Türkiye'de Korona Virüs COVID-19

bugün itibari ile modunuz ....

• Ankete Katılan
    1.185
Nereye kadar böyle yasiycazki çok zor illaki biyerlere çıkmak zorundayız bende gittim hastaneye diş için ayrı gittim ağrıyo cektirmeyimmi tedavi olmayayimmi
buzdolabim bozuldu AVM ye gitmek zorunda kaldım almak için gittim napabilirimki ama elimi kolumu sallaya sallaya gezmedim işimi görüp çıktım
Ama tam tersini yapan insanlar var büyük vebale giriyorlar onlar yüzünden ameliyatını erteleyen insanlar var evlenemeyenler var biride kardeşim çok zor bir dönem inşallah bisekilde biter bu salgin
Ben de bu sebeple ameliyatimi erteleyenlerdenim. Her sabah uyandigimda ilk isim sarılık oldum mu diye gozlerimi kontrol etmek.

Ben de bu sebeple ameliyatimi erteleyenlerdenim. Her sabah uyandigimda ilk isim sarılık oldum mu diye gozlerimi kontrol etmek.
Allah korusun 🥺 yine de aciliyet teşkil ediyorsa olmalısınız bence bu endişeyle yaşanır mı çok geçmiş olsun 😔

Allah korusun 🥺 yine de aciliyet teşkil ediyorsa olmalısınız bence bu endişeyle yaşanır mı çok geçmiş olsun 😔
Aslında dusundum. Ama suan haritada vaka konusunda İstanbul'u gecip ilk sirayi almış durumdayiz (Çanakkale).
Gecen gun doktorum da suan olmanizi onermem hemsirelerimiz cok pozitif cikiyor dedi. Stresten ölmezsem eger ramazan sonrasi vakalar duserse tekrar dusunucem :KK43:

Aslında dusundum. Ama suan haritada vaka konusunda İstanbul'u gecip ilk sirayi almış durumdayiz (Çanakkale).
Gecen gun doktorum da suan olmanizi onermem hemsirelerimiz cok pozitif cikiyor dedi. Stresten ölmezsem eger ramazan sonrasi vakalar duserse tekrar dusunucem :KK43:
Allahım esirgesin.. stres yapmayın o zaman elde değil ama 😔 dilerim azalır da sizde bir an evvel sağlığınıza kavuşursunuz..

Arkadaşlar merhaba hastalara acil şifalar diliyorum. Biz anneme ilk doz aşıyı vurdurduk biliyorsunuz ikinci doz aşı için randevu bulamıyoruz ilk doz aşıyı olduğumuz hastanede başka hastanelere randevu alınabiliyor ama onlarda bulunduğumuz yere çok uzaklar ne yapmamız gerekiyor bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Arkadaşlar merhaba hastalara acil şifalar diliyorum. Biz anneme ilk doz aşıyı vurdurduk biliyorsunuz ikinci doz aşı için randevu bulamıyoruz ilk doz aşıyı olduğumuz hastanede başka hastanelere randevu alınabiliyor ama onlarda bulunduğumuz yere çok uzaklar ne yapmamız gerekiyor bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Hastane ile görüşseniz bir ayarlama yapamazlar mı acaba?

bakanlığın listesinde olan LCW maskeleri zaten satışta değil çok uzun zaman önce toplatılmış. Mağzada satılan maskeler bakanlık onayı almış güvenli FFP solunum koruyucu maskeler çocuklara ve kendime aldım

bakanlığın listesinde olan LCW maskeleri zaten satışta değil çok uzun zaman önce toplatılmış. Mağzada satılan maskeler bakanlık onayı almış güvenli FFP solunum koruyucu maskeler çocuklara ve kendime aldım
Lcw da mi bez maske mi? Bez maskeyi nasil temizliyorsunuz.

