Tüp bebek tedavisinde prp yaptıranlar, PRP tedavisi ne demektir?

Editor

Edidir Edi
İçerik Editörü
12 Temmuz 2006
1.259
2.980

Pıhtılaşma Hücrelerinden Zengin Plazma Nedir?

Pıhtılaşma hücrelerinden zengin plazma (PRP), trombosit denilen pıhtılaşmayı sağlayan kan hücrelerinden zenginleştirilmiştir serumdur. Pıhtılaşmayı sağlayan bu hücreler vücuttaki hasarlı dokuların onarımında ve eski haline dönüşebilmesi için gerekli büyüme faktörlerini yapısında ihtiva eder. PRP serumunda ise hasarlı dokularda toplanan trombositlerden kat ve kat daha fazla hücre konsantre haldedir.

prp-uygulamasi-tup-bebek-surecini-etkilermi.jpg

PRP yönteminde bu mucizevi serum, kişinin kendi kanı az miktarda alındıktan sonra özel bir dizi işlemden geçirilerek elde edilir ve kişinin kendisine enjekte edilir. Bu yöntem tıbbın birçok alanında kullanıldığı gibi kadın hastalıkları alanında yumurtalık depolarında azalma olan veya erken menapoz tanısı mevcut kadınlarda yumurtalıklara, rahim iç duvarının kalınlaşmadığı durumlarda rahim içerisine uygulanabilmektedir.

Pıhtılaşma Hücrelerinden Zengin Plazma Tarihçesi

Pıhtılaşma hücrelerinden zengin plazma (PRP) uygulamasının tıpta kullanılması ilk olarak kan hastalıkları ile ilgili uzmanlık alanı olan hematoloji alanında başlamıştır . Hematoloji uzmanları, ilk olarak 1970 yılında PRP uygulamasını gündeme getirmişler . Günümüzde yaygın olarak diş hekimliği, çene cerrahisi, ortopedik ameliyatlar, estetik ameliyatlar, cilt yanıkları ya da cilt yaraları ve yumurtalıklardır.

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Uygulaması Hakkında Herşey !

Tüp Bebek Tedavisinde PRP Yöntemi

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim bir tanidigim yaptirdi hep tek yumurtasi oluyodu prp yaptirdi sonràki ay bakti doktor yine tek yimurta .belki onda ise yaramadi bilemiyorum

canım bende işe yaradı çok güzel sonuç aldık diyen birini forumda henüz görmedim etkisi mi uzun sürede belli oluyor bilmiyorum ama

bende doktoruma sordum prp yapmayı benim için uygur görürmüsünüz diye, hastaların %10 unda başarılı olan bi yöntem kanıtlanmış bir başarı değil. maliyetide olduğu için biz yapalım diye gündeme gtirmiyoruz ama hasta isterse yapıyoruz, ancak dediğim gibi bi garantisi yok dedi.:110:

canım bende işe yaradı çok güzel sonuç aldık diyen birini forumda henüz görmedim etkisi mi uzun sürede belli oluyor bilmiyorum ama
bende ekim ayında yaptırdım prp maslak acıbadem de ocakta kontrol vardı ve tahlil falan yapılmadı açıkcası kötü bi sonuç görürüm belki diye bende başka bir yerde yaptırmak istemedim akışına bıraktım direk tüp bebek tedavisi başlandı ve daha önce hiç yumurta elde edememiştik başka bir merkezde hatta bana donasyon dışında hamile kalamazsın demişti boş yere günaha sevk edilmişim nasıl çökmüştüm :KK43: bülent tıraşla olan bu tedavimde 5 yumurta toplandı ve 3 kaldı. 3 tanesi 3.gün olarak donduruldu şükürler olsun nisan gibi nasip olursa transfer olcak inşallah. bu olay prpnin etkisi midir bilemicem ama aklımda pişmanlık kalmasın diye yaptırmıştım herşeyi denemekte fayda var yoksa ben donasyonu araştırıyordum:KK43:

Benim rezerv için değil de rahim duvarı kalınlaşsın diye yapıldı. Faydası oldu mu henüz bilmiyorum

Arkadaşlar prp tamamen para tuzağı. AMH, yumurta kalitesi bu şekilde yükselmez, iyileşmez. Lütfen doktor adı altındaki tüccarlara umutlarınızı emanet etmeyin.

Peki nasıl yükselir? Para tuzağı demenizin nedeni nedir?
2 kere tüp bebek tedavisi gördüm, 2. doktorum çok çok iyiydi. Kaldı ki mart ayında gene ona başlayacağım tedavi için. Geçen sene AMH ölçtürmüştüm, bu sene gene ölçtürdüm. Baktım değerler yükselmiş.
Doktorum geçti karşıma, AMH yükselmiş değil diğer değerin yanlışmış dedi.
AMH yükselmez, yumurta kalitesi de prp ile artmaz arkadaşlar. Bunlar para tuzağı, yiyecek içecekle bir nebze belki. Ama dışarıdan yapılan PRP tarzı bir işlem ne alaka yumurta kalitesine etki etsin.
Paranızı çar çur etmeyin lütfen...

bende ekim ayında yaptırdım prp maslak acıbadem de ocakta kontrol vardı ve tahlil falan yapılmadı açıkcası kötü bi sonuç görürüm belki diye bende başka bir yerde yaptırmak istemedim akışına bıraktım direk tüp bebek tedavisi başlandı ve daha önce hiç yumurta elde edememiştik başka bir merkezde hatta bana donasyon dışında hamile kalamazsın demişti boş yere günaha sevk edilmişim nasıl çökmüştüm :KK43: bülent tıraşla olan bu tedavimde 5 yumurta toplandı ve 3 kaldı. 3 tanesi 3.gün olarak donduruldu şükürler olsun nisan gibi nasip olursa transfer olcak inşallah. bu olay prpnin etkisi midir bilemicem ama aklımda pişmanlık kalmasın diye yaptırmıştım herşeyi denemekte fayda var yoksa ben donasyonu araştırıyordum:KK43:
Canım inşallah olumlu sonuçlar alırsın.bülent tıraş özellikle kendimi ilgileniyor hastaları ile merak ettim çok iyi doktor diyorlar

yok canım kendisi ilgilenmiyormuş hatta grupta prp işlemini yiğit mi yücel mi ne bir doktoru varmış o yapıyormuş demişlerdi

bende prp yaptırmayı düşünüyorum arkadaşlar, ilerleyen zamanlarda geçmişime dönüp baktığımda keşke şunuda yapsaydım olurmuydu ki diyeceğim bişey kalmasın istiyorum. maddi manevi bütün imkanlarımı zorlayıp elimden geleni yapmaya gayret ediyorum. hepimizin emeklerinin hayırlısıyla karşılığını versin rabbim

Merhaba benimde rezervim yaşıma göre düşük sizin amh kaçtı? Prp yi nerde yaptırdınız ne kadara mal oldu ve yan etkisi var mı acaba?
Gecen yil 0.36 dı.muhtemelen dahada düştü acibadem yaptirdim 6000 tl yan etkisi yok sadece bir hafta on gun kadar hafif sancim oldu o kadar

Merhaba benide donasyona yönlendirdiler,yumurta rez az 1 yada 2 yumurta çıkıyor ve boş her denemede,Amh 0,27 ,sizin süreç nasıldı benzer miydi bahsedebilir misiniz? Ben bitkisel destekmi yoksa prp mi yaptırsam bilemedim yani bazı doktorlar uzak durun para tuzağı sonucları belli değil diyor bilemedik ne yapacağımızı😰

X