Tüp bebek süreci ve çevre baskısı

gokkusaginadusenbukalemun

Yanlış yaptıysam doğrusu hoşuma gitmemiştir. 😌
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2021
3.974
5.852
Merhaba değerli kk üyeleri (konu biraz uzun olabilir ama içimi döküp fikirlerinizi almak istedim.
🥰
)

Benim kendimce yaşadığım ve artık gerçekten ağzımı bozmamak için kendimi zor tuttuğum bir konu var. “ Çevrendeki herkesin hadsizce, her gördüklerinde bebek haber yok mu?” Sorusu.

Artık sabrımın sonu gelmiş gibi hissediyorum. Ben normalde çok sakin, her zaman orta yol bulmaya çalışan, kimsenin kalbini kırmamak için çaba sarfeden biriyim. Ama bu soru artık sabrımı zorluyor.

Ben 30 yaşında, 2 yıldır evliyim. İlk yıl çocuk istemedim. Evliliğim oturup, kafamdaki soruları cevaplayıp, bu sorumluluğu alacağıma inandığımda çalışmalara başladık. 11 ay boyunca hiç gebelik oluşmadı. En sonunda hastaneye gittiğimde doktora burdan öğrendiğim hsg filmini sordum. O da “isterseniz özelde çektirin” dedi ve sonuç iki tüpüm de kapalı ve hidrosalpinksli. Yani tüp bebekten başka çare yokmuş.

Eşimle konuşup tüp bebeğe başlamaya karar verdik. Ama bu süreçte olduğumuzu, ailelerimiz ve yakın arkadaşlarımız dahil kimseye söylememe kararı aldık. Kimsenin tavsiyesini ya da tesellisini duymak istemiyoruz. Sanki kansermişiz gibi acımasını da.

Gel gör ki insanların soruları bitmiyor. Biz de çözüm olarak, bu pandemi sürecinde çocuk fikrini ertelediğimizi söylemeye başladık. Başka çözüm yolu bulamadık. Ama yine de çok nadir görüştüğümüz ya da yıllardır görüşmediğimiz arkadaşlar bile konuşacak konu kalmamış, muhabbet açacak mevzu yokmuş gibi dönüp dolaşıp bu konuyu soruyorlar.

İki gün önce 14 yıldır görüşmediğim bir arkadaşımın bana attığı mesajı bırakıyorum. Lütfen bu süreçte siz insanların ağzını nasıl kapattınız? Bu psikolojik şiddetin önüne nasıl geçtiniz? Fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim
🥰

Eklentiler

• BB7D293D-49A7-484A-990F-0F1BBA57751B.jpeg
    BB7D293D-49A7-484A-990F-0F1BBA57751B.jpeg
    66,3 KB · Görüntüleme: 1.102
Merhaba değerli kk üyeleri (konu biraz uzun olabilir ama içimi döküp fikirlerinizi almak istedim.
🥰
)

Benim kendimce yaşadığım ve artık gerçekten ağzımı bozmamak için kendimi zor tuttuğum bir konu var. “ Çevrendeki herkesin hadsizce, her gördüklerinde bebek haber yok mu?” Sorusu.

Artık sabrımın sonu gelmiş gibi hissediyorum. Ben normalde çok sakin, her zaman orta yol bulmaya çalışan, kimsenin kalbini kırmamak için çaba sarfeden biriyim. Ama bu soru artık sabrımı zorluyor.

Ben 30 yaşında, 2 yıldır evliyim. İlk yıl çocuk istemedim. Evliliğim oturup, kafamdaki soruları cevaplayıp, bu sorumluluğu alacağıma inandığımda çalışmalara başladık. 11 ay boyunca hiç gebelik oluşmadı. En sonunda hastaneye gittiğimde doktora burdan öğrendiğim hsg filmini sordum. O da “isterseniz özelde çektirin” dedi ve sonuç iki tüpüm de kapalı ve hidrosalpinksli. Yani tüp bebekten başka çare yokmuş.