341 yazılırken 3 tane rakamı yanyana getirirseniz yazılıyor. 4 hecede de söyleniyor. Ne kolay. 341... 341 yıkılan umut, biten hayat, zehirden daha beter kalplere çöken acı... Allah rızası için işi olmayan dışarı çıkmasın gezmeye gitmesin keyif sürmesin. Bir söz var, ne zaman duysam ürperirim. Evlat senin değilse kolaydır feda etmek.. bu sayının içinde en kıymetlimiz olduğunu hayal ederek davranalım :KK43: 1 seneyi geçti acil ihtiyaç için 2 kez AVM gittim 5 dk dan fazla durmadım. Markete gidip acil olanları alıp hemen çıkıyorum. Haftanın 5 günü işteyim zaten 2 günü eve kapanıyorum. Bende insanım yahu benim de nefes almaya gezip tozmaya hakkım var ama yapmıyorum. Başkasının hakkına girerim korkusuyla belirti gösterdiğim temaslı olduğum 7 seferinde test verdim birinde burnum kanadı birinde karda kayıp düştüm 1 hafta bel ağrısı çektim. Bizler tüm bu yaşananları birileri turlarla gezilere gitsin maaile iftar sofralarında buluşulsun o da yetmez evde doğum günü partileri verilsin diye çekmiyoruz. Dikkat etmeyen amaaaaan bu pandemi değil plandemi diyen kim varsa hakkımı helal etmiyorum. Benim hakkım varsa yapışsın yakama ahirette razıyım...
Peki lebaleb kongre yapanlara, nevruz kutlayanlara, lgbt protestosu yapanlara da haram etseydiniz keşke

Anket değişmiş
Oy verdim yazayim bari
Sinovac aşısının 1.dozunu oldum
Kronik rahatsızlığım oldugu için sirami aldim ve hakkim yansın istemedim ve oldum.
Biontech zaten olamam ben asi olduğumda ülkeye yeni gelmisti ama secme sansim olsa yine inaktif bir aşı tercih ederdim canli asi bana yasak.

COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Nedir?

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

* Sosyal Mesafe, en önemli korunma yoludur.

* İki kişinin konuşma mesafesi dahil, yüz yüze hatta yan yana olabildiğince gelmemesi çok önemlidir.

* Kalabalık olabilecek, toplu taşıma, market gibi yerlerde zorunlu olmadıkça bulunmamaya çalışılmalıdır.

* Hastane bekleme salonları dahil 2 kişiden kalabalık bulunulacak ortamlar için ise yüz siperliği, basit maskeler gibi kazara sıçramaları önleyecek şekilde yüz koruması yapılabilir.

* Maskeler, tek kullanımlık ve kısa süreli kullanım içindir.

* Bireylerin maske kullanımı sırasında kendilerini enfekte etme riski yükseldiği için toplum içerisinde rutin olarak kullanılması önerilmemektedir.

* Maske çıkarılırken dış ve iç yüzeyi ellenmemelidir.

* Çıkarır çıkarmaz kapalı bir poşete atılarak (ben poşeti iki kat yapıyorum ve üzerini kolonyalıyorum) derhal el yıkanmalı veya dezenfekte edilmelidir.

* Yüz siperlikleri, öksürük, hapşırma ile doğrudan yüzümüze sıçrayabilecek damlacıkları ve elimizi yüzümüze götürmemizi engeller.

* Yüz siperliklerinin, su ve sabun ile yıkanması yeterlidir.

MASKE, KÜÇÜK PARTİKÜL VE DAMLACIKLARI SÜZMEMEKTE YALNIZCA BİR BARİYER GİBİ, DOĞRUDAN AĞIZ VE YÜZ BÖLGEMİZE BU DAMLACIKLARIN ULAŞMASINI KISMEN ENGELLEYEBİLMEKTEDİR.

AEROSOL OLARAK TANIMLANAN KÜÇÜK PARTİKÜLLERİ HİÇ SÜZMEMEKTE VE ENGELLEMEMEKTEDİR.

KÜÇÜK PARTİKÜL VE DAMLACIKLAR HAVADA ÇOK KISA VEYA KISA SÜRELİ BULUNABİLDİĞİNDEN, MASKELER YALNIZCA KAPALI , HAVALANAMAYAN, KONTROLSÜZ TEMAS OLABİLECEK ORTAMLARDA , KISA SÜRELİ VE TEK SEFER KULLANILMALIDIR.

