Konuşma Problemleri TRT Çocuk izlemesi oğlumun konuşmasını geciktirir mi??

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
her demek istediğini anlıyorsanız konuşmuyordur (daha doğrusu gerek duymuyordur). arkadaşımın oğlu 2,5 yaşında isi ama su bile isteyemiyordu. çünkü neyi işaret etse getiriyordu arkadaşım...
sonra bir psikoloğa gitti ve doktor ondan "anlamamasını" istedi. bu sefer oğlan kendini konuşmaya zorladı ve inanın 3-4 ay içinde resmen ne istediğini anlatır hale geldi...
ha bu arada çocuk 1-2 gün (isteyemediğinden) su bile içemedi diyebilirim..

evet başlarda çok zor oluyor ama illa ki öğreniyorlar..
kolay gelsin:))

evet canım bazen bende senin dedigin gibi anlamıyomus gibi yapıyorum ama bu seferde cok sinirleniyor sasırıyorum ne yapacagımı ailede bide otistik bi cocuk olunca kızımın hareketleriyle bile anlatmasına sükredip hemen yapıyorum her dedigini tabi yapmayıpta zorlamak en iyisi ama bazen kıyamıyorum

tr çocuk asla konuşmayı geciktirmez ben ana okulu öğretmeniyim çizgi filmlerden konuşmayı daha çabuk öğrenirler özelliklede eğitimli çizgi filmler calyu filan izlemesi lazım

Benim kızımda reklam izliyor, klip seviyor bir kaç favorisi var. Gece bahçesini seyrediyor. 9 aylık.
Hoşuna gidiyor, mutlu oluyor. Bütün gün seyretmiyor ama belli saatlerde belli şeyleri izlemesinde ben sakınca görmüyorum. Zaten koca bir kış geçti, bütün gün evdeydi. Sokağa çıkmadı. TV izlemesi kaçınılmazdı zaten. Ama şimdi havalar düzeldi, artık daha çok dışarı çıkıyoruz. Parka gidiyoruz.
Benim eşim 5 yaşında konuşmuş, ozaman televizyon mu vardı doğru düzgün daha doğrusu programlar mı vardı? Bence bu kalıtsal yada tamamen çocuğun kendisiyle ilgili. TV'yle bağdaştırılmasını anlayamıyorum açıkcası. Ya da yanlış düşünüyorum bilemiyorum. Allah yardımcımız olsun.

benim oglumda 2 yasinda halen konusamiyor belirli kelimeleri söyluyor oda tam olarak anlasilmiyor,cok asiri istahsiz oldugu icin yemek yedirmek cok zor oluyor ama youtube den pepee gibi cocuk cizgi filmleri seyretdirerek yemegini ancak yedirebiliyorum.yaklasik 20 dakika felan suruyor yemesi 4 kere yediriyorum buda yaklasik gunde 1bucuk saati buluyor bunun disinda tv seyrettirmiyorum doktorumuz konusamamasini youtuba bagladi kesinlikle sebebi budur dedi.e bizde seyrettirmeyi kestik ama ne yazik oglum yemiyor artik ögunleride atlamaya basladi böyle giderse gunde cok acikirsa bir ogun yiyecek oda gelisimini bayagi gerilicek ne yapacagimi sasirdim dogrusu bi akil verin lutfen...

oğlum ne tv kanalı nede çizgi film adını veya karakterini bilir.
asla izlemez ,hiç izlettirmedim ..o film karakterleriyle hiç tanıştırmadım

bebekken doktorumuz dil altı bağının kısa olduğunu konuşmasının gecikebileceğini söylemişti
keselim demişti. ben o anda çok korkmuştum,
bebek ve çocuk üzerine ne kadar eğitici öğretici dil gelişimiyle ilgili kitap varsa aldım
her akşam o kitapları resimleri tek tek usanmadan yorulmadan okudum defalarca
her soru sorduğunda hep yanıt verdim

