hala daha duruyor. İlk diren çıkarılırken acı falan hissetmedim. Bakalım ikincisi çıkarılırken ne olacak ama korkulacak bişi yok. Allah herkese sağlık versin

8 MART 2023 bugün diğer direnim de çekildi. Bu biraz acıdı. Diğer direnimi 3 gün önce çekmişlerdi ve bence fazla kalmadığı için acımamıştı. Ama bundan zaten 2 gündür kan gelmiyordu. Bence içeride kurumuştu. O yüzden biraz acıdı. Ama dayanılmayacak bir şey değil korkmayın. Direnlerle yaşamaya alışmışım 1 haftadır. Yerimden kalkarken tutmak için direni arıyor elim 😄 sesim hala fısıltı şeklinde. Hala yiyip içtiklerim hafifçe genzime kaçıyor. Bir müddet kimsenin yanında bir şeyler yiyip içmemeliyim 🙈 yarın da taburcu olacağım..

9 MART 2023 Bugün taburcu oldum. Doktor çıkarken 1 ay rapor verecekti, ama ben 2 hafta aldım. İnşallah sesim biraz da olsa gelir o vakte kadar yoksa 1 ay almadığıma pişman olurum. 🙈 iki gün sonra yıkanabilirmişim (ay 9 gündür yıkanmadım resmen) ayrıca almam gereken ilaçlar için reçete yazdı: 1 tane antibiyotik, 1 ağrı kesici, 1 mide koruyucu ve olmazsa olmaz artık canyoldaşım tiroid ilacı...
Dikişlerimi bir hafta sonra aldıracakmışım. Kulak burun boğaza giderek de ses terapisi alabilirmişim (her hastanenin kulak burun boğaz bölümünde ses terapisi yokmuş. Ankara şehir hastanesinde ses terapisi varmış) 3 hafta sonra da patoloji sonucum çıkacakmış.

11 MART 2023 bugün banyo yaptım sonunda :KK70:

14 MART 2023 bugün ankara şehir hastanesinin kulak burun boğaz bölümüne gittim. Doktor ağzımın içine kamera sokarak ses tellerime baktı ve iki ses telimin de felç olduğunu söyledi :KK43: nefes almakta da güçlük çekebileceğimi söyledi. Zaten ses telleri felç olunca yutkunmada nefes alıp vermede bir de seste sorun oluyormuş. Sesim için beni aynı hastanede bulunan ses terapisi bölümüne yolladı. Ses terapistiyle görüştüm. Sürekli yudum yudum su içmemi, bir sonraki görüşmeye kadar hiç konuşmamamı ve boğazımı temizlemememi (ben zaten ameliyattan sonra öksüremiyorum da boğazımı da temizleyemiyorum. Ama boğazı temizlemek zaten ses tellerine zararlıymış) söyledi. 24 mart 2023e ses terapisi için randevu verdi. Sesinin tümünü getirmek gibi bir amacımız yok ama yüzde 70ini getirebilirsek ne mutlu dedi :KK43: bakalım nolacak.

(bu arada hala başıma suyu dikip içemiyorum, pipetle içmek daha rahat, çünkü su hala boğazıma kaçıyor. Sesimi söylemeye zaten gerek yok; ilk zamanlara göre iyi, uzun cümlelerde nefes nefese kalsam da en azından derdimi anlatabiliyorum ama tabi ses tellerim felç olmuş. Merdivenlerden çıkarken nefes nefese kalıyorum. Bunun yanında ameliyat yerimin daha iyi olduğunu hissediyorum )

17 MART 2023 Bugün dikişlerimi aldırdım. Dikişlerimi aldırmadan önce "acıyacak mı" diye sordum. Doktor biraz acıyacağını, çünkü dikişlerin kenarlarının kabuk bağladığını söyledi ama hiç acımadı. Zaten ameliyat yeri uyuşuk ya onun da etkisiyle hiç bir şey hissetmedim. Patoloji sonucum da çıktı. Normalde ameliyattan 3 hafta sonra çıkar diyorlardı ama 2 hafta sonra çıkmış oldu. Sonuç Papiller karsinomun foliküler varyantı. Varyantı kısmından çok bişi anlamadım ama çok şükür papiller türü tiroit kanserleri içindeki en iyisi. Yani sonuç kötünün iyisi çıktı. Biri sonuç kanser çıkacak ama sevineceksin dese alay ederdim ama tam olarak öyle oldu. Papiller türü çıkmasına bür sevindim bür sevindimm.. anlatamam. Haftaya endoktrin bölümüne gideceğim, kan tahlili olacağım. Bugün kan istemediler. Şu sesim de bi açılsaydı. Offf

antibiyotik ilacım bitti bu arada. Antibiyotik bittiği için mide koruyucusunu da içmiyorum artık. Artık hayatımda sadece levitiron isümli tiroit ilacım var 😄

23 MART 2023 bugün endokrinoloji bölümüne gittim. Kan tahlili verdim ayrıca sintigrafi ve ultrason çekimi için 18 nisan 2023 tarihine randevu aldım. Sintigrafiye gelmeden 5 gün öncesinden tiroid ilacını bırakacakmışım. Onun haricinde dikkat etmem gereken bir şey yokmuş. Endokrin doktoruna sabah 7.00de kalktığımı 10.00da kahvaltı yaptığımı ilacı tam olarak kaçta içsem iyi olacağını sordum. 7de kalkınca hemen içebilirsin, ilacı içtikten sonra en az yarım saat bir şey yememen gerek. Onun haricinde 2 3 saat de yemesen bir şey olmaz" dedi. Ayrıca saçlarımı boyatabilir miyim diye sordum. Sintigrafi randevusu verecek olan görevliye sormamı ama boyatmasam iyi olacağını söyledi. Sintigrafi randevusu veren görevli de sadece sintigrafiden 5 gün öncesinden tiroid ilacımı bırakmamı söyledi. Başka uyacağım kural var mı diye sordum. Yok dedi. Saçımı boyasam mı boyamasam mı ikilem de kaldım 🤔