MASKE , ÖZELLİKLE HASTA KİŞİ , KARANTİNAYA ALINMIŞ KİŞİ, HASTA KİŞİ İLE YAKIN TEMASI OLACAK BAKICI ,DOKTOR VE TEMASLILAR İÇİN MUTLAKA KULLANILMALIDIR.

* En az 20 saniye süresince, el dış yüzü, parmak araları ve baş parmak unutulmadan , sabun ile el yıkama VEYA alkol içeriği %60 ve üzerinde olan el dezenfektanları ile temizleme

* Virüs el derisinden girmez ancak eldivenin lastik yüzeyinde uzun süre kalabilir ve eldivendeki küçük çatlaklardan ele ulaşabilir.

O SEBEPLE EL YIKAMAK VİRÜSTEN KORUNMA ANLAMINDA ALINABİLECEK EN ÖNEMLİ ÖNLEMLERDEN BİRİSİDİR.

* Virüs, yiyecek, içecek yolu ile bulaşmamaktadır. Fakat yemek yemeden önce ellerin yıkanması bulaşın azaltılmasında önemli yere sahiptir.

* Yiyeceklerin, içeceklerin, market torba ve kutuların özel olarak dezenfeksiyonu gerekmemektedir. (Ben ambalajlı olanları sabunlu su ile silip dolaba kaldırmaktan başka bir şey yapmıyorum)

* Virüs , sular, havuzlar ve denizlerden bulaşmamaktadır. Ancak kapalı havuz gibi ortamlarda damlacık yayılımı mümkün olabileceği için kapalı havuz kullanılmamalıdır.

* Virüs açık hava , güneş bulunduğunda varlığını sürdürememektedir.

* Çamaşır ve tekstillerin 60 derece ve üzerinde normal makinede yıkanması yeterlidir.

* 60 derecede yıkanması uygun olmayan çamaşır ve tekstil, güneş ışığı ve açık havada 2 saat havalandırılmalıdır.

* Mevcut hastalıkları nedeniyle ; Hipertansiyon, Romatizmal hastalıklar, Kanser , tedavi almakta olan hastaların, tedavilerine aynı şekilde devam etmeleri önerilmektedir.

* Risk grubu olmanız, hastalıkla karşılaştığınızda mutlak ciddi bir seyir anlamına gelmemekte, daha iyi korunmanızı ve ilk belirti ve bulguda hastaneye başvurmanızı gerektirmektedir.

* Evcil hayvanlardan bulaşmamaktadır. Evcil hayvanlarınızı dezenfekte etmeniz gerekmemektedir.

SAYILAR, KAYIP ACISINI, ENDİŞEYİ İFADE EDEMEZ.
Sıfır riskle yaşamaya çalışalım.
Bizi hayata tedbir bağlar.

Dr. Fahrettin Koca
COVID-19 Tahminleri
Korona virüs yayılma haritası!
Ülkelere göre Koronavirüs istatistiği

1. Anket;
Sokağa çıkma yasağı ....
  • kesinlikle konmalı 85,7%
  • hiç gerek yok ! 3,0%
  • kararsızım 11,3%
2. Anket
Sağlık Bakanı'nın açıklamalarını tatmin edici buluyor musunuz ?
  • Evet, açıklamalarından çok memnunum... 32,1%
  • Hayır, açıklamalar doyurucu değil... 47,2%
  • Kararsızım, iyi başladı ama şimdi iletişim kuramıyorum 20,7%
3. Anket
Kişisel koruyucu donanımlarından hangilerine sahipsiniz ?
  • Eldiven 68,9%
  • Maske 66,5%
  • N95 Maske 11,7%
  • Siperlik / Koruyucu Gözlük 3,5%
  • Tek Kullanımlık önlük / tulum 2,8%
  • Hiç birine sahip değilim ! 19,9%
4. Anket
Karantina günlerinde "Ekmek" için hangi yöntemi kullanıyorsunuz?
  • Fırından alıyorum 27,6%
  • Marketten "ambalajlı" ekmek alıyorum 28,6%
  • Evde ekmek yapmaya başladım 48,7%
  • Ekmek yemiyorum 9,7%

