TÜRKÇE dil bilgisi nasıl öğrenilir,nasıl geliştirilir?

Peln Ozturk

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2022
3
1
21
Türkçe dil bilgim 0, çok kötü yani.

Temelim yok, İlk önce hangi konu veya konulardan başlamam gerekiyor? Önce hangi konudan başlamam gerektiğini bile bilmiyorum, yardım edin.

#yks2024

Bu siteye yeni üye oldum, pek bilmiyorum burayı kullanmayı, size karşı bir kusurum olursa şimdiden özür diliyorum, hakkınızı helal edin. Teşekkürler.

Merhaba, türk dili ve edebiyatı öğretmeniyim. Temelim 0 demişsin ama Türkçe konuşmayı biliyorsan sıfır değildir o merak etme. Sanırım yks öğrencisisin. Sana tavsiyem sağlam bir konu anlatım kitabı bulman konu konu ayrıntısına kadar çalışıp gerekirse notlar alarak konuyu hatmetmek ve üstüne mutlaka bol soru çözmek. Çözdüğün sorulardan yanlış olanların cevabını da mutlaka öğrenmek. Dilbilgisi öğrenmeye başladığında çok seveceğin bir alandır aslında bizim branşın matematiği mantığı dilbilgisinde gizli. Olaya ezberlemek olarak bakma konuştuğun dilin yapı taşlarını ayırt etmeye mantığını kavramaya çalış. YouTubeda bir sürü iyi hocanın videoları var zaman zaman ben bile açıp bakarım filanca konuyu nasıl aktarmış diye. Önyargını yık ve dediklerimi gecikmeden uygulamaya başla.

Merhaba, türk dili ve edebiyatı öğretmeniyim. Temelim 0 demişsin ama Türkçe konuşmayı biliyorsan sıfır değildir o merak etme. Sanırım yks öğrencisisin. Sana tavsiyem sağlam bir konu anlatım kitabı bulman konu konu ayrıntısına kadar çalışıp gerekirse notlar alarak konuyu hatmetmek ve üstüne mutlaka bol soru çözmek. Çözdüğün sorulardan yanlış olanların cevabını da mutlaka öğrenmek. Dilbilgisi öğrenmeye başladığında çok seveceğin bir alandır aslında bizim branşın matematiği mantığı dilbilgisinde gizli. Olaya ezberlemek olarak bakma konuştuğun dilin yapı taşlarını ayırt etmeye mantığını kavramaya çalış. YouTubeda bir sürü iyi hocanın videoları var zaman zaman ben bile açıp bakarım filanca konuyu nasıl aktarmış diye. Önyargını yık ve dediklerimi gecikmeden uygulamaya başla.

Hocam bende de imla sıfır. Çok video izledim 10 dakıka sonrası yok tavsiye ediceğiniz bir hoca var mı acaba ya da birebir özel ders mi almak lazım ?

İmla konusu da yine ezbere yapılacak bir konu değil ben bile çoğu zaman sözlük-kılavuz açar bakarım. İmkanın varsa iyi Türk yazarları bol bol oku hem kelime haznen genişler hem de aşinalık kazanırsın. Birebir takip etmediğim için video öneremiyorum maalesef. çok zorlandığını düşünüyorsan elbette özel ders alabilirsin.
AyselSilahimiGetir AyselSilahimiGetir

Türkçe dil bilgim 0, çok kötü yani.

Temelim yok, İlk önce hangi konu veya konulardan başlamam gerekiyor? Önce hangi konudan başlamam gerektiğini bile bilmiyorum, yardım edin.

#yks2024

Bu siteye yeni üye oldum, pek bilmiyorum burayı kullanmayı, size karşı bir kusurum olursa şimdiden özür diliyorum, hakkınızı helal edin. Teşekkürler.
Tüm dersler arasından tek yanlışsız yapabildiğim dersdi dil bilgisi :KK70: Acayip keyif alıyordum ama anlatamıyorum başkasına işte. Onu da matematik gibi düşünün çözdükçe akılda kalıcı oluyor ve otomatiğe bağlıyorsunuz. Aslında çok zevkli bir ders. Ve size tavsiyem zor bir kitaptan başlamayın önce temel seviyede ki basit kitaplarla başlayıp sonra orta zor diye ilerleyin ben kitapların seviyesine bakmadan alır yapamayınca bırakırdım. Matematiğimi de öyle geliştirdim mesela antremanlarla mat kitabı çıkarandan Allah razı olsun her sorunun cevabını üşenmeden videoya almış ayrıntılı anlatıyordu kimseye soru sormadan ilerlerdim. Türkçesi de var o kitabın ama paragraf olarak görmüştüm dil bilgisi var mı bilmiyorum onu bir araştırın isterseniz.

X