24 MART 2023 Bugün kan sonuçlarıma bakılsın diye endokrine gittim. "Levotironu haftanın 4 günü 100lük haftanın 3 günü 125lik iç" dedi. Normalde her gün 100lük içiyordum yani dozu biraz artmış oldu. Ayrıca ses terapisi randevum da vardı. Bana sabah öğle akşam yapacağım ses egzersizleri gösterdi ve beraber yaptık. Haftaya cumaya tekrar randevu verdi.
(Hala yutkunurken gıdalar genzime kaçıyor hele de elma, portakal gibi çiğnerken ağızda hem katı hem sıvı olarak bulunanlar... ama tabi ilk günlere göre düzelme var. Konuşurken uzun cümlelerde yine nefesim yetmiyor. Ama sesimde bir tık iyileşme var ama çok değil. Hala normal öksürüp hapşıramıyorum. Garip bi ses çıkartıyorum ikisinde de 🙈)

31 MART 2023 bugün yine ses terapisine gittim. Sesimde kayda değer bir iyileşme yok. her gün yaptığım ses egzersizlerine devam edeceğim.

14 NİSAN 2023 bugün yine ses terapisi vardı. Sesim geçen iki haftada iki üç tık gelişme gösterdi. Bütün egzersizleri sabah öğle akşam hiç aksatmadan yaptığım için galiba sesimde iyileşme var yani. Tabi zamanın geçmesinin de etkisi vardır. Bugün ses terapisti verdiği egzersizleri yine ara ara yapmamı artık geri kalanın zamanla düzeleceğini ve 2 ay sonra tekrar gelmemi söyledi.

(yutma fonksiyonumda önemli ölçüde düzeldi çok şükür. Artık yol yürüyünce nefes nefese de kalmıyorum o kadar fazla. Veeee son 10 gündür sağ tarafıma (sağ boyun diseksiyonu olduğum için sağ boynumda ameliyat kesisi var) yatabiliyorum ) :spor:

18 NİSAN 2023 bugün önce ultrasona sonra sintigrafiye gittim. 8.30da ultrason randevum vardı. Ultrasonla tüm boyun bölgeme ayrıntılı olarak bakıldı. Daha sonra sintigrafi çekilecek yere gittim. Sintigrafi de saat 9.00daydı. Yanımda yarım litrelik su getirmemi söylemişlerdi. Beni odaya alıp damaryolundan radyoaktif bir madde verdiler. Daha sonra 15-20 dakika oturup beklememi ve o esnada yarım litrelik suyu içmemi söylediler. Beklenmesinin nedeni o radyoaktif maddenin vücuda iyice yayılmasını beklemekmiş. Daha sonra beni mr makinesine benzeyen (ama onun kadar sağı solu kapalı değil ve aynı zamanda çalışırken ses çıkarmıyor) bir makineye yatırdılar. Hiç hareket etmememi söylediler. Aşağı yukarı 15-20 dakika kadar çekim sürdü. 1 gün boyunca çocuklara, hamilelere yaklaşmamamı ve bol bol su içmemi söyleyip beni hastanenin yangın çıkışından otoparka inen yoldan çıkmam üzere yönlendirdiler. Şimdi evde yalnız başıma bir odadayım. 6 gündür tiroit ilacımı içmedim. Galiba bu nedenle son zamanlarda kendimi çok yorgun hissediyorum. Doktorlar 24 saat dedi ama kızım için işi sıkı tutmak amacıyla 2 gün kadar bu odada kalırım ben. Sintigrafi sonucu 2 haftaya kadar çıkacakmış. Hayırlısı...

(Ameliyattan bu yana 47 gün geçmiş oldu. Sesim çok şükür daha iyi. Hala kısık ya da çok konuşmaya çalışınca çatallanıyor falan ama ben bu kadar gelişme beklemiyordum. Ayrıca burnumu çekebiliyorum (hiç çekemicem sanıyodum) hala öksürmem ya da hapşırmam garip ama. Su falan içerken genzime de kaçmıyor artık. )

25 NİSAN 2023 bugün sintigrafi sonuçlarım için endoktrinolojiye gittim. Ultrason sonucun da sintigrafi de iyi çıkmış dedi. Benim adıma bir dosya açtı ve "2 3 haftaya kadar seni arayıp konsey için çağıracaklar. Konseye çıkacaksın. Atom alıp almayacağın kararlaştırılacak ama büyük ihtimal atom alırsın. Bizden haber bekle" dedi. 2 3 hafta hastaneye gitmeyeceğim çok şükür 💃

(Sesimde en son hale göre bir gelişme yok. Bir ara kısa sürede iki üç tık iyileşme olduydu ama bu aralar bir tık kötüleştiğini bile söyleyebilirim. Galiba ses egzersizlerini eskisi kadar muntazam yapmamamdan kaynaklanıyor ya da çok konuşmamdn dolayı sesim yoruluyor. Bilemiyorum ama iyileşme yok son zamanlarda)