5. Anket
Covid-19 Aşısı bulunsa güvenip yaptırır mısınız?
  • Evet güvenirim ve hemen olurum. 12,3%
  • Evet güvenirim ama bir süre bekleyip ondan sonra olurum. 53,9%
  • Hayır asla güvenmem. 24,0%
  • Güvenmem ama yaptırırım. 9,7%
6. Anket
Maske için başvuru yaptınız mı ? ve ...
  • Evet başvuru yaptım maske sorunsuz kargo ile bana ulaştı
    Toplam Oy: 5,5%
  • Evet başvuru yaptım maskeyi sorunsuz eczaneden aldım.
    Toplam Oy: 22,7%
  • Evet başvuru yaptım ama onay kodum hala gelmedi.
    Toplam Oy: 49,3%
  • Evet başvuru yaptım, başvurum onaylandı ama eczanelerde maske yok.
    Toplam Oy: 5,5%
  • Hayır başvuru yapmadım, maske almadım.
    Toplam Oy: 11,6%
  • Hayır başvuru yapmadım ama SMS ile kod geldi eczaneden aldım.
    Toplam Oy: 3,7%
  • Hayır başvuru yapmadım ama SMS ile kod geldi eczanelerde maske yok.
    Toplam Oy:0,7%
  • Hayır başvuru yapmadım ama TC kimlik numaram ile sorunsuz maskemi aldım.
    Toplam Oy: 0,9%
  • Hayır başvuru yapmadım ama TC kimlik numaram ile almaya çalıştım fakat ellerinde maske kalmamış.
    Toplam Oy: 0,2%
7. Anket
Korona Virüs COVID-19 testi yaptırdınız mı?
  • Evet yaptırdım ve sonuç pozitif.
    Toplam Oy: 1,0%
  • Evet yaptırdım ve sonuç negatif.
    Toplam Oy: 4,3%
  • Hayır yaptırmadım.
    Toplam Oy: 94,8%
8. Anket
Corona tümüyle bitmese de çocuğunuzu okula göndermeyi düşünüyor musunuz?
  • Evet göndereceğim, çocuğumun okulda güvende olacağına inanıyorum.
    Toplam Oy:4,9%
  • Evet göndereceğim ama şartlarım bunu gerektirmeseydi asla göndermezdim.
    Toplam Oy: 10,5%
  • Eğitim önemli olduğu için göndereceğim ancak yine de çocuğum için korkuyorum.
    Toplam Oy: 27,9%
  • Bir kaç hafta bekleyip gidişata göre gönderip göndermeye karar vereceğim.
    Toplam Oy: 18,5%
  • Corona tehlikesi tümüyle ortadan kalkmadan kesinlikle göndermeyeceğim.
    Toplam Oy: 26,0%
  • Kararsızım.
    Toplam Oy:12,4%
9. Anket