ve oğlum doğduğundan beri konuşurum onunla herşeyi
mesela yemek yedirirken bak annecim bu yemeğin içinde tavuk var,bezelye var vs
balkonda otururken dışarda gördüğümüz herşeyi anlatırım
mesela evdeki elektrikli aletlerin nasıl çalıştıklarını anlatırım
araç çeşitlerini neye yaradıklarını
mesela şimdi hastaneyi öğreniyoruz hastane nedir ne işe yarar kimler gider orada neler olur
bir yetişkinle konuşurmuş gibi
ayrıca asla çocuk diliyle konuşmam
mesela çocuklar suya farklı şeyler söylerler
buda ailelerin hoşuna gider onlarda öyle seslenir
örnek : bir arkadaşımın evindeyken çocuk buu dedi annesi kalktı al oğlum buu getirdim dedi
ben ise her kelimeyi olduğu gibi
suya su süte süt dedim
vs vs vs
onunla geçirdiğim her anı konuşarak geçiririm
çünkü konuşamasının gecikebileceği düşüncesi beni çok üzmüştü
bu nedenle aynı şeyi defalarca söylemekten usanmadım bıkmadım

veeee sonuç şuan oğlum 20 aylık konuşma problemini bırak bazen insanlar şaşırıyor
ay bu çocuk bunu nerden biliyor diye
geçen hafta tatildeyken toprağa elini ayağını koymuş anne enerji enerji diyordu
geçen dayımlara yemeğe gittik oğlum masaya oturunca anneee bezelye pilav dedi
dayım güldü ben bile bezelye diyemem dedi
vs vs örnekleri uzatabilirim
konuşma problemlerinde bence sürekli düzgün kelimelerle
eğitici eğlenceli kitaplarla çalışın ben bunun çok faydasını gördüm
şuan oğlum her insanın anlayabileceği şekilde kelimeleri çıkarabiliyor

tv çocuğun zihin gelişimini bana göre etkiliyor çocuk orda gördüğünü olduğu gibi alıyor
kendisi düşünmüyor merak etmiyor
ezbercilik gibi bişey
bu işi siz yapın çocuğunuza herşeyi siz öğretin derim
tvnin yetişkine bile bir faydası yokki çocuğa olsun
benim şahsi fikrimdir
haa asla izlemeyecek demiyorum ama ben izlettirmedim ve şuan tv açık olsada saatlerce oğlum hiç bakmaz

Son düzenleme:
tr çocuk asla konuşmayı geciktirmez ben ana okulu öğretmeniyim çizgi filmlerden konuşmayı daha çabuk öğrenirler özelliklede eğitimli çizgi filmler calyu filan izlemesi lazım

siz bir öğretmen olarak bunu söylüyorsunuz ama geen hafta bir çozuk uzmanının yazısını okudum
özellikle kayu filminin çocukların psikolojisini bozduğunu söylüyordu
ben bu yazı üzerine o çizgi filmi biraz izledim
orada herşey kayu etrafında dönüyo bütün olaylar vs
kayunun mükemmel bir hayatı var
her istediği yapılıyor
çozuk izlediğini uygulamak istiyormuş
yani onun gibi.. buda çocuğun normal hayatla arasında çatışma çıkarıyormuş
uzun bir yazıydı bulmaya çalışayım bulursam burda paylaşıcam

benım oğlumda baby tv izliyor 30 aylık ve hemen her seyi soyleyebiliyor 5 kelimeden olusan cumleleri rahatlıkla kurabiliyor her istediğini her dusuncesini zorlanmadan anlatabiliyor ayrıca baby tv nın faydasını da gordum örneğin sebzelerin nerde yetiştiğini ordan ogrendi ben evde kıtaptan sayıları gosteriyorum fakat tv de muzık esliğinde sayıları öğrettikleri için ilgisini daha cok cektiğinden sayıların bazıları biliyor rekleri aynı sekilde ordan gorerek tekrarlıyor mevsimleri sarkı soylemeyi bunun gibi geliştirici aktiveteleri ordan ogrenıyor ben bi zararnı gormedim aksıne faydasını gordum ayrıca kkonusmasıda gecikmedi

ama sunuda eklemeliyim benım oğlum saatlerce oturup tv yi izlemez heleki ben yanında değilsem tv yi kapatıp yanıma gelir ben ne yapıyorsam oda yapmak ister eger ben içerde oturusam anne baby tv yi ac der bende acarım yarım saat kadar bende oğlumla oturarak ona eslik ederim bu sekilde izler beraber soyleneleri tekrar ederiz
kayuyuda cok seviyoroğlum hatta bana anne bu gilbırtın karnı acıkmıyormu mama verelim mama yemedi mi diye sorular soruyor (gilbirt kayunun kedisi :)) kayunun kardesi var dimi anne adı rozi dimi diyor arkaslarıyla koyu oyun oynuyor bende parka gidince arkadslaım oyun oynucam dimi anne diye sorular soruyor bana
yanı oyle kayunun etrafında olaylar donuyor bundan cocuk etkiler izlediğini uygulamak ister gibi bi sorunla karsılasmadım gibi bi dusunceye ben katılımıyorum bi zararını da gormedim

