Toparlanamiyorum

Gunes_123

Üye
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2016
372
298
Arkadaslar. Acilen toparlanmam lazim. Evlendim ve beni cok uzen ailemden uzaklastim. Gecen yil ailemden dolayi yasadiklarimi atlatamadigim icin yardim aliyorum.

Esimi cok seviyorum. Eve gelmesini veya isten eve gitmek icin sabirsizlaniyorum. Hafta sonunu iple cekiyorum birlikte vakit gecirebilmek icin. Sonra.. Durduk yere aniden aglamaya basliyorum. Dusundugum kafama taktigim birsey olmadigi halde. Esim ne yapacagini sasiriyor. Onu uzdugum icin bende daha cok uzuluyorum. Kendimi gercekten tutmaya calisiyorum. O anlardada koseye cekilip sessizce oturuyorum. Canim hic bir sey yapmak istemiyor. Sadece esimle olmak istiyorum. Ne yazikki evlendik evleneli, balayindan sonra oyle ozel birsey yapamadik birlikte. Her hafta sonunun bir gununu ailesiyle geciriyoruz. Ikinci gunu ise yorgun oluyor.

Cumartesi gecesi zor bir gece gecirdim. Esim arkadaslariyla takildi. Sabaha karsi eve geldi. Bende bir saat falan oluyordu uyuyali, o eve gelince uyandim ve bir daha uyuyamadim. Sabah 10 kadar uyanik durdum. Dun bana kalkinca kahvalti yapalim dedi. Ben sadaece bir saat uyudum, uyumayi deneyecegim dedim. Once agladim sonra uyudum bir saat kadar. Sonra uyandim annesi gile gitmek istedi. Agirima gitti. Aynaya bakinca bile cok kotu gorunuyordum. Ben basladim yine aglamaya. Sonra ben gidelim dedim, bu seferde esim gitmek istemedi. Once bi kendine gel dedi. Sonra gidemedik, saat gecti. Bi baktim esim agliyor. Esim hic aglamaz. Sulu goz falan degildir. Bi yandan agirima gitti. Hafta sonu birlikte birsey yapmamistik. Bir yandanda dedim beni bu halde neden oraya goturmek istiyor? Annesi, babasi, ablasi, abisi, kuzeni ve hepsinin cocuklari ve esleri var. Boyle yanlarinda oturmak istemem dedigimde ise. Sen benim esimsin, nasil gorunursen gorun dedi. Anlayamadim. Itiraf etmeliyim ki kac kere dedi gel biraz cikalim gezelim kendine gel. Ama once annemlere ugrayalim dediginde bende ipler kopmustu zaten.

Kendim yaklasik 2 aydir ailemin kapisinin onunden bile gecemiyorum. Ben olsa ne yaparmis ozaman..
Ne yapacagimi bilmiyorum. Ben mi abartiyorum acaba? Bu degisken durumdan kurtulmam icin. psikolojik destek disinda baska ne yapabilirim?

DIPNOT: annesini babasini, tum ailesini cok seviyorum

Son düzenleme:
Yardım almalısın. Kendi kendini tedavi edebileceğin süreci geçmişsin bence.

Hep takıntılı mıydınız eşinize karşı? Sanki ilgi görmeyince çıldırıyor gibi anlatmışsınız.

Evleneli 3 ay olacak, yani daha cok yeniyiz. Belki onceki donemlerde daha cok ilgi aldigim icin suan tepkim boyle olmustur . Bilmiyorum

Terapi uzun bir süreçtir birden düzelmezsiniz. Altında yatan nedenler olmalı. Böyle ilgisiz kalınca tavır alıp çöküyorsanız psikolojik bir rahatsızlığınız olabilir.

Siz kendi ailenizle görüşemezken her haftasonu eşinizin ailesine gittiğiniz için zorunuza gidiyor galiba.
Her hafta sonu rutine mi bindirdiniz? Niye bazı haftasonları ikiniz başbaşa farklı bişey yapmıyorsunuz?
Eşiniz anlayışlı biri anladığım kadarıyla. Konuştunuz mu bunu hiç, ben istemem açıkçası kural gibi her hafta gitmek.

Yalnızca psikoterapi alıyorsanız yetersiz kalıyor olabilir. Psikoterapi ile birlikte ilaç tedavisi çok daha hızlı sonuç verir. Psikiyatriste de gidip doktor öneriyorsa reddetmeden ilaç tedavisine de başlayın. İlaçları saatine dikkat ederek doktorun önerdiği süre kadar kullanın. Kendinizi iyi hissettiğinizde kendi kendinize ilacı bırakmayın, kontrollerinize zamanında gidin. Üstesinden gelinemeyecek bir durum olduğunu zannetmiyorum. Geçmiş olsun.