23 MAYIS 2023 bugün konseye çıktım. 17 mayısta hastaneden arayıp bugün için konsey odasının kapısında saat 9.00da hazır olmamı söylemişlerdi. Konseyde ultrason çektiler, daha önceki sonuçlara baktılar ve zaten tahmin ettiğimiz üzere atom almamı tavsiye ettiler ve nükleer tıp bölümüne randevu almak için yönlendirdiler. Nükleer tıp bölümünde 19 haziran için gün verdiler ve 19 hazirana kadar neler yapmam gerektiğini anlattılar. Mesela randevu tarihinden 3 hafta önce tiroit ilacını bırakacağım, 2 hafta önce iyot diyetine (allah düşmanımın başına bile vermesin, her şeyin içinde iyot var yaaa 😄) başlayacağım. Bana verdikleri kağıtta randevu tarihinden önceki 4 hafta saç da boyatılmayacağı yazıyordu. Bana ne zaman saçımı boyadığımı sordular. 7 mayısta alın çizgimi boyamıştım organik boyayla. Bunu söyleyince 7 haziranda hastanede iyot tahlili için kan ve idrar vermemi, iyot fazla çıkarsa atom tarihini ileri atacaklarını, çünkü ne olur ne olmaz düye atom tarihine kadar en az 8 hafta saç boyanmamasını istediklerini, benim atom tarihinde saçımı boyayalı sadece 6 hafta olmuş olacağını söylediler. Yani anlayacağınız bana hastaneye gitmek zulüm gibi geliyor ya bir kere fazladan gitmiş olacağım. Hatta sonucunu almaya gitcek olmamı da sayarsak 2 kere fazladan gitmiş olacağım :KK43: neyse hayırlısı olsun artık. İnşallah iyot miktarım fazla çıkmaz da 19 haziranda alırım atomu. :dua: sadece yarım kutu organik boyayla sadece alın çizgimi boyadığım için içim bir yandan rahat ama tabi ne olacağı bilinmez :KK43:

(Hala sesimde pek bi gelişme yok. Nisanın ilk iki hastasında iki üç tıklık gelişmeden sonra artık çok da kayda değer bir gelişme olmadı. Hala 3 4 kişilik ortamlarda sesim yetmiyor, bir iki kişi ile sessiz ortamda konuşmakta çok da zorlanmıyorum ama açık havadaki sesler ya da biraz fazla kişinin bulunduğu ortamlar sesimi yutuyor. Ses ne kadar önemli bir şeymiş yaaa. Allah hiç konuşamayanların ve diğer engeli olanların yardımcısı olsun :dua:

29 MAYIS 2023 19 haziranda atom alacağım için bugün itibariyle tiroid ilacını bıraktım

5 HAZİRAN 2023 Atom almadan önceki iyot kısıtlı diyete bugün itibariyle başladım. Bu diyet konusunda çok çeşitli varyasyonlar var, kimi yumurtayı yiyor kimi yemiyor, kimi domates yiyor kimi yemiyor... ben de ortaya karışık bir şeyler yapıyorum bakalım. Mesela sabah kahvaltıda un, su ve çok az iyotsuz tuzla yaptığım krebi ve 1 salatalık yedim. Akşam da aynısını yedim. Arada zeytinyağ, un ve şekerle yaptığım kurabiye yedim bir tane. Atoma kadar bu şekilde devam ettireceğim inşallah elma, bi iki ceviz, haşlanmış tavuk, ızgara et falan da yiyeceğim arada değişiklik olarak. Hayırlısı artık

(Sesim bir tık daha iyi. Çok şükür. Çok içerlerden gelen sesim bir tık öne çıkmış oldu. İnsanlar bu gelişmeyi farkedebiliyorlar :spor: )

7 HAZİRAN 2023 bugün saç boyattığım için kan ve idrar tahlili olmaya gittim. Kanda tsh t3 t4 falan baktılar idrarda da iyot baktılar. İnşallah iyotun yüksek çıkmayacağını düşüyorum. Çünkü saçımın sadece ön kısmını çok az boyayla boyamıştım. Ama siz siz olun işiniz tam olarak bitene kadar yani atom alana kadar saç boyatmayın. Ankara şehir hastanesi atom gününde en az 8 hafta önce saç boyatmış olmanızı tercih ediyor. Eğer daha kısa süre önce boyatmışsanız ekstradan kan ve idrar tahlili istiyor

12 HAZİRAN 2023 Hastaneden aradılar. Saç boyasıbdan dolayı herhangi bi sorun olmadığını, iyot miktarımın yüksek olmadığını söylediler. Ama tsh hormonhm çok düşükmüş. Onun yükselmesini bekleyeceğiz. Yanılmıyorsam tsh 30'u aşmadan atom vermiyorlar zaten. İnşallah artar da süreç sekteye uğramaz

15 HAZİRAN 2023 bugün atom öncesi kan verdim. Öğleye doğru enabızdan baktım. Tsh 21 gibi bi değer çıkmış. Galiba atom alabilmek için en az 30 olmalı. Bakalım ne olacak :KK43:

16 HAZİRAN 2023 bugün hastaneden arayıp tsh'ımın atom alabilmek için yeteri kadar yüksek olmadığını, pazartesi erkenden hastaneye gelip tekrar kan vermemi eğer gerekli değere ulaşmışsa pazartesi atomu alacağımı, ulaşmamışsa erteleneceğini söylediler

19 HAZİRAN 2023 bu sabah erkenden saat 8'de kan vermek için hastaneye geldim. Yanımda valizimi ve su da getirdim. Önce kan verdim tsh'a baktılar. Kan sonucu çıkmadan odaya aldılar, bilgilendirme yaptılar. Kan sonucu çıkınca eğer tsh 30'u geçmişse atomu vereceklerini şimdi beklememiz gerektiğini söylediler. Saat 11:20'de kan sonucu çıktı. Tsh 50'ye çıkmış :spor: 11.25 te önce mide koruyucu içirdiler sonra da akabinde atomu içirdiler. 2 saat hiç bir şey yiyip içmedim. Tam 2 saat sonra diyet yemekleri getirdiler. Onları yedim. Durum bu şekilde...

