Türkiye'de Korona Virüs COVID-19

bugün itibari ile modunuz ....

• Ankete Katılan
    1.185

Kazen

Babalar ve Oğulları
Administrator
14 Kasım 2001
21.376
92.019
Sokağa çıkma yasağı ....
kesinlikle konmalı 85,7%
hiç gerek yok ! 3,0%
kararsızım 11,3%

Sağlık Bakanı'nın açıklamalarını tatmin edici buluyor musunuz ?

Evet, açıklamalarından çok memnunum... 32,1%
Hayır, açıklamalar doyurucu değil... 47,2%
Kararsızım, iyi başladı ama şimdi iletişim kuramıyorum 20,7%

Kişisel koruyucu donanımlarından hangilerine sahipsiniz?

Eldiven 68,9%
Maske 66,5%
N95 Maske 11,7%
Siperlik / Koruyucu Gözlük 3,5%
Tek Kullanımlık önlük / tulum 2,8%
Hiç birine sahip değilim ! 19,9%

Karantina günlerinde "Ekmek" için hangi yöntemi kullanıyorsunuz?

Fırından alıyorum 27,6%
Marketten "ambalajlı" ekmek alıyorum 28,6%
Evde ekmek yapmaya başladım 48,7%
Ekmek yemiyorum 9,7%

Covid-19 Aşısı bulunsa güvenip yaptırır mısınız?

Evet güvenirim ve hemen olurum. 12,3%
Evet güvenirim ama bir süre bekleyip ondan sonra olurum. 53,9%
Hayır asla güvenmem. 24,0%
Güvenmem ama yaptırırım. 9,7%

Maske için başvuru yaptınız mı ? ve ...

Evet başvuru yaptım maske sorunsuz kargo ile bana ulaştı 5,5%
Evet başvuru yaptım maskeyi sorunsuz eczaneden aldım. 22,7%
Evet başvuru yaptım ama onay kodum hala gelmedi. 49,3%
Evet başvuru yaptım, başvurum onaylandı ama eczanelerde maske yok. 5,5%
Hayır başvuru yapmadım, maske almadım. 11,6%
Hayır başvuru yapmadım ama SMS ile kod geldi eczaneden aldım. 3,7%
Hayır başvuru yapmadım ama SMS ile kod geldi eczanelerde maske yok. 0,7%
Hayır başvuru yapmadım ama TC kimlik numaram ile sorunsuz maskemi aldım. 0,9%
Hayır başvuru yapmadım ama TC kimlik numaram ile almaya çalıştım fakat ellerinde maske kalmamış. 0,2%

Covid-19 testi yaptırdınız mı?

Evet yaptırdım ve sonuç pozitif. 1,0%
Evet yaptırdım ve sonuç negatif. 4,3%
Hayır yaptırmadım. 94,8%

Covid-19 tümüyle bitmese de çocuğunuzu okula göndermeyi düşünüyor musunuz?

Evet göndereceğim, çocuğumun okulda güvende olacağına inanıyorum. 4,9%
Evet göndereceğim ama şartlarım bunu gerektirmeseydi asla göndermezdim. 10,5%
Eğitim önemli olduğu için göndereceğim ancak yine de çocuğum için korkuyorum. 27,9%
Bir kaç hafta bekleyip gidişata göre gönderip göndermeye karar vereceğim. 18,5%
Corona tehlikesi tümüyle ortadan kalkmadan kesinlikle göndermeyeceğim. 26,0%
Kararsızım. 12,4%

Covid-19 mücadelesi / tedbirlerini tatmin edici buluyor musunuz ?

Evet 15,1%
Hayır 84,9%

Covid-19 testi yaptırdınız mı? ve sonuç ne çıktı?