Terapi uzun bir süreçtir birden düzelmezsiniz. Altında yatan nedenler olmalı. Böyle ilgisiz kalınca tavır alıp çöküyorsanız psikolojik bir rahatsızlığınız olabilir.

Haklisiniz. Evlenmeden once birakmistim tedaviyi. Simdi geri basladim. Biraz zamana ihtiyacim var. Altinda yatan sebepler zaten belli de uzuluyorum iste..

Haklisiniz. Evlenmeden once birakmistim tedaviyi. Simdi geri basladim. Biraz zamana ihtiyacim var. Altinda yatan sebepler zaten belli de uzuluyorum iste..

Yıpratmayın evliliğinizi. İyi bir psikologsa kendinizi biraz rahatlatmaya çalışın düzeleceğine inanarak. Biraz kendinizi dinleyin istedikleriniz neler onlara yoğunlaşın. Adamı da sıkmamış olursunuz.

Düşünüyorum da her haftasonu kayınvalideme gitmem. Neden gideyim? Evlenmiş evliliğin sorumluluğunu bilmeli. Hem arkadaşlarıyla vakit geçiriyor hem ailesiyle ama size gelince yorgun oluyor? Sizin siniriniz stresiniz hep bu sebepten.

Bunu bende belirttim ama esimin ailesinde ablasida abiside oyle oldugu icin galiba bendende oyle bekliyor. Ablasi ve abisinin cocuklari var ayni yasta. Oynasinlar diye bir araya geliyorlar. Yengesi calismiyor. Ben calisiyorum. Bazen bos bos oturmak istiyorum. Bazende baska yeni evliler gibi gezip tozmak. Her hafta mutlaka birsey cikiyor. Veya birsey yapsak birlikte aile ziyaretini araya skistiriyoruz. Bilmiyorum.. Ne dusunecegimi sasirdim

Bunu bende belirttim ama esimin ailesinde ablasida abiside oyle oldugu icin galiba bendende oyle bekliyor. Ablasi ve abisinin cocuklari var ayni yasta. Oynasinlar diye bir araya geliyorlar. Yengesi calismiyor. Ben calisiyorum. Bazen bos bos oturmak istiyorum. Bazende baska yeni evliler gibi gezip tozmak. Her hafta mutlaka birsey cikiyor. Veya birsey yapsak birlikte aile ziyaretini araya skistiriyoruz. Bilmiyorum.. Ne dusunecegimi sasirdim
Bence bu konuda tavrını koy. Her hafta sonu senin ailene gitmez ama değil mi? Kendine zaman ayır bir de çalışıyorsun insan dinlenmek ister kendi evinde.

Siz kendi ailenizle görüşemezken her haftasonu eşinizin ailesine gittiğiniz için zorunuza gidiyor galiba.
Her hafta sonu rutine mi bindirdiniz? Niye bazı haftasonları ikiniz başbaşa farklı bişey yapmıyorsunuz?
Eşiniz anlayışlı biri anladığım kadarıyla. Konuştunuz mu bunu hiç, ben istemem açıkçası kural gibi her hafta gitmek.

Evet, bunu esimede soyledim. Kendimi bazen yalniz, bazen kimsesiz bazende kendi aileme karsi suclu hissediyorum ailesiyle vakit gecirdikce. Bastan beri boyle. Rutin mi demeliyim sart mi bilmiyorum. Ben ne kendi ailemde ne arkadaslarimin evliliklerinde gormedim ama benden esim bekliyor

Yalnızca psikoterapi alıyorsanız yetersiz kalıyor olabilir. Psikoterapi ile birlikte ilaç tedavisi çok daha hızlı sonuç verir. Psikiyatriste de gidip doktor öneriyorsa reddetmeden ilaç tedavisine de başlayın. İlaçları saatine dikkat ederek doktorun önerdiği süre kadar kullanın. Kendinizi iyi hissettiğinizde kendi kendinize ilacı bırakmayın, kontrollerinize zamanında gidin. Üstesinden gelinemeyecek bir durum olduğunu zannetmiyorum. Geçmiş olsun.

Tam tersine terapiye yanıt veren bir hastasaysa ilaç tedavisine başlamamak gerekir. Antidepresanlar ha diyince başlanıp ha deyince bırakılan ilaçlar değil.
Kesinlikle başlamamanız benim önerim.

Herseye acigim canim. Cunku bende kurtulmak istiyorum. Bu haftaki gorusmemde konuya girecegim. Tesekkur ederim

X