21 HAZİRAN 2023 bugün vücudumdaki radyasyon miktarını ölçtüler ve taburcu olmak için gereken kanuni sınıra geldiği için taburcu oldum. 2 gün boyunca kurşun kaplı odada kaldım. Tavana yakın küçük bir cam vardı. Oda rahattı ama yemekler berbat ötesiydi. Atomun ilk akşamı bulantı başladı, o yemekleri her hatırladığımda bulantı daha da arttı. Atom alacak kişilere bir iki tavsiyem var: atom almaya giderken yanınızda iyotsuz tuzunuzu, salatalık, elma gibi yiyebildiğiniz şeyleri muhakkak götürün. Sakız ve limon zaten götürmeniz gerek ama sakızı ve limonu öyle abartılı götürmenize gerek yok. 2-3 limon 8-9 kadar sakız işinizi görür hastane için. Atomdan sonra iki saat hiç bir şey yiyip içmiyorsunuz. Yasak kalkınca hemen suya abanmayın. Çünkü o zaman mideniz çok bulanıyor. Ne kadar çok su içseniz iyi ama midenizin bulanmaması ve kusmamanız daha önemli. Suyu yudum yudum az az sık sık için. Midenizin bulanacağını hissettiğinizde ara verin. Ve benimki kadar fena yemekler gelirse yemeklere çok bakmamaya incelememeye hatta odadan içeri almamaya çalışın. Çünkü benim şu an yemekleri hatırladıkça devrelerim yanıyor, öğürme hissi geliyor.

100lük atom aldım. Toplamda 3 hafta tecritte kalacağım. Yarın itibariyle yarım ilaç içmeye başlayıp diyeti de bozacağım çok şükür. Gelsin yumurtalar, ekmekler, domatesler, çaylar, çikolatalar 😆🤣

22 HAZİRAN 2023 bugün itibariyle diyeti bozdum ve yarım ilaç içmeye başladım. Bugün de dahil olmak üzere toplamda dört gün yarım ilaç içtikten sonra tam doza (haftada 4 gün 100mg, haftada 3 gün 125 mg) geçeceğim

23 HAZİRAN 2023 bugün sabah 8de hastaneye gidip taramaya girdim. İki ayrı makineye soktular. İlki anladığım kadarıyla tüm vücuda baktı (hareketlerinden anladığım kadarıyla) ikinci tiroid bölgeme baktı ayrıntılı bir şekilde. Bugünden sonra hastaneler 9 günlük bayram tatiline girecekleri için çok yoğunluk vardı. Hastanedeki işim toplamda 3 buçuk saatte bitti. Ama tabi çoğu beklemeyle geçti. İki çekimin toplama 1 saatten biraz daha uzundu. Sonuçlar bir ay sonra çıkacakmış ve 1,5 ay sonra endoktrine gidecekmişim. Artık 1,5 ay sonra sonuçları da alıp direkt endoktrine giderim. Şu tecrit dönemini atlatayım da...

Bu arada küçük bir not: sesim son 2 haftadır çok iyi. Tamamına yakını geldi sayılır. 💃

10 TEMMUZ 2023 bugün itibariyle tecritim bitti ama ben radyasyonum tam geçmiş mi diye emin olmak için hastaneye radyasyon ölçümü yaptırmaya gittim. Ve radyasyonum tam geçmemiş. "İnsanlara çok yaklaşma, yemekleri de eldivenle yap artık bişi olmaz" dediler. Yani şunu anladım radyasyon hemen atılabilen bişi değil. (Merak edenlere şöyle bir not ekleyeyim. Bizim atomdan sonra radyasyon değerimiz 30'un altına inince taburcu ediyorlarmış. Benim değerim 3 çıktı. Normal bir insanı ölçtüklerinde değer 1 bile olmuyormuş. Çevreden de radyasyon salındığı için değer hiç bür zaman 0 olmuyormuş ama 1'e de çıkmıyormuş. Ben bugün itibariyle tecritten çıkmış oldum ama yine insanlara çok yaklaşmayacağım, en yakın 1 metre mesafede duracağım. Evde de 1 2 hafta eldivenle yemek yapacağım. Tecrit döneminde 3 hafta annemin boş evinde yalnız kaldım. Bu dediğim kurallara uyarak bugünden itibaren kendi evime geçeceğim)

1 AĞUSTOS 2023 bu sabah tarama sonucumu alıp endoktrin bölümüne gittim. Taramada boynumda tutulum çıkmış. Doktor rezidü doku olabileceğini zaten atomu da rezidü doku kaldıysa eritsin diye verdiklerini, yani sorun olmadığını söyledi. Zaten patoloji raporumda benim cerrahi sınırlarım temiz gelmemişti. Belki de bununla alakalı bir durumdur. Doktor 8 ay sonra yine tarama yapacaklarını ve atom başarılı olmuş mu diye bakacaklarını söyledi. Kan tahlili istedi. 4 ay önce ultrason çekildiğimden 2 ay sonra tekrar uştrason isteyeceklerini belirtti (ultrasonu 6 ayda bir çekiyorlarmış). Kan verip eve geldim

2 AĞUSTOS 2023 kan tahlili sonuçlarım için endoktrine gittim. Doktor ilaçlarıma aynen devam etmemi söyledi.

16 EKİM 2023 bugün endoktrine gidip kan tahlili verdim

24 EKİM 2023 Kan tahlili sonuçlarım için daha yeni gidebildim hastaneye. Tshım çok düşükmüş. O yüzden doktor ilaç dozumu bir tık azalttı. Hafta içi 100 mg, haftasonu 125 mg levitiron içecekmişim. Normalde 4 gün 100 mg, 3 gün 125 mg levitiron kullanıyordum. tiroglobulin de çok az yükselmiş. Yani önceden kanda tiroglobulin ölçülemiyordu. Şimdi ölçülmüş ve bi tıklık değer almış. Buna üzüldüm ama doktor pek de önemsemedi. Bazen dalgalanabilir dedi. 3 ay sonra kontrole gideceğim.