Son düzenleme:
küçük yaştaki çocukların anne baba gözetiminde tv izlemesi bir sorun yaratmaz ama
bnazı kadınalrımız ne yazikki tv yi kurtuluş gibi görüyor
tv yi açıp çocuğu oturruyor karşısına ...
ben buna kızıyorum
onun dışında tv izlemek veya izletmek kişinn tercihidir
konuşma problemine etkisini bilemem ama bizde knouşma problemi vardı ben bunu
yukarıda anlattığım gibi çözdüm sadece paylaşmak istedim

kızım 18 aylık, tv ben izlettiiryorum ama sadece baby tv, reklam, klip, dizi,haber yok. kışın evde tıkılıp kalıyoruz, babamızda çok sık göreve gidiyor asker olduğu için. e bende açıyorum, evet çok izliyor bu ara sadece baby tv, baby tvden başka kanal izlemiyoruz. kızmın konuşması çok iyi, erken yaşlardan beri. söyleneni anlar, komutları anlar, konuşması çok iyi, algısı, çizimi çok iyi. 10 kadar sayıyor bir yaşından beri.çok hareketli bir bebek zaten.

Ben kızımla bebeklıgınden berı konuştum sureklı.Kızım TV ızlemeyı sevıyor belırlı ızledıgı karakterler var

NICK. JUNIOR ve DISNEY JUNIOR ızlıyor ara sıra da BABY TV yı ızlıyor. daha cok ızledıgı cızgı fılm DORA,KOŞ DIEGO KOŞ, VE UMI ZUMI TAKIMI.Ben bunların yararı olduğunu düşünüyorum.Aktif çizgi filmler çocuğa sorular soruyor bekleme surelerı koyuyor.Umı zumı takımı sayıları ve sekıllerı anlatıyor.Oturma odasındaki TV kızıma aıt ve onun olduğu ortamda sadece onun ızledıgı kanallar acık.Kadın programı vb bısey ızlenecekse dıger tv ye gıdılıyor.Aksam olunca sımdı buyuklerın saatı dıyoruz ve TV kumandası bıze gecıyor.O da yapboz yapıyor boyama yapıyor kule yapıyor.

Su an 2bucuk yasına gırmesıne 1-2 ay var ama kızımın kurduğu cümlelere cok sasırıyoruz. Gecen gun karsı apartmandakı kopegı görmüş bana dıyorkı "Anne kopek mahsur kalmış,onu kurtarmalıyız" "Anne bana su verebılırmısın? (içince) sımdı cok ıyı hıssedıyorum anne" Kızım benı cok uzuyorsun dıyorum "uzulme anne mutlu ol" dıyor. Sekıller cızıyor bak bu oval bak bu ucgen dıye bana gosterıyor. Bana kızdığında "anne bana yaramazlık yapma" dıyor. :))

Ben kızımla bebeklıgınden berı konuştum sureklı.Kızım TV ızlemeyı sevıyor belırlı ızledıgı karakterler var

NICK. JUNIOR ve DISNEY JUNIOR ızlıyor ara sıra da BABY TV yı ızlıyor. daha cok ızledıgı cızgı fılm DORA,KOŞ DIEGO KOŞ, VE UMI ZUMI TAKIMI.Ben bunların yararı olduğunu düşünüyorum.Aktif çizgi filmler çocuğa sorular soruyor bekleme surelerı koyuyor.Umı zumı takımı sayıları ve sekıllerı anlatıyor.Oturma odasındaki TV kızıma aıt ve onun olduğu ortamda sadece onun ızledıgı kanallar acık.Kadın programı vb bısey ızlenecekse dıger tv ye gıdılıyor.Aksam olunca sımdı buyuklerın saatı dıyoruz ve TV kumandası bıze gecıyor.O da yapboz yapıyor boyama yapıyor kule yapıyor.