Evet yaptırdım ve sonuç pozitif. EVDE TEDAVİM OLDU 9,6%
Evet yaptırdım ve sonuç pozitif. HASTANEDE TEDAVİM OLDU 0,3%
Evet yaptırdım ve sonuç İKİNCİ KEZ pozitif çıktı. 0,1%
Evet yaptırdım ve sonuç negatif. 26,7%
Hayır test yaptırmadım. 61,7%
Antikor testi yaptırdım ! Sonuç Pozitif 0,3%
Antikor testi yaptırdım ! Sonuç Negatif 1,2%

Covid-19 Kan grubu anketi ;

Kan grubum A rh+ Covid Pozitif 11,3%
Kan grubum B rh+ Covid Pozitif 6,1%
Kan grubum AB rh+ Covid Pozitif 2,2%
Kan grubum 0 rh+ Covid Pozitif 13,5%
Kan grubum A rh- Covid Pozitif 2,4%
Kan grubum B rh- Covid Pozitif 0,5%
Kan grubum AB rh- Covid Pozitif 0,2%
Kan grubum 0 rh- Covid Pozitif 1,6%
Hiç semptom göstermedi, kan grubuyla ilgisi yok. 3,9%
Test yaptırdım sonuç Negatif ! 20,1%
Test yaptırmadım 53,5%

Covid-19 Aşısı yaptıracak mısınız?

Evet aşı olacağım. Hangi ülkenin ürettiği önemli değil 16,3%
Hayır aşı olmayacağım. 35,0%
Aşı için uygun kriterlere sahip değilim. 9,6%
Çin'in ürettiği Sinovac aşısını olacağım. 4,7%
Almanya'nın ürettiği Biontech & Pfizer aşısını olacağım. 6,3%
Kararsızım, aşı sonuçlarına göre karar vereceğim 28,1%

Diyelim ki aşı zorunlu oldu hangi aşıyı olurdunuz? veya oldunuz?

Sinovac aşısını oldum. 15,3%
Sinovac aşısını olacağım. 28,2%
Biontech & Pfizer aşısını oldum. 19,9%
Biontech & Pfizer aşısını olacağım. 36,5%

AŞI komplo teorilerinin hayatınızda yeri ne kadar?

bir kulağımdan giriyor diğerinden çıkıyor 10,7%
tedirgin olmadım desen yalan olur 26,2%
can sıkıcı bir hal almaya başladı 13,7%
bilinçsizce konuşanları dinlemeyi uzun süre önce bıraktım 49,4%

Son düzenleme:
COVID-19 Tahminleri
Korona virüs yayılma haritası!
Ülkelere göre Koronavirüs istatistiği
Aloe Vera Jeli İle El Dezenfektanı Nasıl yapılır ?
Tişörtten, Kumaştan Evde Koronavirüs Maskesi Nasıl Yapılır?

COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Nedir?

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

* Sosyal Mesafe, en önemli korunma yoludur.

* İki kişinin konuşma mesafesi dahil, yüz yüze hatta yan yana olabildiğince gelmemesi çok önemlidir.

* Kalabalık olabilecek, toplu taşıma, market gibi yerlerde zorunlu olmadıkça bulunmamaya çalışılmalıdır.

* Hastane bekleme salonları dahil 2 kişiden kalabalık bulunulacak ortamlar için ise yüz siperliği, basit maskeler gibi kazara sıçramaları önleyecek şekilde yüz koruması yapılabilir.

* Maskeler, tek kullanımlık ve kısa süreli kullanım içindir.

* Bireylerin maske kullanımı sırasında kendilerini enfekte etme riski yükseldiği için toplum içerisinde rutin olarak kullanılması önerilmemektedir.

* Maske çıkarılırken dış ve iç yüzeyi ellenmemelidir.

* Çıkarır çıkarmaz kapalı bir poşete atılarak (ben poşeti iki kat yapıyorum ve üzerini kolonyalıyorum) derhal el yıkanmalı veya dezenfekte edilmelidir.

* Yüz siperlikleri, öksürük, hapşırma ile doğrudan yüzümüze sıçrayabilecek damlacıkları ve elimizi yüzümüze götürmemizi engeller.

* Yüz siperliklerinin, su ve sabun ile yıkanması yeterlidir.

MASKE, KÜÇÜK PARTİKÜL VE DAMLACIKLARI SÜZMEMEKTE YALNIZCA BİR BARİYER GİBİ, DOĞRUDAN AĞIZ VE YÜZ BÖLGEMİZE BU DAMLACIKLARIN ULAŞMASINI KISMEN ENGELLEYEBİLMEKTEDİR.

AEROSOL OLARAK TANIMLANAN KÜÇÜK PARTİKÜLLERİ HİÇ SÜZMEMEKTE VE ENGELLEMEMEKTEDİR.