23 OCAK 2024 bugün rutin kontroller için hastaneye gittim. Kan tahlili verdim ve boyun ultrasonu için 2 şubata randevu aldım. Ultason gününde doktordan randevu alıp hem ultrason sonucumu hem de kan tahlili sonucumu göstereceğim.

2 ŞUBAT 2024 bugün ultrasonumu da çektirip doktorun yanına gittim. Ultrason sonucuna ve geçen hafta verdiğim kan tahlillerine bakıp ilaçlara aynen devam etmemi, orta riskli grupta olduğum için ve tahlil sonuçlarımda anormallik olmadığı için şimdilik nükleer tıpa gidip sintigrafi çekilmeme gerek olmadığını (atomdan 6-8 ay sonra vücut taraması yapılıyor normalde), 4 ay sonra rutin kontroller için gelmemi söyledi.

Son düzenleme:
7 MART 2023 Merhabalar size tiroid kanseri sürecimi anlatacağım. Şu an ameliyat oldum ve yeni gelişmeler oldukça bu yazıyı düzenleyeceğim.

2021 yılının mart nisan ayları gibi boynumda hafif bi guatr gibi bir şişkinlik hissettim. Guatrın ne olduğunu tam bilmiyordum ama çok önemli değildir diye önemsemedim. Zaten doktora gitmeyi de hiç sevmem. 2021in yaz ayında memlekette doktora gittim. Kan ve ultrason istedi. Kan sonucum temiz, tüm hormonlar normal çıktı ama ultrason tarihini 3 hafta sonraya verdiler ve benim ankaraya dönmem gerektiği için ultrasonu çektiremedim. Doktor ankaraya döndüğümde muhakkak ultrason çektirmemi söyledi.

Ankaraya dönünce kan tahlillerimin iyi çıkmış olmasına güvenerek doktora gitmedim. Ama hemen hemen bir yıl sonra, haziran 2022 tarihinde, doktora gittim. Kan ve ultrason istedi. Ultrason tarihini 3 ekim 2022 tarihine verdiler. Ultrason günü gelince ultrasonu çektirip doktora çıktım. Tiroidimde nodül olduğunu ve endoktronolojiye gitmemi söyledi. Ben de hemen ankara şehir hastanesi endoktronoloji bölümünden randevu aldım. 3 kasım 2022 tarihinde ultrason çekip 22 aralık 2022 tarihinde de ince iğne biyopsisi yaptılar. Sonuçlar 30 aralık 2022de çıktı ve papiller karsinom şüphesiydi. 2 ocak 2023te lenflerimden ultrason çektiler ve orda da şüpheli görünüm vardı. 17 ocak 2023 lenfimden de ince iğne biyopsisi oldum. Ve oraya da metastaz yaptığı şüphesi çıktı ve ameliyat kararı alındı. Tiroid bezimin hepsi ve sağ boyun diseksiyonu oldum 2 mart 2023 tarihinde.

Şu an ameliyat olalı 5 gün oldu. Sesim yok. Hala hastanede yatıyorum. Tümör ses tellerimi çok kuşattığı için ameliyat sırasında ses tellerim biraz hırpalanmış. İyiki de tümör zorlu bir yerde diye müdahale etmemezlik yapmamış doktorum, sağolsun varolsun.

1-2 güne taburcu olmayı bekliyorum. Şu an sesim çok az, fısıltı olarak çıkıyor ve o kadarcık konuşurken de çok yoruluyorum,nefesim yetmiyor. Ayrıca öksüremiyorum ve burnumu çekemiyorum. Şu an durumum bunlardan ibaret. Gelişmeler oldukça yazacağım. Ameliyat sırasında iki tane diren takmışlardı. Birini çıkardılar, diğeri hala daha duruyor. İlk diren çıkarılırken acı falan hissetmedim. Bakalım ikincisi çıkarılırken ne olacak ama korkulacak bişi yok. Allah herkese sağlık versin

8 MART 2023 bugün diğer direnim de çekildi. Bu biraz acıdı. Diğer direnimi 3 gün önce çekmişlerdi ve bence fazla kalmadığı için acımamıştı. Ama bundan zaten 2 gündür kan gelmiyordu. Bence içeride kurumuştu. O yüzden biraz acıdı. Ama dayanılmayacak bir şey değil korkmayın. Direnlerle yaşamaya alışmışım 1 haftadır. Yerimden kalkarken tutmak için direni arıyor elim 😄 sesim hala fısıltı şeklinde. Hala yiyip içtiklerim hafifçe genzime kaçıyor. Bir müddet kimsenin yanında bir şeyler yiyip içmemeliyim 🙈 yarın da taburcu olacağım..

9 MART 2023 Bugün taburcu oldum. Doktor çıkarken 1 ay rapor verecekti, ama ben 2 hafta aldım. İnşallah sesim biraz da olsa gelir o vakte kadar yoksa 1 ay almadığıma pişman olurum. 🙈 iki gün sonra yıkanabilirmişim (ay 9 gündür yıkanmadım resmen) ayrıca almam gereken ilaçlar için reçete yazdı: 1 tane antibiyotik, 1 ağrı kesici, 1 mide koruyucu ve olmazsa olmaz artık canyoldaşım tiroid ilacı...
Dikişlerimi bir hafta sonra aldıracakmışım. Kulak burun boğaza giderek de ses terapisi alabilirmişim (her hastanenin kulak burun boğaz bölümünde ses terapisi yokmuş. Ankara şehir hastanesinde ses terapisi varmış) 3 hafta sonra da patoloji sonucum çıkacakmış.