Su an 2bucuk yasına gırmesıne 1-2 ay var ama kızımın kurduğu cümlelere cok sasırıyoruz. Gecen gun karsı apartmandakı kopegı görmüş bana dıyorkı "Anne kopek mahsur kalmış,onu kurtarmalıyız" "Anne bana su verebılırmısın? (içince) sımdı cok ıyı hıssedıyorum anne" Kızım benı cok uzuyorsun dıyorum "uzulme anne mutlu ol" dıyor. Sekıller cızıyor bak bu oval bak bu ucgen dıye bana gosterıyor. Bana kızdığında "anne bana yaramazlık yapma" dıyor. :))

size katılıyorum.(Önce Allahın izni tabiki) Bende oğlumla doğduğu günden beri sürekli konuşuyorum. ve bunu ev eşime ve annnemlerede aşıladım, oğlum 2, 5 yaşında ve aynen bizim gibi konuşabiliyor. renkleri, 30 akadar saymayı ve rakamları görünce kaç oldunu söylüyor. uzun ve kurallı cümle kuruyor. geometrik şekiller gibi daha bir çok şey ancak ben bunları ona bilgi olarak yüklemedim. günlük hayatın içinde, konuşmalarımda oyun oynarken kullandıkça farkında olmadan öğreniyor. mesela en basit bebekken bile onu giydirirken "şimdi oğlumun kırmızı kazağını giyeceğiz"gibi yada onunla ilgisi olmasa bile onun yanında yapacağım işi ona anlatmak, tv ye gelince bende tv'nin çocukların konuşmasında olumsuz etken olacağını düşünenlerdendim ama dikkatli kullanınca ( bazı eğitici çizgi filmlerim) faydası bile oluyor. önemli olan burda çocukla çok konuşmak, ona açıklayıcı bir şekilde herşeyi anlatmak ve en çok yaptığım şey de onun ne söylemek istediğini bir kez de ben tekrar ederek onu anladığmı ifade etmek. böylece anlaşıldığnı anlayıca konuşmaya teşvik oluyorlar. tabiki dediğim gibi herşeyin allahın taktir ettiği bir zaman var. Bütün çocuklar da bir olmaz. bazı çocuklarımızında demekki biraz daha zamana ihtiyaçları var göreceksinizki birden bire konuşacaklar.

Bence eğitim verici olduğu sürece televizyon izletilmeli. Psikolog ve pedagogların önerisiyle yapılan programlar var. Yine de kafanızda soru işareti kalıyor ve çocugunuzda huysuzlanıyorsa yaş gruplarına göre dvd eğitim setleri var, onları öneririm.

arkadaşlar oğlum martta 2 yaşını dolduracak.. ama hala konuşmuyor toplasan 7-8 kelime kullanıyor..
anne,baba,atta,mama,dede,anneanne..
bu trt çocuk çok ilgisini çekmeye başladı kapatınca ağlıyor tv'ye falan vuruyor kumandayı getiriyor açayım diye bende sussun diye açıyorum.. ama korkuyorum ya konuşmasını durdurursa asosyalliğe iterse???
reklam ve klip tutkunu zaten ondan koparmaya çalışıyorum ama böyle çocuk kanallarınında zararları var mı?ablamın oğlu daha yeni 5 yaşında konuşmaya başladı.. ondanda endişeleniyorum..

Drumuz bizede söylemişti geç konuşmasına sebep olur diye benim kızımda araa sıra ben işlerimi yaparken mecbur tv izlemesine izin veriyorum. sürekli oyunda sıkıyor çünkü.Ama konuşması 1.5 yaşındayken ufak ufak başladı ve şuan gayet güzel konuşabiliyor. Tabi bu her çocukta farklıdır muhakkak..

oğlum 21 aylık ve trt çocuk izlemek istiyor. bende bazen açıyorum. ama tv ile ilgili sorular soruyorum. "tavşan nerde, uçak düş tü mü?" gibi.

Benim iki cocugum var.kızım 3.5 yasında ve 5aylıkken gel git cici demeye başlamıştı.ben ona şarkılar söyler konusurdum.oglum şubatta 2yasına girecek kızıma bakarak konuşması daha yavaş baba anne annanne hala gel git abla bide pepe çiş falan gibi kelimeler soyleyebiliyor.aşırı çizgi filmin olumsuz etkiledigini düşünüyorum ama kızıma bakınca okadar seyı nezmn nerde öğrenmiş diyorum.tamamen zararlı dıyıp bır kenara atamam.

İnsan işin gücün arasında bazen de çoçuğun ısrarları neticesinde mecbur kalıp TV seyredilmesine izin veriyor. Esin'in dediği gibi pedagog gözetiminde yapılan programlar da var. Bence kanal veya program seçiminde buna mutlaka dikkat etmek gerek. Reklamlar da ayrı sıkıntı tabi,

çocukların izledikleri gerçekten önemli onların bilinçaltında olumsuz etkiler oluşturabiliyor dikkat etmek gerek

X