Eşimle konuşup tüp bebeğe başlamaya karar verdik. Ama bu süreçte olduğumuzu, ailelerimiz ve yakın arkadaşlarımız dahil kimseye söylememe kararı aldık. Kimsenin tavsiyesini ya da tesellisini duymak istemiyoruz. Sanki kansermişiz gibi acımasını da.

Gel gör ki insanların soruları bitmiyor. Biz de çözüm olarak, bu pandemi sürecinde çocuk fikrini ertelediğimizi söylemeye başladık. Başka çözüm yolu bulamadık. Ama yine de çok nadir görüştüğümüz ya da yıllardır görüşmediğimiz arkadaşlar bile konuşacak konu kalmamış, muhabbet açacak mevzu yokmuş gibi dönüp dolaşıp bu konuyu soruyorlar.

İki gün önce 14 yıldır görüşmediğim bir arkadaşımın bana attığı mesajı bırakıyorum. Lütfen bu süreçte siz insanların ağzını nasıl kapattınız? Bu psikolojik şiddetin önüne nasıl geçtiniz? Fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim
🥰
Karaktersiz bu ne demek ya. Sen 3 çocuk doğurmuşsun anne olmuşsun ama insan olamamışsın yazın. Tedavi sürecinde olan bir kadına şu yazdıklarını düşman olsa yazmaz ya.
durum paylaşabilirsin.
" Hadsizce mesaj yazanlar kendinize gelin. insanların mahremini sorgulamak size düşmedi." gibi

Ne kadar duyarsız insanlar var , okudukça sinir oluyorum ya bunlara tak tak cevap vermek lazım. Benim hastalığım var ben onu one sürüyorum ama gerçekten hastalığım var . Ya da yeni doğurmuş kişiler sorarsa seninkini sevelim de bi rakip mi gelsin istiyorsun bebisine diye dalgaya vuruyorum . Ama bana da kimse böyle hadsiz e sormadı. Bu tip insanlara diyeceksin birseyler demesine de doğurduğu çocukların ne suçu var. Ama ben olsam sanırım senin kocan seni doğurtmaya almış makine gibi anca doguruyorsun ben şuan evliliğinin tadını çıkarma derdindeyim ay Bi de üç çocuk sorumluluğu almak cidden bana göre büyük meziyet sen altından kalabiliyor musun der verdiği cevaba göre ezmeye çalışırım. Zaten bu mesaji atan kişi çok da vasıflı biri değildir.

Ay terbiyesiz
Bazı kadınların böyle doğurmayı marifet saymasına oldum olası gıcık olmuşumdur
Vasıfsız resmen

Ben bi ara bizim olmuyor olursa söylerim diyordum valla
Bazılarına da Allah veriyor valla ben bakmıyorum o işlere diyordum
Ama çelik gibi sinirler lazım tabi

Karaktersiz bu ne demek ya. Sen 3 çocuk doğurmuşsun anne olmuşsun ama insan olamamışsın yazın. Tedavi sürecinde olan bir kadına şu yazdıklarını düşman olsa yazmaz ya.
durum paylaşabilirsin.
" Hadsizce mesaj yazanlar kendinize gelin. insanların mahremini sorgulamak size düşmedi." gibi
Aslında ağzının payını vermek istiyorum ama yeni doğum yapmış sanırım. Kalbini de kırmak istemiyorum. İnsanların bu kadar düşüncesiz olmasını da cidden aklım almıyor 😔

Daha 2 yıldır evlisiniz nedir bu insanlardaki bebek merakı anlamadım ki. En nefret ettiğim sorudur şu bebek ne zaman sorgulaması. Bana sorduklarında istemiyoruz çocuk diye kestirip atıyordum ki tekrar tekrar sormasınlar. Bir keresinde eşimin teyzesi sorması ayıptır ne zaman çocuk yapacaksın dedi aynen haklısınız sorması ayıptır dedim. Bir daha da cesaret edemedi. Şu terbiyesiz arkadaşınıza haddini bildirin lütfen aşırı sinir oldum. Kalbi de kırılıyorsa kırılsın. Sanana yani insanlar ne zaman doğurmuş, doğurmamış, edepsiz kadın

X