Türkiye tarihinde bir ilk; YSK, İstanbul seçimini iptal etti!

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.799
58.435
İstanbul seçimleri iptal edildi!
İstanbul'da yeniden seçimler 23 Haziran'da yapılacak
son dakika

06 Mayıs 2019 14:42
Güncelleme: 06 Mayıs 2019 20:01
  • -
  • A
  • +
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhuriyet tarihinde bir ilk olan karara imza atarak, ana muhalefet partisi CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etti.
31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerden 36 gün sonra AKP ve MHP'nin itirazları üzerine alınan karar uyarınca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran 2019 pazar günü tekrar edilecek. 4 muhalif oya karşı 7 oyla alınan YSK'nın baz sandık görevlilerinin kamu görevlisi olmadığı temel gerekçesine dayandırdığı karar uyarınca, aynı sandık görevlilerinin görev yaptığı İstanbul ilçelerindeki seçimler geçerli sayılırken, büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri yinelenecek. YSK'nın İstanbul'un 39 ilçesinden Büyükçekmece ve Maltape'de de seçimlerin yenilenmesi yolundaki AKP ve MHP'nin itirazlarını da yarın (7 Mayıs) karara bağlayacağı belirtiliyor.
Daha önce YSK'nın Kırıkkale Keskin'de verdiği karar doğrultusunda Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını iade etmesi, bu süreçte bir kamu görevlisinin makama oturması bekleniyor.
AKP YSK Temsilcisi Özel: YSK'da kabul oyu veren de ret oyu veren de hukuki olarak da vicdanlarıyla karar verdiler
AKP'nin YSK Temsilcisi Recep Özel, YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal etmesinin ardından kameralar karşısına geçti. Özel'in konuşmasından satır başları şöyle:
Olağanüstü hakkımızı kullanarak itirazlarımızı bildirmiştik. Sandık kurulu başkanlarının kamu görevlilerinden oluşmadığını tespit etmiştik. Bu yüzden seçimlerin yenilenmesi kararı çıktı. Kararın gerekçesinde sandık sonuç tutanağının dayanağı olan sayım döküm cetvellerinde usulsüzlük olduğuna dair bir itirazımız vardı.
YSK, 22 sayım döküm cetvelinin boş, 101 sayım döküm cetveli imzasız olduğunu belirledi. Sandık görevlilerinin kamu görevlisi olmamasını gerekçe göstererek İstanbul seçimlerini iptal etti. Bununla ilgili düzenlemeyi 2018’de yaptık.Talebimizin bu noktada haklılığı Yüksek Seçim Kurulunun bu kararıyla teyit edilmiş oldu.
Oy veren de vermeyen de kabul oyu veren de vermeyen de herkes kendi vicani kanaatine göre oy verdi. Biz hepsinden Allah razı olsun diyoruz.
23-24 gün gibi bir sürede sandık kurullarının yeniden yenilenmesi, oy pusulalarının yeniden basılması gerekecek.
Bir an önce seçimden çıkılması için seçim tarihi 60 günden önceye alındı.
Seçim sonuçların herkesin içine sinmesini istiyoruz.
Halkımız bu konuda hakemliği yapacaktır. Siyasi partiler aynı adaylarla katılabilir, ölüm ve istifa halinde adayları değiştirebilirler.. Aynı seçmen listeleriyle seçime gidilecektir. Bir de o tarihten itibaren 18 yaşına girecekler oy kullanacak.
Büyükçekmece ve Maltepe için itirazlar yarın ele alınacak.
Parti MYK'ları olağanüstü toplandı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP MYK'yı olağanüstü toplantıya çağırdı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de gelişmeleri değerlendirmek üzere Başkanlık Divanı'nı topladı.
AKP MYK'da saat 21:00'de olağanüstü toplanacak.
1557162226588-d-55-i-0-g-9-waaeu-nfr.jpg