KÜÇÜK PARTİKÜL VE DAMLACIKLAR HAVADA ÇOK KISA VEYA KISA SÜRELİ BULUNABİLDİĞİNDEN, MASKELER YALNIZCA KAPALI , HAVALANAMAYAN, KONTROLSÜZ TEMAS OLABİLECEK ORTAMLARDA , KISA SÜRELİ VE TEK SEFER KULLANILMALIDIR.

MASKE , ÖZELLİKLE HASTA KİŞİ , KARANTİNAYA ALINMIŞ KİŞİ, HASTA KİŞİ İLE YAKIN TEMASI OLACAK BAKICI ,DOKTOR VE TEMASLILAR İÇİN MUTLAKA KULLANILMALIDIR.

* En az 20 saniye süresince, el dış yüzü, parmak araları ve baş parmak unutulmadan , sabun ile el yıkama VEYA alkol içeriği %60 ve üzerinde olan el dezenfektanları ile temizleme

* Virüs el derisinden girmez ancak eldivenin lastik yüzeyinde uzun süre kalabilir ve eldivendeki küçük çatlaklardan ele ulaşabilir.

O SEBEPLE EL YIKAMAK VİRÜSTEN KORUNMA ANLAMINDA ALINABİLECEK EN ÖNEMLİ ÖNLEMLERDEN BİRİSİDİR.

* Virüs, yiyecek, içecek yolu ile bulaşmamaktadır. Fakat yemek yemeden önce ellerin yıkanması bulaşın azaltılmasında önemli yere sahiptir.

* Yiyeceklerin, içeceklerin, market torba ve kutuların özel olarak dezenfeksiyonu gerekmemektedir. (Ben ambalajlı olanları sabunlu su ile silip dolaba kaldırmaktan başka bir şey yapmıyorum)

* Virüs , sular, havuzlar ve denizlerden bulaşmamaktadır. Ancak kapalı havuz gibi ortamlarda damlacık yayılımı mümkün olabileceği için kapalı havuz kullanılmamalıdır.

* Virüs açık hava , güneş bulunduğunda varlığını sürdürememektedir.

* Çamaşır ve tekstillerin 60 derece ve üzerinde normal makinede yıkanması yeterlidir.

* 60 derecede yıkanması uygun olmayan çamaşır ve tekstil, güneş ışığı ve açık havada 2 saat havalandırılmalıdır.

* Mevcut hastalıkları nedeniyle ; Hipertansiyon, Romatizmal hastalıklar, Kanser , tedavi almakta olan hastaların, tedavilerine aynı şekilde devam etmeleri önerilmektedir.

* Risk grubu olmanız, hastalıkla karşılaştığınızda mutlak ciddi bir seyir anlamına gelmemekte, daha iyi korunmanızı ve ilk belirti ve bulguda hastaneye başvurmanızı gerektirmektedir.

* Evcil hayvanlardan bulaşmamaktadır. Evcil hayvanlarınızı dezenfekte etmeniz gerekmemektedir.

SAYILAR, KAYIP ACISINI, ENDİŞEYİ İFADE EDEMEZ.
Sıfır riskle yaşamaya çalışalım.
Bizi hayata tedbir bağlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belliydi zaten. Aksam uzeri okullarin tatil olmasi icin milli egitim bakanligi ile gorusuluyordu. Vaka olmasa bunu neden yapsinlar diyorduk. Cikti bile bir tane. Insallah en az hasarla can kaybi oolmadan atlatiriz.
Okullar da tatil olur tahminiim. 🤦‍♀️

Şehrin açıklanmaması bence iyi, hem insanlar kendi şehrindeymiş gibi önlemini alır hem de kendi şehrinde değilmiş gibi şehri terk etmekten kaçınır. Kaosun önüne geçme açısından isabetli olmuş.

Ben de kesinlikle okulların tatil edilmesi gerektiği düşüncesindeyim zaten 3 hafta sonra ara tatil olacak önümüzdeki 4 hafta komple kapatılmalı.

Istanbul-çapa tıp olduğunu okudum şimdi??

Evet canlı yayında da Metin metinerin telefonla konuşurken sesi geliyor bir de spiker de ağzımdan kaçırmıştı İstanbul diye. Ne olacak şimdi keşke okullar tatil edilse :KK43:

X