Hükümetin, Covid-19 mücadelesini/tedbirlerini tatmin edici buluyor musunuz ?​

• Evet, memnunum.​

15,1%
  • Hayır, memnun değilim.​

84,9%

10. Anket

Korona Virüs COVID-19 testi yaptırdınız mı? ve sonuç ne çıktı?​

• Evet yaptırdım ve sonuç pozitif. EVDE TEDAVİM OLDU​

Toplam Oy: 93 9,6%
  • Evet yaptırdım ve sonuç pozitif. HASTANEDE TEDAVİM OLDU​

Toplam Oy: 3 0,3%
  • Evet yaptırdım ve sonuç İKİNCİ KEZ pozitif çıktı.​

Toplam Oy: 1 0,1%
  • Evet yaptırdım ve sonuç negatif.​

Toplam Oy: 258 26,7%
  • Hayır test yaptırmadım.​

Toplam Oy: 596 61,7%
  • Antikor testi yaptırdım ! Sonuç Pozitif​

Toplam Oy: 3 0,3%
  • Antikor testi yaptırdım ! Sonuç Negatif​

Toplam Oy: 12 1,2%

• Ankete Katılan 966

Covid 19 Kan grubu anketi ;​

• Kan grubum A rh+ Covid Pozitif​

Toplam Oy: 105 11,3%
  • Kan grubum B rh+ Covid Pozitif​

Toplam Oy: 57 6,1%
  • Kan grubum AB rh+ Covid Pozitif​

Toplam Oy: 20 2,2%
  • Kan grubum 0 rh+ Covid Pozitif​

Toplam Oy: 125 13,5%
  • Kan grubum A rh- Covid Pozitif​

Toplam Oy: 22 2,4%
  • Kan grubum B rh- Covid Pozitif​

Toplam Oy: 5 0,5%
  • Kan grubum AB rh- Covid Pozitif​

Toplam Oy: 2 0,2%
  • Kan grubum 0 rh- Covid Pozitif​

Toplam Oy: 15 1,6%
  • Hiç semptom göstermedi, kan grubuyla ilgisi yok.​

Toplam Oy: 36 3,9%
  • Test yaptırdım sonuç Negatif !​

Toplam Oy: 186 20,1%
  • Test yaptırmadım​

Toplam Oy: 496 53,5%

• Ankete Katılan 927

Covid-19 Aşısı yaptıracak mısınız?​

• Evet aşı olacağım. Hangi ülkenin ürettiği önemli değil​

Toplam Oy: 241 16,3%
  • Hayır aşı olmayacağım.​

Toplam Oy: 519 35,0%
  • Aşı için uygun kriterlere sahip değilim.​

Toplam Oy: 142 9,6%
  • Çin'in ürettiği Sinovac aşısını olacağım.​

Toplam Oy: 70 4,7%
  • Almanya'nın ürettiği Biontech & Pfizer aşısını olacağım.​

Toplam Oy: 94 6,3%
  • Kararsızım, aşı sonuçlarına göre karar vereceğim​

Toplam Oy: 417 28,1%

• Ankete Katılan 1.483

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/turkiyede-korona-virus-covid-19.1168272/poll/vote

Aloe Vera Jeli İle El Dezenfektanı Nasıl yapılır ?

Tişörtten, Kumaştan Evde Koronavirüs Maskesi Nasıl Yapılır?
Hiç bir aşı zorunlu olamaz başta bunu söyleyeyim. Kimse panik yapmasın.

Koronavirus konusunda asiya karsi guven duymuyorum. Zorunlu hale gelene kadar kacarim :KK66: zorunlu olursa da Alman asisi tercih ederdim.

Meslek icabi cok gezdim,onlemlerimi alarak. Hic temasli olmadim,cevremde koronaya yakalanan da olmadi. Hep uzak birilerinden duydum yeni dogan bebeklerin korona oldugunu falan. Yakin cevremde sifir vaka.

Hiç bir aşı zorunlu olamaz başta bunu söyleyeyim. Kimse panik yapmasın.

soru ;

Diyelim ki aşı zorunlu oldu hangi aşıyı olurdunuz? veya oldunuz?

şeklinde ve bu sebeple açıklama yapmaya gerek yok diye düşünüyorum.

bu arada şu bilgiyi de vereyim ;

Türkiye'de doğumdan sonra bebeğe yapılması gereken zorunlu aşılar ise şunlardır;

• BCG AŞISI. ...

• DİFTERİ‐BOĞMACA‐TETANOZ AŞISI. ...

• HEPATİT B AŞISI. ...

• HEMOFİLUS İNFLUENZA TİP B AŞISI. ...

• KIZAMIK‐KABAKULAK‐KIZAMIKCIK AŞISI. ...

• SUÇİÇEĞİ AŞISI. ...

• PNÖMOKOK AŞISI. ...

• HEPATİT A AŞISI.

yani yapılması zorunlu aşılar vardır ve bu aşılar yapılırken sizin ruhunuz bile duymuyor. Kimi damla, kimi koldan, kimi topuktan.

Ankette "farketmez yea" seçeneği yok😂 bana fark etmez çünkü ben ne anlarım. Ama bizim bilim insanlarımız bir aşı geliştirirse ve (açıklamayı kimin yaptığı önemli) güvenlidir denilirse, onu olurdum eğer tercih şansım varsa.

X