Çocuk Hastalıkları Topuk kanı ve kistik fibrozis

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

gozsoy

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
4 Eylül 2020
5
1
34
merhaba benim bebeğim 10 günlük oldu hastanede ilk doğduğu gece topuk kanı alındı bir de 5. Gününde doktor kontrolünde alındı bugün sağlık ocağından aradılar dediler ki hafif yükseklik var (kistik fibrozis) tekrarlanması lazım, lütfen başına gelip de sonucu negatif gelen varsa beni biraz telkin edecek yoksa böyle sütüm kesilecek üzüntüden ?? Kime sorsam ikincide düşer diyor ama benim daha fazlasını duymaya ihtiyacım var.

Benim bir arkadasimin çocuğununki de yüksekti. Hatalitmis sonuçlar. Yinelediler ve temiz cikti. Topuk kanı sonuçlarında yalancı pozitiflik çok sık görülüyor. Canınızı sıkmayın

Evet , yenilendi ve düşüş oldu. Gönlünüzü ferah tutun.

Hayirla büyütün bebeginizi.

bizde de yeniden aldilar ama dusus oldu. Bu test hakkinda cok tartismalar var kistik fibrozisin topuk kaniyla bulunma imkaninin olmadigini soyleyen hekimler var, dunya genelinde de tuz testine dahi gitse cocuk, ust sinir 90 iken turkiyede ust sinir 60 aliniyor. Kistik fibrozis testi icin cogu doktor korkmuyor cagirdiklarinda

bizde de yeniden aldilar ama dusus oldu. Bu test hakkinda cok tartismalar var kistik fibrozisin topuk kaniyla bulunma imkaninin olmadigini soyleyen hekimler var, dunya genelinde de tuz testine dahi gitse cocuk, ust sinir 90 iken turkiyede ust sinir 60 aliniyor. Kistik fibrozis testi icin cogu doktor korkmuyor cagirdiklarinda
90-60 olayı farklı 2 test olmasından kaynaklanıyor. bu ikisi farklı testler.
bunun dışında konu sahibi ilk gece 1. topuk kanının alındığından bahsetmiş ilk topuk kanı beslendikten en az 24 saat sonra alınmalıydı.
genelde topuk kanı kontrolünde temiz çıkıyor. sorun olursa kesin tanıyı koyan şey topuk kanı değil ter testidir. korkmayınız.

Arkadaşlar deger araligi nedir.
ablamda yeni dogum yappti 3.kez istemisler.
evrakta soyle yaziyor..
ilk örnek : calisma yok
ikinci ornek: 12.24
üçüncü ornek : 5.84

bu değerler neyi gösteriyor

Merhaba
Benim oğlum 1,5 yaşında ve önce topuk kanı sonra ter testi ve en son gen testinden sonra teşhisi kondu . Lütfen ciddiye alın , ölümcül bir hastalık . Ne kadar erken teşhis edilirse hayat kalitesi o kadar iyi oluyor.
Allah yardımcımız olsun .

merhaba benim bebeğim 10 günlük oldu hastanede ilk doğduğu gece topuk kanı alındı bir de 5. Gününde doktor kontrolünde alındı bugün sağlık ocağından aradılar dediler ki hafif yükseklik var (kistik fibrozis) tekrarlanması lazım, lütfen başına gelip de sonucu negatif gelen varsa beni biraz telkin edecek yoksa böyle sütüm kesilecek üzüntüden ?? Kime sorsam ikincide düşer diyor ama benim daha fazlasını duymaya ihtiyacım var.
Merhaba. Buraya yazıyorum çünkü ben de çok korktum ve diğer annelere de umut olmasını istiyorum. Sağlık ocağı bize ilk etapta değerleri söylemedi. Sadece bu hastalıktan şüphelendiklerini ve bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmemizi söyledi. Hastalığı daha önce hiç duymamıştım ve hemen araştırdım. Duyduklarım, gördüklerim karşısında yıkıldım. Tedavisi olmadığı yazıyordu çünkü. Sonra bu sayfadaki annelerin yazdıklarını okudum ve bana umut oldular. Ben de başkasına umut olmak için yazıyorum çünkü genelde yazanlar hep eski tarih. Sağlık ocağı bilgi verince hemen araştırmaya başladım. Araştırmalarım sonrasında ter testi yaptırmam gerektiğini gördüm. Şehir hastanelerinden randevu alamadık, sevk gerekiryormuş. Sağlık ocağı da il sağlık müdürlüğü de değerleri söylemedi. Bize sevk kağıdını verdiklerinde değerleri görme şansımız oldu. Çünkü değerleri arasak da söylemediler. Verdikleri kağıda dikkatle bakınca değeri gördük ama değeri söylememeleri çok saçma zaten görüyoruz. Muhtemelen yanılmalar olduğu için değerleri söylemiyorlar. Çünkü topuk kanında değer yüksek çıksa da ter testinde çoğu bebek sağlıklı çıkıyor. Bebeğimden alınan ilk topuk kanında kistik fibrozis değeri 96 çıkmış. İkinci numune istediler. Bu sefer 79 çıkmış. Sevk kağıdını aldıktan sonra da önce çocuk doktoruna gidiyormuşuz o doktor göğüs hastalıklarına sevk ediyor falan ordan oraya uzatıyorlar. Eşimle bekleyemeyiz dedik ve hemen nerede test yaptırabileceğimize baktık. Ankara Düzen laboratuvarında ter testi yaptırmaya gittik ertesi gün. Tek istedikleri bebeğin karnının tok olması ve bileklerine bir şey sürülmemiş olması. Ter testi acısız kısacık süren bir işlem. Hemşire korkumuzu anladı ve aynen şunu söyledi: “Korkmayın, çok fazla kişi geliyor geneli normal çıkıyor. Ben şimdiye kadar sadece bir bebekte hastalık çıktığını gördüm, onun da dayısında bu hastalık varmış.” Hemşire böyle diyince çok sevindim ve test için umutlandım. Hemen testi yaptırdık. Ter testi sonucu 26 çıktı. 0-50 arası normal, 50-90 arası tanı için yeterli değil. 90 üstü kistik fibrozis tanısı yazıyordu. Çok şükür temiz çıktı. Yani annelerim topuk kanında çıkan riskli değerlerden korkmayın. Bebeğin belirtilerine bakın. Ter testini bekleyin. İnşallah tüm bebekler sağlıklı olur. Hasta olanlar da şifa bulur. Korkmayın. Sevgiler.

X