AKP’nin itirazları neler?
AKP’nin “tam kanunsuzluk” itirazı “Kısıtlı seçmen” iddialarına ve “Sandık kurullarının teşkili”ne dayanıyordu.
CHP, cumartesi günü YSK’nin kısıtlı seçmenlere dair araştırmasını tamamladığını ve kısıtlı seçmen sayısının AKP’nin iddia ettiği üzere 41 bin 132 değil 776 olduğunu açıklamıştı.
Sandık kurullarının teşkili konusunda ise 19 bin 623 sandık başkanı ve üyesinin kamu görevlisi olmayanlardan oluşturulduğu iddia edildi.
Dün İstanbul seçimlerine ilişkin yürütülen "usulsüzlük" soruşturmasında 43 sandık kurulu başkan ve üyesi "FETÖ'yle irtibatlı olmakla" suçlandı. Suçlamaya gerekçe olarak şahıslardan 2'sinin "ByLock kullanması", 41'inin ise "Bank Asya'ya para yatırması" gösterildi.
Ayrıntılar geliyor...
 
Son düzenleme:

Didem061996

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2019
52
69
Böyle bir usulsüzlük olamaz bir günde sayılan oylar 1 ayda sayilamadi ülkeyi yediniz bitirdiniz halk gördü nasıl hain olduğunuzu siz bunu kabullenemediniz Allen ettiniz bir sekilde YSK bile kandirdiniz yaziklar olsun soydunuz . ülkeyi yediniz haram zıkkım olsun temmuzda tekrar sandık başına yine oylar CHP sonuna kadar inşallah iki katı ile gelecegiz
 

Didem061996

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2019
52
69
Kendin aylık 70 milyar maaş damadın hazine ve mal bakanı oğlun gemilerin basinda kızın da sarayda 50 milyar maaş alıyor eee kimden çıkıyor bu paralar insanlar anladı artık kabullenin kaybettiniz bu seferde kaybedinde ozman gorucez sizi
 

Vind

Doğ güneş... ☀️
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2011
19.965
7.372
Şaşırmadım, belliydi.
Bu seçimle de bitecek gibi gelmiyor bana, sular durulmuyor.
Üzücü...
 

-Lavinya

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
16 Şubat 2019
540
1.283
26
Nasıl bir hazımsızlık bu nasıl bir narsistliktir yarabbimm
Biryerlerinden uydurdukları şaibeyle olayı yine leyhlerine çevirecek bunlar kazanana kadar yaparlardı bu seçimi zaten
Bu iktidar zamanında adalete zerre inancım kalmadı
 

nisann_tr

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2017
2.256
3.427
33
Tabi ki iptal edeceklerdi. Çünkü bu ülkeyi bir diktatör yönetiyor. Kaybettiği secimi iptal ettiriyor, kazanırsa itiraz da olsa atı alan üsküdarı gecti diyor.
Ha ne olacak. Diktatör ölene kadar böyle devam edecek gibi. Gun gelecek Kenan Evren gibi bunun da adı sokaklardan silinecek, belalar okunacak ama 40 50 yıl var daha buna.
Muhalefet yenilenecek secimi boykot etmeli bence. Bu oyunun parcasi olmaya gerek var mi?
Ayrica secime kadar selahattin demirtas muhtemelen serbest kalir bunu da yazayim buraya.
Tahminim 8-10 kez şehit haberi gelir.

YSK uyeleri ise satılmış belli, nice hakimler savcilar gibi.. Zavallılar.
 

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 13-05-2021

Hamileliğimin 30. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 73 gün kaldı.

Bebeğinizin göz kapakları artık kaynaşmış olmadığı için bebeğiniz göz kapaklarını açıp kapatabiliyor. Eğer bebeğiniz rahminizin üst tarafında konuşlanmış ise tekmelerinden dolayı göğsünüzün hemen altında kaburga gölgesinde bazı ağrılar ve hassasiyet yaşayabilirsiniz. Mümkün oldukca uzanarak ve öne doğru eğilmekten kaçınarak, kaburga bölgenizdeki ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin gözleri ışığa tepki gösteriyor ve kemikleri iyice gelişti.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 1400 gr. - Yaklaşık boyu : 39.9 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın