Anket Türkiye'de Korona Virüs COVID-19

Diyelim ki aşı zorunlu oldu hangi aşıyı olurdunuz? veya oldunuz?

• Ankete Katılan
    793

diladuru

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Nisan 2019
2.187
2.673
29
Gerçekten mümkün olabilir. Bize gelen kargocular da bazen maskesiz oluyor. Asansörde bir öksürse, hapşırsa kim bilebilir ki
O yüzden her market poşetine ve kargoya virüs muamelesi yapmak lazık
Aralık ayinda oldu bu dedigim bende alisverisi abartmistim.acikcasi ama baska gercekten riskli bisey yapmadim.
Buluyo iste illet.. bitse artik yıldık ulkece

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 496 gün geçti.

Asiasena

...vatanist...
ÜZGÜN
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2010
2.067
3.435
34
Yaşadığım ilde pozitif olan bir kadın bizi dışlamasınlar diye herkesten pozitif olduğunu saklamış, pasta börek yapıp bina bahçesinde konu komşuya yedirmiş, çoğu insanın enfektesine sebep olmuştu. Bina komple karantinaya alınmıştı. Madem pozitifim asansör düğmelerine tüküreyim o zaman diyen insan müsvetteleri dolu. Kurye de pek tabi poşetin üstüne hapşurup öksürebilir hatta yalayabilir 🤢 dünyada böyle kötü insanların varlığına inanmak istemiyorum ama hayvanlara çocuklara tecavüzün olduğu bi dünyada virüsü bilerek yayanlar oldukça fazla olabilir 😔😔

selin18

2021 2020 yi aratma lütfen
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2010
226
61
Hocanın eğitimine, bilgisine, uzmanlığına laf söylemek zaten haddimize değil ama aynı gün içinde, üç-dört ayrı kanalda, birbirinin aynı ve korkuyu besleyen konuşmalar yapması beni rahatsız ediyor.
Doktorluk/hocalık yapmaya nasıl vakit buluyor acaba?

‘Tam kapanma böyle olmaz en az bir ay her yer tamamen kapanmalı’ diyor.
Olmayacak duaya amin diyor yani.
Sosyal devlet mi bizim devletimiz?
Ekonomimizin durumu ortada.
Hocanın tuzu kuru, aylarca çalışmasa zorlanmaz.
Ya halk?
Kesinlikle öyle cebi dolu olup konuşmak kolay.

LezzetliCipetpet

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
24 Mayıs 2010
7.756
16.771
27
Tam kapanma olmadı da esnaf, halk ekonomik krizden kırılmadı mı? Kendiniz söylüyorsunuz şu an her gün bir intihar haberi alıyoruz diye ama yanısıra yüzlerce covid sebebli ölüm haberi de alıyoruz. Tek tek, isim isim öykülerini okumayınca yalnızca birer sayıdan ibaret mi oluyor vefat edenler, anlamıyorum.

Ceyhan hocanın dediği gibi en başta gerçek tam kapanma yapılsa, halkımız gerçekten kurallara uysa, yurtdışından gelenlerden pcr negatif sonucu istense de o şekilde kurallara bağlı olarak sokağa çıkılsa, okullar aşılama bitmeden açılmasa idi bugün bu halde olmayacaktık. Aşılarda da almamız gereken doz sayısına ulaşamadık. Çin kendi ülkesine öncelik tanıdı ve bize de göndermedi aşıları...

Hele ki mutasyondan sonra her fırsatta dile getirdi çocuklar daha büyük tehlikede artık, okullar kapatılmalı diye... İnsanlar ne yaptı, ısrarla okullar açılsın/açık kalsın diye diretti. Televizyonlarda bile utanmadan öğretmenler tembelliğe alıştı diyen kendini bilmezler oldu öğretmenlerimizin ne kadar ekstra çaba gösterdiğini görmeden... Gerçekleri söylüyor ki okullar da tekrar açılmasın. İnsanlar tedbirleri gevşetmesin. İnsanımız hala pandemi yok pandomim var diyor, maskesiz gezdiğini söyleyip bununla önüvüyor...

Gerçekten aklım almıyor.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 883 gün geçti.

Muhtelif Evhamli Hatun

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2015
5.638
17.425
Yaşadığım ilde pozitif olan bir kadın bizi dışlamasınlar diye herkesten pozitif olduğunu saklamış, pasta börek yapıp bina bahçesinde konu komşuya yedirmiş, çoğu insanın enfektesine sebep olmuştu. Bina komple karantinaya alınmıştı. Madem pozitifim asansör düğmelerine tüküreyim o zaman diyen insan müsvetteleri dolu. Kurye de pek tabi poşetin üstüne hapşurup öksürebilir hatta yalayabilir 🤢 dünyada böyle kötü insanların varlığına inanmak istemiyorum ama hayvanlara çocuklara tecavüzün olduğu bi dünyada virüsü bilerek yayanlar oldukça fazla olabilir 😔😔

İşte bu kadının cezası adam öldürmeye teşebbüs olmalı !
Bizde olsa hasta falan dinlemem linç ederim.
Anne babama böyle pasta verse alacağım ceza umurumda olmaz evini basar ibreti alem için meydan dayağı atarım.
O kadar öfke doluyum bu adi insanlara karşı

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının aldında.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 53 Kg. ile 72 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 170 cm. Başlangıç Kilom :65 Kg. Şimdiki Kilom :48 Kg.

Muhtelif Evhamli Hatun

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2015
5.638
17.425

Kaldı ki pandemiden önce pizza kutusunu açıp içine tüküren kurye haberi de okuduk biz.
Nasıl emin olacağız ki?

Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 53 Kg. ile 72 Kg. arasında olması gerekir.

LezzetliCipetpet

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
24 Mayıs 2010
7.756
16.771
27
Pandeminin başından beri güvendiğim tek isimdi. Sürekli hesabını takip ettim. Ne zaman ki bugün 2.5 yaşındaki hastam öldü dedi bıraktım. Bir hamile olarak son zamanlarda çok psikolojimi bozdu. Sürekli hamileler ölüyor, şu oluyor bu oluyor
Arada bir tavsiyede bulunsa. Mesela ben ne yemeliyim? Ne yapmalıyım ki hamile olarak daha da korunaklı olayım?

Tek yaptığı artık korku pompalamak
Fakat bu beslenme uzmanının alanıdır. Enfeksiyon hastalıkları ve çocuk doktoru olarak o kendi anlanıyla ilgili konuşuyor. Makaleleri paylaşıyor, yeni gelişmeleri ve yapılan çalışmaları anlatıyor. Beslenme uzmanlarını takip ederseniz onlar bağışıklık güçlendirmek için ne tüketmeniz gerektiğini zaten anlatıyorlar.

Muhtelif Evhamli Hatun

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2015
5.638
17.425
Fakat bu beslenme uzmanının alanıdır. Enfeksiyon hastalıkları ve çocuk doktoru olarak o kendi anlanıyla ilgili konuşuyor. Makaleleri paylaşıyor, yeni gelişmeleri ve yapılan çalışmaları anlatıyor. Beslenme uzmanlarını takip ederseniz onlar bağışıklık güçlendirmek için ne tüketmeniz gerektiğini zaten anlatıyorlar.

Benim psikolojime iyi gelmiyor.
Devlet yetkilileri ile görüşmesi lazım.
Bana her gün instagram hesabından bugün hamile öldü, bugün 2 yaşındaki bebek öldü dese ne demese ne
Stres de bağışıklığı etkiliyor değil mi?
tek güvendiğim hoca olarak takip ediyordum, baktım rüyalarıma giriyor, bıraktım.
Hiç hayırlı haberi yok çünkü.
Vaka düştüğünde hemen sayfasını açıyorum.
Anında bir paylaşım: Vaka düştü ama şunu şunu beklemek lazım.
Tek bir iyi kelimesini görmedim duymadım

damdan

Guru
Kayıtlı Üye
22 Mart 2012
25.959
58.495
‘Tam kapanma böyle olmaz en az bir ay her yer tamamen kapanmalı’ diyor.
Olmayacak duaya amin diyor yani.
Sosyal devlet mi bizim devletimiz?
Ekonomimizin durumu ortada.
Hocanın tuzu kuru, aylarca çalışmasa zorlanmaz.
Ya halk?

bunlarda hem yerden göğe kadar hak verdim hem de hak veremedim

evet halkın parası yok, evet kapanmada en çok yoksul kesimler etkileniyor, yoksul daha da yoksul oluyor

ama bu garabet kapanmada işler iyice çığırından çıktı

günlük yevmiye ile çalışan, kayıtdışı çalışan, kendi işi olan bu aşamada çalışamıyor

çalışan sigortalı çalışanlar yani patrona bağlı olanlar

özetle şu 17 günlük süreçte aslında patrona bağımlı çalışanlar dışındakiler yine aç

aslında işçi de kapatılıp maaşını da ödenebilirdi hatta SGK vergi gibi kesintiler affa uğrar, çıplak maaş da patrondan alınırdı ama bu işe gelmedi

örneğin çok uzaktan değil kendimden örnek vereyim, bana e devletten çalışma izni çıkıyor ama patronuma bir yerde sigortalı çalışmadığı için çıkmıyor

meslek aynı, iş aynı ama ben onun işyerinde çalışıyorum, maaş veriyor, çark dönmeli

tabii ki hastaneyi, eczaneyi, gıdayı kapatamayız ama asgariye indirebilirdik

mesela 40 ve üstü yaştakiler hatırlar, bayramlarda tam kapanma olurdu

ne gazete çıkardı ne ekmek

zaten market yoktu, bakkal da bayramın son günü falan açardı

zira bu meslek mensuplarına da bayramdı

sonra neden yasak olsun ki neden eve mahkum olalım ki bireysel özgürlükler dedik (belki de o süreçte haklıydık) ama şimdi o dönemleri unuttuk gitti

geçen konuştuk daha bir aylık alışveriş yapılırdı evlere

dolapta yağlar yumurtalar koli koli olurdu ama bir daha alınmazdı da

kimse de benim canım X çekti gidip alalım demezdi, zira para olsa dahi alacak yer yoktu

Ankara da ilçede büyüdüm ve teneke ile yağ alınacak tek bir dükkan vardı

şimdi evde iki paket aynı ürün olunca stokçu musun denilmeye başlıyor

kapanamıyoruz çünkü tüketim aşkımız her yerde :)))

LezzetliCipetpet

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
24 Mayıs 2010
7.756
16.771
27
Benim psikolojime iyi gelmiyor.
Devlet yetkilileri ile görüşmesi lazım.
Bana her gün instagram hesabından bugün hamile öldü, bugün 2 yaşındaki bebek öldü dese ne demese ne
Stres de bağışıklığı etkiliyor değil mi?
tek güvendiğim hoca olarak takip ediyordum, baktım rüyalarıma giriyor, bıraktım.
Hiç hayırlı haberi yok çünkü.
Vaka düştüğünde hemen sayfasını açıyorum.
Anında bir paylaşım: Vaka düştü ama şunu şunu beklemek lazım.
Tek bir iyi kelimesini görmedim duymadım
Size iyi gelmiyorsa takip etmek zorunda değilsiniz elbette. Özellikle hamilelerin bu dönemde bol bol meditasyon ve kendilerini sakinleştirecek hobilerle ilgilenmeleri en iyisi...

Kimse kimseyi takip etmek zorunda değil de benim anlamadığım şarlatan diyenler hangi yüksek eğitimlerine dayanarak diyor bunu? Bilimsel açıklamalarda bulunan profesör bir tıp doktoru kendisi.

İki azalma oluyor vaka sayılarında, hurra insanlar sokağa dökülüyor. Maskeler zaten ya çenede ya dirsekte ya hiç yok...

Muhtelif Evhamli Hatun

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2015
5.638
17.425
Size iyi gelmiyorsa takip etmek zorunda değilsiniz elbette. Özellikle hamilelerin bu dönemde bol bol meditasyon ve kendilerini sakinleştirecek hobilerle ilgilenmeleri en iyisi...

Kimse kimseyi takip etmek zorunda değil de benim anlamadığım şarlatan diyenler hangi yüksek eğitimlerine dayanarak diyor bunu? Bilimsel açıklamalarda bulunan profesör bir tıp doktoru kendisi.

İki azalma oluyor vaka sayılarında, hurra insanlar sokağa dökülüyor. Maskeler zaten ya çenede ya dirsekte ya hiç yok...

Ben şarlatan demedim. Öyle diyen varsa kendisi açıklama yapar size.
Ama bir çok insanla beraber tek yaptığının korku aşılamak olduğunu düşünüyorum.
Dediğim gibi bu benim düşüncem.
Birbirimizin fikrini değiştiremeyiz

Olaf_

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2021
186
1.128
27
24 Nisan'da yakın akrabamı kovidden kaybettik, 55 yaşındaydı
5 gün hiç görüsemedik
Ve kimseyle vedalaşamadı,sesini duyamadik ,yüzünü göremedik
Yanliz başına gitti 🙁
bozulan psikolojimden bahsetmiyorum bile .....

bizim bu tiyatroda bir sahnemiz vardı bende pozitif çıkınca eşimden de temaslı olduğu için test istediler bende yanında duruyorum.