14 MART 2023 bugün ankara şehir hastanesinin kulak burun boğaz bölümüne gittim. Doktor ağzımın içine kamera sokarak ses tellerime baktı ve iki ses telimin de felç olduğunu söyledi :KK43: nefes almakta da güçlük çekebileceğimi söyledi. Zaten ses telleri felç olunca yutkunmada nefes alıp vermede bir de seste sorun oluyormuş. Sesim için beni aynı hastanede bulunan ses terapisi bölümüne yolladı. Ses terapistiyle görüştüm. Sürekli yudum yudum su içmemi, bir sonraki görüşmeye kadar hiç konuşmamamı ve boğazımı temizlememi (ben zaten ameliyattan sonra öksüremiyorum da boğazımı da temizleyemiyorum. Ama boğazı temizlemek zaten ses tellerine zararlıymış) söyledi. 24 mart 2023e ses terapisi için randevu verdi. Sesinin tümünü getirmek gibi bir amacımız yok ama yüzde 70ini getirebilirsek ne mutlu dedi :KK43: bakalım nolacak.

(bu arada hala başıma suyu dikip içemiyorum, pipetle içmek daha rahat, çünkü su hala boğazıma kaçıyor. Sesimi söylemeye zaten gerek yok; ilk zamanlara göre iyi, uzun cümlelerde nefes nefese kalsam da en azından derdimi anlatabiliyorum ama tabi ses tellerim felç olmuş. Merdivenlerden çıkarken nefes nefese kalıyorum. Bunun yanında ameliyat yerimin daha iyi olduğunu hissediyorum )
Size çok geçmiş olsun ,umarım kısa sürede iyileşirsiniz ve sesinize tam anlamıyla kavuşurssunuz. Benimde genetik guatr hastalığım küçük yaşta tespit edildi ve kontrol altına alınmıştı ,ama yıllar yıllar sonra hayat telaşından unuttuğum için kontrol takibi yapılamadı ve birgün otururken elime şişlik geldi. troid nodüllerim birisi3 cm birisi 2cm olmak üzere büyümüşler, kan tahlili yapıldı her değerim normal, ultrason yapıldı çok büyük olduğu için biyopsi istendi oda yapıldı ve sonuç 2cm olan temiz olduğu için dr. kontrolü ,diğer 3cm olan ise 6 ay sonra tekrar biyopsi yapılması istendi dr dediki yüzde 3 olan risk yüzde 15 e çıktı o yüzden tekrar biyopsi sonrasında gerekirse ameliyat dedi ,benim sesimde ufak kısılmalar başladı ve korkuyorum sonuç ne olur bilemiyorum Allah yardımcımız olsun şifa versin inşallah Bu arada 3 tane ayrı dr tavsiyesi: 1.dr 6 ay bekle 2. dr ameliyat ol kurtul 3.dr ise boyun lenf bezlerime ultrason istedi ama çok sonraya gün verdikleri için yaptıramadım

Size çok geçmiş olsun ,umarım kısa sürede iyileşirsiniz ve sesinize tam anlamıyla kavuşurssunuz. Benimde genetik guatr hastalığım küçük yaşta tespit edildi ve kontrol altına alınmıştı ,ama yıllar yıllar sonra hayat telaşından unuttuğum için kontrol takibi yapılamadı ve birgün otururken elime şişlik geldi. troid nodüllerim birisi3 cm birisi 2cm olmak üzere büyümüşler, kan tahlili yapıldı her değerim normal, ultrason yapıldı çok büyük olduğu için biyopsi istendi oda yapıldı ve sonuç 2cm olan temiz olduğu için dr. kontrolü ,diğer 3cm olan ise 6 ay sonra tekrar biyopsi yapılması istendi dr dediki yüzde 3 olan risk yüzde 15 e çıktı o yüzden tekrar biyopsi sonrasında gerekirse ameliyat dedi ,benim sesimde ufak kısılmalar başladı ve korkuyorum sonuç ne olur bilemiyorum Allah yardımcımız olsun şifa versin inşallah Bu arada 3 tane ayrı dr tavsiyesi: 1.dr 6 ay bekle 2. dr ameliyat ol kurtul 3.dr ise boyun lenf bezlerime ultrason istedi ama çok sonraya gün verdikleri için yaptıramadım
Çok teşekkür ederim. Size de çok geçmiş olsun. Lenf bezlerinize kesin baktırın. Yani ameliyata karar verseniz de lenf bezlerine bakılması gerek yok ben şimdi ameliyat olmicam deseniz de bakılması gerek

Çok teşekkür ederim. Size de çok geçmiş olsun. Lenf bezlerinize kesin baktırın. Yani ameliyata karar verseniz de lenf bezlerine bakılması gerek yok ben şimdi ameliyat olmicam deseniz de bakılması gerek
ankarada hangi hastane ve doktorlara gittiniz ameliyatı kim yaptı önerileriniz varmı

ankarada hangi hastane ve doktorlara gittiniz ameliyatı kim yaptı önerileriniz varmı
Ankara şehir hastanesinde teşhis kondu ve ameliyat oldum. Ne olduğu çok açıktı ve lenflere yayılım vardı. O yüzden 3 4 doktora gideyim, görüş alayım gibi süreçlere girmedim. Yapılabilecek en yakın zamanda ameliyat oldum. Özele gitseydim biraz daha erken ameliyat olmuş olurdum ama artık yapacak bişey yok

Ankara şehir hastanesinde teşhis kondu ve ameliyat oldum. Ne olduğu çok açıktı ve lenflere yayılım vardı. O yüzden 3 4 doktora gideyim, görüş alayım gibi süreçlere girmedim. Yapılabilecek en yakın zamanda ameliyat oldum. Özele gitseydim biraz daha erken ameliyat olmuş olurdum ama artık yapacak bişey yok
teshis ve muayene içim ilk genel cerraha mı gittiniz

Ankaraya dönünce kan tahlillerimin iyi çıkmış olmasına güvenerek doktora gitmedim. Ama hemen hemen bir yıl sonra, haziran 2022 tarihinde, doktora gittim. Kan ve ultrason istedi. Ultrason tarihini 3 ekim 2022 tarihine verdiler. Ultrason günü gelince ultrasonu çektirip doktora çıktım. Tiroidimde nodül olduğunu ve endoktronolojiye gitmemi söyledi. Ben de hemen ankara şehir hastanesi endoktronoloji bölümünden randevu aldım. 3 kasım 2022 tarihinde ultrason çekip 22 aralık 2022 tarihinde de ince iğne biyopsisi yaptılar. Sonuçlar 30 aralık 2022de çıktı ve papiller karsinom şüphesiydi. 2 ocak 2023te lenflerimden ultrason çektiler ve orda da şüpheli görünüm vardı. 17 ocak 2023 lenfimden de ince iğne biyopsisi oldum. Ve oraya da metastaz yaptığı şüphesi çıktı ve ameliyat kararı alındı. Tiroid bezimin hepsi ve sağ boyun diseksiyonu oldum 2 mart 2023 tarihinde.

14 MART 2023 bugün ankara şehir hastanesinin kulak burun boğaz bölümüne gittim. Doktor ağzımın içine kamera sokarak ses tellerime baktı ve iki ses telimin de felç olduğunu söyledi :KK43: nefes almakta da güçlük çekebileceğimi söyledi. Zaten ses telleri felç olunca yutkunmada nefes alıp vermede bir de seste sorun oluyormuş. Sesim için beni aynı hastanede bulunan ses terapisi bölümüne yolladı. Ses terapistiyle görüştüm. Sürekli yudum yudum su içmemi, bir sonraki görüşmeye kadar hiç konuşmamamı ve boğazımı temizlemememi (ben zaten ameliyattan sonra öksüremiyorum da boğazımı da temizleyemiyorum. Ama boğazı temizlemek zaten ses tellerine zararlıymış) söyledi. 24 mart 2023e ses terapisi için randevu verdi. Sesinin tümünü getirmek gibi bir amacımız yok ama yüzde 70ini getirebilirsek ne mutlu dedi :KK43: bakalım nolacak.

17 MART 2023 Bugün dikişlerimi aldırdım. Dikişlerimi aldırmadan önce "acıyacak mı" diye sordum. Doktor biraz acıyacağını, çünkü dikişlerin kenarlarının kabuk bağladığını söyledi ama hiç acımadı. Zaten ameliyat yeri uyuşuk ya onun da etkisiyle hiç bir şey hissetmedim. Patoloji sonucum da çıktı. Normalde ameliyattan 3 hafta sonra çıkar diyorlardı ama 2 hafta sonra çıkmış oldu. Sonuç Papiller karsinomun foliküler varyantı. Varyantı kısmından çok bişi anlamadım ama çok şükür papiller türü tiroit kanserleri içindeki en iyisi. Yani sonuç kötünün iyisi çıktı. Biri sonuç kanser çıkacak ama sevineceksin dese alay ederdim ama tam olarak öyle oldu. Papiller türü çıkmasına bür sevindim bür sevindimm.. anlatamam. Haftaya endoktrin bölümüne gideceğim, kan tahlili olacağım. Bugün kan istemediler. Şu sesim de bi açılsaydı. Offf

antibiyotik ilacım bitti bu arada. Antibiyotik bittiği için mide koruyucusunu da içmiyorum artık. Artık hayatımda sadece levitiron isümli tiroit ilacım var 😄
Canım benim Allah sağlığını en güzel haliyle geri versin sana🌸 çok çok geçmiş olsun, inşallah ömür boyu bir daha hiç gelmez bu hastalık amin

Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun.
Ben de benzer bir süreç içerisindeyim. 2014 yılında boğazımda takılma hissiyle gitiiğimde 1cm nodül olduğu tespit edildi. yapısından ve tek olmasından kaynaklı biyopsi istendi. Sonuç "nondiagnostik" yani yetersiz geldi. 1 yıl sonra yenilendiğinde sonucun temiz olduğu söylendi ama raporu çok sonra elime alınca onunda "nondiagnostik" olduğunu gördüm. Hemen hemen her sene ultrasonla kontrolünü yaptırdım önerilen biyopsi işlemlerini yaptırmadım. Taki 2022 yılında yine kontrol için gittiğimde nodülde meydana gelen değişiklikler artık biyopsi işlemini zorunlu kılana kadar. Yapılan biyopsi işlemi herkes tarafından çok acısız ve basit bir işlem gibi anlatılsa da benim için maalesef işkence. 3. biyopsi işlemini yapan doktor sinirlere yakın olduğunu bu yüzden acıdığını söyledi (ama ne acı). 3. biyopsi sonucu da "nondiagnostik". Ocak 2023 te 4. biyopsi yapıldı (ben biyopsi olmaktan kaçtıkça katmerli geliyor). Sonuç "önemi belirsiz atipi" yine kesin bir sonuç yok. Haftaya perşembe günü bir biyopsi daha yapılacak. Doktor, sonuç yine aynı yani atipi gelirse tek taraflı ameliyat yapılacağını bu sefer parçanın biyopsiye gönderileceğini sonuç kötü gelirse bu sefer ikinci bir ameliyatla tiroidin diğer tarafının alınacağını söyledi. Sonuç temiz gelirse boşa olunmuş bir ameliyat olacağını anladım. Sonuç ne olur bilmiyorum ama beni bekleyen süreçlerden biri ilk ağızdan öğrenmek iyi oldu. Teşekkür ederim

Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun.
Ben de benzer bir süreç içerisindeyim. 2014 yılında boğazımda takılma hissiyle gitiiğimde 1cm nodül olduğu tespit edildi. yapısından ve tek olmasından kaynaklı biyopsi istendi. Sonuç "nondiagnostik" yani yetersiz geldi. 1 yıl sonra yenilendiğinde sonucun temiz olduğu söylendi ama raporu çok sonra elime alınca onunda "nondiagnostik" olduğunu gördüm. Hemen hemen her sene ultrasonla kontrolünü yaptırdım önerilen biyopsi işlemlerini yaptırmadım. Taki 2022 yılında yine kontrol için gittiğimde nodülde meydana gelen değişiklikler artık biyopsi işlemini zorunlu kılana kadar. Yapılan biyopsi işlemi herkes tarafından çok acısız ve basit bir işlem gibi anlatılsa da benim için maalesef işkence. 3. biyopsi işlemini yapan doktor sinirlere yakın olduğunu bu yüzden acıdığını söyledi (ama ne acı). 3. biyopsi sonucu da "nondiagnostik". Ocak 2023 te 4. biyopsi yapıldı (ben biyopsi olmaktan kaçtıkça katmerli geliyor). Sonuç "önemi belirsiz atipi" yine kesin bir sonuç yok. Haftaya perşembe günü bir biyopsi daha yapılacak. Doktor, sonuç yine aynı yani atipi gelirse tek taraflı ameliyat yapılacağını bu sefer parçanın biyopsiye gönderileceğini sonuç kötü gelirse bu sefer ikinci bir ameliyatla tiroidin diğer tarafının alınacağını söyledi. Sonuç temiz gelirse boşa olunmuş bir ameliyat olacağını anladım. Sonuç ne olur bilmiyorum ama beni bekleyen süreçlerden biri ilk ağızdan öğrenmek iyi oldu. Teşekkür ederim
Size de çok geçmiş olsun. Biyopsi normalde gerçekten hiç korkulacak bişey değil. Bi iğne acısı sadece. Sizinkinin sinire yakın olması şanssızlık olmuş. Biyopside o kadar acı yaşamanıza çok üzüldüm. Allah kolaylık versin. O kadar çok "yetersiz" gelen sonuca ameliyat olmak mecburi. Sonuç iyi gelse de çok şükür ikinci ameliyata gerek kalmadı diye düşünün. Sonuç kötü gelirse de ( allah korusun, inşallah hayırlı bir sonuç gelir) oh teşhis edildi de kurtulacam diye düşünün. Hiç bi zaman boşuna ameliyat oldum diye düşünmeyin yani. 4 kere biyopside çıkmayan sonuç için ameliyat olmak bence asla boşuna ameliyat değildir. Sağlıkla sıhhatle huzurla güzel yarınlara inşallah 😊

Size de çok geçmiş olsun. Biyopsi normalde gerçekten hiç korkulacak bişey değil. Bi iğne acısı sadece. Sizinkinin sinire yakın olması şanssızlık olmuş. Biyopside o kadar acı yaşamanıza çok üzüldüm. Allah kolaylık versin. O kadar çok "yetersiz" gelen sonuca ameliyat olmak mecburi. Sonuç iyi gelse de çok şükür ikinci ameliyata gerek kalmadı diye düşünün. Sonuç kötü gelirse de ( allah korusun, inşallah hayırlı bir sonuç gelir) oh teşhis edildi de kurtulacam diye düşünün. Hiç bi zaman boşuna ameliyat oldum diye düşünmeyin yani. 4 kere biyopside çıkmayan sonuç için ameliyat olmak bence asla boşuna ameliyat değildir. Sağlıkla sıhhatle huzurla güzel yarınlara inşallah 😊
Farklı bir bakış açısı, böyle düşünmemiştim hiç. Teşekkür ederim.
Tek taraflı tiroid ameliyatında ilaç kullanımı oluyor mu? Bilginiz var mı?

Farklı bir bakış açısı, böyle düşünmemiştim hiç. Teşekkür ederim.
Tek taraflı tiroid ameliyatında ilaç kullanımı oluyor mu? Bilginiz var mı?
Tek taraflı ameliyattan sonra ilaç kullanılmıyor diye biliyorum. Zaten doktorların tek taraflı ameliyat yapma nedenleri eğer sonuç iyi gelirse hasta boşuna ilaca mahkum olmasın düşünceleri. ama yine doktorunuza sormanız daha doğru bilgi almanızı sağlar 😊

Sinemce01 merhaba
doktorum olası ameliyat hakkında bilgi verirken tehlikenin sadece ses telleri ile ilgili olduğunu bunun içinde ameliyat esnasında ses monitörleri kullanarak önüne geçtiklerinden bahsetmişti. sizde nodül, ses tellerine çok yakınmış gerçi ama yinede merak ettim bu cihaz sizin ameliyatta da kullanıldı mı, bilginiz var mı?

Sinemce01 merhaba
doktorum olası ameliyat hakkında bilgi verirken tehlikenin sadece ses telleri ile ilgili olduğunu bunun içinde ameliyat esnasında ses monitörleri kullanarak önüne geçtiklerinden bahsetmişti. sizde nodül, ses tellerine çok yakınmış gerçi ama yinede merak ettim bu cihaz sizin ameliyatta da kullanıldı mı, bilginiz var mı?
Evet kullanıldı ama benim tümörümün ses tellerini kuşattığı yetmiyormuş gibi bi de içine girmişti. Doktorum proftu ve böyle bir şeyi ilk kez gördğğünü söyledi. Hatta asistanlarına söylerken de duydum "böyle bir şeyi kolay kolay göremezsiniz, ameliyatta çektiğim fotoğrafları inceleyin" derken

Evet kullanıldı ama benim tümörümün ses tellerini kuşattığı yetmiyormuş gibi bi de içine girmişti. Doktorum proftu ve böyle bir şeyi ilk kez gördğğünü söyledi. Hatta asistanlarına söylerken de duydum "böyle bir şeyi kolay kolay göremezsiniz, ameliyatta çektiğim fotoğrafları inceleyin" derken
Anladım, ameliyatınızı şükür ki usta bir el yapmış. Son15 gündür benimde konuşurken aniden sesim gidiyor, çatallıyor. Perşembe günü biyopsi için gidicem, stres bastı.

X