Bir sağlık çalışanı geldi ;
- sen şumusun dedi
- he dedim
- beni takip et dedi

eşimle bir vedalaşayım derken suratımın ortasına bir kodu lafı !

- sen ne saçmalıyorsun diye

hastaneden çıkıp çıkamayacağınızı bilmeden sevdiklerinize sadece gerçek pandomim sahnesi gibi uzaktan bakıp el sallayıp veda etmeden odama götürüldüm.

LezzetliCipetpet

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
24 Mayıs 2010
7.756
16.771
27
Ben şarlatan demedim. Öyle diyen varsa kendisi açıklama yapar size.
Ama bir çok insanla beraber tek yaptığının korku aşılamak olduğunu düşünüyorum.
Dediğim gibi bu benim düşüncem.
Birbirimizin fikrini değiştiremeyiz
Ben de ara ara sosyal medya/haber detoksu yapıyorum. Çok bunalıyorum aynı haberleri okumaktan çünkü düşün düşün içinden çıkmanın bir yolu yok. Üstelik bağışıklık baskılayıcı kullandığım için iyice korku sarıyor bazı dönemler. Her iğneden sonra öksürük krizlerim oluyor ve her ay iğneden sonra gidip covid testi veriyorum şu sıralar... Hepimiz için çok yıpratıcı zamanlar.

Her zaman elimizden gelen en üst noktada tedbirlere uymak en güzeli. Ne panik yapıp kendi sağlığımızdan olmalıyız ne de boşlayıp var olan gerçekleri yok saymalıyız diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

selin18

2021 2020 yi aratma lütfen
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2010
226
61

Anlamadım siz Mehmet Ceyhan İn avukatı mısınız? Niye bu kadar zorunuza gitti size açıkladım ama benim söylediklerim karşımdakinin anladığı kadardır. Mesela Canan Karatay, Ateş Kara, Mehmet Ceyhan virüsün aşısı olmadığını mutasyon geçirdiği için etkisi olmayacağını söyledi salgının başında şimdi ikisi de söylem değiştirdi. Ne değişti acaba? Virüs sadece bir yılda 12000 mutasyon geçirmiş. Şimdi sanki pasaportunu görmüş gibi İngiliz mutantı, Güney Afrika mutantı, Hindistan mutantı deyip duruyorlar. Sanki mutasyon anormal bir durum şu gibi.

LezzetliCipetpet

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
24 Mayıs 2010
7.756
16.771
27
Anlamadım siz Mehmet Ceyhan İn avukatı mısınız? Niye bu kadar zorunuza gitti size açıkladım ama benim söylediklerim karşımdakinin anladığı kadardır. Mesela Canan Karatay, Ateş Kara, Mehmet Ceyhan virüsün aşısı olmadığını mutasyon geçirdiği için etkisi olmayacağını söyledi salgının başında şimdi ikisi de söylem değiştirdi. Ne değişti acaba? Virüs sadece bir yılda 12000 mutasyon geçirmiş. Şimdi sanki pasaportunu görmüş gibi İngiliz mutantı, Güney Afrika mutantı, Hindistan mutantı deyip duruyorlar. Sanki mutasyon anormal bir durum şu gibi.
Ben virolog değilim. Dinlediğim, okuduğum ve anlayabildiğim kadarıyla cevap verebilirim ama insanları yanıltmaktan da sakınırım.

Zaten mutasyon geçirmek virüslerin doğasında olan bir durumdur. Halk arasında da daha anlaşılabilir olan adları bunlar, bilimsel isimleri bu değil zaten. Pcr testi ile tespit edilen virüsün gen dizilimine ulaştıkları için hangi mutasyon olduğunu bittabi teşhis edebiliyorlar ve yaygın olarak görüldüğü ilk yer ile anılıyorlar. Artık neredeyse 2019da ilk çıkan virüsün yerine bu mutasyonların geçeceği bile düşünülüyor.

En başından beri hızlı bulaşsa da öldürücülüğü azalan mutasyon bekleniyor bir yandan da zaten. Virüsün işine içinde bulunduğu bedeni öldürmek gelmez çünkü, virüsler yayılabildikleri kadar fazla taşıyıcıya yayılmaya çalışır.

Ben denk gelmemiş olabilirim ama genel kanaat mutasyon geçirse de aşı olmanın her halukarda gerektiği yönünde.